Нови возачки дозволи

Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
Знае ли некој што точно ми треба за да извадам нова возачка дозвола? Уште ја имам старата, закажано ми е се, а на сајтот на МВР не пишува многу детално. Имам уште од старите возачки дозволи која важи до 2016 и немам возачка книшка, таа за казнени поени.

Ме интересира какви документи или фотокопии или што и да треба да носам. Некој што го направил истово ако може да ми каже што, како, зашто...
kopija od vozacka i licna karta , prijava i baranje za zamena na v.d. i treba da platis 3 uplatnici za budjet = 600den , 2 sliki, , potvrda za krvna grupa . . .i to
--- надополнето: 30 ноември 2012 во 00:31 ---
sakam da polagam za C kat. kolko ke me cini se toa
vo kumanovo mi kazaa okolo 22 000den ako se odi od prv pat ..ima li razlika vo cena vo drugi gradovi/
????
 
Член од
18 мај 2011
Мислења
184
Поени од реакции
74
kopija od vozacka i licna karta , prijava i baranje za zamena na v.d. i treba da platis 3 uplatnici za budjet = 600den , 2 sliki, , potvrda za krvna grupa . . .i to
--- надополнето: 30 ноември 2012 во 00:31 ---
sakam da polagam za C kat. kolko ke me cini se toa
vo kumanovo mi kazaa okolo 22 000den ako se odi od prv pat ..ima li razlika vo cena vo drugi gradovi/
????
Има разлика во цени од град до град од авто школа до авто школа ама можеш да полагаш само таму кај што си жител.Во спротивно би требало да пријавиш привремен престој и да чекаш 6 месеци за да полагаш
 
П

Паган-др

Гостин
Кај да се јавам уствари за да проверам дали можам да возам со потврдата? Ми закажаа за возачка на 26ти март наредна година...
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Кај да се јавам уствари за да проверам дали можам да возам со потврдата? Ми закажаа за возачка на 26ти март наредна година...
Moжеш да возиш со потврда. А и да те стопира некој, ќе те провери дали чекаш за возачка.
 
Член од
18 мај 2011
Мислења
184
Поени од реакции
74
Moжеш да возиш со потврда. А и да те стопира некој, ќе те провери дали чекаш за возачка.
Законски не е дозволено да се вози со потврдата,но не сум слушнала дека прават посебен проблем околу тоа.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Законски не е дозволено да се вози со потврдата,но не сум слушнала дека прават посебен проблем околу тоа.
Ги прашав во МВР, викаат нема да има проблем, а полицијата имала начин да провери дали стварно чекаш возачка или си испринтал некое ливче.

Инаку нема логика да не смееш, кога ти викаат дојди за месец-два по возачката...
 
Член од
18 мај 2011
Мислења
184
Поени од реакции
74
Ги прашав во МВР, викаат нема да има проблем, а полицијата имала начин да провери дали стварно чекаш возачка или си испринтал некое ливче.

Инаку нема логика да не смееш, кога ти викаат дојди за месец-два по возачката...

Nema logika,no ima zakon a vo nego stoi deka moze da upravuvate vozilo samo so vozacka dozvola.Ako ne e taka site bi vozele so licni karti na primer,pa Mvr pak ke ima nacin da proveri....
No stom ne pravat problemi vozete si:))
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
Nema logika,no ima zakon a vo nego stoi deka moze da upravuvate vozilo samo so vozacka dozvola.Ako ne e taka site bi vozele so licni karti na primer,pa Mvr pak ke ima nacin da proveri....
No stom ne pravat problemi vozete si:))
не прат проблем со потврдата, јас лично прашав џандари дека чекав еден месец уште летото нема проблем ми рекоја лична карта носи и то лифчето за земање што е, истото ми го рече жената што ме слика, a уствари јас уште дента кога положив другот ден одма со колата на работа одев хахаха :D со лична карта и тие лисјата пополнети за возачка ги носев, ама срека имав нигде не налетав на полиција :)
 
Член од
25 декември 2012
Мислења
12
Поени од реакции
1
Zdravo kaj moze da zemam potvrda deka imam polozeno zato sto za dozvolata treba do 22 januari 2013 da cekam :)
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Машала 6 категории ми пишале во возачката :D
А1, А, Б, Ф, Г, М :ROFLMAO:
 
Член од
7 август 2012
Мислења
90
Поени од реакции
41
Дали можам на 17ипол да земам часови за возачка?
 
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
Глупо прашање... Дали кога возам треба со мене да ја носам и возачката книшка (онаа во која се впишуват казнени поени)? Ќе ми ја бара сообраќаец ако ме запре?
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Глупо прашање... Дали кога возам треба со мене да ја носам и возачката книшка (онаа во која се впишуват казнени поени)? Ќе ми ја бара сообраќаец ако ме запре?
Не поените ги впишуваат во полициска станица.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom