Помош, проблеми, прашања, совети...

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Ако земеш некое од тие горе, рачунај дека кога ќе ти изгори, со него може да отиде и некој друг дел од пс-то, па така за тие 1000 денари кои ќе ги заштедиш, ќе се каеш цел живот.

Значи собери уште 1000 денари, и земи го ова.
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Imav problem so laptopot , znaci koga go vkluciv posle nekolku sekundi se ukocuvase celiot detscopot, nefunkcioniraa niti mausot niti tastaturata , morav da go restartuvam na dvat-tripati za da dojde vo normala! Sto moze da e pricinata od prilika ?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.312
Imav problem so laptopot , znaci koga go vkluciv posle nekolku sekundi se ukocuvase celiot detscopot, nefunkcioniraa niti mausot niti tastaturata , morav da go restartuvam na dvat-tripati za da dojde vo normala! Sto moze da e pricinata od prilika ?
Сијаличката од хардот што кажува кога се кочи, свети ко луда ? Вероватно некој системски фајл неможе да прочита од хард ако исфрлиме дека не е до вирус или некој харверски проблем као РАМ или слично....а причината е иста секогаш за лош хард, преголема температура и лупање на лаптопот при работа. Симни некој софт што ке прочита SMART податоци од дискот па пастирај тука.
 

Pance24

Мариовец
Член од
26 август 2012
Мислења
270
Поени од реакции
104
Сијаличката од хардот што кажува кога се кочи, свети ко луда ? Вероватно некој системски фајл неможе да прочита од хард ако исфрлиме дека не е до вирус или некој харверски проблем као РАМ или слично....а причината е иста секогаш за лош хард, преголема температура и лупање на лаптопот при работа. Симни некој софт што ке прочита SMART податоци од дискот па пастирај тука.
Некој БЕД сектор :D
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Имам дома Sun w 2100 најверојатно сјебано му е напајањето....како иде побарувачка за резервни делови за вакви сервери. Има гледам некои плочки со virtex 2 pro процесор, хард дискови SCSI... И друго ме интересираше, дали има адаптер од SCSI у IDE.
--- надополнето: 27 октомври 2012 во 17:33 ---
Исто има два оптерон 64 процесори на 940 чипсет
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Mi treba (polovna ili nova) baterija za DELL Inspiron 1545. Da ne znae nekoj kade da najdam.
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
Дечки ај малку помош,на еден другар му изгоре напојувањето на компјутерот (250W) прилично е стар компјутерот ама јас имам исто такво,иста марка од 300W.Може да изгори нешто ако го ставиме тоа?Се надевам на малку побрз одговор :)
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
Дечки ај малку помош,на еден другар му изгоре напојувањето на компјутерот (250W) прилично е стар компјутерот ама јас имам исто такво,иста марка од 300W.Може да изгори нешто ако го ставиме тоа?Се надевам на малку побрз одговор :)
Нема да изгори, барем не одма:icon_mrgr:
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Дечки ај малку помош,на еден другар му изгоре напојувањето на компјутерот (250W) прилично е стар компјутерот ама јас имам исто такво,иста марка од 300W.Може да изгори нешто ако го ставиме тоа?Се надевам на малку побрз одговор :)
Нема ништо да изгори, компонентите повторно ќе влечат толкава количина колку што им е потребна.
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
Нема да изгори, барем не одма:icon_mrgr:
Нема ништо да изгори, компонентите повторно ќе влечат толкава количина колку што им е потребна.
Фала,јас монтирав па колку трае нека трае.Ај уште еден совет:

Ми треба конфигурација до 22.000 +/- без монитор,може и деловите да ги кажете па сам да склопувам или да ми ги склопат некаде .Фала
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Фала,јас монтирав па колку трае нека трае.Ај уште еден совет:

Ми треба конфигурација до 22.000 +/- без монитор,може и деловите да ги кажете па сам да склопувам или да ми ги склопат некаде .Фала
Вакво нешто ако ти фаќа око
 

Attachments

  • 71,3 KB Прегледи: 22
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
Вакво нешто ако ти фаќа око
Вака малку ми мати ум матичната плоча,може и некоја поквалитетна да речеме некоја малку поскапа од околу 3500~ денари,сепак подобро ми е квалитетна конфигурација а послаб компјутер отколку појак компјутер со неквалитетни делови :D Иначе вака изгледа солидно :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom