Дежурна Ординација! #2

Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.240
Треба да направам проект по фармакологијa,а треба да пишувам за барбитурати а во книгата и не е баш најдобро објаснето,па ќе сака ли некој да ми каже во два три кратки збора што се тоа? :)
Добар начин човек да се самоубие, ќе си умре спокојно во сон :D
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Треба да направам проект по фармакологијa,а треба да пишувам за барбитурати а во книгата и не е баш најдобро објаснето,па ќе сака ли некој да ми каже во два три кратки збора што се тоа? :)
ГАБАа агонисти, го зголемуваат времето кое јонскиот канал го поминува во отворена состојба. Многу лош механизам, ја нарушува природната динамика на инхибиторната габа сигнализација. Брзо доведуваат до десентизација, толерантност и зависнот. Мал терапевтски простор со некаде 3-10 фактор разлика од терапевтска до лд50 доза. Лесна апсорпција, липофилни се и се концентрираат во мозокот брзо, елиминација преку хидрокси-глукуронидација и после ренално. Истиснати од употреба од бензодиазепини, освен за ретки случаи на епилепсија и мускулно конвулзивни болести. Џими Хендрикс, Мерилин Монро и куп други обичале барбитурати.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Ова е втор ден како што ми е отечена деснава рака... и левата е малце.. али не се чуствува толку... деснава е бааѓи отечена уште од вчера. Прво мислев дека е од тоа што шеткав вчера од ладното, па и фактот што имам слаба циркулација.. не ме зачуди.. али отокот воопшто не е спаднат еве и денес.. иако не сум излезена надвор. Ако знае некој што да направам за да не одам на лекар :D пробав да пијам повеќе вода.. да не е случајно до тоа.. али сепак некое мислење или совет добро би ми дошол
Хммм...треба да се провери од што ти е отокот, да не си имала некаква повреда? било каква?
Во секој случај ако отокот е локализиран т.е. само на раката ти е, тогаш земи химорал форте таблети 3 пати по 2 таблети пола час пред јадење, или пак Серапептазе таблети по една таблета насабајле на гладно. Кој и да ги земеш ќе ти помогнат и отокот брзо ќе спадне.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.282
Чаре некое за синуси ?? Имам болка меѓу очите и на челото, носот ми лути, плукам секрет. Се чуствувам како главата да ми пулсира од болка, од мал го имам овој проблем ама овој период ми се појавува.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.805
Поени од реакции
20.146
Чаре некое за синуси ?? Имам болка меѓу очите и на челото, носот ми лути, плукам секрет. Се чуствувам како главата да ми пулсира од болка, од мал го имам овој проблем ама овој период ми се појавува.
Капки синомарин или аквамарис, ако најдеш алое вера активатор уште подобро, тоа е ептен добар лек за синус, или крај краева оперил со дексаметазон и гарамицин, и инхалации, исто и трици со оцет помагаат :)
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.282
Благодарам мама Луси_Лу :) ќе гледам да најдам нешто од ова, а ќе отидам деновиве и на лекар, зашто ми смета многу.
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
Чаре некое за синуси ?? Имам болка меѓу очите и на челото, носот ми лути, плукам секрет. Се чуствувам како главата да ми пулсира од болка, од мал го имам овој проблем ама овој период ми се појавува.
земи си и спрејче за нос...flixonase. и ја имам проблем со синусите и ова редовно го земам.
можеш и над пареа да стоиш (y)
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.805
Поени од реакции
20.146
земи си и спрејче за нос...flixonase. и ја имам проблем со синусите и ова редовно го земам.
можеш и над пареа да стоиш (y)
Flixonase како што ми имаат кажано содржи доста хормони, затоа ја не му го спомнав... тоа помага да, арно па и вие мушки немате гајле од вишак хормони :X3:
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.543
Поени од реакции
14.678
во устава нешто ми е како меурче и ми е потечено, ми смета во јадење аман боже нешто да го намачкам да кажите
 
Член од
21 март 2009
Мислења
166
Поени од реакции
2
Луге 2 дена имам многу гасови , стомакот ме пресекува како да имам дијареа ( а немам ), болката не е постојана , се јавува од време на време , веке два дена мака имам .. што може да е тоа
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
во устава нешто ми е како меурче и ми е потечено, ми смета во јадење аман боже нешто да го намачкам да кажите
Како белко е?
Стави му сода бикарбона и ќе ти помине. Е сеа,јез да е малце гадно,и пече,али,трпи баба за лепота :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom