Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Ланците не се само за на автопат?Јас имам летни на колата,но ланците не ми се во кола колку што ме држи меморија за на автопат само требаат!?Некој поупатен?
 
C

cige

Гостин
Ланците не се само за на автопат?Јас имам летни на колата,но ланците не ми се во кола колку што ме држи меморија за на автопат само требаат!?Некој поупатен?
Точно, само на автопат може да има снег и мраз.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Сега баш зборев со пријателот, механичар. Моторчето на предни брисачи у ствари не е сменето затоа што ново е скапо, го отвориле и смениле и подмачкале некои делчиња. Било како стопено внатре.
Мое мислење е тоа моторче воопшто да не се трудиш да го поправаш. Го отвориле, подмачкале, тинтири минтири, тоа си го завршило своето. Барај некое половно, од растурена кола по интернет (reklama5.mk), ако не ти се даваат пари за ново. Мада мој совет ти е да си прашаш во продавница, чисто информативно. Да не биди ново 60 евра, половно 55, оти таков е најчесто муабетот. Абе в продавница е (рандом цена над 120 евра) јас ќе ти го дадам за упола.

Повторно ќе ја стави кај него у дуќан да вртат брисачите додека тече црево (да не ги изгори метлиците)
Затоа и ти реков да го извади бришачот од држачот... ама најверојатно не ме свати шо сакав да ти доловам. Идејата е да се одврти од држачот, покажан како на сликата. Така моторот ќе можи да врти, а ќе го нема делот стружење по стаклото.




Се сомнева на роторчето ама ќе видиме. Тоа е изгледа полесна варијанта, ако се покаже дека се предните кабли или предно моторче. Ако не се, како што велиш со задните кабли ќе биде потешко. Ај па ќе видиме што ќе биде.
Невервам дека се каблите... пошто веќе еднаш ги опрајле. Кабел не е нешто шо се расипува на 5 месеци. Така да, најверојатно таму ти е проблемот.



Него ме интересира, зимска опрема мора само за на автопат ако ме сопрат или мора и за низ град секојдневно
Снег само на автопат може да заврне или низ град?
Шала на страна, ко што јас знам задолжително е носење на зимска опрема (тука не спаѓаат ќебиња, да се разбереме), без разлика каде возиш.
All Season гуми + ланци е дозволено, или мора да имаш “чисто“ зимски гуми (+ ланци)?
Ланци не се потребни ако имаш зимски гуми...
Ај сеа малку посериозно, нека ти текне што беше лани низ Скопјево, едвај со зимски гуми се возеше.
Ланците не се само за на автопат?Јас имам летни на колата,но ланците не ми се во кола колку што ме држи меморија за на автопат само требаат!?Некој поупатен?



Aј да си прочитате шо пиши овде сите, и ќе ви стани одма појасно...
 
Член од
7 март 2012
Мислења
238
Поени од реакции
21
Како што може јас да сум педантен и да имам се по пропис што треба, треба да имаат сите
што ги кошта да имаат прва помош или да купат сијаличка за фар/штоп 100-200 ден. ?

Него ме интересира, зимска опрема мора само за на автопат ако ме сопрат или мора и за низ град секојдневно
kako sto mozes ti mozat i site
zimskata oprema e zadolzitelna i vo gradski uslovi i na avtopat gumite mora da imaat 4 mm dlabocina na sharata toa go merime so subler pozdrav
--- надополнето: 22 ноември 2012 во 12:20 ---
Ланци не се потребни ако имаш зимски гуми...
lancite ne se zaadolzitelni da gi namestis ama se zadolzitelni da gi nosis so sebe dokolku imas potreba od niv da mozes da gi montiras i da prodolzis na primer vo bitola lani padna temperatura do -30 stepeni i na - 30 duri i gumata ne e poveke guma tuku e kako plastika e togas razmisli dali se potrebni ili ne :)
--- надополнето: 22 ноември 2012 во 12:22 ---
Ланците не се само за на автопат?Јас имам летни на колата,но ланците не ми се во кола колку што ме држи меморија за на автопат само требаат!?Некој поупатен?
prijatele zadolzitelni se vo avtomobilot da ti bidat trebase od pred edna nedela ako te zaprat edno iljadarce kazna imas :)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Dosta sirite dezinformacii, zakonski zimskata oprema ne e zadolzitelna za vo grad. Na koj ne mu e jasno neka cita zakoni
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Пошто имаме неписмена багра на форумов (се извинувам некој ако се најди навреден) шо незнај да го протолкува законот, еве ви образложено:

Член 11 (1)

зимски пневматици на сите тркала, со минимална длабочината на шарите на слојот што гази по обем и широчина, од четири mm

ИЛИ

пневматици со летен профил на сите тркала со длабочината на шарите на слојот што гази по обем и широчина, со минимум од најмалку четири mm. ако возилото во приборот има синџири за снег со адекватна големина за погонските тркала или други соодветни помагала.

kako sto mozes ti mozat i site
zimskata oprema e zadolzitelna i vo gradski uslovi i na avtopat gumite mora da imaat 4 mm dlabocina na sharata toa go merime so subler pozdrav
Ти бе мајсторе можиш со шублер до задутре да мериш. Ако имам 4 зимски гуми на колата, не сум обврзан да носам ланци. Фала. Чао. Пријатно. Прочитај си го законот, пошто како службеник си должен да го ЗНАЈШ НА ПАМЕТ, чунки според него КАЗНУВАШ.


lancite ne se zaadolzitelni da gi namestis ama se zadolzitelni da gi nosis so sebe dokolku imas potreba od niv da mozes da gi montiras i da prodolzis na primer vo bitola lani padna temperatura do -30 stepeni i na - 30 duri i gumata ne e poveke guma tuku e kako plastika e togas razmisli dali se potrebni ili ne :)
То веќе е моја одговорност, не твоја. Јас можи и бос да шетам по снегот, неможиш апсолутно ништо да напрајш. Така да јас она задолжителни би ти го сменил со препорачливи. Исто ко шо е препорачливо да се вози со патики, не со влечки.

Ама толкувачи има колку сакаш, па било казниво со влечки да се вози, а сандалките дали се бројат како влечки и тн до бескрај.

Dosta sirite dezinformacii, zakonski zimskata oprema ne e zadolzitelna za vo grad. Na koj ne mu e jasno neka cita zakoni
Не само во град, туку и насекаде, под услов да имаш 4 зимски гуми со шара поголема од 4 милиметри.
 
Член од
4 март 2009
Мислења
604
Поени од реакции
442
lancite ne se zaadolzitelni da gi namestis ama se zadolzitelni da gi nosis so sebe dokolku imas potreba od niv da mozes da gi montiras i da prodolzis na primer vo bitola lani padna temperatura do -30 stepeni i na - 30 duri i gumata ne e poveke guma tuku e kako plastika e togas razmisli dali se potrebni ili ne :)


Како можеш да советуваш други,кога ни самиот не го знаеш законот,ако имаш зимски гуми со 4 мм длабочина немаш никаква обврска да носиш ланци,а како ќе возиш во Битола тоа сам ќе се снаоѓаш.Незнам врз кој основ ве поставуваат во сообраќајна полиција ама гледам ни паричните казни не ги познаваш многу,некако од памет ги кажуваш.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
lancite ne se zaadolzitelni da gi namestis ama se zadolzitelni da gi nosis so sebe dokolku imas potreba od niv da mozes da gi montiras i da prodolzis na primer vo bitola lani padna temperatura do -30 stepeni i na - 30 duri i gumata ne e poveke guma tuku e kako plastika e togas razmisli dali se potrebni ili ne :)


Како можеш да советуваш други,кога ни самиот не го знаеш законот,ако имаш зимски гуми со 4 мм длабочина немаш никаква обврска да носиш ланци,а како ќе возиш во Битола тоа сам ќе се снаоѓаш.Незнам врз кој основ ве поставуваат во сообраќајна полиција ама гледам ни паричните казни не ги познаваш многу,некако од памет ги кажуваш.
Ubavo vi napisa covekot,ako imas zimni gumi ne treba lanci. kaj nas so 4mm duri i preteraa,na zapad zakonski se trazi profil od 3mm.
Problemot kaj nas e sto poveketo od vas sto lupaat deka treba lanci da imas nikogas nemale asalni zimski gumi na kolata da vidat kako tie grabaat na sneg i led. Patem da napomenam deka zimska guma gi zadržuva svoite svojstva max 4 -5 godini,potoa veke ne e toa toa i ne graba kako so treba bez ogled na toa dali ima 5mm ili 1 cm profil. Kaj nas 99% od kolite se so polovni gumi stari po 10-15 godini,godina na proizvodstvo nikoj ne gleda,pa posle normalno deka letaat i na suvi a kamoli mokri ili zasneženi patišta.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Добро ланци, а знае некој да монира ланци или онака мора да се има. Абе на -30 нема да помислам да ставам ланци па макар и изгорел ламела, нема шанси.

Пак ќе кажам мора казни да се пишуваат за да зимаат плата џандарите иначе одма ќе се санкционирани ако немаат дневно по 5 казни издадено.
 
Член од
7 март 2012
Мислења
238
Поени од реакции
21
Пошто имаме неписмена багра на форумов (се извинувам некој ако се најди навреден) шо незнај да го протолкува законот, еве ви образложено:

Член 11 (1)

зимски пневматици на сите тркала, со минимална длабочината на шарите на слојот што гази по обем и широчина, од четири mm

ИЛИ

пневматици со летен профил на сите тркала со длабочината на шарите на слојот што гази по обем и широчина, со минимум од најмалку четири mm. ако возилото во приборот има синџири за снег со адекватна големина за погонските тркала или други соодветни помагала.


Ти бе мајсторе можиш со шублер до задутре да мериш. Ако имам 4 зимски гуми на колата, не сум обврзан да носам ланци. Фала. Чао. Пријатно. Прочитај си го законот, пошто како службеник си должен да го ЗНАЈШ НА ПАМЕТ, чунки според него КАЗНУВАШ.


То веќе е моја одговорност, не твоја. Јас можи и бос да шетам по снегот, неможиш апсолутно ништо да напрајш. Така да јас она задолжителни би ти го сменил со препорачливи. Исто ко шо е препорачливо да се вози со патики, не со влечки.

Ама толкувачи има колку сакаш, па било казниво со влечки да се вози, а сандалките дали се бројат како влечки и тн до бескрај.


Не само во град, туку и насекаде, под услов да имаш 4 зимски гуми со шара поголема од 4 милиметри.
znaci kako sto kazav vo postot pogore deka ne go pravis toa za mene tuku za sam sebe jas ako sakam ke te kaznam oti ne nosis singiri pa gumi od traktor da imas
kako ovlasteno lice na MVR dokolku smetam deka si go prekrsil zakonot za bezbednost na patistata mozam da ti naredam da go prekinis dvizenjeto na voziloto ako ne postapis po soobrakajniot znak za zadolzitelno nosenje i upotreba na zimskata oprema a mozam i da ti naredam da prekines so dvizenje ako spored mene zimskite uslovi na patot ne ovozmozuvaat nepreceno i bezbedno odvivanje na soobrakajot odnosno zadolzitelno pred mene ke gi postavis singirite.
a takvi kako tebe sto prodavaat pufki :) najmnogu si go nosat jas dali gi znam zakonite e moj problem dosega ne sum zgresil nishto kon nikoj ne sum imal zalba a ti zosto si gneven ne mi e jasno valjda te proceslale :D
 
Член од
4 март 2009
Мислења
604
Поени од реакции
442
Ubavo vi napisa covekot,ako imas zimni gumi ne treba lanci. kaj nas so 4mm duri i preteraa,na zapad zakonski se trazi profil od 3mm.
Problemot kaj nas e sto poveketo od vas sto lupaat deka treba lanci da imas nikogas nemale asalni zimski gumi na kolata da vidat kako tie grabaat na sneg i led. Patem da napomenam deka zimska guma gi zadržuva svoite svojstva max 4 -5 godini,potoa veke ne e toa toa i ne graba kako so treba bez ogled na toa dali ima 5mm ili 1 cm profil. Kaj nas 99% od kolite se so polovni gumi stari po 10-15 godini,godina na proizvodstvo nikoj ne gleda,pa posle normalno deka letaat i na suvi a kamoli mokri ili zasneženi patišta.
Незнам кај прочита дека реков дека треба да се има ланци.Кажи што од напишаното е глупост жити се,Dzish напиша одличен пост како треба,немој да цитираш пред да прочиташ што сум напишал.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Dzish, проблемот го прават all season гумите - со нив не знаеш на што си - дали ги признаваат за зимски или не. Гледам дека во законот пишува:
(4) Зимски пневматици се оние пневматици кои на својата бочна страна имаат ознака: „MS“, „M+S“, „M&S“ и знак на снегулка на стилизирана планина со три врва.
All season имаат М+Ѕ, ама немаат снегулка, па претпоставувам дека најарно е да си носам ланци во багажникот.

Фала за линкот, во секој случај.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
znaci kako sto kazav vo postot pogore deka ne go pravis toa za mene tuku za sam sebe jas ako sakam ke te kaznam oti ne nosis singiri pa gumi od traktor da imas
Ти бе све грешно си сватил... Јас сум вработен во приватна фирма, плаќам придонеси, даноци, од кои ТЕБЕ ти стига плата. И ти то треба да си го клајш во глата, не да ми се курчиш тука на форуми. Ако сакам јас ти ќе напрајш 10 склекој, фала ќе ми речиш шо те ранам. И земи таму прочитај тоа законот, нетуку се сили џабе.

kako ovlasteno lice na MVR dokolku smetam deka si go prekrsil zakonot za bezbednost na patistata mozam da ti naredam da go prekinis dvizenjeto na voziloto ako ne postapis po soobrakajniot znak za zadolzitelno nosenje i upotreba na zimskata oprema a mozam i da ti naredam da prekines so dvizenje ako spored mene zimskite uslovi na patot ne ovozmozuvaat nepreceno i bezbedno odvivanje na soobrakajot odnosno zadolzitelno pred mene ke gi postavis singirite.
Ако тебе ти притекни дека во месец јуни треба да се носат синџири и да ме тераш да клавам синџири, тогаш шо прајме? Можи уште миљарда работи да ти притекнат...

a takvi kako tebe sto prodavaat pufki :) najmnogu si go nosat jas dali gi znam zakonite e moj problem dosega ne sum zgresil nishto kon nikoj ne sum imal zalba a ti zosto si gneven ne mi e jasno valjda te proceslale :D
Не бе братче, не продавам пуфки. Само ти ја кажувам реалната слика, најкултурно. А гневен сум оти не малтретирате без потреба. Ко пиши во законот дека нетреба да се носат синџири, зошто замарате? Нека пишеле дека треба да се носат синџири без разлика на гумите. Толку. Сите ќе носиме. Посекако вие (комисија за сообраќај на МВР) го смислувате законот, не го смислувам јас...
--- надополнето: 22 ноември 2012 во 14:05 ---
Dzish, проблемот го прават all season гумите - со нив не знаеш на што си - дали ги признаваат за зимски или не. Гледам дека во законот пишува:
All season имаат М+Ѕ, ама немаат снегулка, па претпоставувам дека најарно е да си носам ланци во багажникот.

Фала за линкот, во секој случај.
Абе и јас возам All Season, мада мојата кола е на задна.... така да и во 10 цм снег синџири ќе ми бидат неопходни, затоа и си ги носам со мене.

П.С. Не е лошо да потренирате на суво како се местат ланците, не е баш нешто сложено, мада заебано е кога ќе ви притребаат (недајбоже) да се учите на ладно како се монтираат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom