МЕНСА стана критериум за вработување во Министерството за здравство

R

Rigel Kent

Гостин
Funnily enough, критериумот за влез во Менса е 148, а не 140. Но, од каде да знаат? :D

Како што спомна еден пријател - значи, ако немој има диплома од Стенфорд и не е член на Менса, нема да биде примен, а?
The force is strong with this one, indeed.
Целта е да си тестиран на МЕНСА , а тоа со над 140, демек сакаат генијалци а тие се над 140. Тотално забеган министер :icon_lol:
 
S

Sagan

Гостин
Целта е да си тестиран на МЕНСА , а тоа со над 140, демек сакаат генијалци а тие се над 140. Тотално забеган министер :icon_lol:
Секад кога дава некоја изјава, прај фаци, ја клати главата лево-десно, горе-доле, па кружно... мислиш ретардиран е.
 
3

321456

Гостин
Се кладам дека тие што ќе бидат примени, тестирани се на последниот тест на МЕНСА на 7 октомври.
Тоа со IQ е сосема недостижен критерум, не само затоа што "фак колку генијалци може да има во Македонија", туку и тие што навистина се, а се немаат тестирано до сега, немаат шанса да го обезбедат тој доказ до 20 ноември.
 
R

Rigel Kent

Гостин
Се кладам дека тие што ќе бидат примени, тестирани се на последниот тест на МЕНСА на 7 октомври.
Тоа со IQ е сосема недостижен критерум, не само затоа што "фак колку генијалци може да има во Македонија", туку и тие што навистина се, а се немаат тестирано до сега, немаат шанса да го обезбедат тој доказ до 20 ноември.
Токму така на бесплатното тестирање се пријавени ,тогаш го имаат обезбедено сертификатот "генијалците " кои ќе бидат примени.

Тестирање Бесплатно - 7 Октомври
 
F

FARANG

Гостин
Абе ајде на запад никој не ги врти овие МЕНСА во Македонија вакви критериуми. Ова е дискриминација за почеток. Никој мене не може да ми наложи да се тестирам.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Значи, крај не ни се наоѓа. Прво кукаме дека само глупаци се вработуваат во администрација, сега не чини ако се побара доказ за интелигенција при вработување.

Ни се водиме, ни се тераме.

:)
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Во кабинетот на министерот Тодоров можат да работат само оние со коефициент на интелигенција над 140
Министерството за здравство, денеска објави конкурс за прием на граѓани кои ќе работат во кабинетот на министерот Никола Тодоров, а според огласот кандидатите треба да имаат диплома од МЕНСА со најмалку коефициент на интелигенција од 140 бодови.



inShare



@Admini : Ако сметате дека темата е за во ЧДА слободно преместете ја таму.
:pos:
Само никој не смее ни да помисли на тодоров да му побара да го покаже тестот од менса.
Уствари ова премногу ме потсеќа на времето кога цела Германија морала да има докажано ариевско потекло, но само драгиот чичко Адолф неморал да докажува а и никој не смеел ни да бара таков доказ.
--- надополнето: 8 ноември 2012 во 14:54 ---
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Никој не го чита огласот до крај, гледате дека немате можност и оп застанувате. Секогаш најинтересните работи се со мали букви и најдолу во огласот.
Најдоле пишува дека кандидатите ќе конкурираат за место во Комисијата за сложени анализи при Министерството во Здраство, што само по себе дава објаснување зошто се бара IQ од 140 со заверка од Менса, а не од Бит пазар. Не може човек со помало IQ да биде дел од комисијата што ќе се бави со сложени анализи, таков човек може само да продава бостан на пазар.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Значи, крај не ни се наоѓа. Прво кукаме дека само глупаци се вработуваат во администрација, сега не чини ако се побара доказ за интелигенција при вработување.

Ни се водиме, ни се тераме.

:)
Ентелигентен не се секирај ти ама ич, тебе ќе ти го признаат тестот од Демир Хисар.
Потврдата од Негорци ти е само +
 
R

Randy

Гостин
Тоа што мене ме буни во огласот не е потврдата за интелигенција што ја бараат. Ме буни што не пишува какво работно место е, кои се задачите, што треба да работи тој човек, не пишува конкретно ништо. Од кај да знаат потенцијалните кандидати дека нема да се обични чистачи (знаејќи колку се цени паметот кај нас и тоа е можно).
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
IQ-то на Андерс Брејвик е 136.So close :oops:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom