Студентски домови

Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Копија без нотар нигде не се важи, ама можи ваму да е така, јас сепак 2 си извадив, пошто не е нагласено какво треба да е.
Копијата од уверение за државјанство не треба да се завери на нотар и како таква ти ја примаат со документите.
--- надополнето: 8 август 2012 во 22:34 ---
Ме интересира овдека шо треба конкретно да пиши :
.Изјава од родителот – старателот за целосно подмирување на трошоците за сместување и исхрана во домот;
Исто, дали можи копија од уверение за државјанство или мора да вадам уште едно?

Изјавата ја има објавено со другите документи што се спуштаат од страната

http://www.smestuvanje.mon.gov.mk/apliciraj/documents
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: VeS
Член од
15 август 2011
Мислења
52
Поени од реакции
14
Ова што треба "Година во која си запишан" и "семестар во кој си запишан", како да ги пополнам. Јас завршив 2година, 4ти семестар, и сега во септември треба да запишам 5ти семестар, 3година, но уште ги немам запишано, дури во септември се уписите?

И мене тоа ме бунеше, али пишува „Запишан семестар во студиската 2012/2013“, така да внеси кој семестар ќе бидеш сега наредно. Иако не ни се уште запишани, и нема смисла, наведена е следнава студиска година, така да... (истотo важи и за годината која ќе бидеш)

Инаку за тие што не им беше јасно каде треба да се внесат тие приходи по член 14 и 14-а, од порталот почнале да праќаат мејлови со објаснување дека тие всушност НЕ ТРЕБА да се внесат, туку останатите како: плати од родители, приходи по разни основи итн.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.986
Поени од реакции
12.547
Слушнав некаде дека доколку родителот е сопственик на фирма се поднесува некој друг документ, не тој за нето плата. Некој поупатен знае нешо?
И да, Кузман или Пелагонија? Ваш совет? :)
 
Член од
15 август 2011
Мислења
52
Поени од реакции
14
И да, Кузман или Пелагонија? Ваш совет? :)
Кузман и Пелагонија ти се најдобри. Е сега Пелагонија е посреден, и што е многу важно имаат WC во соба или меѓу 2 соби, но се по 3-4 души во соба, а во Кузман се по 2ца во соба. Тоа мене ми беше решавачко, едно е да треба да се навикнеш / живееш со 1 карактер, друго е со 2-3. Исто така Кузман ти е поевтино (бидејќи Пелагонија е нешто како приватен нели) и е на најдобра локација во споредба со сите останати, во центар. Иако и Пелагонија е на релативно добро место... и тоа, шо знам. :rolleyes:
Јас лани ја имав истава дилема и се решив за Кузман заради горенаведеното... и годинава одам пак таму :)
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Кузман и Пелагонија ти се најдобри. Е сега Пелагонија е посреден, и што е многу важно имаат WC во соба или меѓу 2 соби, но се по 3-4 души во соба, а во Кузман се по 2ца во соба. Тоа мене ми беше решавачко, едно е да треба да се навикнеш / живееш со 1 карактер, друго е со 2-3. Исто така Кузман ти е поевтино (бидејќи Пелагонија е нешто како приватен нели) и е на најдобра локација во споредба со сите останати, во центар. Иако и Пелагонија е на релативно добро место... и тоа, шо знам. :rolleyes:
Јас лани ја имав истава дилема и се решив за Кузман заради горенаведеното... и годинава одам пак таму :)
Лани во Кузман беше? Како не те знам :D
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Еих, пола Кајгана излезе дека седи во Кузман. :D Што не кажете, и онака често наминував на журка во клубчето и кај другари, па да варите некое кафе или некоја пијачка да мавнеме :D
 
B

BooBojan

Гостин
Кога ќе има резултати од аплицирањето за сместување???
Тие страните како беа?
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Пааа можи ме знајш, шо знам :) Бев на 6ти спрат во женски дел, ако значи нешто
Јас на 5ти бев во машки, ама сигурно те знам, имав другар што седи на 6ти во женски дел :)

Инаку сакав да прашам, зашто во потребните документи никаде не пишува дека треба да се извадат оние потврдите од УЈП туку само потврда од плата или од агенција за вработување. Лани знам дека ги вадевме и тие од УЈП.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Рок за електронското пријавување на студентите од I година почнува од 21.08.2012 година до 27.08.2012 година.
Ова сигурно е така или драпа колчина?
Оти му стаса меил на другар дека пријавувањата се до 12, а тој само се регистрираше на системот па чека 21 за да се пријави и тој .
 
Член од
15 август 2011
Мислења
52
Поени од реакции
14
Ова сигурно е така или драпа колчина?
Оти му стаса меил на другар дека пријавувањата се до 12, а тој само се регистрираше на системот па чека 21 за да се пријави и тој .
Така ќе е. До 12ти се за повисоките години.
 
Член од
4 август 2012
Мислења
158
Поени од реакции
57
Ова до 12ти Август важи за студентите од 2ра година па нагоре, така? За бруцоши кога?? Ај побргу одговорете ми ве молам. Итно ми е. Фала однапред :)
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Ова до 12ти Август важи за студентите од 2ра година па нагоре, така? За бруцоши кога?? Ај побргу одговорете ми ве молам. Итно ми е. Фала однапред :)
od 21 do 27 mislam pisuva
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
19
Поени од реакции
2
с.д Стив колку е оддалечен од Градежниот ф. ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom