Рок музика и рокерски бендови

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Abe kakov kobejn kakov gitarist na Death so zborite ?
Jimi Hendrix e najdobar i vo tehnika i vo se, koga toj pocnal da sviri ovie ne bile uste vo plan da gi pravi tatko im a ne pa li da svirat :)))))))

Ova e moeto mislenje pa za drugi ne znam :))))))))
Џими бил најдобар. Тој е иноватор.

Денес има многу гитаристи кои се милион пати подобри.

Но сепак Џими е Џими.
 
Член од
17 септември 2009
Мислења
19
Поени од реакции
1
Гижо у право си тотално, секој бенд си потфатил своја маса на луге. :msc3: Мое мислење е дека со 2 корда не може толку талентирани рифови да се направат. Има толку многу добри звуци и после копираат еден со друг само менуваат лирикс (блиску така нешто).

Јас и до ден денес ја слушам "The Man Who Sold The World" i studioto i od Unplugged in New York, ама како шо знаеш добар cover е тоа а не оригинал.
Se soglasuvam so tebe deka so dva rifa i dva akordi stanaa svetski bend spred mene novite pravci na metal sto izlevaat kako death metal i dr se sranje, treba da se postuva rokot do 90 god i metalot zaklucno so tie bendovi kako metallica i iron maiden drugiot metal ne e dobar so e posle 90 god
 

Nekoj IksDe

Челзијаш
Член од
17 септември 2009
Мислења
495
Поени од реакции
9
аааааа темава е топ мојот стил музика :wink: ке подразгледам шо песни имате постирано се надевам дека некој не напраил утка па емо песни(стилот со го мразам со целото срце) имат постирано :baeh:

Заборавив да постирам песна

Ја обожавам песнава
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Еее на времето ко бев и јас хипик и панкер ко вас рокери....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ти си металац знам те јас тебе, имаш и долга коса, пиеш пиво, слушаш мејден, и свириш на труба.:smir:
Имам и рокерска маица со Ким вајлд и беџ со Мајкл џексон

Рокер до коска
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.910
Поени од реакции
23.889
Ако сме веќе по тој фазон Перо Деформеро беа Откровение за мене

 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Џими бил најдобар. Тој е иноватор.

Денес има многу гитаристи кои се милион пати подобри.

Но сепак Џими е Џими.
Ок, можеш да кажеш Џими е Џими но ја мислим дека тоа е наметнато мислење, не зборим општо за тебе туку за сите. Но кога би го слушнал Чак Бери како свири тогаш ќе видиш од каде Џими ја црпел својата инспирација. Чак Бери исто така го нарекуваат архитект на рокенролот, тој е иноватор на оној познат рокен рол ритам (слушни ја „Не спавај мала моја) Исто така Чак Бери е првиот гитарист кај што сум видел да користи тапинг и алтернатив пикинг. Така кога би ги споредувале овие двајца дефинитивно би го одбрал Чак зошто Џими Хендрикс само ја свирел музиката на Чак у забрзана рок верзија па после од Џими настанале оние рок правци што после се шири у панк, метал и тако даље. (=


Едит: Со еден мој другар правиме песна слична на онаа погоре од Перо Деформеро. Тој го има напишано текстот ја уште некој рифф треба да напраем x)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom