Стипендии

Член од
21 март 2012
Мислења
48
Поени од реакции
14
mesecnite primanja na roditelite imaat nekakva vrska so toa dali ke dobies stipendija ili ne ? i koj prosek se glea,posle prva kolokviumska,posle prv semestar ili posle prva godina?xD
 
B

BooBojan

Гостин
Која документи ми требаат за поднесување за стипендија.
И до кога се роковите за пријава?
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.597
Поени од реакции
13.283
Имам едно прашање, за кое мислам дека го знам одговорот, ама ако знајте за сигурно да ми кажите.

Чекам да излези конкурсот и да аплицирам за стипендија В (за социјални случаи) каде е потребно 90% од положените испити како услов без кој не може да аплицираш.
Е сега, 3 година сум, и во 1 година имам 10/10 положени предмети, а во 2 година имам 8/10 положени предмети.

Прашањето ми е дали се рачуна само 2 година (каде имам 80% положени) или двете години (каде имам 90% положени)?
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Имам едно прашање, за кое мислам дека го знам одговорот, ама ако знајте за сигурно да ми кажите.

Чекам да излези конкурсот и да аплицирам за стипендија В (за социјални случаи) каде е потребно 90% од положените испити како услов без кој не може да аплицираш.
Е сега, 3 година сум, и во 1 година имам 10/10 положени предмети, а во 2 година имам 8/10 положени предмети.

Прашањето ми е дали се рачуна само 2 година (каде имам 80% положени) или двете години (каде имам 90% положени)?
двете години, проста математика број на положени/вкупен број ислушани до сега * 100%.
 
S

stefi

Гостин
Ај некој ако е фин да ми прати по ПП страната каде што може да се информирам за стипендииве, збунка ми е некако...
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Така де, од двете имам 18/20 = 90%. :)
ондак ќе си земеш стипендија, освен ако не сменат нешто.
Само не се надевај многу мене 2 години по ред ме одбиваат, оти не сум доволно талентиран за стипендија под А. :pos:
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.597
Поени од реакции
13.283
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Дали има некој овде што има продолжувано стипендија за да кажи точно кој документи требаат?Ги читам оние на фејсбук и лупаат глупости само.Во договорон си пишува увериние за положени испити и потврда за запишан семестар и индекс на увид.Само тоа така?
 
Член од
27 февруари 2011
Мислења
297
Поени од реакции
227
Дали има некој овде што има продолжувано стипендија за да кажи точно кој документи требаат?Ги читам оние на фејсбук и лупаат глупости само.Во договорон си пишува увериние за положени испити и потврда за запишан семестар и индекс на увид.Само тоа така?
Како и за секоја работа поврзана со нашата администрација, тоа што го пишува не е доволно, така да треба и УППИ образец, кој го има на страницата на министерството, или подобро на тоа стипендии, каде беше електронското пријавување.
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
600 денари се уплаќаше за уверението а 100 за потврда за редовен студент така?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom