Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Па за Швајцарија правиме муабет, не знам што толку страв поназад во некои мислења.
Во моиве мислења нема страв можеби малку жал што немаме голман од калибарот на Станич а ако мислиш за туѓи мислења па нека се плашат голема работа ја искрено немам страв од чоколадните (сирењашите) а ни од морепловците а Шпанија ме плаши :unsure:
 
P

PewDiePie

Гостин
Што ви е бе ало,не играме со Франција со Швајцарија играме,ќе ги сомелеме дома едно 6-7 разлика сигурен сум.

Столе ќе е спремен за една недела ваљда,и Велко исто.

Иначе стариот нели ќе се откажеше после квалификациите за О.И бе ? Дај нека не се заебава и тој нека одстапи место на Манасков кој игра одлично сезонава,па и Ојлевски треба полека да се интигрира во репрезентацијава. За Козлата не ми се ни прави муабет,ако пак извиси Гоце на негова сметка срам и арам да му е на Шундо,кој патем кажано ми е најслаба алка во цела репрезентација,да ни беше Лино тренер и на О.И ќе отидевме и повисоко од 5 место ќе бевме на европското. Лазаров вика таков ни е менталитетот,нема да ни биде таков ако имаш цврста рака за тренер а не ко муле да дреме не се знае кој јаде кој пие кој на кого му се придерава,ни тајм аут,ни фластер да постави ништо не знае,ебате Шундото.

За Наумче и Кире немам гајле тие уште 2-3 првенства ќе играат минимум.......ама треба и на нив полека да се бараат замени.

Се на се очекувам лесна победа,малце лошо што Борко нема да брани ама и Дивиот е ѕвер така да исто му се фаќа.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.248
Поени од реакции
19.478
Во голема заблуда сте ако мислите дека Швајцарија и Португалија се наивни противници...
Ќе ни направат големи проблеми...посебно на гостински терен....
Ги гледав Швајцарците на пријателска со Франција кога играа...доста солидна репрезентација....претежно ниска постава,немаат двометраши.....ама форсираат брза игра,шо нас и не ни одговара....
Претежно составот е од швајцарското првенство..+ двајца играат во Бундес Лига...едниот во Некар Ловен....
Тренер е познато балканско име и презиме,Горан Перковац....долги години работи во Швајцарија,во Кадетите,еве го и на селекторската функција...
Дома би требало да ги добиеме,за во гости ќе биди многу потешко...
Португалците се стандард,дома воинствени во гости очајни....
Дома ќе треба солидно да ги ишлакаме,ако сакаме да имаме подобар меѓусебен скор....
Имаме горко искуство со нив на нивни терен...
Прво играме со нив,на нивни терен,во нивниот бастион,на теренот на шампионот Порто....
Од овој меч ќе зависи каков тек ќе имаат квалификациите....
Со Шпанците...тешко...:eek:
Ќе видиме....
Составот ме загрижува мене...
Шо ќе неаме ротација на бек,пак иста приказна...Мојсо,Миркуловски,Лазаров и се е како подмачкано...:eek:
Ако не им оди нив на здравје...ќе чекаме од Фичо да распали...:D(шо е вистинска реткост)...:pipi:
Од кој ќе чекаме да ротира во напад...од "бекови" шо немаат ни 5 минути изиграно во напад...Јоноски,Левов,Мите Стоилов.....па и Бранче...шо ако игра во Констанца...кога џабе е....:facepalm:
За другите позиции сме доста солидни....освен на десно крило..со мали Мојсо...дечкото нека го префрлат во стручниот штаб подобро,нека го пушта Андон Бошковски по ќебапи,уштипци,ловечки во најблиските меани....барем да биди од корист....:D
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.049
Поени од реакции
7.776
се освен 2 победи за нас е потоп...нека не играат повеќе ако не победат
а пак уште ако слушнам дека би биле задоволни и со бод во португалјиа е тогаш дефинитвно не гледам ракомет повеќе
 
P

PewDiePie

Гостин
Македонскиот ракометен интернационалец Лазо Мајнов напиша статус на Фејсбук, отворајќи ја душата за националниот тим. Откако селекторот Звонко Шундовски го објави поширокиот список за стартот на квалификациите за СП 2014, Лазо Мајнов се одлучи јавно да искоментира, пишувајќи:

„Жал ми е што поради некои личности во македонскиот ракомет и некои лични идеали дојде време повеќе да не размислувам да играм за мојата држава...Жално е некои македонски играчи со признаени и докажани квалитети, се ценети во странство, а толку потценувани во својата земја...

Лазо Мајнов е член на норвешкиот вицешампион Елверум, а ова негово мислење дефинитивно ќе ги зоврие уште повеќе страстите во машката ракометна репрезентација на Македонија. Одамна се зборува низ кулоарите дека одредени ракометари имаат повластен статус за повик во националниот тим, на сметка на некои други....На потег се РФМ, селекторот Шундовски...
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Датум: 24.10.2012, 17:21
Откако помина неполна година во германската ракометна Бундеслига, македонскиот репрезентативен голман Борко Ристовски има шанса да заигра за актуелниот европски вицепрвак Атлетико Мадрид. Таму би му бил соиграч на репрезентативниот капитен Kирил Лазаров.
Откако ветеранот на голот на Атлетико Хозе Омбрадос ги скина предните вкрстени лигаменти на коленото, раководството на шпанскиот клуб тргна во потрага по замена за нивниот капитен. Меѓу оние што се споменуваат како најсериозни кандидати, освен Ристевски, се и Штајнер Еге (40) и Јаник Грин, вториот голман на Силкеборг.
- Точно е дека Атлетико е заинтересиран за мене. Тоа ми го потврдија и во клубот. Веќе имало и контакти на релација Атлетико – Гумерзбах. И тренерот Талант Душебаев се распрашувал за можноста да преминам во Мадрид. Не знам како ќе се одвиваат работите зашто знам дека Германците бараат големо обесштетување за мене. Kолку и дали е Атлетико подготвен да плати, ќе знам деновиве. Мојот менаџер ги одржува контактите со Атлетико и со Гумерзбах - вели Борко Ристовски.
Горан Антевски


Баш ми е мило ако испаднат на добро работите, ама кревање врева пред комплетирање трансфер не е ок.​
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Датум: 24.10.2012, 17:21
Атлетико преговара да го преземе и Ристовски во своите редови

Откако помина неполна година во германската ракометна Бундеслига, македонскиот репрезентативен голман Борко Ристовски има шанса да заигра за актуелниот европски вицепрвак Атлетико Мадрид. Таму би му бил соиграч на репрезентативниот капитен Kирил Лазаров.

Откако ветеранот на голот на Атлетико Хозе Омбрадос ги скина предните вкрстени лигаменти на коленото, раководството на шпанскиот клуб тргна во потрага по замена за нивниот капитен. Меѓу оние што се споменуваат како најсериозни кандидати, освен Ристевски, се и Штајнер Еге (40) и Јаник Грин, вториот голман на Силкеборг.
- Точно е дека Атлетико е заинтересиран за мене. Тоа ми го потврдија и во клубот. Веќе имало и контакти на релација Атлетико – Гумерзбах. И тренерот Талант Душебаев се распрашувал за можноста да преминам во Мадрид. Не знам како ќе се одвиваат работите зашто знам дека Германците бараат големо обесштетување за мене. Kолку и дали е Атлетико подготвен да плати, ќе знам деновиве. Мојот менаџер ги одржува контактите со Атлетико и со Гумерзбах - вели Борко Ристовски.
Горан Антевски


Баш ми е мило ако испаднат на добро работите, ама кревање врева пред комплетирање трансфер не е ок.
http://www.handball-planet.com/steinar-ege-to-replace-hombrados-in-atletico-madrid/
After injury of Javier Hombrados, Spanish vice-champion, BM Atletico Madrid has stayed with only one goalkeeper (Dahl) in the team. As we can heard, Talant Duyshebaev is ready to “pick up” experienced Norwegian goalkeeper, Steinar Ege (40), who already has announced that his proffesional career is over. Next days will tell us the truth, whether is former goalkeeper of AG Copenhagen is ready to stay again between the posts. As second option, Spanish team looking at young BSV Silkeborg’s goalkeeper,Jannick Green.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
http://www.handball-planet.com/steinar-ege-to-replace-hombrados-in-atletico-madrid/
After injury of Javier Hombrados, Spanish vice-champion, BM Atletico Madrid has stayed with only one goalkeeper (Dahl) in the team. As we can heard, Talant Duyshebaev is ready to “pick up” experienced Norwegian goalkeeper, Steinar Ege (40), who already has announced that his proffesional career is over. Next days will tell us the truth, whether is former goalkeeper of AG Copenhagen is ready to stay again between the posts. As second option, Spanish team looking at young BSV Silkeborg’s goalkeeper,Jannick Green.
Баш ми е мило ако испаднат на добро работите, ама кревање врева пред комплетирање трансфер не е ок.
Мое мислење од погоре.Вакви муабети посебно од Борко, се е можно.Од насочување внимание кон себе, до вистински интерес, ама и да имало интерес глупо е јавно од него муабет.Би испаднал смешен на крај.
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Мое мислење од погоре.Вакви муабети посебно од Борко, се е можно.Од насочување внимание кон себе, до вистински интерес, ама и да имало интерес глупо е јавно од него муабет.Би испаднал смешен на крај.
Странски медиум нема вест за Борко само наши македонски медиуми пренесуваат. Ристовски има договор така да ќе треба оштета да се плати а Атлетико ќе гледа да заштеди што повеќе. Овој норвежанинот Еге е одличен голман иако е стар али може да тера уште, за една година може ќе се договорат, он нема договор, викаат дека е слободен откако Копенхаген се распадна.
Ај баш ќе видиме што ќе излезе.
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.496
Поени од реакции
2.407
Денес прашав во TOBACO, нема. Ќе ги пуштат, или мислат да им биде празна салата?!?!
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.639
Поени од реакции
8.407
Mojsovski se povredil.... Ja propusta utre so Zagreb, ne se znae dali ke bide spremen za so Svajcarija..
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.454
Поени од реакции
1.792
Mojsovski se povredil.... Ja propusta utre so Zagreb, ne se znae dali ke bide spremen za so Svajcarija..
Еј кај најде сега да се повреди.Некое инфо колку ке отсуствува?.Башка и Јоноски и и Марковски се повредени..
П.С Кога игране со Швајцарија??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom