Што го прави човекот човек?

Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Комшијско пиење кафе, високи штикли, техно...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Annabel

Неутрална*
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.298
Поени од реакции
183
Социјализацијата...контактите со другите луѓе,интеракцијата со надворешниот свет,функционирање во група и способноста да се градат врски и односи од секаков вид.
 

Кент

Професионалец
Член од
16 февруари 2010
Мислења
255
Поени од реакции
15
Човекот го прави човек токму тоа што многу од луѓето не го разбираат.

Да бидеш човек значи да имаш разбирање, да имаш осет за работите. Пред се да бидеш човек значи да РАЗМИСЛУВАШ.

Трагично е што за голем дел од луѓето не важат овие карактеристики. Затоа и за нив важат оние надимаци: говеда, коњи, крави, кокошки, итн. Јас не ги користам тие придавки во секојдневниот живот, но ништо не ме спречува за да го имам тоа мислење.

Ретко може да се најде човек во вистинска смисла на зборот.
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Само хуманоста. Не е вистина дека животните немаат емоции, и дека не размислуваат. Целта на секој човек низ еволуцијата на неговата душа е на крај да стане Вистинско Човечко Битие-хумано, ослободено од его и материјална зависност.
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
nagradno prasanje so e potesko da se bode heroj ili fraer ??????????????
a

--- надополнето ---

solunski atenta напиша:
nagradno prasanje so e potesko da se bode heroj ili fraer ??????????????
a
mala korekcija
sto e potesko da si bide heroj ili fraer????
a
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
115
Поени од реакции
6
[/COLOR]
mala korekcija
sto e potesko da si bide heroj ili fraer????
a
Дали воопшто има сличности кај овие два поими....хм....
Сепак потешко е да се биде херој....(треба ли да образложвам), затоа што херојот е паметен, мудар, цивилизиран....
Фраер е само обид на некоја личност да биде приметена од другите...
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
Дали воопшто има сличности кај овие два поими....хм....
Сепак потешко е да се биде херој....(треба ли да образложвам), затоа што херојот е паметен, мудар, цивилизиран....
Фраер е само обид на некоја личност да биде приметена од другите...
sorry moja greska
so pe potesko da se bide heroj ili dzenlament ajde sega da te vidam
kolku ti e intelegencijata
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
115
Поени од реакции
6
Двете овие си носат своја тежина и двете бараат напор и посветеност и талент во секој случај секое на свој начин...
Ништо не се постигнува седејќи со скрстени раце...
Херој е потешко (според мене) треба да се докажиш пред поголема маса на луѓе за да бидеш херој...
Џентлменот може да биде човек почитуван од оние на кои им се покажал како учтив па макар тоа да е и една личност...
Треба малце повеќе да размислам на ова сега за сега ова се моите сметања...:)
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Читам дека потенцирате „човечност“ што е малку парадоксално бидејќи поентата е токму човечноста да ја апсолвираме. Хуманост, достоинство, племенитост, сето тоа е убаво но дали сме сигурни дека животните го немаат тоа? Не го знаеме нивото на нивната хуманост ниту други „апстрактни“ параметри. Според мене нивото на интелигенција кое дозволува светот и човештвото да се развива и да создава нови и напредни нешта е печат на човечноста на човекот.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
115
Поени од реакции
6
Читам дека потенцирате „човечност“ што е малку парадоксално бидејќи поентата е токму човечноста да ја апсолвираме. Хуманост, достоинство, племенитост, сето тоа е убаво но дали сме сигурни дека животните го немаат тоа? Не го знаеме нивото на нивната хуманост ниту други „апстрактни“ параметри. Според мене нивото на интелигенција кое дозволува светот и човештвото да се развива и да создава нови и напредни нешта е печат на човечноста на човекот.
Па сето тоа се должи на разумот...
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
И јас гласам за социјализацијата. :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Способноста да се подаде рака кога му е најтешко на некого, да се прости и да се грижи за најблиските па и непознатите на кои може да се помогне. Се разбира и за животните!!!!!!!
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Јас мислам дека големината на душата и срцето - се друго е споредна работа!

Човекот е човек доколку е спремен во секој момент да прави добри дела, дури и во оној момент кога тоа најмалку му се цени.

Тешко е да се биде човек кој истовремено ќе биде вистински човек - голем човек - човек со срце.
 

Круме

Life, Get One!
Член од
28 март 2010
Мислења
449
Поени од реакции
32
Погорните постови опфатиле се... Мое е само да се согласам со нив :)
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Тенката жица по која постојано оди, за да го покаже спротивното.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom