Графички карти

Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ма само Blizzard ги вади уште и Syd Meier (ваљда вака му беше името на легендата), другиве сите се предадоа...

Али осеќам набрзо дека ќе се извади и маус/тестатура комбо за конзоливе, само за да можат и стратегиите да ги украдат од PC.
Да не се сфатиме погрешно, ја ги мрзам ради ова конзолите...ама што да праиш, кога мора. :/
 

Д Малиот

Нинџа лепотан!
Член од
25 јануари 2009
Мислења
296
Поени од реакции
43
Сега да не претеруваме :devil3: у право си ако збориме за пред 1 година, во последниов период излегоа многу (добри) DX11 игри. Успешноста на WIN7 ги натера производителите да го земат DX11 како сериозно опција за кодирање на игрите и оптимизирање за него. Друго, на максимум играш се со 3850? да видам да не верувам :)

Трето, иако конзолите се по практично и буџет решение, филингот што го нуди пс гејмингот е неспоредлив со ниедна конзола. Значи не се работи за тоа која платформа е подобра него која е по практична/економична а за задовлоство што го нуди пс гејмингот не е потребен коментар, дури и нај хардкор сопственици на конзоли знаат дека пс то е неспоредливо освем за 2 игри Пес или Гранд Туризмо наслови кои би ги играл со задоволство на конзола :)

Се согласувам со тебе
На максимум со 3850 е исто ко да речеш на максимум со НВидиа 7600
На пц можеш да играш исто ко на конзола. Земи си Џојпад и цепај

Грешка си. За една година игрите пак ќе бидат на DirectX 9.

Зашто?
Зашто нема да има нови конзоли - а прво се прават за конзоли игрите. Зашто јас со HD3850 се си цепам на maximum сега? :)

Кога ќе искочат нови конзоли (некаде 2013-2014), тек година после тоа ќе вреди да купиш нова графичка...т.е. нов компјутер де.

Ако ти купуваш PC само за игри, купи си конзола боље - ем поефтино, ем повеќе игри. PC гејмингот умре уште пред неколку години, а доказ за тоа ти е мулти-платформската Crysis 2.

--- надополнето ---



Цена: 7930 Ден.

Блоу-џобот ти вреди 70 евра?

Уу, опасна ствар. : )
Човеку ти кој знае во која ера живееш... Конзола подобро од ПЦ ? Are you out of your mind ? FPS на конзола ? Мало сутра. FB на конзола е дури полош од FB на мобилен

120 евра е графичката....




За една година миљон работи, игри, графички, технологии ќе се сменат....
Да, ќе се смени ама на 5750 место да и падне цената ќе и рипне....

И платите ќе паднат
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Се согласувам со тебе
На максимум со 3850 е исто ко да речеш на максимум со НВидиа 7600
На пц можеш да играш исто ко на конзола. Земи си Џојпад и цепај



Човеку ти кој знае во која ера живееш... Конзола подобро од ПЦ ? Are you out of your mind ? FPS на конзола ? Мало сутра. FB на конзола е дури полош од FB на мобилен

120 евра е графичката....





Да, ќе се смени ама на 5750 место да и падне цената ќе и рипне....

И платите ќе паднат
1. Повторувам: James Bond: Blood Stone, излезена 1ви ноември 2010.
Макс детали.
Darksiders - max детали.

Mafia 2 - max детали.

Star Wars: Force Unleashed 2 - max детали.

Ти со твојата 5750, јас со мојата 3850 - гледаме ИСТА ГРАФИКА. Јас имам directX 10.1 графичка, ти directX 11, а играме игри кои се DirectX 9. Да, за твое инфо - Dx9 се игриве горе, најнови блокбастери.
Сега дали ти е јасно? :)

2. Не реков дека ХАРДВЕРСКИ конзолата е подобра - туку софтверски. Имаш многу добри игри на конзолите, игри кои никогаш нема да излезат на PC. Од друга страна, игрите кои се на конзоли изгледаат скоро идентично со оние мулти-платформските на PC. Ти текнува на фијаското со GTA IV?
Додека конзолашиве ја плескаа први, 8 месеци пред нас PC гејмерите, ние седевме со прстот у ГЗ и се фалевме дека иаме Nvidia. После, искочи за PC, сфативме дека Nvidia-та не ни е доволно добра и дека за max детали при 1024*768 резолуција ни треба 1.5 GB рам - како што пишуваше во самата игра.


Така да ти препорачувам да искочиш од тој имагинарен свет каде што PC гејмингот владее сеуште...једино што ни остана се FPS насловите и стратегиите, а не се секирај, кај и да е ќе ни ги грабнат и нив. Не џабе Кармак и Crytek праат мулти-платформски шутери. : )

3. Графичката е 120 евра, она мислеше ќе ја земе за 55 евра + блоуџоб. Напрај равенка и пресметај колку и вреди блоу-џабот.
 

Д Малиот

Нинџа лепотан!
Член од
25 јануари 2009
Мислења
296
Поени од реакции
43
1. Повторувам: James Bond: Blood Stone, излезена 1ви ноември 2010.
Макс детали.
Darksiders - max детали.

Mafia 2 - max детали.

Star Wars: Force Unleashed 2 - max детали.

Ти со твојата 5750, јас со мојата 3850 - гледаме ИСТА ГРАФИКА. Јас имам directX 10.1 графичка, ти directX 11, а играме игри кои се DirectX 9. Да, за твое инфо - Dx9 се игриве горе, најнови блокбастери.
Сега дали ти е јасно? :)

2. Не реков дека ХАРДВЕРСКИ конзолата е подобра - туку софтверски. Имаш многу добри игри на конзолите, игри кои никогаш нема да излезат на PC. Од друга страна, игрите кои се на конзоли изгледаат скоро идентично со оние мулти-платформските на PC. Ти текнува на фијаското со GTA IV?
Додека конзолашиве ја плескаа први, 8 месеци пред нас PC гејмерите, ние седевме со прстот у ГЗ и се фалевме дека иаме Nvidia. После, искочи за PC, сфативме дека Nvidia-та не ни е доволно добра и дека за max детали при 1024*768 резолуција ни треба 1.5 GB рам - како што пишуваше во самата игра.


Така да ти препорачувам да искочиш од тој имагинарен свет каде што PC гејмингот владее сеуште...једино што ни остана се FPS насловите и стратегиите, а не се секирај, кај и да е ќе ни ги грабнат и нив. Не џабе Кармак и Crytek праат мулти-платформски шутери. : )

3. Графичката е 120 евра, она мислеше ќе ја земе за 55 евра + блоуџоб. Напрај равенка и пресметај колку и вреди блоу-џабот.


1. 3850 и макс детали ? Тешко но е можно. Зависи резолуцијата. И јас на старудијава од која моментално ти пишувам (Gforce fx 5200 - 512mb RAM ) играВ ПЕС 2008 на макс детали ама на ниска резолуција.

2. Софтверски подобра? Здрав си ? Ако ти е до игрите можеш слободно да ги плескаш со емулатор. Што мислиш јас како ги играм игрите од ПС1. И супер се да ти кажам. Земи си џојпад. Филингот е ист. Знам бидејќи имавме играчница со 3 икс-бокса и 2 пс3... се испора
ФПС и Стратегија на конзола подобри отколку на ПЦ. Тешко. Освен ако не измислат маус за конзола.

3. За се*с пари не давам.....
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
1. 3850 и макс детали ? Тешко но е можно. Зависи резолуцијата. И јас на старудијава од која моментално ти пишувам (Gforce fx 5200 - 512mb RAM ) играВ ПЕС 2008 на макс детали ама на ниска резолуција.

2. Софтверски подобра? Здрав си ? Ако ти е до игрите можеш слободно да ги плескаш со емулатор. Што мислиш јас како ги играм игрите од ПС1. И супер се да ти кажам. Земи си џојпад. Филингот е ист. Знам бидејќи имавме играчница со 3 икс-бокса и 2 пс3... се испора
ФПС и Стратегија на конзола подобри отколку на ПЦ. Тешко. Освен ако не измислат маус за конзола.

3. За се*с пари не давам.....
1. МАКС ДЕТАЛИ И МАКС РЕЗОЛУЦИЈА ШТО МИ ПОДДРЖУВА МОНИТОРОТ - 1680*1050 со сите сетинзи на MAX. Ти не мора да веруваш, продолжи да ги слушаш Nvidia и ATI. :)
Се надевам дека со капс-локов конечно ќе сфатиш, ме мрзи да објаснувам. И да, PES 2011 ја плескам на FullHD - 1920*1080 на тв-то.

Еве како изгледа Џејмс Бонд кај мене


Еве како ќе изгледа кај тебе

Појасно ти е малку?

2. Дај емулатор за PS3 или Xbox360 на PC. Има? Не.
Дискусија затворена.
 

Д Малиот

Нинџа лепотан!
Член од
25 јануари 2009
Мислења
296
Поени од реакции
43
Директно не ама индиректно, си дал милиони до сеа :pos:
Немам уште трошоци иксДЕ. Татко ми плаќа за мене :tapp:

1. МАКС ДЕТАЛИ И МАКС РЕЗОЛУЦИЈА ШТО МИ ПОДДРЖУВА МОНИТОРОТ - 1680*1050 со сите сетинзи на MAX. Ти не мора да веруваш, продолжи да ги слушаш Nvidia и ATI. :)
Се надевам дека со капс-локов конечно ќе сфатиш, ме мрзи да објаснувам. И да, PES 2011 ја плескам на FullHD - 1920*1080 на тв-то.

Еве како изгледа Џејмс Бонд кај мене


Еве како ќе изгледа кај тебе

Појасно ти е малку?

2. Дај емулатор за PS3 или Xbox360 на PC. Има? Не.
Дискусија затворена.
1. ИСТАТА СЛИКА Е и се сомневам дека вака е кај тебе. Десен клик Open Image in new Tab

2. Емулаторот сеуште се подготвува. Имав пред 7-8 месеци бета за ИКС-Бокс ама на крнтијава немам Dual-Layer така да не можев да проверам дали работеше
И да има емулатор за пс3 не верувам некој да даде 10000 за блу-реј читач

Дискусија затворена ? Ок!
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Немам уште трошоци иксДЕ. Татко ми плаќа за мене :tapp:



1. ИСТАТА СЛИКА Е и се сомневам дека вака е кај тебе. Десен клик Open Image in new Tab

2. Емулаторот сеуште се подготвува. Имав пред 7-8 месеци бета за ИКС-Бокс ама на крнтијава немам Dual-Layer така да не можев да проверам дали работеше
И да има емулатор за пс3 не верувам некој да даде 10000 за блу-реј читач

Дискусија затворена ? Ок!
Извини, ама изгубен у свемир си.
Нормално дека е истата слика, пробувам да ти докажам поента. Од кај можам да извадам слика од твојот PC, кога ја немаш ни снимено играва веројатно?!

Јас иам Shader model 3, ти имаш SM 4, играва користи 3ка. Ти имаш DX 11, ја DX 10.1, играва е на DX 9. Значи јас на макс, ти на макс, при иста резолуција - ќе имаме иста слика?

Аман еј, пробав да ти објаснам, сеа пробав и да ти нацртам со слики - пак не сфаќаш...

2. Емулатор НЕМА, тие бета емулатори и слични срања е научни експерименти. По ѓаволите, сеуште нема асален емулатор за PS2 (пробај ајде PS2 емулатор, да те видам), не пак за PS3 дека ќе направат. Технолошки не е возможно, ќе треба PC со 7 гигахерцен процесор, ако си поупатен во емулаторите ќе сфатиш.

И затворена е од прееска, само ти си во заблуда дека држиш некаква поента...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Така е.... Ја знаеш онаа немам потреба од с**с владата ме е*е секој ден ? Таква ќе биде работата
Тоа башка :) инче играва што ја споредувате веруј ми скоро иста е затоа што намената на неа не е да изгледа кузане како него да биде игрива. Разлика барај у игрите што ги набројав горе, таму има видна разлика.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Немам уште трошоци иксДЕ. Татко ми плаќа за мене :tapp:



1. ИСТАТА СЛИКА Е и се сомневам дека вака е кај тебе. Десен клик Open Image in new Tab

2. Емулаторот сеуште се подготвува. Имав пред 7-8 месеци бета за ИКС-Бокс ама на крнтијава немам Dual-Layer така да не можев да проверам дали работеше
И да има емулатор за пс3 не верувам некој да даде 10000 за блу-реј читач

Дискусија затворена ? Ок!
Секој ДВД ром на компјутер чита дуал лејер дискови, тоа што на некои режачи пишува Дуал-Лејер тоа важи за режење.
 

Д Малиот

Нинџа лепотан!
Член од
25 јануари 2009
Мислења
296
Поени од реакции
43
Xak напиша:
Секој ДВД ром на компјутер чита дуал лејер дискови, тоа што на некои режачи пишува Дуал-Лејер тоа важи за режење.
мојот не чита... 6 години е стар.
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
2. Емулатор НЕМА, тие бета емулатори и слични срања е научни експерименти. По ѓаволите, сеуште нема асален емулатор за PS2 (пробај ајде PS2 емулатор, да те видам), не пак за PS3 дека ќе направат. Технолошки не е возможно, ќе треба PC со 7 гигахерцен процесор, ако си поупатен во емулаторите ќе сфатиш.
[/QUOTE] Tocno taka ima samo za ps1 ama i toj znae nekoja igra da ja dade so sranje slika ubrzana ili neznam sto znaci i toj ne e toa toa...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
2. Емулатор НЕМА, тие бета емулатори и слични срања е научни експерименти. По ѓаволите, сеуште нема асален емулатор за PS2 (пробај ајде PS2 емулатор, да те видам), не пак за PS3 дека ќе направат. Технолошки не е возможно, ќе треба PC со 7 гигахерцен процесор, ако си поупатен во емулаторите ќе сфатиш.
Tocno taka ima samo za ps1 ama i toj znae nekoja igra da ja dade so sranje slika ubrzana ili neznam sto znaci i toj ne e toa toa...[/QUOTE]

Има емулатор за PS2; се вика PSX2. Само што неговата моќ не зависи толку од графичката, колку од самата брзина на процесорот. И со милион емулации и сетирања ќе можеш да го средиш некако едвај, да пушта игри во некоја нормална брзина.

Ама после филмовите ќе ти се пребрзи или ќе сецкаат, ќе ти се случува screen tearing, трепкања и слични глупости. Ако ептен си запнал (како јас, за да ја изиграм God of War), ќе успееш во намерата...

Ама емулатор за PS3 и Xbox360?
Мало морген, нема да има можеби никогаш. Бидејќи процесорите сега одат на повеќе јадра место зголемување херцажа, а за емулаториве ти треба што поголема херцажа...

Погледнете ја графиката и анимацијата на играва, па реално кажете дали вакво нешто е реализирано на PC досега?


Движењето, анимациите на борците, мускулите, потта на телата и крвта се нешто досега невидено за PC пазарот дури. И затоа ви викам, што ќе ми се две 5870ки кога го немам ова?

Едноставно не е тоа тоа, па трагично е што ќе ги чекаме новите конзоли (PS4 и Xbox720) за да ни покажат next-generation графика. :/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom