Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Спуштив PC Wizzard програма и гледам дека кулеров на лаптопов ми работи на 30% само .. дали е нормално така да работи или не ?
 

McMurphy

натчовек
Член од
14 ноември 2008
Мислења
160
Поени од реакции
33
Дечки имам лед монитор Бенкју 22 инчи ми јавува чат/пат тријагоник во вид на сенка, дали некој имал искуство со сличен проблем...
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Спуштив PC Wizzard програма и гледам дека кулеров на лаптопов ми работи на 30% само .. дали е нормално така да работи или не ? Некој да помогне ?
--- надополнето: 1 јули 2012 во 22:19 ---
Спуштив Speedfan .. на лаптопов ми работеше само на 30 % кулерот и сега ако го наместам 100% ке има некоја штета или не ?
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Спуштив PC Wizzard програма и гледам дека кулеров на лаптопов ми работи на 30% само .. дали е нормално така да работи или не ? Некој да помогне ?
--- надополнето: 1 јули 2012 во 22:19 ---
Спуштив Speedfan .. на лаптопов ми работеше само на 30 % кулерот и сега ако го наместам 100% ке има некоја штета или не ?
Лаптопите обично си имаат вграден термален профил и вентилаторот работи во зависност од температурата и оптеретеноста на компонентите
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
4.773
Поени од реакции
2.082
Лаптопот почна да ми качува висока температура,
матичната и графичката ќе експлодират... до сега не беше вака. До што може да е ? и како да го решам проблемот... фала
Untitled.jpg
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Лаптопот почна да ми качува висока температура,
матичната и графичката ќе експлодират... до сега не беше вака. До што може да е ? и како да го решам проблемот... фала
Прегледај го приврзокот 45620
Отвори го и зачисти го внатре или ако не знаеш, носи го на сервис нека го зачистат и обавезно термална паста да ти сменат.
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Лаптопот почна да ми качува висока температура,
матичната и графичката ќе експлодират... до сега не беше вака. До што може да е ? и како да го решам проблемот... фала
Прегледај го приврзокот 45620
Овие температури што се прикажани тука па и не се така високи. Јас кога играм некоја FPS игрица знае и до 100 степени да качи графичката внатре, гори целиот :D.
Ако не си сигурен сам да го отвориш, однеси го на сервирс да го исчистат малку.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.738
Поени од реакции
12.176
Дали за да не се прегрева лаптопот помагаат оние кулинг фанови и подлоги? Сте пробале со нив или се вишок дадени пари?
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
4.773
Поени од реакции
2.082
Дали за да не се прегрева лаптопот помагаат оние кулинг фанови и подлоги? Сте пробале со нив или се вишок дадени пари?
Јас поради тоа загревањето земав кулинг фан, ама разликата е многу мала во загревањето... го намалува да речеме за 10-15%...
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Дали за да не се прегрева лаптопот помагаат оние кулинг фанови и подлоги? Сте пробале со нив или се вишок дадени пари?
Мене на стариот лаптоп ми симна GPU температура од 100 на 90 при играње и оверклок што е топ за мене :) ЗАвиси каков кулер ке земеш дали од оние 300-500 денари со 2 мали вентилаторчиња или некој поштен со 17 - 22цм вентилатор централен
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Дали за да не се прегрева лаптопот помагаат оние кулинг фанови и подлоги? Сте пробале со нив или се вишок дадени пари?
Ако внатре во лаптопот има нафатено теписон од прашина, овој надворешниот нема ни малку да подобри ситуација. Подобрува само кога се е исчистено од прашина.
 
Член од
2 јули 2012
Мислења
20
Поени од реакции
1
Ваши мислења ке ве молам ??? На нов лаптоп се дешава следното : Од време на време кога ќе почне посилно да лади кулерот (" кога ќе почне да бучи " ) лаптопот се блокира ,и потоа кога ќе престане да бучи се одблокира. Лаптопот не се замара со игри и такви работи, туку за општа работа. Проверив температура на процесорот и е нормална 54,55 степени. Се работи за Dell Inspiron N5110 , CPU I5 2430M ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom