Никола Тесла - (пронајдоци, фобии, занимливости)

Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
А јас сум чул дека имал потекло и од Македонија, од Велес или од Битола, не знам точно...
 
Член од
5 мај 2007
Мислења
4
Поени од реакции
0
Јас за потеклото не знам али знам дека се претпоставува дека направил временска машина и дека до ден денеска не можат да му ја откријат лабораторијата.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Ја сум чул дека Никола Тесла умрел во крајна сиромаштија и големи долгови.
Не сум баш сигурен за следниов пример али нешто вака беше,на Никола Тесла му бил понуден договор од 2.5$ мислам дека беше за секој киловат произведена струја, ама тој го искинал договорот за да може светот да има полесен и поефтин пристап до струја.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Еве најдов нешто попрецизно како била работата:

Tesla signed a contract with Westinghouse under which he would receive $2.50 for each kilowatt of AC electricity sold.

When the royalties owed to Tesla started to exceed $1 million, Westinghouse ran into financial trouble. Tesla realized that if his contract remained in effect, Westinghouse would be out of business and he had no desire to deal with the creditors. His dream was to have cheap AC electric available to all people. Tesla took his contract and ripped it up! Instead of becoming the world's first billionaire, he was paid $216,600 outright for his patents.

Човекот требало да биде милијардер, али за доброто на светот се откажал од огромно богатство,а на крај умрел во мизерија!!!:wink:
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
Абе јас знам дека тесла открил како да се пренесува струјата без бандери и такви глупости едноставно без жици да се пренесува струјата нешто слично на мобилните телефони нели тие немат жици исто така тој открил за пренесување на струјата без жици да е. И неговите откритија се во Америка и на денешните научњаци не им е јасно како тоа оди.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
a sto ke kazete za toa deka velel oti komunicira so drugite svetovi t.e so vonzemjani?bas citav za toa deka napravil antena vo gradot kolorado springs vo sad so cija pomos isprakjal signali do vonzemjanite potocno do civilizacijata vo sistemot tau ceti oddalece 75 svetlosni godini.toa bilo vo 1901 g. a vonzemjanite se pojavile vo toj grad vo 1975g. po 75 g. dodeka da stignel signalot.bile videni nloa vo toj region i se veli deki tie dosle na pokana od nikola tesla
Не комуницирал тој со вонземјани. Туку уште тогаш имал уред што може да регистрира сигнали, и во исто време да ги оддели од тие што се предизвикани од фактор на земјава. Кога за прв пат добил таков вид на сигнал, мислел дека е од вознемјани. Но, погрешил! Тоа биле сепак бранови што се стварале како резултат на молњи, и атмосферски реакции дотогаш не познати за Тесла. Денес наукава го докажала тоа, и се знае дека тие сигнали СТВАРНО имале голема сличност со карактеристиките на она што денес се нарекува "глас од вселената".
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
А јас сум чул дека имал потекло и од Македонија, од Велес или од Битола, не знам точно...
Абе за тие приказни и јас сум чул дека Цезар бил наш исто и Наполеон ама ако веруиш не знам.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
14
Поени од реакции
0
еее да не ја измислеше НТ струјата сега во темница можеби ке седевме пред пц-то :pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Никола Т. е еден од најдобрите умови на сите времиња.
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
tesla e najgolemiot mozok na denesnicava negovite izumi koi nie gi znaeme se samo kapka vo more tesla imal izmisleno proizvotsvo na struja bez koristenje na energensi taa naprava crpela energija od magnetnoto pole i mnogu drugi toj poseduval i edna retka sposobnost edejski sliki zatoa ne slucajno FBI gi zaposednala site prostorii vo koi toj predstojuval
 
Член од
6 април 2006
Мислења
28
Поени од реакции
0
Amerikanskata vlada mu vetila 1 000 000 dolari za ako podrska za negovata rabota ali ne mu gi dala parite isto kako i nasava vlada,ali toj montiral nekoj vibrator na togas najgolemiot most vo amerika i rekol ako za 24 casa ne mu gi dadat parite mosto leta.Mu gi dala a toj gi sjebacil na komar
 
Член од
23 април 2008
Мислења
457
Поени од реакции
4
luge aj najdete mi biografija za nikola tesla na makedonski jazik... aj plss
 
Член од
23 април 2008
Мислења
457
Поени од реакции
4

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
Никола Тесла гледам некој викат од Битола или од Велес нема веза.. Од Србија е по потекло само незнам од кој град поточно ако дознаам ќе пишам.. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom