Фан Клуб: Ливерпул

Кој ќе ни биде нов капитен после продавањето на Хендерсон?


  • Вкупно гласачи
    100

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Еден ден ме нема и се случиле 500 срања :coffee:
Утакмицата не ја гледав а сме тепале 3-0 и тоа со наводно добра игра. Белами си заминал, Ален конечно дојде, Моура во ПСЖ, Конте суспендиран, Хауард во Лејкерс.......само еден ебан ден ме немаше бе :нинџ: Утре ќе се произјаснам подобро. Добредојде за Ален. Жал ми е за Белами!
Море, изгледа не било до моите одмори за нови играчи, изгледа ти си малерот. А тебе те нема гледај шо се прај во клубов наш....марш да те нема до 1ви Септември...:P :D :D
--- надополнето: 11 август 2012 во 02:15 ---
Ех значи како видовит сум.;)
Лани ги погодив Адам, Даунинг и Енрике оти ќе ги купиме, за годинава го погодив Ален....
Ех конечно ми се исполни желбата за Ален ептен многу сакав да го видам во нашиот дрес, ако грешам нека изгорам :D
Само многи ми е криво за Крег, ептен го сакав играчот, ама годините и пред се желбата да се врати дома беа пресудни за ова....како и да е тој секогаш ќе биде добредојден на Енфилд....
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Најинтересно ми е што сите од песимисти пополека стануваат оптимисти (y).
Јас на пример сум оптимист.
Ама не сум нереален.

Пази, до кое дереџе стигнавме и ние и тимот наш омилен, „да стануваме оптимисти“ после победа над Гомељ, тим што би изгубил од Ренова, доколку играат без да ја договорат, на пример.

јас порано качував оптимизам кога ќе видев како Ливерпул ко од шега лупа членови на легендарното ел класико, на пример.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.451
Поени од реакции
22.130
Реина/Џонс​
Џонсон/Фланаган - - Агер/Карагер - - Шкртел/Коатес - - Енрике/Кели​
Лукас/Адам​
. . . . . . . . . . . . . Ален/Шелви​
Џерард/Хендо . . . . . . . .
Даунинг/Кол - - - - - - - Борини/Пачеко​
Суарез/Керол​
Да сум ја Мр. Брендан Роџерс, веројатно вака би играл во повеќето од натпреварите, нормално во зависност од противникот и важноста на натпреварот, ќе има ротации и во одбраната и во средината и во нападот. Кога ќе треба да се разбива бункер, ќе мора да се нафрла и во шпицот да игра Керол.
Ако дојде и Демпси, некој од средината мора да си оди(типувам на Спиринг или Адам).
 

stormspeaker

Бекрија
Член од
4 октомври 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.343
Мило ми е што се радувате на Ален, ама не можам да ви се приклучам во радостите, зашо не го знам ликот. Се надевам дека ќе се покаже добро, ама поише од тоа не можам да кажам.

Остануваме кратки на крилата, па затоа мене би ме израдувало некој квалитетен трансфер на тие позиции.

Исто така, многу би се израдувал кога би видел дека Спиринг не е веќе дел од клубот.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Реина/Џонс​
Џонсон/Фланаган - - Агер/Карагер - - Шкртел/Коатес - - Енрике/Кели​
Лукас/Адам​
. . . . . . . . . . . . . Ален/Шелви​
Џерард/Хендо . . . . . . . .
Даунинг/Кол - - - - - - - Борини/Пачеко​
Суарез/Керол​
Да сум ја Мр. Брендан Роџерс, веројатно вака би играл во повеќето од натпреварите, нормално во зависност од противникот и важноста на натпреварот, ќе има ротации и во одбраната и во средината и во нападот. Кога ќе треба да се разбива бункер, ќе мора да се нафрла и во шпицот да игра Керол.
Ако дојде и Демпси, некој од средината мора да си оди(типувам на Спиринг или Адам).
Вака добро изгледа, само малце поправки според мене. Зашто Кели лево, а ако веќе Фланаган го ставаш како замена за десно, на исто дереџе е он и со Робинзон. Исто и Шкртел и Агер обратно местата :) Такада според мене:

Реина/Џонс​
Џонсон/Кели - - Шкртел/Карагер - - Агер/Коатес - - Енрике/Робинзон​
Лукас/Ален​
. . . . . . . . . . . . . Шелви/Адам​
Џерард/Хендо . . . . . . . .
Даунинг/Кол - - - - - - - Борини/Пачеко​
Суарез/Керол​
Е сега фората е само у срединава. Ален и Лукас се и двајцата за у стартна, заедно со Стиви Џи. Али премногу ризично е да ги играме двајцата заедно често, бидејќи ако за следната не бидат во состојба ќе мора Спиро да игра, а нејќеме на негови рамења да оставиме да се падне со некој тежок противник пошто знаеме дека често праи киксови у големи натпревари. Заедно можат да играат само во оние натпревари од огромна важност. Затоа паметно ќе мора да ротира Бренди, иако веќе знаеме дека не е преголем фан на драстични ротации.​
Инаку составов е направен според тоа што го имаме засега. Пошто сега кога го земавме Ален, моментално не знаеме кои ќе бидат следните засилувања на Роџерс, па да кажеме дека ќе земеме уште едно крило, еден Демпси типац (он или сличен) и еден бекап лев бек. Мислам дека нов играч у средината нема да донесеме, али ако се случи тоа тој ќе го завземе местото на Адам. Такада со вакви засилувања промената би била што Флано и Робинзон би заминале на позајмица, Спиро, Адам и Кол би биле замена за тројцата играчи у средина, под замена подразбирам замена на ротацијата а.к.а бекап играч кој ни клупа нема да грее. Едино Кол можеби почесто ќе добива шанса од клупа бидејќи игра на повеќе позиции, што значи дека он би имал улога на универзална замена, спремен да допринесе во секое време од сегде. А сега кога го немаме Белами, мислам дека Пачеко ќе го пополни неговото место, се надевам дека ќе биде така бидејќи на турнејата изгледаше феноменално. Е другото крило што би го донеле би бил за ротација со Даунинг. Тука исто така поддршка може да дава Кол, бидејќи точно овдека би фигурирала неговата можност на играње на повеќе позиции. Доаѓањето на (да речеме) Демпси би ни понудило огромен избор на ротација. Човекот може да игра на местото на Стиви Џи во формацијава, десно, лево и напад, значи може сегде да покрие. Плус рачунајте Борини и Пачеко може да бидат централни напаѓачи, а Суарез по левата страна. Што значи дека ако дојде он јас ќе очекувам да гледаме повеќе комбинации во нападот.​
За оние кои ги мрзеше да ја читаат мојата досадна анализа, еве како би изгледало тоа формациски.​
Реина/Џонс​
Џонсон/Кели - - Шкртел/Карагер - - Агер/Коатес - - Енрике/Нов лев бек​
Лукас/Ален (Спиро)​
. . . . . . . . . . . . . Шелви/Нов централен (Адам)​
Џерард/Хендо (Кол) . . . . . . . .
Даунинг/Ново крило (Кол) - - - - - - - Борини/Пачеко (Кол)​
Суарез/Керол​
(Плус Демпси да не го вметнувам у сите 4 позици во офанзивата)​
Позајмица: Стерлинг, Сусо, Флано, Робинзон и Морган. Сите ќе се калемат и ќе бидат спремни да го научат режимот на Роџерс и да наследат дел од играчиве од следната сезона па натака. Засега би било претешко да се интегрираат у оваа средина. Секако ако загусти со составот, тука е опцијата за отповикување на играчот како Шелви прошлата.​
На папир ова изгледа како топ состав, само секако ова веќе е читање на мислите на Роџерс, може он не ни сака вака да изгледа составот, колку што знаеме. Али ако ова е замислата, мене многу ми се допаѓа. Sorry for the long post :)
П.с: Мило ми е што Шелви сите почнавме да го гледаме како веќе целосно интегриран играч во составот, спремен да се избори и да го задржи првотимскиот статус, а се надевам дека и Роџерс го виде тоа :)
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
154
Поени од реакции
26
Хахах со кој памет го ставаш овој состав! Лукас , Ален , Џерард ке ни биде стартна тројка!!!! Каква ротација на Лукас и Ален
Нели приметивте дека Шелви игра без осет на секој натпревар прави по најмалку еден за Црвен картон! зар таков играч ке оставиме да игра прва постава!!!
 

Ставре од Швицарска

Желба по титула :D
Член од
25 август 2011
Мислења
2.700
Поени од реакции
2.805
Си ја појача средината и нападот ...
на некој начин свои играчи Борини / Ален .
Сега би требало да се концертрира на крила , зашто таму сме ептен слаби
Демпси / Адам - добро би дошле , исто Суарез би бил добар како лево крило и од тука ќе има многу шанси за Борини , знае да погоди , добар класичен шпиц .
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
154
Поени од реакции
26
Оваа ми личи на Мурињо школа!
Ај нека ви текне што направи Мурињо со Интер кога освои ЛШ.

Најдобриот свој напагач ЕТО! го жртвуваше и ја искористи неговата брзина и техника играјки го КЛАСИЧНО крило со цел да создава шанси за Милито кој во таа сезона па не промашуваше.
Ми мириса дека истото ке го играме и ние Суарез ке биде лево крило со цел да создава повеке шанси!
Само едно ме загрижува! Даунинг има натпревари во кој може да одигра феноменално! ама може во 3 натпревари едноподруго да не одигра ништо! би сакал место Даунинг да го имаме Адам или било кое друго добро крило и се разбира да не се продаде Агер. Со едно добро Десно крило мислам дека ке го завршиме пазарот.
 

Johnny B

Misogynist, racist, anti woke
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.491
Поени од реакции
11.227
Епа дај нека те нема уште некој ден жити се... :)
Море, изгледа не било до моите одмори за нови играчи, изгледа ти си малерот. А тебе те нема гледај шо се прај во клубов наш....марш да те нема до 1ви Септември...:P :D :D

Зошто бе не ме сакате?



Најинтересно ми е што сите од песимисти пополека стануваат оптимисти (y).
Всушност ние гледаме на иднината во зависност од моменталната ситуација. Полека комплетирање на тимот, продавање на непотребните играчи и победа против каков таков противник асоцира на позитивна сезона. Што секако не мора да значи дека и ќе биди добра сезоната. Кажав еднаш.....ако денес ситуацијата изгледа лоша, утре со носење пример на Меси сликата за иднина ќе биди поинаква и по "розева". Обратно, со продавање на Агер или Суарез - сликата ќе се затемни. Се разбираме?

Peja989 Годинава сте го кренале стандардот. Лани мислам беа 300 денари, а сега 500. Изгледа малку ти е вилата на Водно што ја купи со наши пари, сега сакаш вила на Хаваи да си купиш а? :icon_lol:
Инаку и јас сум заинтересиран ама ќе уплатам некаде почеток на Септември ваљда. Ќе видиме ќе се договориме
некако.

И да прашам оти Пачеко не добива шанса? Мора да добива!

Друга работа.....потрошивме 30тина милиони досега. Ако евентуално го носиме Демпси за 4-5 милиони плус Адам мислам дека толку ќе биди од газдиве за ова лето. Нема ни фунта повеќе да видиме. Ќе треба некој да се продава за да се носи тоа екстра крило што ме тера да мислам дека нема ни да има крило (освен ако не го продадат Керол). Ама ќе видиме
 
S

Stivie G

Гостин
Всушност ние гледаме на иднината во зависност од моменталната ситуација. Полека комплетирање на тимот, продавање на непотребните играчи и победа против каков таков противник асоцира на позитивна сезона. Што секако не мора да значи дека и ќе биди добра сезоната. Кажав еднаш.....ако денес ситуацијата изгледа лоша, утре со носење пример на Меси сликата за иднина ќе биди поинаква и по "розева". Обратно, со продавање на Агер или Суарез - сликата ќе се затемни. Се разбираме?
Се разбираме бе колега ;). Јас по природа сум оптимист па еве и сега сум. Да беше Мартинез менаџер ќе бев најголем песимист ама сега океј е работата.
Да се нодоврзам за чланарината да одговорам во име на Peja989. Напротив ова сезона членарината е намалена од 600 на 500.
И да ви се пофалам дека за претстојната сезона сезона сум бил првиот што платил членарина :icon_mrgr:. Се надевам ќе добијам некоја утешна наградичка :icon_lol:.

Во врска со засилувања мислам дека ќе доведеме уште најмалку 2 играчи. Мое мислење е дека ќе стигнат уште Демпси,Тељо и Сахин.
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Зошто бе не ме сакате?




Всушност ние гледаме на иднината во зависност од моменталната ситуација. Полека комплетирање на тимот, продавање на непотребните играчи и победа против каков таков противник асоцира на позитивна сезона. Што секако не мора да значи дека и ќе биди добра сезоната. Кажав еднаш.....ако денес ситуацијата изгледа лоша, утре со носење пример на Меси сликата за иднина ќе биди поинаква и по "розева". Обратно, со продавање на Агер или Суарез - сликата ќе се затемни. Се разбираме?

Peja989 Годинава сте го кренале стандардот. Лани мислам беа 300 денари, а сега 500. Изгледа малку ти е вилата на Водно што ја купи со наши пари, сега сакаш вила на Хаваи да си купиш а? :icon_lol:
Инаку и јас сум заинтересиран ама ќе уплатам некаде почеток на Септември ваљда. Ќе видиме ќе се договориме
некако.

И да прашам оти Пачеко не добива шанса? Мора да добива!

Друга работа.....потрошивме 30тина милиони досега. Ако евентуално го носиме Демпси за 4-5 милиони плус Адам мислам дека толку ќе биди од газдиве за ова лето. Нема ни фунта повеќе да видиме. Ќе треба некој да се продава за да се носи тоа екстра крило што ме тера да мислам дека нема ни да има крило (освен ако не го продадат Керол). Ама ќе видиме
Болд 1- Кој не те сака? Пишав некаква таква работа? Само кажувам оти ти се малерот :D. Туку шо прајме за вгодина ќе има групно гледање на Ливерпул Битола, или јас и ти ќе го гледаме само?
Болд 2- Веројатно 30 милиони беше буџетот на Роџ за годинава плус веројатно некој денар од Аква , веројатно само пари за Демпси ќе имаме, а за крило не се плаши мислам оти и тој можи доста добро да одигра како крило.....
--- надополнето: 12 август 2012 во 02:39 ---
Епа редно време е за мој пост во полу-алкохолизирана состојба ;)
Ако не се лажам немав ваков напишано од поразот во финалето на ФА купот.....
Па стварно се случија многу промени од тогаш.....
Ги загубивме Кени, Белами и Кајт (луѓето кои ѓи обожавав), мило ми е што дојде Ален одсекогаш го посакував во нашите редови, Брендан засега ми делува како супер човече ама сепак има време уште за првите впечатоци....вака така се наближи почетокот на новите Премиерлигашки возбудувања на само 6 дена......
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Кога the_kop веќе го спомна почетокот на сезоната ме потсети на ВБА бидејќи првиот натпревар ни е против нив. Нашиот доскорешен тренер кој за првпат добива менаџерска улога во некој клуб на трајна база создаде убаво составче, па очекувам малце заебан натпревар за отварање. Да се надеваме дека нема од старт да ни се врати и да не проколне Кларк :)
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Stivie G паметно зборуваш за цената и супер штом си уплатил, ќе се провери тоа деновиве....ама џабе му објаснуваш на ова битолчанецов Rosemberg....толку му фаќа тоа црпката, само да збори нешто, да прикажува :)

Лани беше 600, годинава 500. Тоа не значи дека наредна година ќе биде 400, нити дека ќе остане на 500...нити пак дека ќе се врати на 600. Кога ќе ги поставиме целите, тогаш ја дознаваме и висината на членарината. Да појаснам, за да нема накнади прашања. Се ова е не профитно, да сакавме нешто, ќе зимавме само пари, без да добивате нешто за возврат. Се најдобро :)
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Кога the_kop веќе го спомна почетокот на сезоната ме потсети на ВБА бидејќи првиот натпревар ни е против нив. Нашиот доскорешен тренер кој за првпат добива менаџерска улога во некој клуб на трајна база создаде убаво составче, па очекувам малце заебан натпревар за отварање. Да се надеваме дека нема од старт да ни се врати и да не проколне Кларк :)
Па искрено за нас годинава на хартија и нема да има лесен натпревар и противник...незнам некако ВБА одсекогаш ни бил заебан противник, ама ќе видиме што и како ќе биди, многу е важно да имаме успешен старт на сезоната да врзиме неколку победи (иако ќе биди многу тешко на почетокот имаме еден куп дерби средби) тогаш на играчите ќе му се крени самодовербата итн итн
--- надополнето: 12 август 2012 во 12:53 ---
Денеска со Леверкузен а? Најчесто менаџерите на последната пријателска средба го вадат составот со кој ќе стартуваат и во новата сезона, така да денес го очекувам истиот состав освен на местот на Шелви да влета Ален.....и дајте некој стрим оти ништо не прајме :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom