Никола Тесла - (пронајдоци, фобии, занимливости)

Член од
30 јануари 2012
Мислења
7
Поени од реакции
3
Пред се Никола Тесла е еден од најголемите умови на планетава.Денес го именуваат како заборавениот гениј а во учебниците чат-пат ке го спомнат.Навистина чудно е што за таква личност како Никола Тесла не е посветено толку внимание.
Неговите документи во кој биле неговите идеи и планови се одземени од страна на американците.


Препорачувам да го погледнете видеово:
http://www.youtube.com/watch?v=Vp0CYZ2s



Еве нешто интересно поврзано со смрта на Никола Тесла

http://mkrevolucija.com/zivot/4357-nikola-tesla-ubien
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
За делото на НТ највеке збори книгата : Никола Тесла човекот кој го измисли 21век.
Иначе тој ги слушал истиот спектар на звуци кои го слушаат и кучињата и затоа на моменти многу бурно реагирал. за него кинењето на лист хартија било неподносливо. Исто денес во Америка постојат здруженија на лица со истата способност да слушаат ултразвук.
Точно едека по смрта ФБИ го затвара хотелот каде умира Тесла и ја тргаат дури и бојата од ѕидовите, но проблемот со изумите на Тесла останува дека тој правел само нацрти за своите изуми а не детални постапки како повторно да се направи.
И Тесла не умрел само се вратил дома.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Прдел спроти ветрот ебате беља, не да седел на јонизирачка столица.

Нема врска се е до начинот на гледање и како се гледаат нештата се друго е форма ништо важно ритуал за среќа.
Пред да донесиш дебилен заклучок барем прочитај нешто за него ....

 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
54
Поени од реакции
10
Никола Тесла гледам некој викат од Битола или од Велес нема веза.. Од Србија е по потекло само незнам од кој град поточно ако дознаам ќе пишам.. :)
србите и хрватите ден денес се караат за никола тесла дали бил србин или хрват. иначе градот кај што е роден сега е на хрватска територија, порано на српска... за името на градот не ми текнува ни мене :icon_mrgr:
 
Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
србите и хрватите ден денес се караат за никола тесла дали бил србин или хрват. иначе градот кај што е роден сега е на хрватска територија, порано на српска... за името на градот не ми текнува ни мене :icon_mrgr:
јас како што знам,хрватите немаат проблем со тоа да кажат дека Никола Тесла е србин.Србин роден во Хрватска.
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Еве еден од многуте документарци за никола тесла и неговата генијалност
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
589
Поени од реакции
246
самиот он си има кажано дека е србин
--- надополнето: 8 мај 2012 во 00:15 ---
самиот он си има кажано дека е србин
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.260
Поени од реакции
4.863
Никола Тесла е господ! барем за мене
Според мене, тој е човекот кој придонел најмногу од сите на планетава за човештвото.
И буквално го посветил животот за развој на човештвото.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
србите и хрватите ден денес се караат за никола тесла дали бил србин или хрват. иначе градот кај што е роден сега е на хрватска територија, порано на српска... за името на градот не ми текнува ни мене :icon_mrgr:
Роден е на територија каде што порано се простирала Србија, а сега се простира Хрватска инаку е Србин по вера православен и самиот има истакнато дека е Србин на почетокот работел во Београд и бла бла, но има некои теории демек Американците го убиле бидејќи имал некоја визија електричната енергија да е бесплатна за сите луѓе на планетата, дури и имам читано за него дека имал големи предвидувачки способности, имал визии кои што ги манифестирал во надворешни форми без притоа да употрбува разни математички формули или принципи шта ти ја знам... во секој случај за мене е гениј и научник број 1 кој што го имало човештвото некогаш!
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
589
Поени од реакции
246
Значи Тесла тврдел дека имал контакт со вонземјани(од Венера и Марс),,истотака тврдел и го докажал тоа дека од површината на земјата до нејзиниот горен слој Јоносферата има 2 милијарди волти разлика,која може да се користи како струја(енергија)само со еден конвектор и антена,Меѓутоа ако е така на кого моќниците би ја продавале струјата и нафтата ?Тој сметал дека високата технологија треба да биде бесплатна.Еден ден челниците од Џенерал Моторс му дале автомобил на кој му го извадиле моторот и ги монтирале моторите на Тесла на сите четири тркала,тој со себе носел некои цевки и една антена на автомобилот околу 2 метри,и без ни капка гориво поминал растојание од Детроит до Ванкувер,Меѓутоа тајната на тој конвектор не ја открил,Да се дозволело тоа да се оствари сеа сите ќе имавме енергија само со антена и конвектор
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
589
Поени од реакции
246
Добра е бе :D го направивте човеков . . . ајдееееее

Бил паметен - да.
Благодарение на него имаме наизменичен напон и струја -да.
Ако не бил ќе сме немале. - НЕ !, ќе бил некој друг, не бил само тој ум !
Ми личите како србите кои го прават светец. Никола тесла ова она . . . ПА бил будист, па тоа нивното оммм при медитација е 60 херци па он за тоа ја направил фреквензијата да биде 60 херци во америка и бла бла бла.

Па еднаш ќе се удавел, и видел светлниа и почнал да ја следи и испаднал се спасил. ајдеее. немам поима каде ми се наоѓаат материјалите за есејот инаку глупости имаше колку сакате а ја сум баба овај дедо Ванѓел :poss:

Еееее, ама ако во мистерии е ова па се е дозволено. Мн забегавте :helou:

Човекот се чувствувал многу виновен кога неговиот брат загинал од пад од коњ за што делумно бил виновен тој.

Се залагал за бесплатна енергија, или достапна за сите. Само да пренесуваш толку енергија во просторот, а и така имаме многу зрачење не е здраво. Правел експерименти, немал што друго. Немал жена, се откажал од љубовниот живот и се што носи тој . . . Ајнштајн барем бил женет, мислам и ќерка имал . . . а вој па ништо...

Умрел сам во хотелска соба, сосема без пари. Одма дошле собрале американците се . . .
Имал спор за нешто што создал, во исто време (приближно) со друг научник, мислам италијанец . . . а после смртта донеле одлука дека било негово ...

онака кажав нешто и ништо :nesum: ама држете со реалноста . . .
точно е тоа дека немал жена,дека бил кастриран,дека целиот свој живот го посветил на пронајдоци,се тоа за доброто на човештвото,пари не му биле битни Тука се гледа Големината на човекот,за некои несфатлива,затоа сметал дека не треба да се наплаќа струјата,сеа друг дека ќе ја измислел тоа е сеа Ш.Б.Б.(што би било кад би било)сите сме на овој свет доаѓаш и си одиш,зарем да беше просечен ум ние сеа би дебатирале послем 100 год тука
--- надополнето: 9 мај 2012 во 08:49 ---
После смртта на Никола Тесла не се достигнати некои револуционерни откритија кои драстично би го променале ( олеснале и разубавиле) животот на човекот , како што тоа му успеало на Тесла благодарение на неговиот креативен надприродно интелегентен мозок:helou:

И токму тоа што умрел сам во хотелска соба, без да остави свој наследник -без семејство ...токму тоа го прави најголем меѓу великаните. За човечкиот род да напредува мора да има уште многу вакви жртви , а се помалку вакви кои според некои свои критериуми го оценуваат како неуспешен човек -та го имало та го немало никому ништо....
И на крај немат потреба да се коментира околу неговото потекло..зошто тој бил 1000% македонец..и тоа многу паметен македонец, само ние вечно ќе си останиме вакви , ќе одиме против себе , ќе се потценуваме и ќе уживаме во критикување на останатите...:smir:
Тесла бил Србин и самиот си има кажано дека е горд што е србин,така да безвезе е да речеме нешто друго,иако првично е граѓанин на светот
--- надополнето: 9 мај 2012 во 09:04 ---
За делото на НТ највеке збори книгата : Никола Тесла човекот кој го измисли 21век.
Иначе тој ги слушал истиот спектар на звуци кои го слушаат и кучињата и затоа на моменти многу бурно реагирал. за него кинењето на лист хартија било неподносливо. Исто денес во Америка постојат здруженија на лица со истата способност да слушаат ултразвук.
Точно едека по смрта ФБИ го затвара хотелот каде умира Тесла и ја тргаат дури и бојата од ѕидовите, но проблемот со изумите на Тесла останува дека тој правел само нацрти за своите изуми а не детални постапки како повторно да се направи.
И Тесла не умрел само се вратил дома.
книгата се вика кој го измисли 21 век или 20 век ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom