Вонземјани, НЛО...

Верувате ли дека постојат вонземјани?

  • Да

    Гласови: 1.725 79,2%
  • Не

    Гласови: 452 20,8%

  • Вкупно гласачи
    2.177
K

kalimer0

Гостин
Роботи?! Аман дај линк те молам да видам кај пишува за тоа...
Кога кажав роботи мислев на тоа дека цивилизацијата на некои од тие планети е поразвиена во однос на другите каде што луѓето сеуште се тепаат со камења.
Навистина неможам да го најдам тој линкот од каде што прочитав бидејќи беше оддамна но еве овде има нешто околу тоа за вонземските цивилизации
 

Mistikot

The
Член од
1 јануари 2011
Мислења
14
Поени од реакции
0
Стварно чудно нешто со вонземјаниве...
Ако прашаш научник,неверник,џетсетер и шо ли уше не ќе ти речат дека не веруваат во Господ бидејќи за негово постоење нема факти...Е сеа ако ги прашаш истиве луѓе дали постојат вонземјани во повеќето случаи ќе речат дека постојат бидејќи универзиумот е многу голем и сигурно некогаш и негде постоеле вонземјани само што ние не сме ги виделе или немаме факти за нивно постоење...
то ест ја отфрлаат идејата за постоење на невидлив човек кој не гледа од небото ама ја прифаќаат идејата за невидливи марсовчиња кои не гледаат од небото во летечки чинии :pos2:

За вернициве не коментирам пошо сепак све е можно чим горе има невидлив човек кој не гледа х)
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Стварно чудно нешто со вонземјаниве...
Ако прашаш научник,неверник,џетсетер и шо ли уше не ќе ти речат дека не веруваат во Господ бидејќи за негово постоење нема факти...Е сеа ако ги прашаш истиве луѓе дали постојат вонземјани во повеќето случаи ќе речат дека постојат бидејќи универзиумот е многу голем и сигурно некогаш и негде постоеле вонземјани само што ние не сме ги виделе или немаме факти за нивно постоење...
то ест ја отфрлаат идејата за постоење на невидлив човек кој не гледа од небото ама ја прифаќаат идејата за невидливи марсовчиња кои не гледаат од небото во летечки чинии :pos2:

За вернициве не коментирам пошо сепак све е можно чим горе има невидлив човек кој не гледа х)
Па можи тој Господ горе невидливиот е Алиен.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Зошто не би љубеле кога под нив има куп дебилни суштества?
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
А што ако се веќе тие на Земјата и не шпиунираат а ?:vozbud:
gre6ka ... vekje se tuka i ne KONTROLIRAAT ;) ..ne ne spiuniraat hahaha koj kur da ne spiunirat ? se plasat li nesto od nas ahahaha ... ne...prosto ne kontroliraaat vo nasoka na entropija ..... ;) nikoj toa ne go gleda za zal ....
 
K

kalimer0

Гостин
Стварно чудно нешто со вонземјаниве...
Ако прашаш научник,неверник,џетсетер и шо ли уше не ќе ти речат дека не веруваат во Господ бидејќи за негово постоење нема факти...Е сеа ако ги прашаш истиве луѓе дали постојат вонземјани во повеќето случаи ќе речат дека постојат бидејќи универзиумот е многу голем и сигурно некогаш и негде постоеле вонземјани само што ние не сме ги виделе или немаме факти за нивно постоење...
то ест ја отфрлаат идејата за постоење на невидлив човек кој не гледа од небото ама ја прифаќаат идејата за невидливи марсовчиња кои не гледаат од небото во летечки чинии :pos2:

За вернициве не коментирам пошо сепак све е можно чим горе има невидлив човек кој не гледа х)
Јас верувам во Бог но тоа не ме спречува да имам слободни мислења кон останатите нешта.
 

Mistikot

The
Член од
1 јануари 2011
Мислења
14
Поени од реакции
0
Јас верувам во Бог но тоа не ме спречува да имам слободни мислења кон останатите нешта.
Јас за тебе лично ништо не знам но религијата се заснова на слепа верба, па со тој аргумент може да се ’’победи’’ се...
Како не пример ако се појде од фактот дека има луѓе кои кријат вонземјани или се вонземјани и не конролираат тогаш може да се победи во секоја расправија на таа тема бидејќи тие што хипотетички кријат никогаш не би признале ...
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Јас за тебе лично ништо не знам но религијата се заснова на слепа верба, па со тој аргумент може да се ’’победи’’ се...
Како не пример ако се појде од фактот дека има луѓе кои кријат вонземјани или се вонземјани и не конролираат тогаш може да се победи во секоја расправија на таа тема бидејќи тие што хипотетички кријат никогаш не би признале ...
Да не ја мешаме религијата и уфо логијата ако бараме докази значи емпирија дај ми доказ дека дека постојат вонземјани имаш ли доказ ? да се концентрираме исклучиво на темата за уфологија тоа нас не занима на форумот
http://www.suite101.com/content/the-first-alien-abduction-a30429 :vozbud:
значи станува збор за првиот регистриран случај на отмица да е уште поинтересно станува збор во 1960 година во време на апархејдот во Америка кога Црнците биле ѓраѓани од втор ред станува збор за брачен пар црнец и белка кои патувал за Алабама кога на пат ги осветлила силна аветлина и другото го знаете низ процес на хипноза сопругата им кажала на докторите дека била заморче на низа експерименти меѓу кои и на ембрион микс меѓу алиен и човек која им е целта на вонземјаните којзнае како што вика стивен хопкингс во секој случај нивната намера нема да биде добра :raz:


--- надополнето ---

gre6ka ... vekje se tuka i ne KONTROLIRAAT ;) ..ne ne spiuniraat hahaha koj kur da ne spiunirat ? se plasat li nesto od nas ahahaha ... ne...prosto ne kontroliraaat vo nasoka na entropija ..... ;) nikoj toa ne go gleda za zal ....
пиши на кирилица , шпиунираат,:tapp: постојано вршат набљудување а не ме чуди имаше еден документарец дека и тие се вече меѓу нас и вршат саботажи на нуклеарните силоси во САД им биле пробиени шифрите морале еден месец да работат за да го повратат системот сите мисси на Аполо се наблудувани ПА ДУРИ И сондата Пионир
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Шо е финтата со клипчево?
Додека ние ја истражуваме површината на месечината во непоследна близина на модулот Аполо е забележан матичен брод на Вонземјани значи не набљудуваат во секој наш чекор
http://www.ufos-aliens.co.uk/cosmicphotos.html
ako imas vreme procitaj go ovoj teks navistina e interesen :vozbud:
interesne fakt e deka po sletuvanjeto na Astronautite ne smeele da davaat nikakvo intervju za mediumite zosto sto krie amerikanskata vlada sto e pricina za taa tajnost ?
pobaraj go i ovoj film raboten e po vistinski nastan za 4 drvosecaci od koi 1 e idnapiran i po 3 dena e vraten, za celo vreme negovite drugari se obvineti za zagovor ptoriv nego i za negovo ubistvo se dodeka ne se pojavi ziv so neviden sok od eksperimentite na nego
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.535
Поени од реакции
28.954
САМИ СМЕ ВО ВСЕЛЕНАТА, НЕМА ВОНЗЕМСКИ ЖИВОТ?!

Не постојат шанси за пронаоѓање на вонземски живот, бидејќи условите на сите планети се непријателски расположени, тврди водечкиот светски астроном Хауард Смит.
По извршената анализа на повеќе од 500 откриени планети, вишиот астрофизичар на Хардвард, Хауард Смит изнесе тврдење дека сме потполно сами во Универзумот. Како што е наведено, на сите досега пронајдени планети условите за живот се екстремни. Тој вели дека единствено на Земјата има шанси за живот каков што ние познаваме.

- Утврдивме дека повеќето други планети и Сончеви систем целосно се разликуваат од нашата планета и нашиот Сончев систем. Планетите се премногу негостољубиви, вели Смит за Daily Telegraph.

Тој исто споменува дека ѕвездата HD10180, неодамна откри Сончев систем кој што се состои од седум ѕвезди и планети.




Планета слична на Земјата

Имаше многу возбуда кога сè откри една планета со изглед и големи на Земјата, но возбудата многу брзо спласна откако беше утврдено дека условите се премногу непријателски за живот.

- Многу од останатите пронајдени планети имаат елиптична орбита, што предизвикува огромни разлики во температурата, па поради тоа сосема е невозможно да се развие живот каков што ние познаваме, тврди Смит.

Но, друга група на научници не се сложува со ова тврдење. Имено, астрономите тврдат дека постои шанса за пронаоѓање на вонземски живот на планетата Gliese 581, која е многу слична на Земјата и има вода во атмосферата.



Невозможност да се оствари контакт

Професорот Стивен Гогт од Институтот Cornegie во Вашингтон неодамна изјави дека 100 отсто е сигурен дека таа планета подржува живот.

Но професорот Смит ги отфрли овие тврдења истакнувајќи дека дури и ако некоја од планетите подржува живот, на луѓето ќе им биде невозможно да направат контакт со нив.

- Било каков надеж за пронаоѓање на живот на другите планети мора да биде ограничена и тоа во простор најмногу до 1.250 светлосни години од нашата планета како би можеле да примаме и праќаме сигнал на вонземјанците. Дури и ако до нас или до нив стигне сигнал ќе бидат потребни неколку децении или векови да се оствари првиот контакт, истакна Смит.

мислев астрономиве имале логички и мисловни способности ама...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom