Графички карти

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Пишува во дескрипцијата на почетокот од видеото дека матичната е EVGA Classified. :)

Инаку 6 5970 = epic fail.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Еве ја матичната + споредба со една на Гигабајт којашто е стандард ATX:

combos.jpg
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Фала. :)

Иначе, ова нека биде лекција за сите нас, не само за мене. Јас графичката ја однесов кај двајца сервисери (кои и ги почитувам), а и сите што ги прашував ми викаа "Чим покажува розеви линии и смрзнува, фрли ја"/"Графичката или работи или не работи, фрли ја". А гледам и на форумов се даваат слични совети за повеќето работи...

И ете, не било така. Ипак, сум дал околу 200 евра за неа на време, ќе си ја проверам цела прописно, ако треба и сам. И ете, ми се исплатеше. Еден мал отпорник, малце одлемен, цела графичка да поебе. И ако не проверев, ќе фрлев пари за џабе. Така да, мој совет од ова - проверувајте се темелно, ако прашате други, бидејќи не е нивно, ќе ви го дадат најлесниот совет: "купи ново".

--- надополнето ---

Мех, радоста беше кратка...пак истите розеви линии и замрзнување. Што е чудно, бидејќи од завчера вечер па се до сега, компјутерот работеше непрестано, гледав филмчиња и играв по некоја игра и немаше апсолутно никаков проблем...

Што ме наведе да помислам дали нешто друго можеби е проблемот?

Го отворив напојувањето, испадна дека два кондензатори се отидени...исто така, еден од SS кондензаторите на матичната мислам дека е отиден, тој до PCIe слотот. Тешко е да се види и примети...

Утре ќе го вратам на сервисот и ќе видам што ќе испадне.
 
B

Blacks

Гостин
MSI N460GTX Hawk Talon Attack или MSI N460GTX Twin Frozr II

Која би била подобра... 460ката работи на factory overclocked повисоки фрекфенции за разлика од 470ката.. Но 470ката има повеќе Stream Processors и не знам дали ќе можам да ја клокнам оваа до фрекфенциите на 460ката.

please help!
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
MSI N460GTX Hawk Talon Attack или MSI N460GTX Twin Frozr II

Која би била подобра... 460ката работи на factory overclocked повисоки фрекфенции за разлика од 470ката.. Но 470ката има повеќе Stream Processors и не знам дали ќе можам да ја клокнам оваа до фрекфенциите на 460ката.

please help!
470 ти е 320 bit
460 ти е 256 bit

За клокање, можеш.

Јас без размислување би одел на 470 (од овие две)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.139
Поени од реакции
5.892
MSI N460GTX Hawk Talon Attack или MSI N460GTX Twin Frozr II

Која би била подобра... 460ката работи на factory overclocked повисоки фрекфенции за разлика од 470ката.. Но 470ката има повеќе Stream Processors и не знам дали ќе можам да ја клокнам оваа до фрекфенциите на 460ката.

please help!
Споредуваш 2 графички кои се од различна класа. Ако ти треба за гејминг а не ти е битна цената, нормално дека поскапата е подобра. Но, ако си паметен корисник и се разбираш троа повеќе во компјутери - ќе земеш GTX 460 НЕ-клокана. Зошто? Затоа што тој "оверклок" од 5% на производителите го наплаќаат доста скапо, а ти ако земеш сам да ја клокаш картицата можеш да стигнеш и до 20% зголемување на перформанси.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Требаше него да го цитирам, инстинктивно тебе :)
 

muzata

Gunner
Член од
22 декември 2009
Мислења
81
Поени од реакции
3
Здраво
Имам Gigabyte Nvidia GeForce GTX460 1 GB GDDR5, а матична MSI p35 neo3
Сакам да ве прашам дали Dirext 11 работи на PCI-E 1.0?
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
2.931
Поени од реакции
251
Прашањето не ти е поставено добро требаше да прашаш дали PCI-E 1.0 Слотот ке ми работи на DirectX 11 сепак одговорот е тука.. ке ти работи. Гуглај следниот пат ;)
 
B

Blacks

Гостин
470 ти е 320 bit
460 ти е 256 bit

За клокање, можеш.

Јас без размислување би одел на 470 (од овие две)
6950 е исто 256 bit. Зошто е појака од 470ката? И дали вреди да дадам 3000 плус за 6950?

Не сум баш упатен во high end графичкиве sorry ако замарам :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom