Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Ваши мислења ке ве молам ??? На нов лаптоп се дешава следното : Од време на време кога ќе почне посилно да лади кулерот (" кога ќе почне да бучи " ) лаптопот се блокира ,и потоа кога ќе престане да бучи се одблокира. Лаптопот не се замара со игри и такви работи, туку за општа работа. Проверив температура на процесорот и е нормална 54,55 степени. Се работи за Dell Inspiron N5110 , CPU I5 2430M ....
Кочи кога е на адаптер или на батерија само. Пробај користи го без батреијата да видиш дали има разлика некаква.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Истото е и со и без полнач :(
Твојов лаптоп има генерален проблем.

Пробај го ова:
OK guyz no need to worry, i had the same problem then i came up with a brilliant idea. This is totally our fault that this notebook gets stuck for hours.
on your notebook keyboard you'll see three buttons on top right corner. press the setting button with two gears on it, this will oper windows mobility centre. Now on battery status tab select option high performance. TADA! your notebook would work perfectly now. even in balanced mode it'll stuck for a while.

http://en.community.dell.com/support-forums/laptop/f/3518/p/19407797/19952531.aspx
 
Член од
2 јули 2012
Мислења
4
Поени од реакции
0
ПОМОШ ЛУЃЕ ПОМАГАЈТЕ, незнаев кај да пишам на форумов па тука решив,
компјутерот не ми се вклучува, проблемот е што кога го вклучам почне да титка звучничето што е внатре, титкањето е континуирано (тит тит тит тит) и така повеќе пати па се рестартира, што значат тие знаци ако може некој да ми објасни што е проблемот?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
ПОМОШ ЛУЃЕ ПОМАГАЈТЕ, незнаев кај да пишам на форумов па тука решив,
компјутерот не ми се вклучува, проблемот е што кога го вклучам почне да титка звучничето што е внатре, титкањето е континуирано (тит тит тит тит) и така повеќе пати па се рестартира, што значат тие знаци ако може некој да ми објасни што е проблемот?
Не ти се убаво наместени плочките рам или графичката. Извади ги и стави ги пак, убаво.
 
Член од
2 јули 2012
Мислења
4
Поени од реакции
0
Има некое објаснување што значат знаците од звучничето?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
ПОМОШ ЛУЃЕ ПОМАГАЈТЕ, незнаев кај да пишам на форумов па тука решив,
компјутерот не ми се вклучува, проблемот е што кога го вклучам почне да титка звучничето што е внатре, титкањето е континуирано (тит тит тит тит) и така повеќе пати па се рестартира, што значат тие знаци ако може некој да ми објасни што е проблемот?
Провери дали рам меморијата е убаво наместена
 
Член од
2 јули 2012
Мислења
4
Поени од реакции
0
Рам меморијата не ја чичкав, само ја вадев графичката и ја пак вратив и така почна да прави :\

BTW повеќе пати пробав да ја наместам убаво и пак така прави :\
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Рам меморијата не ја чичкав, само ја вадев графичката и ја пак вратив и така почна да прави :\

BTW повеќе пати пробав да ја наместам убаво и пак така прави :\
Може и да ти е рокната графичката. Провери ја на друг РС дали ќе работи, ако не, нова графичка.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.553
Поени од реакции
14.317
Flet kabel za laptop, potocno za Dell Inspiron N1040, kolku pari kosta, i dali moze da se kupi nekade od internet ? Barav jas na ebay ne najdov, mozebi i pogreshno pishuvam, ne znam kako tocno da prebaruvam.. Fala odnapred.
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Член од
3 јули 2012
Мислења
22
Поени од реакции
12
Здраво Дали некој знае како успешно се конектира интернетот што го имате на мобилниот со компјутероt barav neso po marketot i najdov nekolku aplikacii (pdanet easytether) no site se so plajkanje dali ima nekoj druga nacin ?? Koristam SE Xperia X8 2.1
 
Член од
18 јуни 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Не знаев каде, па реков ајде овде ќе прашам.
Јас сум страствен играч на League of Legends, и досега ја играв на обичен компјутер без никаков проблем.
Но сега обичниот компјутер го дадов на сестра ми, а мене ми купија лаптоп, на посебна понуда од АМЦ бил, АСУС марка, еве му ја јачината:
6гб Рам знам дека има, 320ГБ меморија, интел и3 2.3 процесор, и графичка не знам, тие од АМЦ ми рекоа дека била интегрирана, ама не разбрав која, мислам дека е ИНТЕЛ3000.
Дали на овој лаптоп ќе имам проблеми со играње на ЛоЛ, и дали е лошо да се играат игри на лаптоп, затоа што сите ми велат дека лаптоп не бил за игри, и дека ќе загревал многу и брзо ќе се покварил поради играње игри и тоа загревање. Навистина ли е такаа?
 
H

HoT IcE

Гостин
Не знаев каде, па реков ајде овде ќе прашам.
Јас сум страствен играч на League of Legends, и досега ја играв на обичен компјутер без никаков проблем.
Но сега обичниот компјутер го дадов на сестра ми, а мене ми купија лаптоп, на посебна понуда од АМЦ бил, АСУС марка, еве му ја јачината:
6гб Рам знам дека има, 320ГБ меморија, интел и3 2.3 процесор, и графичка не знам, тие од АМЦ ми рекоа дека била интегрирана, ама не разбрав која, мислам дека е ИНТЕЛ3000.
Дали на овој лаптоп ќе имам проблеми со играње на ЛоЛ, и дали е лошо да се играат игри на лаптоп, затоа што сите ми велат дека лаптоп не бил за игри, и дека ќе загревал многу и брзо ќе се покварил поради играње игри и тоа загревање. Навистина ли е такаа?
Имам буквално ист лаптоп, истотака купен од АМЦ. Се работи за Asus X54C. И користи Intel HD3000, тука не се двоуми, тој модел само 3000та ја користи.
Не знам да ти кажам право, јас на овој мој не играм игри, играм на ДЕСКТОП компјутер кога се работи за игри, на лаптоп не, истотака поради исти причини, заради загревање, и јас имам чуено дека лаптопите не се за игри и дека се намалувал векот на траење ако се загрева многу.

Но моето мислење не го зимај за веродостојно затоа што немам големо познавање од компјутери, така да, нека пишат поупатениве и нив им веруј, од мене тоа ти е.:icon_mrgr:

Едит: Ајде уз муабетов, и јас да прашам, отприлика колку е јака Intel HD3000, со која графичка на НВИДИА е слична, дали е слична во перформанси со NVIDIA GeForce 9500 GT 512MB. ?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Не знаев каде, па реков ајде овде ќе прашам.
Јас сум страствен играч на League of Legends, и досега ја играв на обичен компјутер без никаков проблем.
Но сега обичниот компјутер го дадов на сестра ми, а мене ми купија лаптоп, на посебна понуда од АМЦ бил, АСУС марка, еве му ја јачината:
6гб Рам знам дека има, 320ГБ меморија, интел и3 2.3 процесор, и графичка не знам, тие од АМЦ ми рекоа дека била интегрирана, ама не разбрав која, мислам дека е ИНТЕЛ3000.
Дали на овој лаптоп ќе имам проблеми со играње на ЛоЛ, и дали е лошо да се играат игри на лаптоп, затоа што сите ми велат дека лаптоп не бил за игри, и дека ќе загревал многу и брзо ќе се покварил поради играње игри и тоа загревање. Навистина ли е такаа?
Еве како ќе ти изгледа играта. Во секој случај графичкава од интел нема подршка за directx 11, има само за directx 10.1. И да нормално лаптопот ќе го пржиш и пoмалку ќе трае. Користи го на ладно и купи од одма лежиште со кулери со 3-4 кулери на него. Редовно треба да се чисти од прашина, ако го користиш секој ден тогаш на 6 месеци чистење. И најважен совет гледај да има добар пристап до кулерот од лаптопот, да не треба цел лаптоп да се отштрафува за да се чисти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom