Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
da vo svetiot Kuran pisuva za sedumte nivoa na neboto. no detali neznam samo znam deka imaat nekakva cel, ti od kade slusna za tie 7 nivoa?
--- надополнето: 14 мај 2012 во 10:21 ---

ti ne ja znaes modernata nauka. ogoremen fail. da ne se planinite ke ima uste poveke potresi vaka e normalno iako ima potresi.
i mn dobro znaeme kade ima poveke zemjotresi na najnisko nivo na zemja, jas na primer uste ne sum cul da ima srede evropa nekoj silen zemjotres kaj so se Alpite!
ti si cul?
mn dobro znam i tvrdam deka se sto e zivo od voda e nastanato tuka nema diskusii :)
prasaj nekoj sto se razbira za toa kako se sozdava bebeto vo matka. plus toa vo svetiot Kuran se spomnuvaat i 3te fazi na embrionot.
tuka se sto e vo orbitata plovi kako da sakal da ni kaze Allah deka nisto ne stoi na mesto!
sonceto ima svoja pateka sto vrti okolu orbitata za 1 godina 70 milioni klm. i mesecinata go sledi sonceto,
i isto pisuva deka mesecinata nema svoja svetlina tuka se reflekira od sonceto dobiva svetlo :)
i vo svetiot Kuran ne se misli bas na cvezda tuku na nekoj poseben vid na svetlo sto tropa i ima zvuk na tupani :)
vodata ne se mesa covece. modernata nauka i najgolemite naucnici so pogolem intelekt podkleknaa na svetiot Kuran!
dali ima nesto drugo sto ne ti e jasno?
Ја би додал дека модерната наука за секое ново откритие или подобрување на старите, го консултира прво куранот да не напраи некоја утка случајно. Што е сигурно, сигурно е.
 
Член од
7 март 2012
Мислења
296
Поени од реакции
55
Овие што убија невини деца нема да добјат ништо друго освен пекол. Ама тие си убија за својата нација а не за верата како што се наметнува. Да беа од некоја терористичка организација немаше да чекаат да дојде министерката и да ги фати, туку самите ќе објавеа исто како што тоа го прават сите терористички групи. Кога ги апсеа ја не видов ништо шо би асоцирало на исламски радикали освен албански знамиња и ознаки на учк. Ама тоа е политика и да ја оставиме на политичарите.
Е сега тоа шо ти сакаш да дознаеш дали таму на тој свет за нас муслиманите ќе има 72 девици,тоа не може никој точно да ти го одговори. Ќе мора првин да видам кај ќе ме сместат па после ќе ти јавам :tapp:.
За тоа каурски празник или каури, немој да се лутиш. Такви погрдни зборови се кажувале и ќе се кажуваат на овој балкан. Исто како клетите Албанци и турци во македонските песни, и зборот каури лошо звучи ама никого не утепал. На крај на краиштата каур е човек кој не верува во ништо, а христијаните сепак веруваат.
--- надополнето: 13 мај 2012 во 22:03 ---

А со што тоа е “споено„ небото за универзумот? Да не има гипс картон помеѓу нив?

Што се однесува до животот. Тој ако од вода не е создаден, без вода ќе умре. Се што е живо на оваа планета во себе има вода. Што е тоа толку нејасно? И како тоа во многу претходни дискусии многумина од вас зборуваат дека куранот е копија на Библијата а сега ја порекнуваат таа копија? Изгледа не е се копирано тука а? Изгледа има нешто поинакво? Тука се зборува , за небо, звезди, вода, семе од кое настанал човекот.Да, се зборува за многу работи и вие едноставно треба да си прочитате па да видите што е во ред а што не. Ама ви смета шо не е јасно, шо не пишува сперма наместо семе,или шо не пишува вселена наместо небо. Ајде де, демек во тоа време народот знаел што е вселена, што се планети и сл. Па до 16 ти век црквата палела луѓе кои ќе кажеле дека земјата е округла а вие сакате во книга која е напишана многу пред тоа да пишува детално за работите за кои пак ни Мухамед, ни Архимед ни сите светски познати “фаци„ во тоа време ништо не знаеле. Да не случајно требало да напишат аминокиселини за да ве уверат дека се работи за точно претскажување. Е штета шо тогаш пророкот не знаел за аминокиселините инаку сигурно тој термин ќе го вметнел во книгата.Еве ја за разлика од другите муслимани на форумов ќе ви препорачам да земете и да си прочитате, затоа што вам никој не може да ви даде одговор таков каков што вие сакате. Шо и да ви се каже не ви е по мерак. И остај шо не ви е по мерак, па сакате и на нас да не ни е. Шо е сега да не сакате да не спасите од нешто?
Sting samo se potvrduva toa sto ni rekol nasiot prorok s.a.v. :) i toa e eden fakt neli ? :)
--- надополнето: 14 мај 2012 во 10:38 ---
Ја би додал дека модерната наука за секое ново откритие или подобрување на старите, го консултира прво куранот да не напраи некоја утка случајно. Што е сигурно, сигурно е.
naukata napravila utki se dodeka ne se potvrdila toa pa da se slozuvaat so Kuranot :) do pred minatiot vek tolku glupavi bile lugjeto so mislea deka zemjata ja drzat baleni. ne se slozuvaa so toa sto pisuva vo Kuranot koj e pred 1400 god. no izgleda ima uste takvi lugje i vo nasiot vek :) naukata vodi do svetiot Kuran! pomiri se so toa decko :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
naukata napravila utki se dodeka ne se potvrdila toa pa da se slozuvaat so Kuranot :) do pred minatiot vek tolku glupavi bile lugjeto so mislea deka zemjata ja drzat baleni. ne se slozuvaa so toa sto pisuva vo Kuranot koj e pred 1400 god. no izgleda ima uste takvi lugje i vo nasiot vek :) naukata vodi do svetiot Kuran! pomiri se so toa decko :)
Биди сигурен дека ако по некоја луда случајност се одкриеше дека земјата навистина ја држат китови, куранот и за тоа ќе најдеше соодветно толкување.:)
Единствено со што може човек да се помири со вас е нивото на кое ви е испран умот.
 
Член од
7 март 2012
Мислења
296
Поени од реакции
55
Биди сигурен дека ако по некоја луда случајност се одкриеше дека земјата навистина ја држат китови, куранот и за тоа ќе најдеше соодветно толкување.:)
Единствено со што може човек да се помири со вас е нивото на кое ви е испран умот.
ako navsitina ja drzea kitovi. togas toa i ke pisese vo svetiot Kuran :) no gospod ja pokaza mokjta svoja. sigurno negovata mokj samo lugje so intelekt ja primetuvaat ;)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
ako navsitina ja drzea kitovi. togas toa i ke pisese vo svetiot Kuran :) no gospod ja pokaza mokjta svoja. sigurno negovata mokj samo lugje so intelekt ja primetuvaat ;)
Абе среќа наша што имаме привилегија да ги почуствуваме благодетите на вашиот интелект.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Sting samo se potvrduva toa sto ni rekol nasiot prorok s.a.v. :) i toa e eden fakt neli ? :)
--- надополнето: 14 мај 2012 во 10:38 ---

naukata napravila utki se dodeka ne se potvrdila toa pa da se slozuvaat so Kuranot :) do pred minatiot vek tolku glupavi bile lugjeto so mislea deka zemjata ja drzat baleni. ne se slozuvaa so toa sto pisuva vo Kuranot koj e pred 1400 god. no izgleda ima uste takvi lugje i vo nasiot vek :) naukata vodi do svetiot Kuran! pomiri se so toa decko :)
Да, да дефинитивно си во право. Науката води до светиот Куран.

Само слеп не може да го забележи тоа.


Навистина штета со толку слепци на Земјава:(
 
Член од
29 март 2012
Мислења
1.370
Поени од реакции
1.234
http://www.youtube.com/watch?v=FCALyYTN5Rs&feature=related
onie koi mislea deka ke go unistat islamot uste poveke go mnozia ;)
vredi da se gleda :)
http://www.youtube.com/watch?v=2RNScXzXHLc&feature=related
uste eden fakt deka pametnite lugje go sledat islamot :)

Факт е дека Мухамед бил убиец.
Факт е дека Мухамед бил педофил.(се оженил со 6годишно дете, а блудничел врз него на 9 додека уште си играло со кукли)
Факт е дека Мухамед ѓи мразел жените.
Факт е дека Мухамед мразел и друѓи раси и народи пр.Турците.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Факт е дека Мухамед бил убиец.
Факт е дека Мухамед бил педофил.(се оженил со 6годишно дете, а блудничел врз него на 9 додека уште си играло со кукли)
Факт е дека Мухамед ѓи мразел жените.
Факт е дека Мухамед мразел и друѓи раси и народи пр.Турците.
Нее тоа се лажни обвинувања за пророкот:pos:

Чекај сеа коа ќе ти објаснат како тоа нема врска со реалноста, како месечината со еден удар се дели на два, како спермата се создава некаде кај бубрезите итн...
 
Член од
29 март 2012
Мислења
1.370
Поени од реакции
1.234
Нее тоа се лажни обвинувања за пророкот:pos:

Чекај сеа коа ќе ти објаснат како тоа нема врска со реалноста, како месечината со еден удар се дели на два, како спермата се создава некаде кај бубрезите итн...

Не се лажни обвинувања, сосема се точни. По сите злодела на Мухамед мене ми изгледа ко посланик на ѓаолот?Или може да? :)
 
Член од
7 март 2012
Мислења
296
Поени од реакции
55
Факт е дека Мухамед бил убиец.
Факт е дека Мухамед бил педофил.(се оженил со 6годишно дете, а блудничел врз него на 9 додека уште си играло со кукли)
Факт е дека Мухамед ѓи мразел жените.
Факт е дека Мухамед мразел и друѓи раси и народи пр.Турците.
samo go pokaza svojot gnev kon islamot i kon nasiot prorok.
apsolutno nisto tocno ne kaza.
6 milioni konvertirani vo islamot samo vo Amerika posle 11 septemvri dovolen fakt se deka lugjeto ne gledaat veke na crno :)
sto da ti pravam decko koga tvojata vera e puna so nejasnotii i pretvara samo pedofili i losi lugje koi nemaat pocit ni kultura.
duri i svestenici pocnaa da se konvertiraat vo vistinskata religija. gledaj vnimatelno ako imas oci http://www.youtube.com/watch?v=sDt-WBTneYw
 
Член од
29 март 2012
Мислења
1.370
Поени од реакции
1.234
samo go pokaza svojot gnev kon islamot i kon nasiot prorok.
apsolutno nisto tocno ne kaza.
6 milioni konvertirani vo islamot samo vo Amerika posle 11 septemvri dovolen fakt se deka lugjeto ne gledaat veke na crno :)
sto da ti pravam decko koga tvojata vera e puna so nejasnotii i pretvara samo pedofili i losi lugje koi nemaat pocit ni kultura.
duri i svestenici pocnaa da se konvertiraat vo vistinskata religija. gledaj vnimatelno ako imas oci http://www.youtube.com/watch?v=sDt-WBTneYw

Не е гнев тоа се факти кои постојат,убил маж, убил и жена, имал полов однос со дете, мразел друѓи нации тој е профилот на Мухамед.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
samo go pokaza svojot gnev kon islamot i kon nasiot prorok.
apsolutno nisto tocno ne kaza.
6 milioni konvertirani vo islamot samo vo Amerika posle 11 septemvri dovolen fakt se deka lugjeto ne gledaat veke na crno :)
sto da ti pravam decko koga tvojata vera e puna so nejasnotii i pretvara samo pedofili i losi lugje koi nemaat pocit ni kultura.
duri i svestenici pocnaa da se konvertiraat vo vistinskata religija. gledaj vnimatelno ako imas oci http://www.youtube.com/watch?v=sDt-WBTneYw
Не се возбудувај толку многу без потреба. Гневот постои кон исламот од причина што најголемата закана за човештвото во моментов - терористите, се затскриваат зад Исламот како религија, и велат дека дејствуваат во негово име.

Значи оградете се јавно од радикалите, од вахабизмот и сличните струи во Исламот и нема да постои тој гнев кон вашата религија.

Но вие не го правите тоа, и затоа наидувате одсекаде на пречки, измејувања, гнев и што уште не.
И згора на тоа, истите тие ви го перат и пнатака мозокот дека цел свет е против вас од бога дадени и дека се што не е муслиманско е поданик на Сатаната, и вие нормално безрезерно го прифаќате тоа.

Уште еднаш ОГРАДЕТЕ СЕ ЈАВНО, учествувајте во рушењето на струјата на Вахаби и еден куп други слични на неа и ќе имате почит од сите.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Прашање до верните во Исламот: што се тоа „хурии„? Ајде, неколку реченици за нив.
 
Член од
29 март 2012
Мислења
1.370
Поени од реакции
1.234
Не се возбудувај толку многу без потреба. Гневот постои кон исламот од причина што најголемата закана за човештвото во моментов - терористите, се затскриваат зад Исламот како религија, и велат дека дејствуваат во негово име.

Значи оградете се јавно од радикалите, од вахабизмот и сличните струи во Исламот и нема да постои тој гнев кон вашата религија.

Но вие не го правите тоа, и затоа наидувате одсекаде на пречки, измејувања, гнев и што уште не.
И згора на тоа, истите тие ви го перат и пнатака мозокот дека цел свет е против вас од бога дадени и дека се што не е муслиманско е поданик на Сатаната, и вие нормално безрезерно го прифаќате тоа.

Уште еднаш ОГРАДЕТЕ СЕ ЈАВНО, учествувајте во рушењето на струјата на Вахаби и еден куп други слични на неа и ќе имате почит од сите.

Ова што го пишував не е радикален ислам туку животот на Мухамед. Тој ги направил сите гревови на земјата т.е ѓи направил сите ѓаолски работи.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom