Анте Готовина и Младен Маркач ослободени-Хрватска на нозе!

Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.453
Поени од реакции
5.861
Треба и вие еден споменик на Фрањо Туѓман да му подигнете , затоа што со законот на национализација сите Албанци и останати Потурци од Загреб ги избрка во Косово и Босна.И немој многу да свршуваш на Хрватите, затоа што вас Албанците не ве сакаат ни мртви ни живи.Сигурно не си сретнал Хрват во животот, па тука продаваш некои фори.
Избери ги зборовите , не навредувај нации тука , ова ти е втор пат во оваа тема.

Албанците се дел од хрватска борба за слобода.

Во Книн војуваше Генерал Беким Бериша , за кого хрватскиот Генерал Јанко Бобетко во еден документарец рекол:

“Никогаш немав заплакано за паднатите војници , но кога дознав за смрта на Беким Бериша заплакав. Тој беше најдобриот човек и војник со кого се имав сретнато. Тој беше посебен , вие треба да се гордеете што беше дел од вашата нација.“

Фрањо Туџман за Беким Бериша(Абеја) рекол : “За мене , Абеја беше еднаков на 500 војници“.


Тука се и генералите Агим Чеку и Рахим Адеми , кои исто така беа на страната на хрватите , и тоа доста активни и успешни.

И кога зборувате за 150.000 иселени срби од Хрватска , не се секирајте , и тие беа употребени од Милошевиќ за големо српски интереси. Беа пратени во БиХ , Војводина и Косово.

Значи преку нив Србија го зголеми процентот на срби во Бих , Војводина и Косово.

Можеби тоа и му беше целта , Хрватска ја изгубив , ама да ги зацврстам позициите во овие три земји.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Што се однесува до нас, ние и не можеме до толку да го кривиме Хашкиот трибунал, Трибуналот го осуди Јохан ама не ги ослободи учесниците од другата страна, напротив не ги ни обвини ни ги врати нас ние сами да го решиме тоа прашање.

А што направивме ние, се испосравме на гробовите на нашите загинати бранители!
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
436
Поени од реакции
273
Многу голема грешка на политиката на Србите со војната во Хрватска,а уште поголема што многу наши војници беа заложници на таа политика и беа испратени на фронт во Вуковар,Пакрац.Книн...
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.353
Да, и затоа на мајката на мојот другар несакале да и дојдат роднини од Хрватска на свадба во Македонија, затоа што мислеле дека за албанец се мажи;).

Јас познавам 30 пати повеќе Хрвати од тебе и многу добро знам што мислат за вас.Многу ме заболе мене за некој Бериша.И хрватската заедница во Македонија е на македонска страна.Никакво мешање со Албанци.Е толку ве сакаат.
Тоа е до некаде вистина.Вистина е и дека таму важат истите стереотипи за Албанците како и тука.
Или најчесто албанец е негативен ептитет.......облачиш се ко албанец,причаш ко шпитар или сљастичарница и сљадољед се спомнуваат со потсмев.Сепак генерално Хрватите немаат ништо против албанците,малце ремет на нивна сметка,али тоа е тоа.Тие понационалистички настроените по принципот непријателот на мојот непријател е мој пријател ги поддржуваат
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.534
Поени од реакции
59.077
Овој „суд“ како да е излезен од дистописки филм, невидена перверзија...
Имам големи симпатии кон Хрватите како народ и голем респект за нивната борба за независност, но за ова срамота е мал збор.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Во 2001ва имаше голем број хрватски доброволци кои се бореја на страната на УЧК против Македонија.Најдобар пример е нивната хрватица (заборавив како се вика) која беше најдобра во стрелаштво и првак на Југославија со години.Таа испоуби наши војници во Тетово на пунктовите но на крај ја скинаја нашите.Кога завршуваше 2001 еден куп автобузи од Загреб дојдоја во Скопје да ги земат телата на нивните починати.
 
М

Мартин`

Гостин
Во 2001ва имаше голем број хрватски доброволци кои се бореја на страната на УЧК против Македонија.Најдобар пример е нивната хрватица (заборавив како се вика) која беше најдобра во стрелаштво и првак на Југославија со години.Таа испоуби наши војници во Тетово на пунктовите но на крај ја скинаја нашите.Кога завршуваше 2001 еден куп автобузи од Загреб дојдоја во Скопје да ги земат телата на нивните починати.
Жити се од кај ти се информацииве за ваквиве работи.. ексклузивно ни откриваш ти за хрватски автобуси со тела на починати :pos:
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
436
Поени од реакции
273
Во 2001ва имаше голем број хрватски доброволци кои се бореја на страната на УЧК против Македонија.Најдобар пример е нивната хрватица (заборавив како се вика) која беше најдобра во стрелаштво и првак на Југославија со години.Таа испоуби наши војници во Тетово на пунктовите но на крај ја скинаја нашите.Кога завршуваше 2001 еден куп автобузи од Загреб дојдоја во Скопје да ги земат телата на нивните починати.
Платениците немаат нација, работат за пари,а ова со автобусите од Загреб ,каде ги видовте ?
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Тоа е до некаде вистина.Вистина е и дека таму важат истите стереотипи за Албанците како и тука.
Или најчесто албанец е негативен ептитет.......облачиш се ко албанец,причаш ко шпитар или сљастичарница и сљадољед се спомнуваат со потсмев.Сепак генерално Хрватите немаат ништо против албанците,малце ремет на нивна сметка,али тоа е тоа.Тие понационалистички настроените по принципот непријателот на мојот непријател е мој пријател ги поддржуваат
Баш тие националистички организации во Хрватска, а особено бели националисти ич не ги сакаат браќава.Во тоа биди сигурен.Хрватите можеби имаат некоја симпатија спрема тие Албанци што се католици и воглавно се асимилирани во Хрвати.Сечениве ниту ги сакаат живи, а ниту мртви.Еве вие Хрватите од Македонија немате ништо против Албанциве.Што не одите да се мешате и дружите со нив, туку доаѓате со Македонци?
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Платениците немаат нација, работат за пари,а ова со автобусите од Загреб ,каде ги видовте ?
Татко ми а и други луѓе ги имаат видено и ми имаат кажувано,мислам дека седеле во населбата Ѓорче но не седеле многу,еден ден или неколку,а од нив излагале луѓе со црни маици.Платеници или не сепак тоа беа хрвати кои убиваја наши војници и полицајци.Да бидат и вонземјани убивање е убивање без разлика на мотивот и причината како и желбата за такво нешто.
--- надополнето: 16 ноември 2012 во 19:13 ---
Жити се од кај ти се информацииве за ваквиве работи.. ексклузивно ни откриваш ти за хрватски автобуси со тела на починати :pos:
Зошто ексклузивно :)? мене така ми имаат кажувано,плус јавна тајна беше дека имаше огромен број на хрвати во УЧК :)
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
436
Поени од реакции
273
Татко ми а и други луѓе ги имаат видено и ми имаат кажувано,мислам дека седеле во населбата Ѓорче но не седеле многу,еден ден или неколку,а од нив излагале луѓе со црни маици.Платеници или не сепак тоа беа хрвати кои убиваја наши војници и полицајци.Да бидат и вонземјани убивање е убивање без разлика на мотивот и причината како и желбата за такво нешто.
Но,националноста не им беше напишана на чело,па знаеме што биле?
Доста Албанци совршено го говорат хрватскиот јазик,без грешка,како ќе процениш што биле па и уште со автобуси ги носеле со регистрации ЗГ?
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.353
Баш тие националистички организации во Хрватска, а особено бели националисти ич не ги сакаат браќава.Во тоа биди сигурен.Хрватите можеби имаат некоја симпатија спрема тие Албанци што се католици и воглавно се асимилирани во Хрвати.Сечениве ниту ги сакаат живи, а ниту мртви.Еве вие Хрватите од Македонија немате ништо против Албанциве.Што не одите да се мешате и дружите со нив, туку доаѓате со Македонци?
Абе не зборам за вајт прајд таквите.......нема везе.
Ние не ги сакаме,но не ги ни мразиме.....
Генерално не ни одговараат,а и самите се скроз изолирани од сите......
На крајот од криштата ние сме скоро сите испомешани со Македонци.Уште 1 генерација и толку......кој има каде има отидено за Хрватска,тие што немаат кај и да е ќе се асимилираат.
--- надополнето: 16 ноември 2012 во 19:16 ---
Татко ми а и други луѓе ги имаат видено и ми имаат кажувано,мислам дека седеле во населбата Ѓорче но не седеле многу,еден ден или неколку,а од нив излагале луѓе со црни маици.Платеници или не сепак тоа беа хрвати кои убиваја наши војници и полицајци.Да бидат и вонземјани убивање е убивање без разлика на мотивот и причината како и желбата за такво нешто.
--- надополнето: 16 ноември 2012 во 19:13 ---


Зошто ексклузивно :)? мене така ми имаат кажувано,плус јавна тајна беше дека имаше огромен број на хрвати во УЧК :)
Абе 2 недели седеле таму у пм........дошла платеници со автобуси у Ѓорче да се борат за УЧК и си седеле така со денови :pos:
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Татко ми а и други луѓе ги имаат видено и ми имаат кажувано,мислам дека седеле во населбата Ѓорче но не седеле многу,еден ден или неколку,а од нив излагале луѓе со црни маици.Платеници или не сепак тоа беа хрвати кои убиваја наши војници и полицајци.Да бидат и вонземјани убивање е убивање без разлика на мотивот и причината како и желбата за такво нешто.
--- надополнето: 16 ноември 2012 во 19:13 ---


Зошто ексклузивно :)? мене така ми имаат кажувано,плус јавна тајна беше дека имаше огромен број на хрвати во УЧК :)
Имаш српски платеници на фронтови во Северна Африка, па тоа значи ли дека идат да се тепаат , затоа што подржуваат некој?Одат и работат за пари.Кој им даде повеќе пари за тој ќе ратуваат.Многу едноставно.Од тоа живее.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Но,националноста не им беше напишана на чело,па знаеме што биле?
Доста Албанци совршено го говорат хрватскиот јазик,без грешка,како ќе процениш што биле па и уште со автобуси ги носеле со регистрации ЗГ?
Добро чим сакаш толку да знаеш,лично мене албанец ми има кажувано за тоа,неговиот татко бил во УЧК во 2001,и сега да не сакаш да го викнеме овде на форумов да ти објасни !? мислам глупаво е да тераш инает за нешто за кое немаш врска и само тресеш зелени наспроти тоа што некој го знае тоа ги видел и не е еден туку се многу повеќе.Јас не сакам ниедна нација на балканов напротив многу од нив ги мразам но дека имаше имаше,ако не веруваш океј тоа е твое ДЕМОКРАТСКО и ЧОВЕКОВО право.Јас го спомнав примерот со хрватицата тоа е најдобар пример а секако дека не е само тој...
--- надополнето: 16 ноември 2012 во 19:22 ---
Абе не зборам за вајт прајд таквите.......нема везе.
Ние не ги сакаме,но не ги ни мразиме.....
Генерално не ни одговараат,а и самите се скроз изолирани од сите......
На крајот од криштата ние сме скоро сите испомешани со Македонци.Уште 1 генерација и толку......кој има каде има отидено за Хрватска,тие што немаат кај и да е ќе се асимилираат.
--- надополнето: 16 ноември 2012 во 19:16 ---

Абе 2 недели седеле таму у пм........дошла платеници со автобуси у Ѓорче да се борат за УЧК и си седеле така со денови :pos:

Бидејќи не ме читаш што пишувам и само сакаш да испаднеш паметен,јас пишав дека дошле роднини на починатите а не платеници со автобуси да се борат не е војната ексурзија или туристички аранжман... :facepalm:
--- надополнето: 16 ноември 2012 во 19:23 ---
Имаш српски платеници на фронтови во Северна Африка, па тоа значи ли дека идат да се тепаат , затоа што подржуваат некој?Одат и работат за пари.Кој им даде повеќе пари за тој ќе ратуваат.Многу едноставно.Од тоа живее.

Добро де јас не реков ништо лошо дека нема.Знам дека има,ете во Либија имаше српски платеници кои се бореја за гадафи,сега има во Сирија припадници на УЧК кои се борат против Башар.Јас само реков дека тоа сепак беа хрвати,платеници или БОРЦИ ЗА ЧОВЕКОВИ ПРАВА сепак пукаја на нас..
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Абе не зборам за вајт прајд таквите.......нема везе.
Ние не ги сакаме,но не ги ни мразиме.....
Генерално не ни одговараат,а и самите се скроз изолирани од сите......
На крајот од криштата ние сме скоро сите испомешани со Македонци.Уште 1 генерација и толку......кој има каде има отидено за Хрватска,тие што немаат кај и да е ќе се асимилираат.
--- надополнето: 16 ноември 2012 во 19:16 ---

Абе 2 недели седеле таму у пм........дошла платеници со автобуси у Ѓорче да се борат за УЧК и си седеле така со денови :pos:
Но, не се ни мешате со нив што кажува дека повеќе ги мразите;)Бракови меѓу Срби и Хрвати ги имаш еден куп, затоа што се сродни народи со многу блиска култура.

Затоа Хрвати се мешаат со Македонци, затоа што културата, јазикот, верата им одговара и е сродна.Албанците и нивната арапска култура, небела физиономија не им одговара, затоа и се дистанцираат од нив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom