Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 декември 2008
Мислења
593
Поени од реакции
1.192
Kutrata ti,Ajnstajn rekol dve raboti se beskonecni,Svemirot i covekovata glupost,za prvoto ne sum siguren:)
Da,vo Islamot nema prisila,i toa e jasno!
Najgolem dokaz si ti samiot-ta,a toa ti go pokazaa Blagoslovenite Osmanlii,koi 550 godinki bea ovde i sekoe pravo go imaa i Nemuslimanite,podobar dokaz usijana glavo nema da najdes:)
Ако под право го сметаш тоа да христијаните плаќаат многу поголем данок од муслиманите како што и сега така се прави во некои земји, и муслиманите да имаат каде каде повеќе привилегии од христијаните, а да зборувате дека ги имале истите права, тогаш нема што друго да се каже.
 
M

Muranyi

Гостин
Kutrata ti,Ajnstajn rekol dve raboti se beskonecni,Svemirot i covekovata glupost,za prvoto ne sum siguren:)
Da,vo Islamot nema prisila,i toa e jasno!
Najgolem dokaz si ti samiot-ta,a toa ti go pokazaa Blagoslovenite Osmanlii,koi 550 godinki bea ovde i sekoe pravo go imaa i Nemuslimanite,podobar dokaz usijana glavo nema da najdes:)
Ти,поточно твоите сигурно доброволно го прифатиле Исламот пред 600 години.Сигурно седеле и многу размислувале и филозофирале за Бог и за се што е креирано на овој свет и сигурно биле најпаметни во селото и решиле доброволно да се конвертираат во Муслимани.Секако,дека биле благословени Османлиите:facepalm:Ај сеа гитла и имај почит за борците за слободата.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.968
Поени од реакции
9.017
Зашто верните во Исламот не сакаат да прифатат дека боговите кои се објавени во Светото Писмо и во Курaнот, всушност се два различни и неспоиви ликови?
Според Исламот тое е еден ист бог.

Или поедноставено е вака:
Јудеизмот е Бета верзија на програмата, Христијанството е 1.0 а Исламот е 1.1 или финална верзија.
Мухамед направил апдејт на предходните „програми“ али суштината е иста.
 
M

Muranyi

Гостин
Според Исламот тое е еден ист бог.

Или поедноставено е вака:
Јудеизмот е Бета верзија на програмата, Христијанството е 1.0 а Исламот е 1.1 или финална верзија.
Мухамед направил апдејт на предходните „програми“ али суштината е иста.
Мухамед ако направил нешто,направил даунгрејд на Христијанството,кон Јудеизмот.Иако е општо познато дека се работи за исти религии,со исто учење и суштина,сепак не можам а да не се согласам со Мики дека сепак не се работи за истиот Бог преставен во Новиот завет од една и Куранот од друга страна.И самите религии многу се разликуваат иако ќе се најдат многумина кои не би се согласиле со мене.И пак сето тоа е последица на менталитетот на Арапите и нивните окрути ставови,еве согледај ја позицијата на жената во Исламот и ќе ти стане јасно.И после 1400 години ништо не се сменило,ќе сретнеш луѓе кои ќе ти кажат дека е добро да ја тепаш жената.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.968
Поени од реакции
9.017
Мухамед ако направил нешто,направил даунгрејд на Христијанството,кон Јудеизмот.Иако е општо познато дека се работи за исти религии,со исто учење и суштина,сепак не можам а да не се согласам со Мики дека сепак не се работи за истиот Бог преставен во Новиот завет од една и Куранот од друга страна.И самите религии многу се разликуваат иако ќе се најдат многумина кои не би се согласиле со мене.И пак сето тоа е последица на менталитетот на Арапите и нивните окрути ставови,еве согледај ја позицијата на жената во Исламот и ќе ти стане јасно.И после 1400 години ништо не се сменило,ќе сретнеш луѓе кои ќе ти кажат дека е добро да ја тепаш жената.
Се што кажуваш стои.
Јас само ја пренесувам гледната точка на Исламот кон постарите толкувања на тоа верување.

Јас сум атеист, мене ми е сеедно.
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
Мухамед ако направил нешто,направил даунгрејд на Христијанството,кон Јудеизмот.Иако е општо познато дека се работи за исти религии,со исто учење и суштина,сепак не можам а да не се согласам со Мики дека сепак не се работи за истиот Бог преставен во Новиот завет од една и Куранот од друга страна.И самите религии многу се разликуваат иако ќе се најдат многумина кои не би се согласиле со мене.И пак сето тоа е последица на менталитетот на Арапите и нивните окрути ставови,еве согледај ја позицијата на жената во Исламот и ќе ти стане јасно.И после 1400 години ништо не се сменило,ќе сретнеш луѓе кои ќе ти кажат дека е добро да ја тепаш жената.
abe ziti se aj napravi edna analiza pa ke vidis kaj se tepaat najpoveke zenite , dovolno e da citas crna hronika po vesnicite. ne velam deka nema no kaj vas najpoveke e izrazeno toa, vie poveke gi tepate zenite nego nie., , eve jas ti velam i ti tvrdam deka ne e dobro da gi terpas zenite, :tapp:
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.968
Поени од реакции
9.017
abe ziti se aj napravi edna analiza pa ke vidis kaj se tepaat najpoveke zenite , dovolno e da citas crna hronika po vesnicite. ne velam deka nema no kaj vas najpoveke e izrazeno toa, vie poveke gi tepate zenite nego nie., , eve jas ti velam i ti tvrdam deka ne e dobro da gi terpas zenite, :tapp:
Не може да се генерализира. Премногу широк дијапазон на народи, обичаи и табиети има во сите религии за да може тек така да се одреди.

Пакистанците и Авганистанците си ги поливаат жемите со киселина. И двете групи заедно со Индијците кои се Хиндуси имаат „убиства од чест“ додека Муслиманите Турци, Босанци и Малезијци немаат.
Курдите пак имаат и така натака.

Поголем дел од државите кои се доминантно Христијански се секуларни така што се мора да се гледа посебно .
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
430
Поени од реакции
79
Не може да се генерализира. Премногу широк дијапазон на народи, обичаи и табиети има во сите религии за да може тек така да се одреди.

Пакистанците и Авганистанците си ги поливаат жемите со киселина. И двете групи заедно со Индијците кои се Хиндуси имаат „убиства од чест“ додека Муслиманите Турци, Босанци и Малезијци немаат.
Курдите пак имаат и така натака.

Поголем дел од државите кои се доминантно Христијански се секуларни така што се мора да се гледа посебно .
ne mie jasno mene tie koi go pravat toa zosto go sporeduvate so islamot. jas ne velam deka nema no nema vrska so religijata tie odredeni luge koi go pravt toa, vo site narodi postojat poedinci koi ja zloupotrebuvaat zenata.
 
Член од
13 јуни 2012
Мислења
172
Поени од реакции
26
Муслиманите кои себе си се сметаат за верници никогаш не смеат себе си да си дозволат насилство врз своите сопруги, врз мајките на своите деца, врз своите сестри муслиманки, на оние кои имаат права исто онолку колку и должности во бракот. Поради тоа драг брате добро сочувај се од Денот на полагање сметка, ти брате кој правиш насилство кон својата сопруга!
“Кон жените се широкоградни и внимателни само богобојазните луѓе, а жените ги понижуваат и злоупотребуваат само оние кои се лоши и оние со ниски навики.“ ( Ибн Асакир)
Ебу Хурејре радијаллаху анху пренесува дека Аллаховиот Пратеник, салаллаху алејхи ве селлем, рекол: “Примете ја мојата порака на жените да им чините добро! Навистина жената е создадена од ребро а најголема кривина на реброто е токму на врвот; па ако се обидеш да го исправиш, ќе го скршиш а ако го оставиш, ќе остане криво. затоа едни на други порачувајте на жените да им прават добро!
Зарем мислиш дека зборовите на Пратеникот, салаллаху алехи ве селлем:
„Најпотполн иман е на оној верник кој најдобро се однесува, а најдобри меѓу вас се оние кои најдобро се однесуваат кон своите жени“...не се однесуваат на тебе?
Зарем мислиш дека нешто ќе ти користи пред Оној Кој се гледа и се знае,тоа што пред целиот свет глумиш покорен Аллахов роб? Плаши се од Аллах брате мој и не дозволувај си себе си да се најдеш меѓу насилниците, меѓу оние кои се со ниски навики, зошто таквите ги нема во џеннет.
Научи да бидеш вистински мумин од кој Аллах субханеху ве те'ала ќе биде задоволен и научи да се совладаш во лутина зошто тоа се вбројува во џихад со самиот себе но и победа со шејтанот Л.а. кој ти ја скратува наградата како муџахид и оној кој е следбеник на Куран и Суннет, кој ги штити правата на верничките и го забранува насилството врз нив.
„Нека верникот не ја мрази верничката, зошто ако не е задоволен со некоја нејзина особина, задоволен е со некоја друга нејзина особина.“(Муслим)
 
M

Muranyi

Гостин
abe ziti se aj napravi edna analiza pa ke vidis kaj se tepaat najpoveke zenite , dovolno e da citas crna hronika po vesnicite. ne velam deka nema no kaj vas najpoveke e izrazeno toa, vie poveke gi tepate zenite nego nie., , eve jas ti velam i ti tvrdam deka ne e dobro da gi terpas zenite, :tapp:
Секаде се тепаат жените,но опасноста кај Исламот е што тоа е дозволено и препорачливо.Дури имаше и оџа,кој издаде упатство како да се тепа жената:facepalm:Кога општеството или пак религија ќе подржи една ваква опасна,затупена и нечовечна идеја,тогаш треба да се замислиме сериозно на која скала од еволуцијата се наоѓаме.Еве ти си пример за прогресивна еволуција,сметаш дека не е добро да се тепа жената,што е за поздрав.
 
Член од
13 јуни 2012
Мислења
172
Поени од реакции
26
Западот и жената
Римската цивилизација ја признавала жената како роб по власта на мажот. Немала апсолутно никакви права. Во Рим е одржан концил на кој што е разгледувано прашањето за жените. Донесена е одлука која што вика: “Жената е битие без душа, нечиста е, и затоа нема да има удел во идниот живот.
Во Атина жената е сметана за сатанска нечистотија и роба која што се купува и продава.
Во законите на стара Индија пишувало: “Кугата, смрта, пеколот, змијскиот отров и оганот, се подобри од жената.“ Нејзиното право на живот завршувало со завршувањето на животот на господарот сопруг. Кога неговото тело, во посебните посмртни обреди ќе било запалено, и таа била фрлана во оганот, а ако одбиела, ја следело вечно проклетство.
Стариот завет за жените вика:„Се завртев со своето срце да препознаам и извидам и изнајдам мудрост и разум, и да ја препознаам безбожната лудост и лудоста на безумието. И најдов дека е погорчлива од смртта на жената на која што срцето и е мрежа, и на која рацете и се окови; кој му е мил на Бог, ќе биде сочува од неа, а грешникот таа ќе го фати.(7:25)
Ваков бил статусот на жената во старото време. Нејзината позиција во во средниот век и современиот период, поблиску ја одредуваат следните факти:
Данскиот писател Виетх Кордстен со следните зборови го прокоментирал ставот на црквата спрема жената:“Вниманието спрема жената во средниот век било многу ограничено, а тоа е последица на тенденцијата која што жената е сметана за второстепено суштество.
Во Франција 586 год. е повикан концил кој што го испитувал прашањето дали жената е од човечки род или не. После долги расправи, собраните дошле до заклучок дека жената сепак е човечки род, но створена е да му служи на мажот.
Точка 217 од стариот француски закон нагласува:“На мажената жена, па макар и при склопување на бракот, нејзинота сопственост и на мажот и ако биле раздвоени, не и е дозволено ништо да дарува, да ја пренесува својата сопственост, да го заложува, да зема нешто од сопствениот посед со накнада или без, без учеството на нејзиниот маж во самиот договор или неговата писмена согласност за тоа.“
Хенри VIII и забранил на англиската жена да го чита Светото писмо.Се до 1850 год. жените во Англија не спаѓале во граѓаните, а до 1882 год., немале никакакви лични права.
Современата жена во Европа и Америка и во другите технолошки развиени држави, многу често се искористува во комерцијални цели. Жената денес е деградирана, зошто преставува неделив дел на комерцијалната кампања, која што и налага да го експонира своето голо тело, кое што кај наивните муштерии, игра пресудна улога во одлуката да се купи понекогаш и неквалитетен производ. Жената спрема денешното живеење е всушност само предмет на внимание се додека е физички и идејно продуктивна. Меѓутоа кога ќе остари и ќе ги изгуби овие особини, опшеството ја остава на милост и немилост на старечките домови и душевни болници. Направи компарација со овие претходни наводи и Курани-керим во кој Возвишениот вели: “А верниците и верничките се пријатели едни со други.(Ет-Тевбе, 71)
“Господарот твој заповедува, само Нему да му се клањате, и народителите твои добро да им правите. Кога еден од нив двајцата, или двајцата, кај тебе старост доживеат, не им викај ни „Ух”- и не подвикнувај на нив, и обраќај им се со зборови со полни почит.“ (Ел – Исра, 23)
 
M

Muranyi

Гостин
^^Моментот,кога ги споредуваш своите размисли со менталитет стар 2000 години:facepalm:
 
Член од
13 јуни 2012
Мислења
172
Поени од реакции
26
Дали некогаш си се запрашал каква е таа сила која ги придвижува милоните муслимани ширум целиот свет, неуморно, пет пати дневно, со своите молитви скрушено да се обраќаат на Аллах? Од каде потекнува нивната силна волја да цел еден месец во годината, колку што трае светлината од денот, да се откажуваат од својата храна и пијалок? Зошто обврзно го даваат одредениот вишок од својот иметок, или, заради што толку радосно итаат да го дадат и последниот денар од својата долгогодишна заштедевина, како би извршиле хаџ во Светиот Храм во Мека?
Знај дека силата на верникот се наоѓа во нивното цврсто верување во Аллах... Па, дали ти си го спознал Возвишениот Аллах?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Според Исламот тое е еден ист бог.
Во ред, можеби е истиот бог, но, како што и самиот велиш, тоа е точно според Исламот, но не и според Црквата.

Доколку верните во Исламот сметаат дека тоа е истиот бог, тогаш ќе Го прифатеа Христа Бога, Кој лично и личносно им се објави на луѓето, а немаше да прифаќаат бог, кој е ептен срамежлив и дискретен, а кој нејќе ни ликот да му биде прикажан...
--- надополнето: 15 јуни 2012 во 16:32 ---
Знај дека силата на верникот се наоѓа во нивното цврсто верување во Аллах...
...а силата може да дојде и од некотролираната гордост, нели?...
--- надополнето: 15 јуни 2012 во 16:33 ---
Па, дали ти си го спознал Возвишениот Аллах?
Ајде, посочи ни‘, како Ти лично го спозна Алах?
 
Член од
13 јуни 2012
Мислења
172
Поени од реакции
26
Во ред, можеби е истиот бог, но, како што и самиот велиш, тоа е точно според Исламот, но не и според Црквата.

Доколку верните во Исламот сметаат дека тоа е истиот бог, тогаш ќе Го прифатеа Христа Бога, Кој лично и личносно им се објави на луѓето, а немаше да прифаќаат бог, кој е ептен срамежлив и дискретен, а кој нејќе ни ликот да му биде прикажан...
a kakov e toj lik na vasiot gospod sto e macen i staven na krst odozgora so trnje, neli e toa golema sramota da izgleda gospod taka?
jas vi kazav uste poodamna ALLAH e nevidliv za oci, vidliv so fakti!
pozdrav
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom