Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Не знаев каде, па реков ајде овде ќе прашам.
Јас сум страствен играч на League of Legends, и досега ја играв на обичен компјутер без никаков проблем.
Но сега обичниот компјутер го дадов на сестра ми, а мене ми купија лаптоп, на посебна понуда од АМЦ бил, АСУС марка, еве му ја јачината:
6гб Рам знам дека има, 320ГБ меморија, интел и3 2.3 процесор, и графичка не знам, тие од АМЦ ми рекоа дека била интегрирана, ама не разбрав која, мислам дека е ИНТЕЛ3000.
Дали на овој лаптоп ќе имам проблеми со играње на ЛоЛ, и дали е лошо да се играат игри на лаптоп, затоа што сите ми велат дека лаптоп не бил за игри, и дека ќе загревал многу и брзо ќе се покварил поради играње игри и тоа загревање. Навистина ли е такаа?
Немој кути да не те слушне мојов да не му текне да се заебе :P Нема везе само играј на мазна површина, маса, стакло итн, немој на покривач, душек итн. зашто така нема да имаш проток на воздух и тогаш можеш да имаш проблем. За минимум ќе иде за повеќе незнам ја немам играно играта ама графиката е прилично слаба.

Едит: Ајде уз муабетов, и јас да прашам, отприлика колку е јака Intel HD3000, со која графичка на НВИДИА е слична, дали е слична во перформанси со NVIDIA GeForce 9500 GT 512MB. ?
Не далеку е послаба, би му дошла нешто ко GT 210 / 9400 максимум
 
Член од
2 јули 2012
Мислења
20
Поени од реакции
1
Твојов лаптоп има генерален проблем.

Пробај го ова:
OK guyz no need to worry, i had the same problem then i came up with a brilliant idea. This is totally our fault that this notebook gets stuck for hours.
on your notebook keyboard you'll see three buttons on top right corner. press the setting button with two gears on it, this will oper windows mobility centre. Now on battery status tab select option high performance. TADA! your notebook would work perfectly now. even in balanced mode it'll stuck for a while.

http://en.community.dell.com/support-forums/laptop/f/3518/p/19407797/19952531.aspx
Мислам дека на High performance е подобро..... засега немам проблем ... Благодарам на помошта :)
 
P

Princ

Гостин
Не знаев каде да го поставам прашањево па ќе пробам тука...
Имам Samsung P2270HD монитор/телевизор, кој наводно има и DVB-T. Сакам да фаќам некој канал ако има отворен + дигитален само со телевизорот, дали е можно тоа? Скенирам ама не фаќа ништо, значи или нема такви канали или ми треба антена.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Ми пишува кога ќе запалам пцто: Fan Error. press F1 to continue. Што да правам
 
P

Princ

Гостин
Провери го кулерот на процесорот, веројатно не ти врти ич или многу споро.
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Не знаев каде да го поставам прашањево па ќе пробам тука...
Имам Samsung P2270HD монитор/телевизор, кој наводно има и DVB-T. Сакам да фаќам некој канал ако има отворен + дигитален само со телевизорот, дали е можно тоа? Скенирам ама не фаќа ништо, значи или нема такви канали или ми треба антена.
Ти треба вакво антенче



А иначе мислам нема дигитална телевизија во Македонија (free-to-air) ама може и да сум грешка, никад не сум пробал
 
P

Princ

Гостин
Одлично крушо, фала многу. Уште да каже некој дали има некоја дигитална ТВ во земјава FTA, за да ја барам антенава :)
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Не знаев каде да го поставам прашањево па ќе пробам тука...
Имам Samsung P2270HD монитор/телевизор, кој наводно има и DVB-T. Сакам да фаќам некој канал ако има отворен + дигитален само со телевизорот, дали е можно тоа? Скенирам ама не фаќа ништо, значи или нема такви канали или ми треба антена.
Ти треба антена за DVB-T. Слична е како на џебни радија. Може би е ист приклучокот со од Boom TV апаратите.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Одлично крушо, фала многу. Уште да каже некој дали има некоја дигитална ТВ во земјава FTA, за да ја барам антенава :)
Џабе, отворени дигитални само МТВ мислам и евентуално уште една. Ќе ги најдеш сите од BOOM TV ама кодирани.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.794
Поени од реакции
6.208
Одлично крушо, фала многу. Уште да каже некој дали има некоја дигитална ТВ во земјава FTA, за да ја барам антенава :)
Само МТВ сега за сега....но од 2013 сите аналогни ќе мора да се исклучат и да се префрлат дигитално
 
P

Princ

Гостин
Добро, барем една има (за да знам дали функционира сето ова).
Ај отидов по антена :)
 
Член од
2 јули 2012
Мислења
20
Поени од реакции
1
Ми пишува кога ќе запалам пцто: Fan Error. press F1 to continue. Што да правам
Ако си го чепкал кулерот веројатно си го сменил приклучокот, види дали имаш друг приклучок за кулерот , ако имаш со 4 запци уклучиго таму ...
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Ти треба вакво антенче



А иначе мислам нема дигитална телевизија во Македонија (free-to-air) ама може и да сум грешка, никад не сум пробал
Кај да најдам баш ваква антена? Се некои големи огромни има, а вакво никаде не сум начекала
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Купив пред 2 дена термална паста за на процесор што се реди и е во бела боја .. кога го отворив процесоров имаше паста во сива боја малце на него и ја тргнав му ставив од оваа белата па сега да прашам овде да не има нешто да ми се ззаебе процесорот ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom