Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
12 септември 2008
Мислења
324
Поени од реакции
44


Овие се тие. Само запази ја страната кај што фали еден пин и неможеш да згрешиш.
--- надополнето: 20 мај 2012 во 22:21 ---
Како може да се поврзе оноа староно видео :) VHS касети што прима, со компјутер ? Да ги префрлам снимките на компјутер. Само скарт има и некој приклучок за аналогна антена :) Пробал некој ? да поврзе ?
Ти треба конвертор од скарт во пинчина (црвено, жолто, бело ) што ги има по телевизорите и исто така покрај тие пинчина да има и s-video. Ефтино е тоа конверторчето јас имам земено 100-200 денари е. Ти треба s-video влез а тоа можеш да го имаш со тв картичка. Ти треба еден кабел од едната страна со с-видео конектрор од друга ПИН кој ќе ти служи за сликата, и ти треба еден со 3.5мм џек а од друга страна пин за звук. За слика мора да го поврзиш на тв картичка со с-видео а за тон можеш на звучната во лајн ин или микрофонот. И друго што ти треба ти е софтвер за капчурирање. Ако имаш некое прашање или нешто нејасно пиши ќе ти објаснам.
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72


Овие се тие. Само запази ја страната кај што фали еден пин и неможеш да згрешиш.
--- надополнето: 20 мај 2012 во 22:21 ---
тие се тие, ама поима неам како да ги врзам, многу жици се сите раштракани не се поврзани во еден конектор сите заедно,... :/
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438


Овие се тие. Само запази ја страната кај што фали еден пин и неможеш да згрешиш.
Кое каде иде можеш да најдеш во упатсвото за матичната. Ако го немаш тоа печатено од кутијата, види на интернет страната на Asrock за твојот модел.
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Имам еден HP лаптоп со i3 370m и ATI 550v, при играње подолго од 10-15 минути, лаптопот се исклучува. Што е работава ? Дали има некоја одредена температура која што ја достигнува и се исклучува, како заштита од прегревање ?
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Имам еден HP лаптоп со i3 370m и ATI 550v, при играње подолго од 10-15 минути, лаптопот се исклучува. Што е работава ? Дали има некоја одредена температура која што ја достигнува и се исклучува, како заштита од прегревање ?
Прегревање .... отвори го и исчисти го кулерот .. јас ке го носам сега дека ми е под гаранција уште да ми го средат во АМЦ .. ако ти е под гаранција подобро однеси го на сервис .. и кажи им да ти го исчистат кулерот и да стават паста на процесорот.. а за во иднина еден мастер кулер и немаш гајле :)
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Прегревање .... отвори го и исчисти го кулерот .. јас ке го носам сега дека ми е под гаранција уште да ми го средат во АМЦ .. ако ти е под гаранција подобро однеси го на сервис .. и кажи им да ти го исчистат кулерот и да стават паста на процесорот.. а за во иднина еден мастер кулер и немаш гајле :)
Абе тоа HP-то катастрофа е, дизајн катастрофа, одоздоле нема ни едно дупче, џабе е му ставав кулери, не лади, целосна пластика е доле, неможе никако малку воздух да му влезе.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Абе тоа HP-то катастрофа е, дизајн катастрофа, одоздоле нема ни едно дупче, џабе е му ставав кулери, не лади, целосна пластика е доле, неможе никако малку воздух да му влезе.
Стварно катастрофа .. види прашај некој со ова како ке биде .. слушав јас на HP вака што немале дупчиња од долу им ставале надворешни кулери за да ја влечат топлината ..
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.391
Поени од реакции
5.248
Dali mozam nekako da proveram koj program/proces go opteretuva HDDto na kompjuter.
Koga ke go pustam PCto okolu pola saat non stop e aktiven HDDto i konstantno nesto premotuva prebaruva...Logicno e nekogas da se aktivira poradi skeniranje na antivirusnata ili defragment na Win7 megutoa nitu imam enablirano na Avira nekoj scheduled scanning nitu pak imam ostaveno automatic defragment na Win 7
Sto moze pri sekoe pustanje na kompjuterot da go remeti diskot neznam....Iritantno mi e sto mi go koci kompjuterot i bezpotrebno go maci.
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Dali mozam nekako da proveram koj program/proces go opteretuva HDDto na kompjuter.
Koga ke go pustam PCto okolu pola saat non stop e aktiven HDDto i konstantno nesto premotuva prebaruva...Logicno e nekogas da se aktivira poradi skeniranje na antivirusnata ili defragment na Win7 megutoa nitu imam enablirano na Avira nekoj scheduled scanning nitu pak imam ostaveno automatic defragment na Win 7
Sto moze pri sekoe pustanje na kompjuterot da go remeti diskot neznam....Iritantno mi e sto mi go koci kompjuterot i bezpotrebno go maci.
Иди start и во search barот пиши msconfig. После иди на табот services и start-up и ќе видиш се што се стартува кога го пушташ компјутерот. Ако нешто ти изгледа сумњиво или едноставно не ти треба можеш да го одштиклираш. За да видиш кој процес ти го користи хард дискот моментално идеш во task менаџерот - performance - resource monitor - стисни на табот Disk и можеш да ги подредиш процесите по read, write или total и да видиш кој што и колку користи
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.312
Dali mozam nekako da proveram koj program/proces go opteretuva HDDto na kompjuter.
Koga ke go pustam PCto okolu pola saat non stop e aktiven HDDto i konstantno nesto premotuva prebaruva...Logicno e nekogas da se aktivira poradi skeniranje na antivirusnata ili defragment na Win7 megutoa nitu imam enablirano na Avira nekoj scheduled scanning nitu pak imam ostaveno automatic defragment na Win 7
Sto moze pri sekoe pustanje na kompjuterot da go remeti diskot neznam....Iritantno mi e sto mi go koci kompjuterot i bezpotrebno go maci.
Anvir Task Manager Free na anvir.com...u procesi tabot sortiras po DiskLoad (pokazuva u Kb kolku raboti hardot po poedin proces)
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.391
Поени од реакции
5.248
Capture.JPG
Toa so resource monitor bi trebalo da zbrka rabota a sto se odnesuva do disk load kako sto gledate sledi samo CPU i Memory a na desniot prozorec nemam za da shtikliram da mi kazue i rabota na HDD. Shto se odnesuva do Startup toa znam sve imam iskluceno osven tie tri Sidebarot, AMD DC optimizer i Avirata koja ako ja odstikliram nema uopste da raboti.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.547
Поени од реакции
7.312
Прегледај го приврзокот 43764
Toa so resource monitor bi trebalo da zbrka rabota a sto se odnesuva do disk load kako sto gledate sledi samo CPU i Memory a na desniot prozorec nemam za da shtikliram da mi kazue i rabota na HDD. Shto se odnesuva do Startup toa znam sve imam iskluceno osven tie tri Sidebarot, AMD DC optimizer i Avirata koja ako ja odstikliram nema uopste da raboti.
Druze glej dole kolonata desno od CPU DiskLoad
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Прегледај го приврзокот 43764
Toa so resource monitor bi trebalo da zbrka rabota a sto se odnesuva do disk load kako sto gledate sledi samo CPU i Memory a na desniot prozorec nemam za da shtikliram da mi kazue i rabota na HDD. Shto se odnesuva do Startup toa znam sve imam iskluceno osven tie tri Sidebarot, AMD DC optimizer i Avirata koja ako ja odstikliram nema uopste da raboti.
На погрешно место гледаш затоа :) Ко што реков идеш performance - resource monitor - disk. Еве слика: system.png
 
H

HoT IcE

Гостин
Луѓе, еве линк од сајтот каде се понудени двете конфигурации помеѓу кои се двоумам.
Се двоумам помеѓу Professional и Extreme, може ли некој што повеќе се разбира да ми објасни кои се разликите, и зошто Extreme e поскап, а се со слични конфигурации, бар по мене..:icon_lol:
И што е разликата помеѓу Intel Core2Duo E7500 и Intel CoreDuo E5700? Според сајтов јас не гледам никаква разлика, дури тој првиот е послаб, а целата конфигурација е поскапа цели 4к. Исто прашање и за графичката..
Ајде кој се разбира во што се разликуваат овие две конфигурации и која е подобра да се земе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom