Студентски домови

Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Од септември сум бруцош и се надевам на ФИНКИ во Скопје. Во кој студенски би ме советувале да одам и кога треба да поднесам документи за во студенски?
Гоце ти е најбиску
А за пријавување ќе кажат
 
Член од
9 јануари 2009
Мислења
188
Поени од реакции
72
Од септември сум бруцош и се надевам на ФИНКИ во Скопје. Во кој студенски би ме советувале да одам и кога треба да поднесам документи за во студенски?
Гоце, 20-30 мин ќе ти е пешки до факултет, а и супер е за живеење.
 
Член од
13 мај 2010
Мислења
569
Поени од реакции
437
Деновиве треба да се испрати електронска пријава за студентски, така?
Барав информации на mon.gov.mk ама ништо не можам да најдам за студентски. Помош може?
 
Член од
6 јули 2012
Мислења
18
Поени од реакции
5
Прво, се извинувам, нов член сум, не можев цела тема да ја исчитам барајќи одговор на прашањава.
Седел некој во студентскиот дом во Битола?
Како е, каква е состојбата?
Од септември сум бруцош,....
Ми се исплаќа да седам таму или стан да барам?

Ја седам во студентскиот во Битола. Состојбата е добра, чист е студентскиот, единствениот недостаток е тоа што има едно WC за цел спрат. Храната е одлична, кујната е отворена два пати на ден 12-14 45 и 18 - 19 45.
сеа и станот си има свои предности :) али за тие пари студентскиот е супер
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.621
Поени од реакции
31.826
Ја седам во студентскиот во Битола. Состојбата е добра, чист е студентскиот, единствениот недостаток е тоа што има едно WC за цел спрат. Храната е одлична, кујната е отворена два пати на ден 12-14 45 и 18 - 19 45.
сеа и станот си има свои предности :) али за тие пари студентскиот е супер
Jaс лани живеев, добра е состојбата, плус годинава видов, подновен е не е како што беше. Е сега зависи во кој блок си сместен, во Д бев јас, таму ако сака некој мислам дека му е најдобро, на долниот спрат неколку соби за машки, горе сето женски:) и зато е тивко. Во Б мислам, таму се индијанците :P секој ден трешти музика, т.е трештеше, малку понемирно беше. Е сега малку неморални работи се случуваат али навика е :) ако некој сака таков живот че се прероди, јас го пребродив...........
 
Член од
18 јуни 2012
Мислења
477
Поени од реакции
612
Од септември сум бруцош.... . Кој студентски дом е најблиску до факултетот за Туризам и менаџмент - Скопје.?

Или, гледав огласи, цените за во стан со цимери, се од 70 евра до 100...... ама незнам што е опфатено во таа цена..
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Од септември сум бруцош.... . Кој студентски дом е најблиску до факултетот за Туризам и менаџмент - Скопје.?

Или, гледав огласи, цените за во стан со цимери, се од 70 евра до 100...... ама незнам што е опфатено во таа цена..
Гоце ти е на 10 минути пешки
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Деновиве треба да се испрати електронска пријава за студентски, така?
Барав информации на mon.gov.mk ама ништо не можам да најдам за студентски. Помош може?
Ако бараш за бруцоши лани беше од 22ри до 28ми Август електронското пријавување.
И оваа година тие шо ги прашав ми рекоја исто, после уписите на факултет ќе се пријавувањата.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.531
Поени од реакции
2.401
Од септември сум бруцош и се надевам на ФИНКИ во Скопје. Во кој студенски би ме советувале да одам и кога треба да поднесам документи за во студенски?
вака имаш 3 опции
1) пелагонија.. среден колку толку.. посебно ВЦ за секоја соба (~20 квадрати).. во соба по четвторица (имаш кревет шкаф.. една трпезариска маса - а и толку е местото) до Финки имаш редовно гратска линија 4, 24 што веднаш поминува до пелагонија (1000 во месец за слободна)
негативна страна (за мене не е баш,ама сите така велат) има многу албанци.. така да малку ќе припазуваш на некои изрази како смрт за ........... , а и упраникот е албанец
2)гоце... не е баш среден.. многу спратови (ако немаш став од лифтови ок тогаш)... собите се различни има апсолвентски (околу 5 кв за 1 човек) мали (~10 тина квадрати мислам за 3 дека се)... до дуплекси-две соби (~25 квадрати и нагоре, ама тие се веќе издадени уште пред да почне годината) може секаква да ти се падне......
има неколку блока..во некои блокови имаш ВЦ посебно во секоја соба... а во другите посебна „кујна“ за секоја соба (чешма лабаво и неколку висачи + екста штејкери за ако си донесиш фрижидерче).. нема албанци... има многу од источна мак така да се пија на мртво
3)стив според мене најдобра опција за машко...
гланц нова зграда за машки.... се е ново....собите се околу 15 - 20 квад за четворица... посебно ВЦ за секоја соба (се е ново внатре).. мислам дека има редовна линија 19 до финки... има малку албанци али 90 % од студентите ти се од источна мак.. така да ќе се изнаживееш студентски живот ако појдиш таму (мислам на секојдневни пијанчења, клец*ње... ова она) е сеа негативно е тоа што е едниствен студентски без читална, а ти пошто си на технички факс баш тоа ти треба..

твој е изборот
 
Член од
18 јуни 2012
Мислења
477
Поени од реакции
612
Прашањево нема врска со студентски дом.. ама ќе прашам.:X3:
3 - јца цимери ако земеме заеднички стан, по колку отприлика ќе ни дојде месечно, со се струја, вода, парно, интернет.. се што е потребно?
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
вака имаш 3 опции
1) пелагонија.. среден колку толку.. посебно ВЦ за секоја соба (~20 квадрати).. во соба по четвторица (имаш кревет шкаф.. една трпезариска маса - а и толку е местото) до Финки имаш редовно гратска линија 4, 24 што веднаш поминува до пелагонија (1000 во месец за слободна)
негативна страна (за мене не е баш,ама сите така велат) има многу албанци.. така да малку ќе припазуваш на некои изрази како смрт за ........... , а и упраникот е албанец
2)гоце... не е баш среден.. многу спратови (ако немаш став од лифтови ок тогаш)... собите се различни има апсолвентски (околу 5 кв за 1 човек) мали (~10 тина квадрати мислам за 3 дека се)... до дуплекси-две соби (~25 квадрати и нагоре, ама тие се веќе издадени уште пред да почне годината) може секаква да ти се падне......
има неколку блока..во некои блокови имаш ВЦ посебно во секоја соба... а во другите посебна „кујна“ за секоја соба (чешма лабаво и неколку висачи + екста штејкери за ако си донесиш фрижидерче).. нема албанци... има многу од источна мак така да се пија на мртво
3)стив според мене најдобра опција за машко...
гланц нова зграда за машки.... се е ново....собите се околу 15 - 20 квад за четворица... посебно ВЦ за секоја соба (се е ново внатре).. мислам дека има редовна линија 19 до финки... има малку албанци али 90 % од студентите ти се од источна мак.. така да ќе се изнаживееш студентски живот ако појдиш таму (мислам на секојдневни пијанчења, клец*ње... ова она) е сеа негативно е тоа што е едниствен студентски без читална, а ти пошто си на технички факс баш тоа ти треба..

твој е изборот

Гоце 14 спрата, 4 згради(блока) две згради со веце во соба, две со веце на спрат.
- 1-12 собите се сите исти за по двајца. Квадратурата околу 10-12 е. И не се издадени однапред
- 13-14 апсолвентски соби квадратурата ја погоди оприлика, но до нив потешко се стигнува
- Приземје брачни соби
- Се пие колку секаде

Стив квадратурата не е повеќе од 20.
Машките соби за по тројца се, а апсолвентските се 3 квадрати.
Автобус за до финки/феит број 2

Студентски живот има секаде ако си го прави сам да му е убаво
--- надополнето: 6 јули 2012 во 11:46 ---
Прашањево нема врска со студентски дом.. ама ќе прашам.:X3:
3 - јца цимери ако земеме заеднички стан, по колку отприлика ќе ни дојде месечно, со се струја, вода, парно, интернет.. се што е потребно?

Зависи колку е киријата за станот и квадратурата
Киријата 200-300 евра
Сметки за струја 2000-3000
Вода 500
Интернет 600
Парно 3000
цениве се отрилика ама секако вкупните трошоци за еден ќе ти се од 100 евра нагоре.
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Ај некој нека каже за бруцоши процедурата, кога треба електронски да се аплицира и кога треба да се поднесат документи и што документи треба?
 
Член од
9 јануари 2009
Мислења
188
Поени од реакции
72
Ај некој нека каже за бруцоши процедурата, кога треба електронски да се аплицира и кога треба да се поднесат документи и што документи треба?
Овие денови треба да излезе конкурс за сместување на студентите од 2ра година па нагоре. Да помине тоа аплицирање па ќе има и за бруцоши. Мислам дека беше околу крај на август.

Аплицирањето е преку www.smestuvanje.mon.gov.mk. Tука имаш и листа на потребни документи - http://www.smestuvanje.mon.gov.mk/PotrebniDokumenti.aspx
 
П

Пепси_

Гостин
Има ли соби само за 1 во било кој студентски,и дали само со врски се добива таква соба ? чисто информативно :)
 
Z

ziko bt

Гостин
Некој знај кога ке биди електронското аплицирање за небруцошите? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom