Прашања до атеистите

Статус
Затворена за нови мислења.

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Не ама во средниот век колку луѓе умреле поради религијата?
Поеади некои кои биле цврсто убедени во бог,или преку верата се богателе.....Денес зошто муслиманите брутално ги убиваат христијаните?-Ако има бог зошто дозволува толку крвопролевање?
Mуабетот беше дека демек религијата е измислица на луѓето.....како тоа на сите континенти, без наводен контакт помеѓу цивилизациите се жртвувани милиони животи?
Ова што ти го напиша е во малку позавиена форма, ама целта е иста......очигледно некој сака жртви, и не е измислица на луѓето.
Арно си разбрал дека религиите биле зло, или во најмала рака се користени од злото, ама џабе ако не знаеш што стои позади тоа. Не ми е јасно од друга страна државата што е подобра......што би рекол за нејзе, гледам величиш земја со знаме некое?
 
Член од
18 август 2012
Мислења
31
Поени од реакции
6
Ххаха ова последново со знамето ич не го разбрав :) ако мислиш дека ја величам Македонија,да ама ја величам со нејзините убавини,а не со религијата која ја имаат македонците па да го мразам исламот или нешто сосем трето,не сум против религијата ама на прашањето дали постои господ одговорот би бил не,и постојат доволно докази за тоа..........
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Ххаха ова последново со знамето ич не го разбрав :) ако мислиш дека ја величам Македонија,да ама ја величам со нејзините убавини,а не со религијата која ја имаат македонците па да го мразам исламот или нешто сосем трето,не сум против религијата ама на прашањето дали постои господ одговорот би бил не,и постојат доволно докази за тоа..........
Одлучи се не постои или нема доволно докази. И за кој тоа бог велиш не постои?
 
Член од
18 август 2012
Мислења
31
Поени од реакции
6
Па кој знае кој е бог?-Исус не е бог туку божји син,алах не е име на господ туку на арапски алах значи господ,во будизмот буда не е господ(со оваа религија не сум запознаен па исправете ме ако грешам :))буда бил пророк ама незнам дали ги учел да веруваат во господ,мисалм дека ги учел како да живеат да си помагаат итн..

Според мене не постои,а зошто мислам така читајте:
1.Религијата е измислена од човекот,кога човек ќе се роди остави го во планина ќе се однесува како секое живо суштество:Ќе бара храна,вода партнер за оплодување и др.
2.Луѓето уште во праисторијата оставиле белег за нивното постоење,а тие белези датираат од пред 10,20 илјади години а според библијата светот е стар 6 илјади години(според други свети книги незнам,немам читано)..
3.Постоеле живи суштества и пред човекот,на пример диносаурусите.Што значи господ не го создал светот и светот е постар од 6000 г.
4.Теоријата на Чарлс Дарвин.мислам дека сте запознаени со неа и не морам да ја објаснувам.
5.Луѓето бидејќи не можеле да си ги објаснат природните појави,си создавале богови со натприродни на кои им давале натприродни сили,од првин богови им биле сонцето месечината и др..а потоа почнале да ги опишуваат со лик на човек...Кога почнале да се занимаваат со земјоделство тиа мислеле дека ако му се помолат на сонцето тоа ќе им помегне нивните посеви да не ги уништи некоја друга природна сила.......некои и жртви им принесувале..
6.Сите луѓе тврделе дека земјата е плоча,па дури и црквата,кога научниците кажаа дека таа има облик на топка тие ги убиваа бидејќи црквата во средниот век крадеше пари убедувајќи ги луѓето дека земјата е со облик на плоча,дека земјата е центарот на светот...

мислам дека ова се доволно докази за тоа дека бог не постои :).
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Па кој знае кој е бог?-Исус не е бог туку божји син,алах не е име на господ туку на арапски алах значи господ,во будизмот буда не е господ(со оваа религија не сум запознаен па исправете ме ако грешам :))буда бил пророк ама незнам дали ги учел да веруваат во господ,мисалм дека ги учел како да живеат да си помагаат итн..

Според мене не постои,а зошто мислам така читајте:
1.Религијата е измислена од човекот,кога човек ќе се роди остави го во планина ќе се однесува како секое живо суштество:Ќе бара храна,вода партнер за оплодување и др.
2.Луѓето уште во праисторијата оставиле белег за нивното постоење,а тие белези датираат од пред 10,20 илјади години а според библијата светот е стар 6 илјади години(според други свети книги незнам,немам читано)..
3.Постоеле живи суштества и пред човекот,на пример диносаурусите.Што значи господ не го создал светот и светот е постар од 6000 г.
4.Теоријата на Чарлс Дарвин.мислам дека сте запознаени со неа и не морам да ја објаснувам.
5.Луѓето бидејќи не можеле да си ги објаснат природните појави,си создавале богови со натприродни на кои им давале натприродни сили,од првин богови им биле сонцето месечината и др..а потоа почнале да ги опишуваат со лик на човек...Кога почнале да се занимаваат со земјоделство тиа мислеле дека ако му се помолат на сонцето тоа ќе им помегне нивните посеви да не ги уништи некоја друга природна сила.......некои и жртви им принесувале..
6.Сите луѓе тврделе дека земјата е плоча,па дури и црквата,кога научниците кажаа дека таа има облик на топка тие ги убиваа бидејќи црквата во средниот век крадеше пари убедувајќи ги луѓето дека земјата е со облик на плоча,дека земјата е центарот на светот...

мислам дека ова се доволно докази за тоа дека бог не постои :).
Не си го сфатил. прашањето, но и не си доволно иформиран. Единствено ти е познато донекаде христијанството а за другите немаш сознанија. Во аврамските (Јудаизам, Христијанство, Ислам) религии е еден бог, тој истиот, го викале Јахве, Бог или Алах истото е.
И не си во право, не е еден бог. Над 5000 богови или божици досега се.
Знаеш ли која е третата религија по бројност денес? Хиндузмот. Во него има дури 33 богови (според некои дури и многу повеќе). Ако пак земеш и други можности што е тоа што покренува се што гледаш околу себе и илјадници други „богови“ можеш да дефинираш.
Сето тоа што си го навел во 6те точки е делумно така, но не баш така. И тоа се можеби доволно причини да си скептичен и да не веруваш во ниеден од петте илјади богови, но далеку од доказ. Дури и христијанството веќе не тврди дека се 6000 години (некаде 8000, некаде 10000 па и повеќе), а исламот се согласува с барем засега утврдената бројка на науката од скоро 14 милијарди години.
Тоа ми беше муабетот.

Секое добро
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Mуабетот беше дека демек религијата е измислица на луѓето.....како тоа на сите континенти, без наводен контакт помеѓу цивилизациите се жртвувани милиони животи?
Nema civilizacija koja nemala kontakt so drugi. Nema religija na svetov koja e potpolno avtohtona. Site vlecat motivi I koreni od prethodni.

Nema 'vishe' zlo ili apsolutna dobrina.

I nema nikakva misterija vo zhedta za mokj i opresijata koja e prirodna posledica od zhelbata da se zadrzhi mokjta. Religiite stanuvaat opresivni koga nivnite institucii kje zgrabat dovolno mokj.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Не си го сфатил. прашањето, но и не си доволно иформиран. Единствено ти е познато донекаде христијанството а за другите немаш сознанија. Во аврамските (Јудаизам, Христијанство, Ислам) религии е еден бог, тој истиот, го викале Јахве, Бог или Алах истото е.
И не си во право, не е еден бог. Над 5000 богови или божици досега се.
Знаеш ли која е третата религија по бројност денес? Хиндузмот. Во него има дури 33 богови (според некои дури и многу повеќе). Ако пак земеш и други можности што е тоа што покренува се што гледаш околу себе и илјадници други „богови“ можеш да дефинираш.
Сето тоа што си го навел во 6те точки е делумно така, но не баш така. И тоа се можеби доволно причини да си скептичен и да не веруваш во ниеден од петте илјади богови, но далеку од доказ. Дури и христијанството веќе не тврди дека се 6000 години (некаде 8000, некаде 10000 па и повеќе), а исламот се согласува с барем засега утврдената бројка на науката од скоро 14 милијарди години.
Тоа ми беше муабетот.

Секое добро

Болдот е грешка друже Атеист.:P

Има еден Бог само, и нема божици.

Тоа се учи у предшколска возраст, по домашно воспитување:pos:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
A be, u Kinma ima nas 1000 bogoj, ama se se toa lazni idoli.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Болдот е грешка друже Атеист.:P

Има еден Бог само, и нема божици.

Тоа се учи у предшколска возраст, по домашно воспитување:pos:
Абе оди гледај фудбал не туку мрчи, шо знаеш ти. :pos: Ја претшколското и домашното воспитување во Индија го учев. Христијанин низаеден :pos:
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Абе оди гледај фудбал не туку мрчи, шо знаеш ти. :pos: Ја претшколското и домашното воспитување во Индија го учев. Христијанин низаеден :pos:

Абе може си учел, не викам не.

Ама не е целта да учиш, туку да научиш, а ти не си го сторил тоа:(
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Абе може си учел, не викам не.

Ама не е целта да учиш, туку да научиш, а ти не си го сторил тоа:(
Гледам ти колку си научил.Ја до вчера те учев хиндуизам.
Дури ни фудбал не си научи дека не е спорт :pos:
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Гледам ти колку си научил.Ја до вчера те учев хиндуизам.
Дури ни фудбал не си научи дека не е спорт :pos:
Море, што ми е гајле за такви глупости како хиндуизам, ислам и остали срања. ЈАс дојдов до вистината и Исус. Ти замарај се со лажните патишта и вистини.

п.с Фудбал Е СПОРТ, ама за мажи;)
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Море, што ми е гајле за такви глупости како хиндуизам, ислам и остали срања. ЈАс дојдов до вистината и Исус. Ти замарај се со лажните патишта и вистини.

п.с Фудбал Е СПОРТ, ама за мажи;)
Ај влечи за јазик ама на шала на вистина.....
Море Ич не ми е гајле за твојата вистина ко христијанство и ислам исти :гомце: сте. Постои само еден пат. Ама тој уз пиво и ако заслужиш.
П.С.
Фудбалот е фудбал, не е спорт. Само уште не си дошол до таа лекција. Има време....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom