Матура

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Дали некој знае 2010 и 2011 година што имало да се пишува англиски и која тема?
Во 2010 темата за есејот беше : Доколку си во можност, што би избрал да испратиш на меѓународна изложба/саем, што би ја претставило Македонија во најдобро светло.Наведи 3 причини зошто го избираш тоа.
И имаше тогаш некој дискутабилни прашања од типот: Може ли да се испрати охридско езеро, македонски ајвар чуда и врагови :D
Таа што не чуваше ни кажа дека според нејзина логика веројатно се мисли на нешто што на лице место може да се види/чуе/допре/вкуси.....Јас пишував за македонска традиционална музика и положив со перцетилен ранг 99.35:icon_lol:
 
W

Werther

Гостин
Извадокот Б беше раскажување, тука Јон раскажува додека е на фронтот, значи не е ни меана ни во селото туку на ФРОНТОТ. :D (и тоа беше како прашање) :D
Еј супер ако е така,зашто и јас исто заокружив,но позади мене седеше одлична ученичка со македонски најака 5 во класот и имаше заокружено во селото,а не на фронотот и јадев бедови малце ама ај си викам едно прашање.:D
 
Член од
7 јуни 2012
Мислења
87
Поени од реакции
52
Извадокот Б беше раскажување, тука Јон раскажува додека е на фронтот, значи не е ни меана ни во селото туку на ФРОНТОТ. :D (и тоа беше како прашање) :D
јас мислам дека повеќе беше како опис, како да ги опишува условите, начино на живеење на фронтот...
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Математика обрнете внимание највеќе на равенки на прави, сегментен вид, прогресиите, и пирамида обавезно има.

Кај мене имаше една третооделенска текстуална од тие со систем равенки, мислам у прва година се учеа, ама на таа сите највише кикснаа а преглупа беше задачата, само ретко кој обрнуваше внимание на такви задачи. Решете 2-3 такви колку да се потсетите како се формираа збирови ама на факултети тие што ќе идете електро пмф нема да имате вакви.
Од овие шо ги гледав прошливе години, потешки се прашањата( иако и тие се со решавање) од задачите, се надевам дека ќе успеам со помош да дојдам до 3-ка.:)
 
W

Werther

Гостин
И мене на опис повеке ми делуваше,затоа што текстот во овој стил беше ние овде правиме ова одиме таму итн. ,а не беше еееееех јас кога бев на фронтот беше вака...
 
Член од
7 јуни 2012
Мислења
87
Поени од реакции
52
И мене на опис повеке ми делуваше,затоа што текстот во овој стил беше ние овде правиме ова одиме таму итн. ,а не беше еееееех јас кога бев на фронтот беше вака...
да, да... ајде ќе видеме коа ќе излезе клучот, ама сепак мислам опис дека беше...
 
Член од
16 септември 2011
Мислења
36
Поени од реакции
3
јас мислам дека повеќе беше како опис, како да ги опишува условите, начино на живеење на фронтот...
Еве сега пак разгледував кај Пиреј во скриптата и пишува дека овој роман е составен од 3 сижејни линии, првата ја започнува Дуко кој го почнува и го завршува раскажувањето, потоа втората Јон кој раскажува во 14 глави и третата Велика исто така во 14 глави. Јас сепак мислам дека е раскажување.
 
Член од
10 јуни 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дечки, на одговорите со дополнување пишував со неракописно, а есејот ракописно.. дали може да го оценат есејот со 0 бодови, бидејќи пишува: Сите идентични или слични текстови, како и текстовите испишани со различни ракописи се вреднуваат со 0 поени?
 
Член од
16 септември 2011
Мислења
36
Поени од реакции
3
Еј да ве прашам и ова, на тоа ливчето што требаше да се сенчаат точните одговори(крукчињата) мораше со пенкало? Што ако ти е со молив цело сенчано?? Од нашата група имаше таков случај.
 
W

Werther

Гостин
Еве сега пак разгледував кај Пиреј во скриптата и пишува дека овој роман е составен од 3 сижејни линии, првата ја започнува Дуко кој го почнува и го завршува раскажувањето, потоа втората Јон кој раскажува во 14 глави и третата Велика исто така во 14 глави. Јас сепак мислам дека е раскажување.
Додека не излезе клучот може само вака да си погодуваме...
Дечки, на одговорите со дополнување пишував со неракописно, а есејот ракописно.. дали може да го оценат есејот со 0 бодови, бидејќи пишува: Сите идентични или слични текстови, како и текстовите испишани со различни ракописи се вреднуваат со 0 поени?
Јас ја прашав професорката околу оценуванњата на тестовите и ми кажа дека многу е важно кој ке ги прегледува,значи некој ако се погоди може да се фати и за најмала работа.
--- надополнето: 10 јуни 2012 во 13:03 ---
Еј да ве прашам и ова, на тоа ливчето што требаше да се сенчаат точните одговори(крукчињата) мораше со пенкало? Што ако ти е со молив цело сенчано?? Од нашата група имаше таков случај.
0 бодови пишува на упатството.
 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
336
Поени од реакции
88
јас мислам дека повеќе беше како опис, како да ги опишува условите, начино на живеење на фронтот...

celoto delo e raskazuvanje, celoto delo e gledano od dva aspekta , eden od jon i eden od velika, taka sto e raskazuvanje, no toa mora da znaes opsto za pirej za da pises zaokruzuvanje, inaku toj izvadok deluvase kako opis, pa zatoa mnogu se izgorele.
 
Член од
8 јуни 2012
Мислења
67
Поени од реакции
20
за англиски знаете нешто што ке биде писмото ?
Kakvo i da bide pismoto, formalno ili neformalno, ima dadeno poddtocki sho da kazish pr: aplikacija za rabota: da kazish so imas zavrseno, sho znajs da rabotis, diplomi, kaj imas raboteno. Toa e najlesno samo sto vo formalnoto ima 2-3 formalni frazi sto treba da se naucat
--- надополнето: 10 јуни 2012 во 13:08 ---
Еј да ве прашам и ова, на тоа ливчето што требаше да се сенчаат точните одговори(крукчињата) мораше со пенкало? Што ако ти е со молив цело сенчано?? Од нашата група имаше таков случај.
i jas mislam deka nula. najjasno e napisano i site testatori ubavo si kazaja deka mora so plav naliv celosno isencano bidejki se proveruva kompjuterski
 
Член од
7 јуни 2012
Мислења
87
Поени од реакции
52
мене сето ми е ракописно пишувано... :O
 

Kajgana Shop

На врв Bottom