85 издание на Оскарите

За кого навивате во категоријата за најдобар филм?

  • Amour (2012)

    Гласови: 10 10,9%
  • Argo (2012)

    Гласови: 6 6,5%
  • Beasts of the Southern Wild (2012)

    Гласови: 0 0,0%
  • Django Unchained (2012)

    Гласови: 31 33,7%
  • Les Misérables (2012)

    Гласови: 18 19,6%
  • Life of Pi (2012)

    Гласови: 7 7,6%
  • Lincoln (2012)

    Гласови: 13 14,1%
  • Silver Linings Playbook (2012)

    Гласови: 5 5,4%
  • Zero Dark Thirty (2012)

    Гласови: 2 2,2%

  • Вкупно гласачи
    92
  • Гласањето е завршено на .

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Добро дечки овој Beasts of the southern wild вреди да се гледа или ич да не си трошам мегабајтите?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Добро дечки овој Beasts of the southern wild вреди да се гледа или ич да не си трошам мегабајтите?
Pretentious artsy fartsy filmce. Kao umetnost, ama e mil onaka. Mene mi se dopadna kako za takov dosta. Ama edinstven na forumot sum.
Film si e film, bolje sama proceni ako nekad neznaes sto.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.897
Поени од реакции
84.269
--- надополнето: 11 јануари 2013 во 14:46 ---
Неколку слики од Емануел Рива која што е најстарата номинирана актерка во историјата на оскарите. (Ова се слики од нејзиниот прв филм кога имала 32 години)





За хипстерите од форумот филмот се вика: Hiroshima mon amour.

А за педофилите од форумот-не немам слики од девојчето од Beasts of Southern wild
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Си гласав и ќе навивам за Django Unchained, но не верувам дека овој ќе победи. Типичен Tarantino филм со многу крв, креативност, ексцентрични ликови, интересна костимографија, добри кадри, квалитетен дијалог и сл. Tarantino е еден од малкумината режисери кои сеуште има муда да експериментира (вестерн со рап музика!). Не знам Лео што треба да направи за да добие номинација/оскар, можда треба да ослаби 50 кила за одредена улога, нели тоа е во мода во Холивуд сега. А можда сакаат да го поштедат од резилење кога ќе го соопштатат Daniel Day-Lewis за победник, реално подобар. /shrugs :)

Го излгедав и Zero Dark Thirty. Филмот како филм е доста солиден, но според мене не е Oscar-material. Со ништо не се разликува од другите филмови на тема тероризам и разузнавање. Ама ете на американците им лежат вакви филмови и плус конкуренцијата на сериозни филмови годинава е слаба. Ова е мое субјективно мислење, очигледно жирито има различен вкус и разбирање од мене.

Очекував повеќе номинации за Cloud Atlas, пред се мислам во техничките категории но немаше да биде грешка и номинација во трка за најдобар филм.

Следно планирам да ги изгледам Argo, Silver Linings Playbook и Les Misérables (во кино).
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Meh само Amour го имам гледано... немам ни некој за пристрасно навивање оваа година..... досадни ќе ми бидат оскарите.
Ох чекај, Seth to the rescue!

P.S. јо соно имаш утнатно еден лајк за бене таму на 2ра страна мислам
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.334
Поени од реакции
57.898
P.S. јо соно имаш утнатно еден лајк за бене таму на 2ра страна мислам
:pos:

Бене е мојот легитимен наследник на форумов. Еден ден кога ќе се пензионирам Бене ќе ме замени со неговиот софистициран сарказам кој dragonsky никако не може да го сконта, и со неговиот широк опсег на омилени филмови кој се движи од Викенд кај Барни до Mr.Nobody.

Ете тоа... :свиркам:
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.897
Поени од реакции
84.269
:pos:

Бене е мојот легитимен наследник на форумов. Еден ден кога ќе се пензионирам Бене ќе ме замени со неговиот софистициран сарказам кој dragonsky никако не може да го сконта, и со неговиот широк опсег на омилени филмови кој се движи од Викенд кај Барни до Mr.Nobody.

Ете тоа... :свиркам:
:pos:
Грешка си дека не го сфаќам сарказмот на Бене (барем во повеќето случаи) :D
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Bradley Cooper за најдобра машка улога, каков оксиморон, уште не можам да поверувам. :)
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Го изгледав Џанго лудница е, ги обожавам новиве филмови на Тарантино, и Копилињата ми беше фејворит на тогашните Оскари, засега ми е фаворит, но има уште за гледање...

П.С изгледан и Осама Бил Ладен the movie, како да гледав филмска верзија на Homeland, само што овде Џесика ја заменила Клер :D Доста солиден филм, но никако за Оскар.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
За кои од номинираните и ане има добра снимка?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom