Образование или малтретирање?

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.542
Поени од реакции
28.963
Кај беспари е школствово па уште се бунат оти седеле, немале време за ништо...
Кои обврски ги поседува еден осмооделенец освен одење на училиште?
Учете бе, убаво е.
 
П

Пепси_

Гостин
Мене најинтересни ми се оние, кои викаат дека „ху“ предмет не им е потребен. Па тебе ако не ти е потребен и ако си се одлучил после средна да продаваш пиперки на пазар, некој друг планира и факс да учи и можеби му е потребен тој предмет. Нема непотребни предмети.
Грешка си дека нема непотребни предмети. Освен што има вакви,има и некои што им даваат повеќе часеви од потребното и дрват курци палци на часевите оти нема што да предават.

Па јас лозаро-винарска струка,тие ставиле граѓанско богати,наместо да ми ставе 2 хемии или да го зголеме бројот на некој друг стручен предмет.
 
Член од
15 јули 2012
Мислења
571
Поени од реакции
832
Кај беспари е школствово па уште се бунат оти седеле, немале време за ништо...
Кои обврски ги поседува еден осмооделенец освен одење на училиште?
Учете бе, убаво е.
Ама и вие да не се жалите од работното време, важи? :)
Мене не ми пречи да сум 7 часа на училиште, уште повеќе ако денот има интересни предмети (стручни воглавно :D), али не сте интересни со овој муабет веќе.
Да се дополнам, заборавив ова да го кажам во претходниот мој пост. Каква функција имаат домашните работи? Како може работата да завршува со работното време, а училишните обврски да се префрлаат и дома?
А ние учениците немаме право на забава? Други обврски освен училиштето немаме? Пример јас: шпански јазик, ракомет, дебата. Уживам во нив затоа и сум се запишала, кога се сака се има време за се и училиштето за мене не претставува малтретирање, ама како го кажа ова во постов - обврска ви е само да учите. САМО? Демек тоа ништо не е, не е голема обврска така? Еве јас ќе ви кажам, обврска ви е САМО да работите. :P
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.542
Поени од реакции
28.963
Ама и вие да не се жалите од работното време, важи? :)
Мене не ми пречи да сум 7 часа на училиште, уште повеќе ако денот има интересни предмети (стручни воглавно :D), али не сте интересни со овој муабет веќе.
Да се дополнам, заборавив ова да го кажам во претходниот мој пост. Каква функција имаат домашните работи? Како може работата да завршува со работното време, а училишните обврски да се префрлаат и дома?
А ние учениците немаме право на забава? Други обврски освен училиштето немаме? Пример јас: шпански јазик, ракомет, дебата. Уживам во нив затоа и сум се запишала, кога се сака се има време за се и училиштето за мене не претставува малтретирање, ама како го кажа ова во постов - обврска ви е само да учите. САМО? Демек тоа ништо не е, не е голема обврска така? Еве јас ќе ви кажам, обврска ви е САМО да работите. :P
Нели е срамота да си втора година а да не знаеш каква функција имаат домашните работи :D
Тие служат за континуирано учење, оти на некој му текнало дека децата се мрзливи и не им се учи :D
Немаш друга обврска поважна од училиштето. Сите други странични часеви се споредни.
Не се секирај, сите кога сме биле осмо, прва година сме мислеле дека сме малтретирани, тоа оти во газот црвци имаме на тие години :D
 
Член од
18 август 2012
Мислења
31
Поени од реакции
6
Па јас сум втора година средно и имам секој ден 7 часа само во петок 5,(лани поубаво беше секој ден 7,а во петок 3 часа):cool::D..Не ме смета училиштето ама предметите некои се без врска и доста непотребни работи се учат,а и глупост направија со компјутер за секое дете,додека работеа сите игри играа а професорите никогаш не покажувале нешто на компјутер во врска со предметот(освен по информатика :) )
а и со деветолетката е глупо усте од 6 години учат некои глупи англиски песни,што му фалеше на осмолетката? А од оваа година почнаа да ме нервирааат во школо нема одмори само еден голем од 10 мин и еден мал помеѓу 5 и 6 час и ако испадниш надвор да си купиш нешто,ако закасниш неможеш да влезеш бидејќи ги клучат вратите..... само за да завршиме 20 мин порано,па јас пак си чекам превоз како лани и наместо пет мин како лани си чекам пола саат :place: нее како лани после секој час одмор и професорот го чекаш да дојде 10 мин одмор и скиташ по ходниците манијачиш некои женски хаххаха:love::D
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Јас моето образование го започнав во 1992 год.(прваче) и можам да кажам дека тогаш во тој период доста поквалитетно беше образованието отколку денес ова што го учат маливе деца(основци) .......... па и средното школо до пред деценија беше со песна да одиш, ем поквалитетно образование, ем порелаксирани бевме, денеска ова не е образование туку само гњавење и цицање пари од родителите на децата !
Порано полуматурите и матурите со 700 ден.(од ученик) ги поминувавме/славевме во некој од Скопскиве хотели(Континентал, Белви...), на екскурзии не носеа во Охрид, Струга... со евтини пари поминувавме и пак имаше добра дружба, а денеска што се ученициве основци и средношколци ги м’кнат по Италии, Австрии, Унгарии... и им земаат по 500 евра од ученик ............ која е разликата од едно илјадарче и 30 илјадарки .......................... лани една комшика 4та година беше и ги носеа во Унгарија, рече дека 30 илјадарки платила ! :tapp:
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Кај беспари е школствово па уште се бунат оти седеле, немале време за ништо...
Кои обврски ги поседува еден осмооделенец освен одење на училиште?
Учете бе, убаво е.

Бесплатно школство? Ме заебаваш нели?
--- надополнето: 1 октомври 2012 во 18:37 ---
А да, сте биле избркани од школо ако ве виделе без Специмент(што треба од кај нив да го купите) или ако на 40 степени одите на три четврт пантолони наместо во фармерки?
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
Нели е срамота да си втора година а да не знаеш каква функција имаат домашните работи :D
Тие служат за континуирано учење, оти на некој му текнало дека децата се мрзливи и не им се учи :D
Немаш друга обврска поважна од училиштето. Сите други странични часеви се споредни.
Не се секирај, сите кога сме биле осмо, прва година сме мислеле дека сме малтретирани, тоа оти во газот црвци имаме на тие години :D
Па затоа сите професори очекуваат да си најдобар во нивниот предмет и дека твојот живот е само училиште?
Немам време домашно да запишам за секој нареден ден а не пак да научам по 7 предмети плус 3 проектни работи!
--- надополнето: 1 октомври 2012 во 19:19 ---
Јас моето образование го започнав во 1992 год.(прваче) и можам да кажам дека тогаш во тој период доста поквалитетно беше образованието отколку денес ова што го учат маливе деца(основци) .......... па и средното школо до пред деценија беше со песна да одиш, ем поквалитетно образование, ем порелаксирани бевме, денеска ова не е образование туку само гњавење и цицање пари од родителите на децата !
Порано полуматурите и матурите со 700 ден.(од ученик) ги поминувавме/славевме во некој од Скопскиве хотели(Континентал, Белви...), на екскурзии не носеа во Охрид, Струга... со евтини пари поминувавме и пак имаше добра дружба, а денеска што се ученициве основци и средношколци ги м’кнат по Италии, Австрии, Унгарии... и им земаат по 500 евра од ученик ............ која е разликата од едно илјадарче и 30 илјадарки .......................... лани една комшика 4та година беше и ги носеа во Унгарија, рече дека 30 илјадарки платила ! :tapp:
Кај нас трета година ги носат италија, шпанија, франција 10 дена и важно ќе им ги соберат парите па за друго... а срамота и ем да не оди некој ќе ги исмеваат сите а сите одвај можат да се закрпат од давање!
 
2

~2A

Гостин
Море луѓе се жалите многу часови ова-она. Па што сакате на школо одите или каде,ако ви се учи арно,ако не останете неписмени како што се во мојот клас 70% неписмени иако економско учам.Не идат на часови,за нив лошо си прават, урлаат на часови да не можи да одржи професор самиот си наштетува,а притоа го малтретира професорот што му дава потешкотии да ја објасни лекцијата...
Има по некои предмети што немаат никаква допирна точка со нашата струка,но како што е дадено од министерството за образование така ќе биде,значи мора да има толку часови колку што е определено.Единствено ми смета тоа што мора да одиме на дополнителни часови и да правиме проекти (безврска) ни даваат од претходната година децата да ги фотокопираме така исти ку*ац ти е.Не знам како е со деветтолетката па не ни коментирам, ама сигурно е исто само што нема забавиште т.е. прво одделение ти е како забавиште итн....

Гледам некој членови се жалаат ни ја затвораат вратата ова она.... па не си друже веќе во основно кога наставникот/чката ти касни по 5-10 минути и ти да се шеташ меѓу класови,а и во средно е малце построго и секое училиште си има свои закони кои што треба да се почитуваат.На вториот час имаш одмор од 15-20 минути,а меѓу другите часови имаш 5 минути од кои тие 5 минути ти се колку да појдиш до училницата во која ти е следниот час.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Па затоа сите професори очекуваат да си најдобар во нивниот предмет и дека твојот живот е само училиште?
Немам време домашно да запишам за секој нареден ден а не пак да научам по 7 предмети плус 3 проектни работи!
--- надополнето: 1 октомври 2012 во 19:19 ---

Кај нас трета година ги носат италија, шпанија, франција 10 дена и важно ќе им ги соберат парите па за друго... а срамота и ем да не оди некој ќе ги исмеваат сите а сите одвај можат да се закрпат од давање!
Ај ај учи учи(бубај) и не се жали ај ............... :D издржи мушки, сите низ тоа сме поминале !
Битно е детето да минава дали е 2че 3че сеедно, неможе се да се 4ки 5ки, само да нема кецови ! :icon_mrgr:
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
Ај ај учи учи(бубај) и не се жали ај ............... :D издржи мушки, сите низ тоа сме поминале !
Битно е детето да минава дали е 2че 3че сеедно, неможе се да се 4ки 5ки, само да нема кецови ! :icon_mrgr:
Ааа да, ако не ми се 5тки сите ,ќе ме масакрираат дома! А нема теоретски шански некој да знае за 5 по сите предмети!:tapp:
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Ааа да, ако не ми се 5тки сите ,ќе ме масакрираат дома! А нема теоретски шански некој да знае за 5 по сите предмети!:tapp:
Не си арен, јас до 8мо кога имав лоши оценки на тромесечие у памет си викав шо бе, шо и да ми напраат неможе да ме утепаат. И така.. А сега не ми е ни гајле..:pos:
 

Christian Lovato

stonecold
Член од
2 април 2012
Мислења
601
Поени од реакции
272
Не си арен, јас до 8мо кога имав лоши оценки на тромесечие у памет си викав шо бе, шо и да ми напраат неможе да ме утепаат. И така.. А сега не ми е ни гајле..:pos:
Епа тебе неможат ама мене можат, така да:oops:.. едвај чекам во трета година кога ќе одиме во шпанија или фрација да избегам таму и илегално да живеам и работам муахахах! :vozbud:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Епа тебе неможат ама мене можат, така да:oops:.. едвај чекам во трета година кога ќе одиме во шпанија или фрација да избегам таму и илегално да живеам и работам муахахах! :vozbud:
Дете мисли што правиш ................... не се плаши ........... јас сум изел неколку сукала од мајка ми за моите 2чиња и 3чиња, не дека сум немал и 4ки и 5ки, но сепак сум имал и по некоја 2ка, 3ка .......... ми викале, ме тепале чат-пат особено после родителска:icon_mrgr: ........... ама сепак секако дека нема да те масакрираат, само малку ќотекче од мама и викање од тато ќе добиеш и тоа е се .............. немај гајле ........... (y) :icon_lol:
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
310
Поени од реакции
124
Дете мисли што правиш ................... не се плаши ........... јас сум изел неколку сукала од мајка ми за моите 2чиња и 3чиња, не дека сум немал и 4ки и 5ки, но сепак сум имал и по некоја 2ка, 3ка .......... ми викале, ме тепале чат-пат особено после родителска:icon_mrgr: ........... ама сепак секако дека нема да те масакрираат, само малку ќотекче од мама и викање од тато ќе добиеш и тоа е се .............. немај гајле ........... (y) :icon_lol:
да, ама не е само после родителска. секој ден над глава ми
стои мајка ми и ме замара... што имаш за учење, седни учи.....
и после ти изнервиран цел ај сконцентрирај се...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom