Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 декември 2008
Мислења
593
Поени од реакции
1.192
...како и потребата од целосна концентрација при молитвата( за разлика од молитвите во другите религии каде што многу често машките и женските знаат да си поднамигнуваат и добацуваат, да се насмевнуваат и певкаат)...
Види што глупости ве учат во тоа џамиине, која пропаганда ја вршат не ми се верува. Јас кога идам во црква да се молам идам обавезно со помисла да си фатам дечко таму, онака малку ќе си намигнеме и ако тој ми врати на намигнувањето работата е веќе до половина готова. Стварно бре треба да си малоумен за да го кажеш тоа. Јас незнам каква ви е вашата претстава за немуслиманите кога се молат. Мислиш дека само вие ја имате таа суперконцентрација при молитва? Грев е ова што го кажа, само не е твој гревот, туку на тој што така ве учи.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
151
Поени од реакции
179
Прашање 2: Каков е ритуалот пред да се постави мртовец во гробницата?

Ако може ова малку поопширно да ми го појасниш. Мислам дека и тука не се пожелни многу жените.
И во ова има неколку исклучоци и неколку добри причини зошто жените не епожелно да одат на погреб. Во Турција се случува жените да се дел од погребната церемнија, но сите мои пријатели Турци ки знаат за нашите адети, се согласуваат дека би било подобро жената да не оди на погреб. Како прво, таа е доста послаба и потешко ги пребродува тие моменти. Со оглед на тоа дека во исламот не се препорачува па и се забранува гласно плачење по мртвиот, муслиманите гледаат да го избегнат овој момент при самиот чин на погребување на мртвиот. Втора и многу битна причина е повторно хигиенскиот момент. Кога се клања молитва за мртов човек па и било која млитва, секој муслиман мора да биде потполно чист. Месечниот циклус може да ја задеси секоја жена па и во време на смрт на нејзин најблизок, сопруг, син, внук, братучед. Замислете како би било на погребот да отидат дел од жените а најблиските, мајката или сопругата да не може да отидат поради тоа што имаат мензис( освен што би било неубаво па и сите би знаеле во каков период се наоѓа таа жена нели :) ).Затоа од практични причини, жената не е дел од овој чин. Што се однесува до самиот погреб. Муслиманот не се погребува во сандак и не се облекува со облека. Се смета дека штом мртвот ќе биде закопан, подобро е неговото тело што побрзо да се распадне, т.е да се врати во земјата од која човекот е создаден. Неговото тело се поставува директно на земја а врз главата му се става малку трева како подметач и истата се врти накај Мека -кон исток. Штом се затрупува се дава последна молитва од сите присутни. има уште многу детали ама немам многу време за да дообјаснувам. Ако ве интересира нешто подетално, пишете.
--- надополнето: 12 мај 2012 во 02:37 ---
Види што глупости ве учат во тоа џамиине, која пропаганда ја вршат не ми се верува. Јас кога идам во црква да се молам идам обавезно со помисла да си фатам дечко таму, онака малку ќе си намигнеме и ако тој ми врати на намигнувањето работата е веќе до половина готова. Стварно бре треба да си малоумен за да го кажеш тоа. Јас незнам каква ви е вашата претстава за немуслиманите кога се молат. Мислиш дека само вие ја имате таа суперконцентрација при молитва? Грев е ова што го кажа, само не е твој гревот, туку на тој што така ве учи.
Ја не спомнав никаде црква. Спомнав концентрција која им е потребна на муслиманите. Што се први во црква, како се молиш дали си сконцентриран на молитвата или не тоа си знаеш ти. И во џамија не се сите целосно сонцентрирани на молитвата и не се сите безгрешни. И таму има многу мангупи шо идат само да се зезаат. Секој си одговара за своите постапки. Ја само го кажав примерот за да ви биде појасно како се клајна и што би се десило кога би биле заедно со жените т.е како такви мангупи би ја ометале молитвата. Ова е добар начин да се обави добра молитва. И на крај што е толку битно дали ќе се молам покрај жена или не.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
И во ова има неколку исклучоци и неколку добри причини зошто жените не епожелно да одат на погреб. Во Турција се случува жените да се дел од погребната церемнија, но сите мои пријатели Турци ки знаат за нашите адети, се согласуваат дека би било подобро жената да не оди на погреб. Како прво, таа е доста послаба и потешко ги пребродува тие моменти. Со оглед на тоа дека во исламот не се препорачува па и се забранува гласно плачење по мртвиот, муслиманите гледаат да го избегнат овој момент при самиот чин на погребување на мртвиот. Втора и многу битна причина е повторно хигиенскиот момент. Кога се клања молитва за мртов човек па и било која млитва, секој муслиман мора да биде потполно чист. Месечниот циклус може да ја задеси секоја жена па и во време на смрт на нејзин најблизок, сопруг, син, внук, братучед. Замислете како би било на погребот да отидат дел од жените а најблиските, мајката или сопругата да не може да отидат поради тоа што имаат мензис( освен што би било неубаво па и сите би знаеле во каков период се наоѓа таа жена нели :) ).Затоа од практични причини, жената не е дел од овој чин. Што се однесува до самиот погреб. Муслиманот не се погребува во сандак и не се облекува со облека. Се смета дека штом мртвот ќе биде закопан, подобро е неговото тело што побрзо да се распадне, т.е да се врати во земјата од која човекот е создаден. Неговото тело се поставува директно на земја а врз главата му се става малку трева како подметач и истата се врти накај Мека -кон исток. Штом се затрупува се дава последна молитва од сите присутни. има уште многу детали ама немам многу време за да дообјаснувам. Ако ве интересира нешто подетално, пишете.
--- надополнето: 12 мај 2012 во 02:37 ---


Ја не спомнав никаде црква. Спомнав концентрција која им е потребна на муслиманите. Што се први во црква, како се молиш дали си сконцентриран на молитвата или не тоа си знаеш ти. И во џамија не се сите целосно сонцентрирани на молитвата и не се сите безгрешни. И таму има многу мангупи шо идат само да се зезаат. Секој си одговара за своите постапки. Ја само го кажав примерот за да ви биде појасно како се клајна и што би се десило кога би биле заедно со жените т.е како такви мангупи би ја ометале молитвата. Ова е добар начин да се обави добра молитва. И на крај што е толку битно дали ќе се молам покрај жена или не.
Pa shto ne klanjate na smeni, togash? Sho mora da gi pikate pozadi ko stoka? Pomalku li vredi zhenata od mazhot?
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Pa shto ne klanjate na smeni, togash? Sho mora da gi pikate pozadi ko stoka? Pomalku li vredi zhenata od mazhot?
prasanjeto tie van kontekst,

--- надополнето: 12 мај 2012 во 19:13 ---
Оф мори мајко.

Прашав две работи поврзани со муслиманската традиција, и очекувам одговор од некој муслиман, ништо повеќе.

Претпоставувам дека ќе биде тоа еден вид осуда на таквите чинови, и токму тоа побарав да го објасни некој - зошто тоа го правеле најповеќе во минатото, дали Куранот налагал така, или пак самите протолкувале погрешно и станало традиција?

Аман више , ниту е провокација ниту сеир фаќање.

Ме интересира ставот на модерниот Албанец интелектуалец по ова прашање. Страшно ли е тоа толку?
kuranot ne nalaga takvo nesto,.sega zadovolen si.
--- надополнето: 12 мај 2012 во 19:23 ---
1. Не ти е точна таа претпоставка.
2. Ако веќе сакаш јас да кажувам за твојата вера, еве ќе ти кажам вака:
Вашето верување се темели на Еврејската книга, со тотално промашен превод и како опозит на Христијанската Библија. Од тоа што сум го читал во Куран-от, знам дека не е најсјајна книгата.

Ти ПРЕмногу осудуваш, а ништо не кажа досега.
ti mozes da kazuvas i da tropas kolku sakas gluposti no e ne e taka, islamot se temeli na 5 nacela, veruvanje vo eden bog , obavuvanje molitva, zekat post, i hadz. lugeto bea edna zaednica, i bog togas im isprakase pejkameberi, radosnici, i opomenuvaci , preku niv kniga objavuvase, so vistina za da im presudi na lugeto ona za sto se razednivaa.
 
T

Tetro

Гостин
ti mozes da kazuvas i da tropas kolku sakas gluposti no e ne e taka, islamot se temeli na 5 nacela, veruvanje vo eden bog , obavuvanje molitva, zekat post, i hadz. lugeto bea edna zaednica, i bog togas im isprakase pejkameberi, radosnici, i opomenuvaci , preku niv kniga objavuvase, so vistina za da im presudi na lugeto ona za sto se razednivaa.
ok. Neka svetlinata bide so tebe, drugarche.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Повторно нема одговор.
Провокација е во твоите очи, и тоа е твој проблем, не мој.

Истите прашања, овие две, не сум ги поставил во Христијанството, оти тоа не е дел од хриситјанската традиција, туку од муслиманската.

Таму с епоставени други прашања, други пороци.

Толку ли е тешко да дадеш одговор дали ги осудуваш тие работи и каква казна следи за тие луѓе според Куранот?

Ако не сакаш да одговориш, кажи не сакам, едноставно е.
pred da postavis takvo prasanje sto ne razmisli ima li nekakva polza od ova prasanje, koja tie celta? ili sakas da gi ponizis muslimanite ili navistina sakas odgovor vistinski.
nema vrska od muslimanska tradicija, , bas nema nikakva vrska so toa sto go zboruvas, ne zboruvaj nesto od sto ke slusnes, bes argumenti i dokazi. ovie izmisleni prikazni nemaat nikakva polza osven sirenje nemoral i zlo na zmejata , ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- eve naprotiv kuran kerim sto veli za onie koi navistina go pravat toa. kako sto velis ti;



onie koi posakuvaat da se prosiri sramnoto delo megu onie koi veruvaat , navistina im pripaga bolna kazna, i na ovoj svet i na onoj svet,,(kuran, 24, 19,



;i sega koga go dobi odgovorot , , sto zaklucuvas od ovoj nas razgovor.,pred se postavisi prasanje za sebe , koja tie bese celta za tvoeto postaveno prasanje
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
А што е тоа ПЕЈГАМБЕР ?!
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
@ElKewser

Одговорт е очекуван икао е нецелосен.

Очекував дека тоа не е поврзано со Куранот, а дознав од тебе сега дека и не е дел од муслиманската традиција.

Би сакал да ми одговориш твое мислење зошто некои го практикувале и сеуште го практикуваат тоа. Дали е едонставно конзервативност, затупеност, болест итн..

Инаку не се моите прашања поставени со цел да ве омаловажам.
Слични прашања с епоставувани и н ахристијаните пред се околу педофилијата меѓу високите свештеници во католичката црква.

Јас немам некое високо мислење за религиите, посебно не за исламот, и не ме интересираат конкренто делови од Куранот или Бибилијата и нивно разглабање.

Ме интересира како религијата влијае врз поединецот во реалниот живот. ТОа ме засега, бидејќи сум опкружен како и ти со религиозни личности, било да се муслимани, било да се хриситјани..
И затоа прашањата се поставено во тој правец, случки од реалноста кои треба да отсликаат некои работи, и ме интересира дали се последица на религијата.

п.с Имам уште некои прашања од реалноста, околу машко женските односи, и меѓу религиските односи. Ќе ги поставам кога ќе имам повеќе време.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
А што е тоа ПЕЈГАМБЕР ?!
bozji verovesnik
--- надополнето: 12 мај 2012 во 22:29 ---
@ElKewser

Одговорт е очекуван икао е нецелосен.

Очекував дека тоа не е поврзано со Куранот, а дознав од тебе сега дека и не е дел од муслиманската традиција.

Би сакал да ми одговориш твое мислење зошто некои го практикувале и сеуште го практикуваат тоа. Дали е едонставно конзервативност, затупеност, болест итн..

Инаку не се моите прашања поставени со цел да ве омаловажам.
Слични прашања с епоставувани и н ахристијаните пред се околу педофилијата меѓу високите свештеници во католичката црква.

Јас немам некое високо мислење за религиите, посебно не за исламот, и не ме интересираат конкренто делови од Куранот или Бибилијата и нивно разглабање.

Ме интересира како религијата влијае врз поединецот во реалниот живот. ТОа ме засега, бидејќи сум опкружен како и ти со религиозни личности, било да се муслимани, било да се хриситјани..
И затоа прашањата се поставено во тој правец, случки од реалноста кои треба да отсликаат некои работи, и ме интересира дали се последица на религијата.

п.с Имам уште некои прашања од реалноста, околу машко женските односи, и меѓу религиските односи. Ќе ги поставам кога ќе имам повеќе време.
mnogu dobro ve znam i kakov e tvojot stav kon islamot, sekoja diskusija so vas e bevredna kako i so mnogu drugi, odgovorot e celosen jas sum opkruzen so mnogu muslimani niedno takvo semejstvo ne e onaka kako sto ti go opisuvas,
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
151
Поени од реакции
179
Pa shto ne klanjate na smeni, togash? Sho mora da gi pikate pozadi ko stoka? Pomalku li vredi zhenata od mazhot?
Па изгледа требаше тебе да те прашаме како треба да клајнаме, ај ќе го разгледаме предлогов па може и ќе треба термините да ги дуплираме за молитва а и дупла саатница за оџите да обезбедиме. Абе уствари шо ти смета тебе тоа како ние се молиме? Ете имаш неколку причини зошто не може жената 5 пати во ден да оди во џамија и ја мислам дека е доволно. А ако толку многу ти смета, тогаш жалисе у ИВЗ. И кога веќе се правите напредни или демократи па и давете секакви права на жената, тогаш кажими зошто кога жена христијанка оди во црква мора да е скромно облечена, зошто кога жени влегуваат во манастирите, монасите веднаш им даваат наметка како сукња да облечат и шамија за на глава?Шо не ги пуштат така голи со миничи да влезат ако таквото облекување е прифатливо за религијата? Ако не си сретнал такво нешто оди во некој од манастирите каде што има монаси па ќе видиш. И на христијанките им се забранети многу работи ама вие не знаете или не сакате да ги прифатите тие делови од библијата,а си прифаќате само она што ви одговара.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Па изгледа требаше тебе да те прашаме како треба да клајнаме, ај ќе го разгледаме предлогов па може и ќе треба термините да ги дуплираме за молитва а и дупла саатница за оџите да обезбедиме. Абе уствари шо ти смета тебе тоа како ние се молиме? Ете имаш неколку причини зошто не може жената 5 пати во ден да оди во џамија и ја мислам дека е доволно. А ако толку многу ти смета, тогаш жалисе у ИВЗ. И кога веќе се правите напредни или демократи па и давете секакви права на жената, тогаш кажими зошто кога жена христијанка оди во црква мора да е скромно облечена, зошто кога жени влегуваат во манастирите, монасите веднаш им даваат наметка како сукња да облечат и шамија за на глава?Шо не ги пуштат така голи со миничи да влезат ако таквото облекување е прифатливо за религијата? Ако не си сретнал такво нешто оди во некој од манастирите каде што има монаси па ќе видиш. И на христијанките им се забранети многу работи ама вие не знаете или не сакате да ги прифатите тие делови од библијата,а си прифаќате само она што ви одговара.
Drn-drn I pak nishto ne odgovori.

Demek I hristijanstvoto e tapa, pa ne mi mrchi mnogu... Bog da chuva!

Ja sum, inace, ateist. A vie zhenite gi terate da se zatvaraat pozadi. Toa e sramota.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
151
Поени од реакции
179
Drn-drn I pak nishto ne odgovori.

Demek I hristijanstvoto e tapa, pa ne mi mrchi mnogu... Bog da chuva!

Ja sum, inace, ateist. A vie zhenite gi terate da se zatvaraat pozadi. Toa e sramota.
Хахах абе ако си Атеист шо менува тоа. Ти тука критикуваш нешто кое не е во согласност со твојот ментален склоп, и јас па и повеќето верници тоа го прифаќаме. Ти си во право кога работите ги гледаш од твоја гледна точка и никој не те тера на сила да гледаш поинаку. Јас сметам дека Исламот има одговори за многу работи за разлика од другите религии, ја анализирам секоја забрана, секоја порака и ја поврзувам со денешницата. Сум дошол до заклучок дека Исламот ми дава доста решенија и затоа го прифаќам и живеам според него, иако во животот ги прифаќам и работите кои ги носи денешното време. Сметам дека сите религии се стремат кон едно исто, но секоја на свој поинаков начин и затоа никогаш не навредувам никого( прочитај што сум пишувал на други места и ќе видиш дека е така). Истото го прават сите останати добри мислимани, христијани, евреи и сл. Оние на кои религијата им претставува патоказ во животот а не начин да се докажат, да се наметнат, да уништат нешто, тие ќе ти го кажат истово. Ние не ги разбираме атеистите и не очекуваме тие да не разберат нас. Мене ми е несватливо тоа дека се настанало од некоја еволуција и сл. работи кои вие ги имате прифатено како одговор како настанало се околу нас. Јас верувам дека мора да има некоја сила и во согласност со она што сум го научил, прочитал, доживеал, сметам дека Исламот ми ги дава најточните одговори на моите прашања но и решенија тогаш кога сум имал проблеми. Овој проблем кој вие атеистите па и некои други постојано го потенцирате, жените, нивните права, џихадот, забраните за пиење алкохол и сл. за тоа си има соодветни одговори. Јас се потрудив да објаснам некои работи и да ги поврзам со денешницата, а дали ти ќе го прифатиш тоа или не, тоа е твое право. Светот е премногу голем за да биде едноиличен а одамна помина времето на едноумието. Доказ дека исламот не е религија која им забранува се и сешто на муслиманките, се денешните муслимани во Македонија, Босна, Турција, дел од арапските земји и др. Незнам зошто ја покажувате само сликата која ви одговара. Како да не сте виделе муслиманки без шамии, модерни, возат коли, работат... Што толку сте запнале со генерализирање. И кога некој муслиман ќе почне да кажува дека и кај христијаните и другите вери има слични појави, одма тие одговори не се одговори, вие станувате атеисти ама некако како да сте атеисти кои влечат малку накај христијанството. Јас те уверувам дека зад секој пропис( кој може а и немора да биде спроведен од некои муслимани) стои и добро образложение зошто бил пропишан. Исламот ќе даде многу одговори и решенија за проблемите на денешницата. Тие решенија можеби за поголемиот дел од сите нас се крути и несватливи, но тие ќе го спасат светот од самоуништување. Според мене Исламот е она што во моментов може да се справи со напливот на дрога, корупција во светските системи, со неморал отсликан во геј врски, сексуални врски за еден ден, врски со многу партнери, ширење на сексуални преносливи болести, ширење на разби други болести поради неисправна исхрана, кражби и лаги. Наскоро многу родители, браќа, сестри, блиски пријатели, ќе бараат лек и начин да си ги повратат своите деца од злото во кое секојдневно влегуваат. Тогаш тие слободно спасот може да го побараат во Исламот. Јас како верник кој ги почитува и христијаните( затоа што сметам дека темелите ни се исти), за оние кои се блиски на христијанството и тешко би ги прифатиле решенијата на Исламот, знам дека и таму ќе можат да најдат спас под услов христијанството да го спроведуваат онака како што тоа го правел Исус и никако поинаку.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Светот е премногу голем за да биде едноиличен а одамна помина времето на едноумието. Доказ дека исламот не е религија која им забранува се и сешто на муслиманките, се денешните муслимани во Македонија, Босна, Турција, дел од арапските земји и др.
Исламот Е едноумие, така да неможеш да се залагаш за ислам а да велиш дека поминало времето на едноумието. Тоа што си го навел како доказ дека исламот не забранува се и сешто во Македонија, Босна, Турција и дел од арапските земји е искривување на фактите, бидејќи тие земји се секуларни и исламските закони се одвоени од законите на државата! Во спротивно, исламот би се наметнал во секој сегмент од животот на луѓето.
Доказ за тоа дека исламот Е религија која забранува се и сешто, е веднаш во продолжение на твојот пост:
Според мене Исламот е она што во моментов може да се справи со напливот на дрога, корупција во светските системи, со неморал отсликан во геј врски, сексуални врски за еден ден, врски со многу партнери, ширење на сексуални преносливи болести, ширење на разби други болести поради неисправна исхрана, кражби и лаги.
Проблемите не се решаваат со егзекуции и сечење раце, нозе, бесење и каменување! А исламот за сите наведени случаи предвидува единствено такво "решение".
Уште поалармантно е тоа што исламот убива и за морални "причини"! Зошто да убиеш некого затоа што бил геј?! Или затоа што имал врска за една ноќ?! Или можеби и тоа не е едноумие според тебе? Изговорот за преносливи болести е одамна излитен, има безброј превентивни мерки како кондоми, спирали и слично кој успешно спречуваат ширење на сексуално преносливи болести.
Со тоа што исламот казнува за моралот на луѓето, индиректно се наметнува како сопственик на таа моралност. Ако јас поседувам нешто, зошто да бидам казнет поради начинот на кој јас се однесувам со таа моја соспственост? Тој однос само е доказ повеќе за потчинувачкиот - робовски однос и стремеж на исламот кон луѓето!
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
151
Поени од реакции
179
OK
Исламот Е едноумие, така да неможеш да се залагаш за ислам а да велиш дека поминало времето на едноумието. Тоа што си го навел како доказ дека исламот не забранува се и сешто во Македонија, Босна, Турција и дел од арапските земји е искривување на фактите, бидејќи тие земји се секуларни и исламските закони се одвоени од законите на државата! Во спротивно, исламот би се наметнал во секој сегмент од животот на луѓето.
Доказ за тоа дека исламот Е религија која забранува се и сешто, е веднаш во продолжение на твојот пост:

Проблемите не се решаваат со егзекуции и сечење раце, нозе, бесење и каменување! А исламот за сите наведени случаи предвидува единствено такво "решение".
Уште поалармнтно е тоа што исламот убива и за морални "причини"! Зошто да убиеш некого затоа што бил геј?! Или затоа што имал врска за една ноќ?! Или можеби и тоа не е едноумие според тебе? Изговорот за преносливи болести е одамна излитен, има безброј превентивни мерки како кондоми. спирали и слично кој успешно спречуваат ширење на сексуално преносливи болести.
Со тоа што исламот казнува за моралот на луѓето, индиректно се наметнува како сопственик на таа моралност. Ако јас поседувам нешто, зошто да бидам казнет поради начинот на кој ја се однесувам со таа моја соспственост? Тој однос само е доказ повеќе за потчинувачкиот - робовски однос и стремеж на исламот кон луѓето!
Ок, ако така сакаш така нека биде, јас сметам дека може и е поинаку и тоа го гледам и во реалноста. За жал очигледно слабо си информиран колкав процес треба да помине за да се донесе одлука за егзекуција и сечење рака. Тоа не оди баш како што мислиш ти и многу други. За да се пресуди и осуди во Исламот потребно е време, докази и релевантни сведоци. Казните никогаш не се престроги иако повеќето од вас така гледаат на нив. Разбирливо е тоа затоа што ти живееш во поинаков свет со други вредности. И јас живеам заедно со тебе и ги почитувам законите, верувам во системот иако понекогаш сметам дека не е доволно праведен, посебно кога изрекува казни на убијци. Во исламот човекот е роб само на еден Аллах, а во реалниот живот човекот им робува на многу други. Робува на директори, газди, шефови, рекетари, лидери... Со еден збор човекот денес му робува на системот а со друг збор на парите. И како и да вртиш човекот секогаш бил и ќе биде роб на нешто.
Исламот не се стреми да биде сопственик на моралот на човекот туку негов коректор. Тој е како упатство за користење на некоја машина, или пак упатство за користење на лек. Има луѓе кои ги читаат тие упатства, и луѓе кои си тераат по свое. Има и такви кои ги читаат и пак си тераат по свое. Тука ништо не е страшно, секој има право на свој избор.
И не е само исламот тој што забранува хомосексуалност, врска за една ноќ, секс пред брак и др. Покрај муслиманите тоа го прави и целиот православен свет, поголемиот дел од католиците, евреите и многу други. И сега шо ќе кажеш ти, дека сите верници се будали? Епа ако вие атеистите се борите за правата на ваш начин, и ние верниците имаме право да се бориме за нашите права на наш начин.
Оди прошетај низ форумов и погледни барем неколку теми. Еве погледни што се пишува за масакрот на 5те млади луѓе пред еден месец, погледни што луѓето пишуваат на темите за секс, за хомосексуалците и сл. Таму ќе видиш еден куп религиозни луѓе кои им припаѓаат на разни религии, ама кога се зборува за казнување или справување со вакви појави, убиства, хомосексуалци, арамилаци, силувања, педофили, е тогаш сите забораваат како треба сето тоа да се санцкионира според релугиите на кои им припаѓаат. Сите тие веднаш би ги прекршиле и нашите државни закони и би превзеле подрастични мерки. Е сеа ја тебе те прашувам дали сите овие луѓе не би постапиле според Исламските закони т.е според законите кои се направени во согласност со човекот и неговите човечки особини. Еве јас кога би имал шанса и кога би одлучувал за убијците на 5те луѓе, би ги судел според исламските закони и знам дека така многу позадоволни ќе бидат и христијаните и атеистите и семејствата на убиените. Ако недај боже твое дете или дете на твои најблиски, биде злоставувано од некого, ти ќе бидеш позадоволен да му суди државата и истата потоа да го пушти на слобода под изговор дека тој монструм бил психички непресметлив или сл. Ако биде силувана твоја жена или сестра, мајка, зарем сметаш дека Исламот нема да им пресуди исправно на силувачите? Е па можеби ти имаш полиберални ставови, можеби христијаните и сите останати се полиберални, послободно живеат, ама кога се работи за тешки криминални дејствија, верувај дека повеќето од нив не би суделе според законите на државата па и според прописите кои им ги препорачува христијанството.
За крај ќe ти дадам уште еден пример колку е практичен Исламот. За разлика од другите религии каде што разводот строго се забранува, во Исламот за тоа има неколку конкретни правила. Во куранот е точно предвидено кои обврски ги има мажот кон жената кога ќе се разведе од неа, што треба да и обезбеди( куќа, злато или пари и сл.), како треба да ги чува децата и многу други работи. Е сега ајде кажи ми ти каква е реалноста денес? Дали во Македонија и светот, христијаните кои се разведуваат, го прават тоа според христијанските закони или ова повеќе одговара со Исламските прописи? Дали, е нормално оние кои поради многу причини не можат да бидат во брак, само заради религијата која така им налага, да не може да се разведат? Дали е нормално човек да живее во брак без љубов и почит? Дали пак оние кои сепак се разведуваат отфрлаат многу важен дел од нивната религија? Ова е само доказ дека Исламот не сака да контролира туку дава решенија кои се во корелација со човечките реални потреби. Последново го натурив само како пример па ако сакаш подетални информации пиши.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom