Депресија, меланхолија... Тажен сум - ми се плаче!

Член од
13 март 2011
Мислења
18
Поени од реакции
1
od nemajkade izmislena dijagnoza za sostojba na umot i negoviot portparol potsvesta., batalete medikamenti ., se e do vas samite ., sepak mora da postoi nekoja prichina zoshto ste dovedeni vo taa sostojba., prva rabota da gi raschistite rabotite samite so sebe ., bidejki samo vie znaete kade lezhi vistinskiot problem a za koj ne sakate da mu izlezete na megdan i da go reshite., potsvesta e strashna rabota ako taa ve zeme pod svoe mnogu raboti mislovni poagjaan kon losho., spravete se so nea izgonete gi demonite od vashata potsvest ., shto ja prevzele kontrolata vrz vas., vie bidete tie shto ke se kontrolirate., ., so vasheto ratio mozhete mnogu sostojbi da promenite ., i na onaapodmolna psiha na potsveta da i kazhete zbogum ., ., sega i tuka ., bidete so mislite i umot., ne etaka strashno kako vi se chini samo vie ste tie shto treba da ja prevzemete kontrolata ., probajte nema da zgreshite namesto da se klukate so lexi i diazepi., /inaku po vokacija sum lekar i vo ovoa deneshno ludo vreme veruvajte sekoj tret pacient gi ima istite vashi simptomi ., /..............izlezot e vo samite vas., pozdrav ., i se nadevam deka barem malku ke vi odlesni ako porabotite so i na samite sebe(y)
Fala ti shtrak jas i pokraj mojot dosegasen zivot ne sum koristel(osven antibiotik ili analgin)terapija ili drogi ni alkohol(mnooogu retko samo nekolku pati vo zivotot) ni cigari.Fizicki momentalno sum vo nekoja normalna kondicija se odrzuvam kolku tolku no toa nisto na podobro ne menuva vo odnos na mojot psiholoski i socijalen profil.E sega podsvesta i nejzinata "zloba" i taa od negde/nesto dosla kolku me bocka tolku i me stiti.Sum se obiduval i da ja programiram(zavladeam kolku tolku) bar relativno i po svoja mera ama prasanje e dali ima rezultat i bilo kakva korist(pa i golema steta) od toa mesanje vo ingerencii.Smiri gi iskontroliraj/nadvladej nagonite i posle fijaskoto da te vidam koj ke ti bide kriv i sto ke ispravas i po koj pat/pravec ke trgnes da se izbavis.A dali sum se bavel i dali se bavat so sebe(baranje izvor na problemite/preckite soocuvanje so nego i so negovite posledici i opsto generalno so svojata licnost) lugjeto koj sto se vo losa ili depresivna sostojba povekekratno vo zivotot e iluzorno da se diskutira a sto drugo pravele(pravel/pravam) ako toa ne?
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.801
Поени од реакции
29.349
kusla kako prvo slobodno oslovuvaj me so ., nickot onakov kakov shto e;)., muabetot mi beshe za smetka na veke pogore napishani postovi kade generalno se primetuva deka ova e sostojba na polesni sluchaevi., i takarechi normalni za vakvi vreminja./ne/., taka da so prevzemanje na merki od tipot na avtosugestija ., pa i vo krajna linija ., onoa baci brigu na veselje., iako za umot mnogu teshko prifatlivo., no., pak toa no vo krajna linija samite so aj i da kazham pozitivnoto ego., mozhe da ja nadvladeeme ovaa sostojba ., koja spored moe mislenje poveke e reflexija na ., ah da imam ova ., ah da bidam tamu., i slichni raboti., zatoa rekov brkajte gi demonite od umot i vie zimajte ja kontrolata., pozdrav i pusa., :cool:>bidete i so pozitivni misli(y)
--- надополнето: Jun 9, 2011 11:13 AM ---
kusla kako prvo slobodno oslovuvaj me so ., nickot onakov kakov shto e;)., muabetot mi beshe za smetka na veke pogore napishani postovi kade generalno se primetuva deka ova e sostojba na polesni sluchaevi., i takarechi normalni za vakvi vreminja./ne/., taka da so prevzemanje na merki od tipot na avtosugestija ., pa i vo krajna linija ., onoa baci brigu na veselje., iako za umot mnogu teshko prifatlivo., no., pak toa no vo krajna linija samite so aj i da kazham pozitivnoto ego., mozhe da ja nadvladeeme ovaa sostojba ., koja spored moe mislenje poveke e reflexija na ., ah da imam ova ., ah da bidam tamu., i slichni raboti., zatoa rekov brkajte gi demonite od umot i vie zimajte ja kontrolata., pozdrav i pusa., :cool:>bidete i so pozitivni misli(y)
 

ЛеоЛе07

Не биди трол
Член од
8 октомври 2010
Мислења
879
Поени од реакции
375
Da pisam i jas,
Prvo jas sum povlecena licnost i ziveam sam izoliran(po moj "izbor"-(beganje od samoubistvo poise od strav odkolku od razum - ako si slusav razum eheee do sea macka da bev ke si potrosev(odzemev) zivotite)).Imam mnogu malku drugari ....
Ги прочитав твоите мислења и на двете теми и само сакав да ти кажам дека сосема те разбирам. Во голем дел имам слични проблеми и многу се пронајдов себеси во твоите зборови. Се наоѓам во ситуација во која мислам дека се што правам е залудно и не води кон ништо. Сум се обидувал да се променам и некогаш ми успевало на подолг или пократок рок, но не можам да избегам од себеси.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.801
Поени од реакции
29.349
e sega doagjame do onoa glavnoto ., ., beganje od samiot.,., najloshata mozhna varijanta ., sosema sprotivno ., soochete so samite sebe., so bistra glava i shiroko otvoren um., soochete se so vashite stravovi ., frustracii., somnezhi ., koga ke dojdete vo faza na direktno soochuvanje so vakvite raboti., i na niv slichni., pola od pobedata veke e vasha ostanuva samo ., iskluchivo vie samite ., so vashata svesnost da gi eliminirate negativnite raboti vo vas ., .,
bidete pozitivni ., ne se plashete od problemite ., ne dozvoluvajte tie da se zalepat za vas ., vie zalepete se za niv i ednostavno svesno so vshsta volja ., pozitivna energija .,., nasmevka ., da ne se chudete koga na problemot ke mu se nasmeete vo lice ., bidete sigurni deka toj sam ke se povleche ., bidejki toj ne postoi se e vo nashite umovi., ., bidete pozitivni ., se losho od vas ke bega., probajte ., nishto ne se naplaka za ova :)., i taka se sami mora da si odrabotite ., ., i., i., e tuka e uspehot shto sleduva., vie i samo vie mozhete da si gi reshite nepostoechkite ., sostojbi., koi iluzionistichki se vmetnuvaat vo nashite misli., ., abe ishutirajte toa zlite misli i crnila ., fatete gi za ushi ., i nadvor od vas., malku shega., no sepak taka e., ., ne potkleknuvajte na neshto shto e imaginarno., a ne realno., so nadezh deka barem malku ke me poslushate i neshto primenite ., mnogu pozdrav(y)
 
Член од
21 јуни 2011
Мислења
1
Поени од реакции
1
e sega doagjame do onoa glavnoto ., ., beganje od samiot.,., najloshata mozhna varijanta ., sosema sprotivno ., soochete so samite sebe., so bistra glava i shiroko otvoren um., soochete se so vashite stravovi ., frustracii., somnezhi ., koga ke dojdete vo faza na direktno soochuvanje so vakvite raboti., i na niv slichni., pola od pobedata veke e vasha ostanuva samo ., iskluchivo vie samite ., so vashata svesnost da gi eliminirate negativnite raboti vo vas ., .,
bidete pozitivni ., ne se plashete od problemite ., ne dozvoluvajte tie da se zalepat za vas ., vie zalepete se za niv i ednostavno svesno so vshsta volja ., pozitivna energija .,., nasmevka ., da ne se chudete koga na problemot ke mu se nasmeete vo lice ., bidete sigurni deka toj sam ke se povleche ., bidejki toj ne postoi se e vo nashite umovi., ., bidete pozitivni ., se losho od vas ke bega., probajte ., nishto ne se naplaka za ova :)., i taka se sami mora da si odrabotite ., ., i., i., e tuka e uspehot shto sleduva., vie i samo vie mozhete da si gi reshite nepostoechkite ., sostojbi., koi iluzionistichki se vmetnuvaat vo nashite misli., ., abe ishutirajte toa zlite misli i crnila ., fatete gi za ushi ., i nadvor od vas., malku shega., no sepak taka e., ., ne potkleknuvajte na neshto shto e imaginarno., a ne realno., so nadezh deka barem malku ke me poslushate i neshto primenite ., mnogu pozdrav(y)
истото ми се случува и мене последните неколку недели.... секое утро се чувствувам толку бедно што навечер се плашам да запијам само бидејќи знам што ќе се случи следното утро..... досега сум немал девојка ... а последните 2 недели сум така да кажам во преговори со едно девојче на кое и се допаѓам а и таа мене ми се допаѓа... навечер знаеме да чатираме и до 4,5 часот на сабајле....но проблемот е што само еднаш се видовме во живо, а исто така и разговараме по телефон... мислам дека таа депресија наутро ми доаѓа од страв дека денес нема ни да ја чујам ни да ја видам.. ??? ..... имаме договор да излеземе овој викенд но сепак се чувствувам некако несигурно :( ........опседнат сум со неа ... кај и да одам, што и да правам. мислам само на неа :S ... неискусен сум признавам, но би ми значело ако некој знае како да помогне или во најлош случај да сподели слично искуство... ќе ми биде подобро ... ФАЛА ОДНАПРЕД !!! :/ :)
 

JohnnyBCool

Disco Casualty
Член од
12 септември 2010
Мислења
60
Поени од реакции
43
Се дешава од време на време, а по природа сум многу депресивна личност и многу малку ми фали да паднам во депресија. Баш и дојдов на оваа тема бидејќи претходните денови бев еден од најсреќните луѓе на светот, а вечерва се ми е црно без посебна причина и ми се иде да плачам и да плачам и само да плачам... И порано ми се случувало така ама сега у последно време е много полошо и многу почесто паѓам во депресија. Али јебига, у право се што викаат дека животот е тажен, со ненадејни изливи на среќа :)
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Се дешава од време на време, а по природа сум многу депресивна личност и многу малку ми фали да паднам во депресија. Баш и дојдов на оваа тема бидејќи претходните денови бев еден од најсреќните луѓе на светот, а вечерва се ми е црно без посебна причина и ми се иде да плачам и да плачам и само да плачам... И порано ми се случувало така ама сега у последно време е много полошо и многу почесто паѓам во депресија. Али јебига, у право се што викаат дека животот е тажен, со ненадејни изливи на среќа :)
Izgleda nemas verba vo Boga kako prvo , vtoro fizickata aktivnost ti e na nivo NULA , mnogu si nervozen bez potreba zosto ne probas tehnika na dijafragmalno disenje da se potsmiruvas po malku ajde pocni da pijes dijazepamce od 2 mg edno mesec dena nautro i navecer po edno i posle toj mesec pocni aktivno vo fitnes centar idenje do fitnesot so NOZE a ne so kola / taksi / avtobus .... a tie sto vikaat deka zivotot e tazen slobodno kazi im fuk off bidejki se skrenati vo umot . Zivotot ne e tazen tuku e BORBA za da se prezivee a ti kako so gledam se imas otkazano uste na zagrevanjeto i daj ne se glupiraj ne ocajuvaj , ja bev eve da ti priznaam ama sigurno 100 pati vo pogolema depresija od tebe , kaj mene bese izrazena duri i napadot na panika vo ubava kombinacija so aritmiite i odlepenosta na teloto i socijopatijata na edno mesto sobereni i USPEAV " DA USPEAV " da ja unistam taa moderna bolka na 21 vek i denes mi e super i prekrasno se cuvstvuvam ako sakas da ti kazam po detalno sto da pravis po posta da ne zamaram von tema tolku mnogu !
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
Во домашни услови ПОСТОЈАНО сум во депресивна состојба. Се осеќам убаво едино на школо и кога сум излезен со другарите.
 
T

tinkerbelll

Гостин
Баш се пронајдов во насловот и плус ме мава параноја цело време. Не е пмс, многу е почесто. И го крка некој ни крив ни дужен, после ми е криво ама јбг, нема назад. Колку и да се трудам некако не ми оди. А еве сега убав период предпразнично, еуфорично... не бива и не бива. Се убив од плачење мислев ќе ми олесни но уште е тука тоа грдо чувство... Не сакам пак да се затворам. До мене е, знам. :place:
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Денеска слушнав совет од една докторка,на една од тв.
Она рече дека е нај често депресијата се јавува во утринските часови....
Се препорачува терапија со таблети,но нај добра терапија е излагање од дома,дружење,зачленување во друштва,шетање,екскурзии и нај повеќе позитивни мисли....(y)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Депресијата (освен манијачната) е честа појава кај сите личности. Велат дека ако ја нема одвреме-навреме животот не е интересен. Денес плачев како будала и не знам зошто. Се живо и диво отерав упм!!! Едноставно - така ми дојде... :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Дали ви се случува и вам да бидете кратко-спојно депресивни? Да заплачете одвреме навреме речиси без причина, да ви скурчи и тоа “до даске“? Мене, ете, ми се случи!

П.С. Стенмарк - немој да мислиш дека ради фактот дека ме откачи е - врска нема :twisted: :lol: :lol: :lol: :lol:
Изгледа немаш слушано Radiohead ти :)

Леле дури сега видов........сум подранил со советов :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom