Никола Тесла - (пронајдоци, фобии, занимливости)

Член од
3 јануари 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Kako sto kaza GeGo tipov stvarno bil cuden,a ja toa go tolkuvam vaka:fobijata od necistotija mu e zosto horoskopskiot znak mu e devica, vo podznak isto bil devica,a i site ostanati planeti i sonca vo istiot znak.A stravot od debeli zeni-lele ako ziveel vo 21vek i ako moral da prai koalicija so Dosta Dimovska.
Tipov sum citala bil strasen fraer -sekogas imal mnogu zenski okolu sebe i toa zgodni i bogati amerikanki ali toj smetal deka ako se ozeni toa ke go unisti kako naucnik i zatoa se kastriral.Sto e sigurno sigurno e.Ako ne umrel mlad(relativno)imal vo plan da vovede avtomobili na kosmicka energija sto nikoj do sea ne uspeal da otkrie kako bi funkcioniralo seto toa.Genijalen frik:icon_roll
Roden e na 10 juli, znaci rak e vo horoskop, ne devica.. a i sto ima toa vrska :jaj:
 
H

^HITMAN^

Гостин
овој многу е глуп. вика ќе сме се изненаделе да снамеме колку НТ бил сиромашен. стварно е глуп. па скоро сите големи луѓе умреле сиромашни, правејќи пари за имбецили.
Ти си материјалистички имбецил, деген и изрод со ниво на интелигенција далеку под нормалата.Совет: Твоите глупави сфаќања не ги кажувај јавно, како би избегнал исмејување. т.е. попаметен би изгледал кога би молчел.

Ај кажи ми, ако толку си знаела, точно ли е дека типот се кастрирал за да, колку-толку, си го намали сексуалниот нагон, и да може слободно да се посвети на науката???!!!:lud: :lud: :lud:

Кажи ми, до толку бил забеган???
Границата помеѓу генијалноста и лудилото речиси и да не постои.

Никола Тесла бил вонземјанин од Венера.
Уште една глупава теорија на конспирација.
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Незнам дали сте имале можност да го посетите музејот на Тесла во белград каде што има дел од неговите изуми(држев неонка во рака која не беше прикличена на струја а светеше :nesum:, добро де високо фреквентна струја или како и беше името), и секако неговиот џебен часовник, паричникот, и некои лифчиња. Инаку знам дека бил роден во хрватско село и мислам дека водичот низ музејот кажа дека едниот од родителите му бил Србин а другиот Хрват.
Човеков бил звер, како за времето во кое живеел така и за сегашно време. Малку спиел, а додека не спиел поголемиот дел од времето го минел размислувајки. Голем дел од неговите изуми се откупени(некои не се, одземени се) и заклучени во фиока, како би капиталистите заработувале грдно богатство, во што и успеале. И нешто што ме фасцинирало е направата која можела да пренесува струја безжично до домовите на определено растојание.
 
Член од
11 август 2011
Мислења
266
Поени од реакции
169
Штотуку ја гледав емисијава. Тесла ми е еден од најголемите научници кои ме инспирираат, ме убедуваат дека човечкиот ум нема граници и покажува колку еден човек може да се искачи над другите. Колку само посветеност кон чистата науката, за разлика од денешните искомерцијализирани научници во искомерцијализираната наука. Жал ми е што бил исмејуван и прогласен за луд, ама тоа тие е како да те исмејуваат мајмуни т.е. луѓе еден степен подоле од Тесла.
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
287
Поени од реакции
110
Тесла сакал да им докаже на луѓето дека во јоносферата има космичка енергија која може бесплатно да се користи и која многу корисно влијае на човековото здравје. Токму затоа бил и убиен.

Лани татко ми нарача Теслина јонизирачка плоча незнам од Хрватска мислам... ОД јонизиран алуминиум е милам. Се става секаде каде што имате рани болки. А ако стаиш чаша вода и го мења составот и има блуткав вкус. Чудесна работа. Читав дека седел на иста таква јонизирана столица која му давала екстра енергија и концентрација за целосно да се посвети на моменталниот проект.
 
Член од
23 септември 2011
Мислења
42
Поени од реакции
0
Тесла сакал да им докаже на луѓето дека во јоносферата има космичка енергија која може бесплатно да се користи и која многу корисно влијае на човековото здравје. Токму затоа бил и убиен.

Лани татко ми нарача Теслина јонизирачка плоча незнам од Хрватска мислам... ОД јонизиран алуминиум е милам. Се става секаде каде што имате рани болки. А ако стаиш чаша вода и го мења составот и има блуткав вкус. Чудесна работа. Читав дека седел на иста таква јонизирана столица која му давала екстра енергија и концентрација за целосно да се посвети на моменталниот проект.
По една таква за на школо полесно да учиме :):)
 
Член од
31 август 2008
Мислења
1.853
Поени од реакции
815
Тесла сакал да им докаже на луѓето дека во јоносферата има космичка енергија која може бесплатно да се користи и која многу корисно влијае на човековото здравје. Токму затоа бил и убиен.

Лани татко ми нарача Теслина јонизирачка плоча незнам од Хрватска мислам... ОД јонизиран алуминиум е милам. Се става секаде каде што имате рани болки. А ако стаиш чаша вода и го мења составот и има блуткав вкус. Чудесна работа. Читав дека седел на иста таква јонизирана столица која му давала екстра енергија и концентрација за целосно да се посвети на моменталниот проект.
Оф леле...

Кажи му на татко ти да не ја става често во вода плочката. Блуткавиот вкус е од металот. Било кој метал кој не е прибор за јадење ќе ја остави водата со блуткав вкус.

Ја јонизира водата, па кога ја пиеш всушност внесуваш слободни радикали. Знаеш, атоми без еден електрон поради кои ти препорачуваат да пиеш антиоксиданси затоа што се можни причинители на аномалии во ДН Киселината што може да предизвика канцер.

Тесла бил спиритуалист според неговите современици. Верувал дека е можно да се пронајде извор на бесконечна енергија, верувал и дека еден ден луѓето ќе се лечат со помош на енергија ама никогаш не тврдел дека знае како да го направи тоа. Едностанвно мислел дека еден ден науката ќе дојде до такво сознание.

Бил генијален научник кој бил пред своето време меѓутоа како и сите генијални научници не бил во право за се што кажал.

Еден од најголемите умови на 20тиот век и што направија од него балканците со нивното необразование? Исцелител ко оние од Шутка што лечат ХИВ и Хемороиди со ист „препарат“.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Прдел спроти ветрот ебате беља, не да седел на јонизирачка столица.

Нема врска се е до начинот на гледање и како се гледаат нештата се друго е форма ништо важно ритуал за среќа.
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
287
Поени од реакции
110
Оф леле...

Кажи му на татко ти да не ја става често во вода плочката. Блуткавиот вкус е од металот. Било кој метал кој не е прибор за јадење ќе ја остави водата со блуткав вкус.

Да да, у упатство пишува што е можно поретко да се чисти во вода. :) Фала на warning:)
 
Член од
30 септември 2009
Мислења
79
Поени од реакции
6
После смртта на Никола Тесла (7-ми или 8-ми Јануари 1943 ) ФБИ влегла во хотелот "New Yorker" и го отворила сефот и зела само една книга која била пратена до Тесла. Во неа имало слики од Тесла и исечоци од весници. Друго ништо не било земено и сефот бил затворен со нова комбинација. Утредента на девети Јануари 1943 ФБИ влегле и ги земале сите нацрти и планови на Тесла и ги однеле во "The Manhattan Storage and Warehouse"

Извор :
http://vault.fbi.gov/nikola-tesla/nikola-tesla-part-01-of-01/view

Ако некој најде низ тие фајлови како умрел Никола Тесла нека пише тука... Јас неможев да најдам ништо :/
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Колку повеќе читам негови изјави (ако се вистинити) се' покомплицирани ми се неговите философски идеи и размислувања.
Во прилог за заинтеренсираните неколку негови интересни изјави:

-„Човекот е роден за да работи, да трпи и да се бори. Кој така не постапува мора да пропадне!“
-„Цврсто верувам во правилото на компензација. Вистинските награди секогаш се во размер со работата и жртвите“
-„Сите ние сме едно. Луѓето се меѓусебно поврзани со невидливи сили.“
-„Вселената е духовна; ние сме пола такви. Вселената е поморална од нас затоа нораме да ја спознаеме нејзината природа и својот живот да го ускладиме со неа.“
-„Каменот е суштество кое мисли и чувствува исто како и билките, ѕверовите и човекот. Ѕвездата која сјае бара да ја гледаме. Да не сме обземени со себе би ги разбрале нејзиниот јазик и пораки. Своето дишење, своите очи и уши, човекот мора да ги усклади со дишењето, очите и ушите на универзумот.“
-„Животот е ритам кој мора да се спознае. Јас го чувствувам тој ритам, се управувам себеси со него и му се препуштам.Тој е многу подобен и ми ги даде знаењата кои ги имам. Се' што живее е поврзано со длабоки и прекрасни врски: човекот и ѕвездите, амебите и Сонцето, нашето срце и кружењето на бесконечниот број на светови. Тие врски се нараскинливи, но можат да се припитомат и умилат така да човекот и сам почне да создава нови и поинакви односи на светот, а притоа старите да не ги наруши.
Знаењето доаѓа од вселената. Нашиот вид е негов најсовршен приемник. Имаме две очи: едно земски и едно духовно. Мораме да настоиме да тие станат едно око.
Универзумот е жив во сите свои манифестации како и животните.“
-„Во вселената и во природата постои виши морал. Научникот треба него да го слеги. Што се однесува до човечкиот морал, целата човечка историја би можела да се сведе на два збора: Крв и злато. И само крвта тече и златото сјае. Тоа се стихови на Ендре Адија. Така ќе биде се додека меѓу луѓето не завладее моралот на ѕвездите.“

Плус интервју:
Интервју со Никола Тесла од 1889 година
 
Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
Еден краток одличен документарец за него
a sto ke kazete za toa deka velel oti komunicira so drugite svetovi t.e so vonzemjani?bas citav za toa deka napravil antena vo gradot kolorado springs vo sad so cija pomos isprakjal signali do vonzemjanite potocno do civilizacijata vo sistemot tau ceti oddalece 75 svetlosni godini.toa bilo vo 1901 g. a vonzemjanite se pojavile vo toj grad vo 1975g. po 75 g. dodeka da stignel signalot.bile videni nloa vo toj region i se veli deki tie dosle na pokana od nikola tesla
:icon_lol:
Kako sto kaza GeGo tipov stvarno bil cuden,a ja toa go tolkuvam vaka:fobijata od necistotija mu e zosto horoskopskiot znak mu e devica, vo podznak isto bil devica,a i site ostanati planeti i sonca vo istiot znak.A stravot od debeli zeni-lele ako ziveel vo 21vek i ako moral da prai koalicija so Dosta Dimovska.
Tipov sum citala bil strasen fraer -sekogas imal mnogu zenski okolu sebe i toa zgodni i bogati amerikanki ali toj smetal deka ako se ozeni toa ke go unisti kako naucnik i zatoa se kastriral.Sto e sigurno sigurno e.Ako ne umrel mlad(relativno)imal vo plan da vovede avtomobili na kosmicka energija sto nikoj do sea ne uspeal da otkrie kako bi funkcioniralo seto toa.Genijalen frik:icon_roll
Тииии арен си ? (воа Марс ми мине у поле у 1,44 у знакот извињавај :pos: ) Шо нема да прочита човек...ццц
имам слушнато,незнам колку е точно дека бермудскиот триаголник е дело на Тесла,тој го создал тој бермудски триаголник каде што ако влезеш нема излез,т.е се мисли дека тоа е некој вид на црна дупка која што те носи низ времето,ама Тесла умрел и сега тој бермудски триаголник незнаат како да го уништат
Така се верува и за Тунгуска настанот дека било "негово дело" али тоа се само теори така да...(n)
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Novosti: Hitlerov komandant ubio Teslu?!
desk - 17. januar 2012. u 07.57

Oto Skorceni, Hitlerov komadant jedinica za posebne namene u svojoj autobiografiji tvrdi da je jastukom ugušio velikog genija u njegovoj hotelskoj sobi na Božić 1943. godine.

U noći 15. jula 1903. godine, Tesla je svojim izumima „zapalio” nebo nad Njujorkom, a sjaj se razlivao i nad nepreglednim prostranstvima Atlanskog okeana. To je bio samo uvod u ono što bi verovatno usledilo da Tesla nije prekinuo sa ogledima.

Radi se o ovome. Naponska razlika između jonosfere i zemljine površine iznosi oko dva miliona volti. Teslina zamisao je bila da se ta razlika upotrebi za dobijanje električne energije i iskoristi u praktične svrhe.

Naime, kako pišu „Novosti”, odašiljanjem različitih usklađenih (harmonijskih) titraja, Teslina kula bi mogla da uđe u međudejstvo sa dugotalsanim učestalostima jonosfere i tako je isprazni, kao što se prazne obični električni kondenzatori.

Sreća je što je Tesla prvi došao do tih saznanja i pripremio ljude da se zaštite. Naime, ako bi se to pražnjenje izvršilo stihijski moglo bi doći do stravičnih posledica koje je slikovito opisao dr Velimir Abramović:

„Iz jonosfere odjednom bi se sručio visokoenergetski stub plazme velikog prečnika, možda i nekoliko stotina kilometara i sve na tom prostoru bilo bi uništeno, spaljeno na način kako se u biblijskim legendama opisuje propast Sodome i Gomore”.

Međutim, Tesla nije odbacio mogućnost da se ogledi nastave kad za to dođe vreme i o tome kaže:

„Moj projekat bio je odložen prirodnim zakonima. Svet za njega još nije bio spreman. Bio je isuviše ispred vremena u kome je nastao. Ali isti ti prirodni zakoni na kraju će prevladati i projekat će biti ponovljen uz pobedonosni uspeh”.

Tesla je, inače, usamljen i neshvaćen, poslednjih dvadesetak godina svog života proveo radeći na teorijama i projektima koji su bili daleko ispred vremena u kome je živeo.

Po dr Abramoviću, američku armiju su zanimale neke od tih teorija i bili su spremni da praktičnim projektima provere njihovu vrednost. Jedan od njih je i „Projekat Reinbou”, poznat kao „Filadelfijski eksperiment”. On se može povezati sa Teslinim nagoveštajima da se preko elektromagnetnih polja vrši pomeranje u vremenu i prostoru. Svrha projekta je bila da se brodovi učine „nevidljivim” za radarska osmatranja.

Na Prinston univerzitetu je 1933. godine obrazovan „Zavod za napredne studije” u kome su vodeći naučnici bili Albert Ajnštajn i Džon fon Nojman. Kada je 1936. godine „projekat nevidljivosti” prebačen na Prinstonski univerzitet, Tesla je postavljen za direktora grupe koja je na njemu radila. Do 1940. godine, izvršene su uspešne probe na malim plovilima u vojnom brodogradilištu Bruklin. Time su stvoreni uslovi da se ogled izvrši sa razaračem „Eldrič DE-173”. Međutim, tokom razvoja programa došlo je do ozbiljnog razmimoilaženja između Tesle i fon Nojmana. Naime, Tesla je, svestan mogućih opsanosti za zdravlje i po život, bio protiv prisustva posade na brodu za vreme ogleda. Tim povodom došlo je u martu 1942. godine do svađe sa fon Nojmanom, posle čega se Tesla povukao iz projekta nevidljivosti. Desetak meseci posle toga Tesla je preminuo na pravoslavni Božić, 7. januara 1943.

Kao mladi saradnik, Al Bielek je učestvovao u „projektu nevidljivosti”. On tvrdi da je Tesla umoren „jer je mnogo znao”. Sa ubistvom je povezan i Hitlerov najsposobniji komadant jedinica za posebne namene, Oto Skorceni. Između ostalog on je organizovao hapšenje Hortija u Mađarskoj i uspešno spasavanje Musolinija u Italiji.

Posle rata dozvoljeno mu je da nesmetano boravi u Frankovoj Španiji. U svojim sećanjima Skorceni piše da je lično ubio Nikolu Teslu, ugušivši ga jastukom. Ovu sumnjivu tvrdnju, nacista potkrepljuje pričom da je više puta podmornicom dolazio i iskrcavao se u Ameriku.

Ipak preovladava mišljenje da je Tesla umro prirodnom smrću o čemu doktor Abramović kaže:

„Sama Teslina smrt bila je neka vrsta njegove lične svečanosti i više je ličila na svesno preseljenje duše u drugi plan postojanja, nego na smrt nekog običnog slavnog čoveka, zbunjenog i uplašenog pred samooslobođenjem. Na dva dana pred čas preseljenja duše, Tesla je prestao da radi i zatvorio se u hotelsku sobu tražeći da ga niko ne ometa. Kada su direktor hotela i sobarica najzad ušli, zatekli su ga elegantno odevenog kako leži mrtav ruku prekrštenih na grudima, potpuno spreman za odlazak...”
 

Kajgana Shop

На врв Bottom