Графички карти

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Tocno taka ima samo za ps1 ama i toj znae nekoja igra da ja dade so sranje slika ubrzana ili neznam sto znaci i toj ne e toa toa...

Има емулатор за PS2; се вика PSX2. Само што неговата моќ не зависи толку од графичката, колку од самата брзина на процесорот. И со милион емулации и сетирања ќе можеш да го средиш некако едвај, да пушта игри во некоја нормална брзина.

Ама после филмовите ќе ти се пребрзи или ќе сецкаат, ќе ти се случува screen tearing, трепкања и слични глупости. Ако ептен си запнал (како јас, за да ја изиграм God of War), ќе успееш во намерата...

Ама емулатор за PS3 и Xbox360?
Мало морген, нема да има можеби никогаш. Бидејќи процесорите сега одат на повеќе јадра место зголемување херцажа, а за емулаториве ти треба што поголема херцажа...

Погледнете ја графиката и анимацијата на играва, па реално кажете дали вакво нешто е реализирано на PC досега?


Движењето, анимациите на борците, мускулите, потта на телата и крвта се нешто досега невидено за PC пазарот дури. И затоа ви викам, што ќе ми се две 5870ки кога го немам ова?

Едноставно не е тоа тоа, па трагично е што ќе ги чекаме новите конзоли (PS4 и Xbox720) за да ни покажат next-generation графика.
vidi go trailercevo kako da go gledas vo zivo e napraveno
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
vidi go trailercevo kako da go gledas vo zivo e napraveno
Ја имам и оваа игра, одлична е, ама Fight Night: Round 4 мислам дека е за класа појака во графиката.

Мање-више, двете игри се одлични, двете игри никогаш нема да ги видиме на PC...
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ја имам и оваа игра, одлична е, ама Fight Night: Round 4 мислам дека е за класа појака во графиката.

Мање-више, двете игри се одлични, двете игри никогаш нема да ги видиме на PC...
Па клипов од јутуб од играва на мобилен ли го гледаш? :kesa:
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Мање-више, двете игри се одлични, двете игри никогаш нема да ги видиме на PC...[/QUOTE] Shit :) a bas dobra igrica steta sto ja nema za pc
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Значи имам конф. P43T-A2, Е3200 2.4ghz , 2gb ram, PSU 450W и 9400GT 1GB и 19" LCD Mонитор.
Ќе ја продадам графичката + пари ќе купам нова. Но не знам за која да се одлучам буџетот ми е до 6000 денари.
Па имате некој совет која графичка би бил најпаметен избор за цена-перформанси?
Инаку не играм многу игри но ете тие неколку игри што ги играм така прозиведени од 09-10 год да имам солиден FPS со солидна резолуција.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Значи имам конф. P43T-A2, Е3200 2.4ghz , 2gb ram, PSU 450W и 9400GT 1GB и 19" LCD Mонитор.
Ќе ја продадам графичката + пари ќе купам нова. Но не знам за која да се одлучам буџетот ми е до 6000 денари.
Па имате некој совет која графичка би бил најпаметен избор за цена-перформанси?
Инаку не играм многу игри но ете тие неколку игри што ги играм така прозиведени од 09-10 год да имам солиден FPS со солидна резолуција.
На таа конфигурација (процесор и напојување) што и да земеш за 6.000 нема да ти пасува.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
На таа конфигурација (процесор и напојување) што и да земеш за 6.000 нема да ти пасува.
Ок за процесорот можеби нема да добијам максимално од графичката но за psu 450W ќе преставува голем проблем? Може ли да го користам 1 месец па после ќе купам процесор и PSU нов и појак.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Ок за процесорот можеби нема да добијам максимално од графичката но за psu 450W ќе преставува голем проблем? Може ли да го користам 1 месец па после ќе купам процесор и PSU нов и појак.
Ако е real power нема да претставува проблем, ама чисто сумњам дека е, што значи ќе биде ГОЛЕМ проблем. Исто така која е поентата да купуваш појака графичка ако не можеш да и го искористиш целиот потенцијал? :toe:
Мој совет, снабди се прво со подобар процесор и солидно напојување, па после мисли за нова графичка.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Ако е real power нема да претставува проблем, ама чисто сумњам дека е, што значи ќе биде ГОЛЕМ проблем. Исто така која е поентата да купуваш појака графичка ако не можеш да и го искористиш целиот потенцијал? :toe:
Мој совет, снабди се прво со подобар процесор и солидно напојување, па после мисли за нова графичка.
Па ок имаш право но јас реков горе дека до 1 месец ќе купам нов процесор но ќе купам идната недела или порано.
Така да совет за PSU , графичка и процесор ?
1. графичка до 6000 ден ati или nvidia кој е подобар за тие пари тоа.
2. Процесор со што ќе можам да искористам цел потенцијал на графичкава ,да не е многу скап до 7000 ден? Порано сакав да купам iPentium Q8200 CORE 2 QUAD 2.33GHz, 4MB Cache, 1333MHz, LGA775, BOX имав еден проблем па предпоставувам сега е вистинското време :)
3. PSU доволно јак да издржи овие двете горе 30-50 евра

Инаку PSU и графичката ќе ги гупам утре дека ќе ми прави проблем ова што го имам моментално.
Благодарам многу за советот old_School_mk
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Па ок имаш право но јас реков горе дека до 1 месец ќе купам нов процесор но ќе купам идната недела или порано.
Така да совет за PSU , графичка и процесор ?
1. графичка до 6000 ден ati или nvidia кој е подобар за тие пари тоа.
2. Процесор со што ќе можам да искористам цел потенцијал на графичкава ,да не е многу скап до 7000 ден? Порано сакав да купам iPentium Q8200 CORE 2 QUAD 2.33GHz, 4MB Cache, 1333MHz, LGA775, BOX имав еден проблем па предпоставувам сега е вистинското време :)
3. PSU доволно јак да издржи овие двете горе 30-50 евра

Инаку PSU и графичката ќе ги гупам утре дека ќе ми прави проблем ова што го имам моментално.
Благодарам многу за советот old_School_mk
Графичка до 6000 денари, GTS 250 е најдобар избор.
Напојувањето моментално што марка е ? Добро напојување до 50 евра Chieftec 500w real power (на ниво на CoolerMaster скоро е оваа марка)
Процесор никако тој, посебно не за игри. Ќе ти биде од корист само во мултитаскинг апликации, рендеринг и слично. До 6-7000 денари подобро земи си Core 2 Duo на што повеќе гигахерци, за LGA 775 сокет штом ти е, земи си Core2 Duo 3.06GHz 1066/3MB BOX E7600 околу 7000 иљадарки е.
 

mikki

FeRRuM
Член од
15 мај 2009
Мислења
74
Поени од реакции
0
kaj mene grafickata mi e GMA 4500 1gb procesor intel pentium dual cpu t3400 2.17 i 3 gb RAM no na poveketo igri mi secka do graficka li e do se e nesto moram da menjam a ne znam sto ,ako e do graficka da predlozete nekoja ako moze..
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Графичка до 6000 денари, GTS 250 е најдобар избор.
Напојувањето моментално што марка е ? Добро напојување до 50 евра Chieftec 500w real power (на ниво на CoolerMaster скоро е оваа марка)
Процесор никако тој, посебно не за игри. Ќе ти биде од корист само во мултитаскинг апликации, рендеринг и слично. До 6-7000 денари подобро земи си Core 2 Duo на што повеќе гигахерци, за LGA 775 сокет штом ти е, земи си Core2 Duo 3.06GHz 1066/3MB BOX E7600 околу 7000 иљадарки е.
И јас се мислев за таа графичка но не бев сигурен ама се решив ќе ја купам. Напојувањето е некоја кинеска 15 евра веќе 2 години го користам :D А за ова што ми предложи ќе видам утре во Set ако ја имаат ќе ја купам ако не нешто слично на тоа ќе побарам.
И за процесорот ..користам мултитаскинг апликации и чат пат рендери но не професионално така да мислам дека твојот предлог ќе ми одговара.
Благодарам многу.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
kaj mene grafickata mi e GMA 4500 1gb procesor intel pentium dual cpu t3400 2.17 i 3 gb RAM no na poveketo igri mi secka do graficka li e do se e nesto moram da menjam a ne znam sto ,ako e do graficka da predlozete nekoja ako moze..
Друже, имаш интегрирана графичка карта. Тие графички не се наменети за игри, тие се потполно за работа, и ај кантер да поиграш, ништо друго :) Значи до графичката ќе да е... а и зависи што игри инсталираш, процесорот нешто не ти е добар! :)
 

mikki

FeRRuM
Член од
15 мај 2009
Мислења
74
Поени од реакции
0
Друже, имаш интегрирана графичка карта. Тие графички не се наменети за игри, тие се потполно за работа, и ај кантер да поиграш, ништо друго :) Значи до графичката ќе да е... а и зависи што игри инсталираш, процесорот нешто не ти е добар! :)
moze oti e lap top.dali moze toa da se zameni i kolku bi me cinilo od prilika bidijki sum mnogu po igrite
 

Kajgana Shop

На врв Bottom