LCD телевизори

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.740
Поени од реакции
6.674
Во продавница ти изгледаат мали, кога ке го донесеш дома ке ти биде голем, па после некое време пак ке ти мал и ке ти е криво што не си купил поголем :)
Хахаха изгледа најдобро го објасна сега :cuc: Шознам..со татко ми гледавме..абе му викам 32 е таман за нас...тој...абе мал е овај...еве овај на пример (покажува на 37-ка) ..е тој викам ама 3000 ден поскап :pos:

Прашање...има некој земено ТВ со ова ДЛНА шо е за поврзување на мрежа. Дали добро функционира, може да се приклучи на рутерот и на тој начин да пристапи до фајлови од лаптопот или мора директ со кабел? А исто ме интересира тие шо имаат ви-фи дали е добра конекцијата, шо имаш кога ќе се приклучиш на интернет и тн...

Малце ми дојде дилема сега...дали е подобро (1) со 3 усб порти, усб-рекордер, 200 херци,32 инчи, ви-фи и 25 000 или
(2) со ништо посебно, 100 херци, една усб-порта, ама 37 инчи :cool: и 28000 ?
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
(1)Хахаха изгледа најдобро го објасна сега :cuc: Шознам..со татко ми гледавме..абе му викам 32 е таман за нас...тој...абе мал е овај...еве овај на пример (покажува на 37-ка) ..е тој викам ама 3000 ден поскап :pos:

Прашање...има некој земено ТВ со ова ДЛНА шо е за поврзување на мрежа. Дали добро функционира, може да се приклучи на рутерот и на тој начин да пристапи до фајлови од лаптопот или мора директ со кабел? А исто ме интересира тие шо имаат ви-фи дали е добра конекцијата, шо имаш кога ќе се приклучиш на интернет и тн...

(2)Малце ми дојде дилема сега...дали е подобро (1) со 3 усб порти, усб-рекордер, 200 херци,32 инчи, ви-фи и 25 000 или
(2) со ништо посебно, 100 херци, една усб-порта, ама 37 инчи :cool: и 28000 ?
1) После некое време и ти ке го сфатиш ова ;)
2)Ова е субејктивно одреди што ти е приоритет повеќе опции или поголема дијагонала. Јас лично кога би бирал, би го споредил квалитет на слика и ако нема драстична разлика, би го одбрал поголемиот.
Во твојот случај спореди ги овие два модела и види дали разликата во слика е доволно голема да жртвуваш дијагонала
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=173&product_id=202663
и
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=173&product_id=201949
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.740
Поени од реакции
6.674
1) После некое време и ти ке го сфатиш ова ;)
2)Ова е субејктивно одреди што ти е приоритет повеќе опции или поголема дијагонала. Јас лично кога би бирал, би го споредил квалитет на слика и ако нема драстична разлика, би го одбрал поголемиот.
Во твојот случај спореди ги овие два модела и види дали разликата во слика е доволно голема да жртвуваш дијагонала
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=173&product_id=202663
и
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=173&product_id=201949
Хмммм...до толку ли големината ја крева цената на панелот?...Панасоник за 4500 денари помалку нуди алфа панел...а си има и 2 усб порти, лан...па дури и ви-фи..се :)

А овие технологииве Виера, Смарт ТВ...изгледа горе-долу се иста работа...само графичкиот дизајн на интерфејсот се разликува...ми се чини дека ЛГ, Самсунг и Панасоник заедно ја имаат развивано технологијава, а сега само и даваат различни имиња :P
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Хмммм...до толку ли големината ја крева цената на панелот?...Панасоник за 4500 денари помалку нуди алфа панел...а си има и 2 усб порти, лан...па дури и ви-фи..се :)

А овие технологииве Виера, Смарт ТВ...изгледа горе-долу се иста работа...само графичкиот дизајн на интерфејсот се разликува...ми се чини дека ЛГ, Самсунг и Панасоник заедно ја имаат развивано технологијава, а сега само и даваат различни имиња :P
На плоштина на екрани кога ке споредиш ке излезе поприлично поголема плоштина и затоа е таа разлика во цена. Пример тој Панасоник со 10 инчи поголема дијагонала e 10 000 денари поскап.

Виера Конект и Смарт ТВ ја имаат потполно иста функцијата т.е. имаат апликации и пристап до интернет
http://en.wikipedia.org/wiki/Smart_TV
Секој производител си има различно име, но во глобала вршат иста работа, само се различнио на изглед и број на апликации. Еве листа да не те буни тоа кога гледаш спецификации:
  • LG SMART TV
  • Panasonic Viera Connect
  • Philips NetTV
  • Samsung Smart TV
  • Sharp Aquos Net+
  • Sony Internet TV
  • Toshiba Places
 
Член од
6 септември 2012
Мислења
30
Поени од реакции
25
Хахаха изгледа најдобро го објасна сега :cuc: Шознам..со татко ми гледавме..абе му викам 32 е таман за нас...тој...абе мал е овај...еве овај на пример (покажува на 37-ка) ..е тој викам ама 3000 ден поскап :pos:

Прашање...има некој земено ТВ со ова ДЛНА шо е за поврзување на мрежа. Дали добро функционира, може да се приклучи на рутерот и на тој начин да пристапи до фајлови од лаптопот или мора директ со кабел? А исто ме интересира тие шо имаат ви-фи дали е добра конекцијата, шо имаш кога ќе се приклучиш на интернет и тн...

Малце ми дојде дилема сега...дали е подобро (1) со 3 усб порти, усб-рекордер, 200 херци,32 инчи, ви-фи и 25 000 или
(2) со ништо посебно, 100 херци, една усб-порта, ама 37 инчи :cool: и 28000 ?

Убедливо првиот друже.И јас се спремам за недела-две да го земам ЛЏ_то 570С (ама 37 инчи = 31.000ден)....и плус тој е 100 вистински херци,додека ЛС5600 е вистински 50 херци.Види ја ознаката напред MCI и ќе ти стане јасно дека треба да делиш со 2 за реална херцажа.
По долго гуглање уште каде ли не се решив за првиот од тие два,прво затоа што во живо го гледав сликата е фантазија,нешто нај-нај,второ затоа што е смарт-тв а има и свашта од сите видови приклучоци од позади-дури некои и повеќе од доволен број,трето читал ама баш секакви формати од усб-дури и MKV филмови со DTS звук (ова треба да го видам во живо на лице место пред да го купувам) а има плус и рекордер.
Е сега по долго гуглање разбрав дека телевизориве барале усбиња со најмалку 30 mbps за брзина на трансфер (така барем разбрав од официјалната страна на Филипс во делот на поставени прашања)...значи ќе ти треба екстерен хард диск 50тина евра плус да си купиш и ќе дојдеш пак до сумата од 28.000ден.

Lyoness cashback картичка,или ваучер може да ти помогне да фатиш некој супер попуст бидејќи се партнери со Техномаркет а покрај нив Лајонес партнери се и со еден куп други од секој сектор.За регистрација,картички,нарачка на ваучери итн. незнам како точно е,треба и јас да информирам.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Хммм, прилично добра понуда од Филипс?
http://technomarket.com.mk/products/09118509/philips-32pfl3517h
Не!
Еве како изгледа добра понуда. Спореди ја цената:
http://technomarket.com.mk/products/09117798/panasonic-tx-l32e5e
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=173&product_id=202663

За 2000 денари плус имаш нешто што е подобро од Филипсов во секој поглед.
И уште ли не се одлучи за некој телевизор :)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
+2, +3 иљади...

На времето кога бирав јас така LCD, почнав од 40к, стигнав до 100к... :D
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
+2, +3 иљади...

На времето кога бирав јас така LCD, почнав од 40к, стигнав до 100к... :D
И јас некогаш се нервирам кога на пример ставам буџет до 2000 денари и ми даваат предлог за уште 3000 денари имаш подобро...

Ама во овој случај кога веќе даваш 22000 не би требало да се проблем уште 2000, сепак телевизор не купуваш секоја година, а во овој случај навистина вреди Панасоников, класа над овој Филипс е.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.454
Поени од реакции
1.792
Зошто никој не ги спомнува Тошиба телевизорите кој се поквалитетни од некои извикани марки.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
И јас некогаш се нервирам кога на пример ставам буџет до 2000 денари и ми даваат предлог за уште 3000 денари имаш подобро...

Ама во овој случај кога веќе даваш 22000 не би требало да се проблем уште 2000, сепак телевизор не купуваш секоја година, а во овој случај навистина вреди Панасоников, класа над овој Филипс е.
Не де, да не се сфатиме погрешно, не критикував јас.

Си кажав само лична приказна за каде може да отиде, пошто дечково долго време бира телевизор.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.740
Поени од реакции
6.674
Не!
Еве како изгледа добра понуда. Спореди ја цената:
http://technomarket.com.mk/products/09117798/panasonic-tx-l32e5e
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=173&product_id=202663

За 2000 денари плус имаш нешто што е подобро од Филипсов во секој поглед.
И уште ли не се одлучи за некој телевизор :)
Абе мислиш не знам братче...оди на мајка ми објасни и ....како полека ми идело време дека немало да ми треба многу интернет, па не морало да биде поскап телевизорот, не морало да има ви-фи/лан, ќе сум немал време за гледање тв итн...:facepalm: Јас знам што сакам...тој првиот модел од двата ЛГ шо ги имав предложено претходно....ее тоа кога немаш своја плата, да одиш да си купиш ко човек, да им го донесиш дома и да им речиш: од денеска ќе гледате тв на ЛГ-ов, дали ви се допаѓало тоа или не...:D


И како можи за ист модел толкава разлика во цена да има?! :eek:
--- надополнето: 3 октомври 2012 во 16:46 ---
Не де, да не се сфатиме погрешно, не критикував јас.

Си кажав само лична приказна за каде може да отиде, пошто дечково долго време бира телевизор.
Па тоа е...бираат тие кои немаат пари, тие кои имаат, одат в продавница и земаат најскапо :mad:
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Денес го земав од Нептун сити мол LG 42 LS 570 S.

LED, 200 Hz MCI, SmartTV, LAN, WiFi, и за мене најбитното од USB чита MKV со DTS 5.1 аудио.

Првите впечатоци се одлични и сум презадоволен :)
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Денес го земав од Нептун сити мол LG 42 LS 570 S.

LED, 200 Hz MCI, SmartTV, LAN, WiFi, и за мене најбитното од USB чита MKV со DTS 5.1 аудио.

Првите впечатоци се одлични и сум презадоволен :)
Конечно им текнало да платат за DTS лиценца...
Инаку супер избор (y)
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Конечно им текнало да платат за DTS лиценца...
Инаку супер избор (y)
Да, имаше едно книжуле тамо, штета што не го земав да го постирам тука со тоа кои модели читаат а кои не.
Имено новата LM серија од LM620 па нагоре читаат DTS, a од LM640 имаат и по 5 год гаранција.

Сепак јас си отидов фул спремен со 3 усб стика у џеп со разно-разни формати со AC3, DTS итн и си проверив по ред све убао :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom