The Hunger Games (Игрите на гладните)

Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Од толку многу што бев со очекувања за филмот, на крај добив само едно :confused:
Само што го изгледав и искрено очекував мноооогу повеќе!!!
Мислам дека доколку некој ја нема прочитано книгата, а го гледа филмот ќе се чувствува изгубен... не знаејќи што се случува. Јас дека ги имам прочитано сите 3 книги и знаев што е и како е, а во спротивно мислам дека ќе се чудев. Некако не е изразено убаво, нема многу емоции, нема многу зборење, нема... Да, го нема тоа што може да се долови преку книга, но и преку филм, а посебно преку овој очекував многу повеќе од понуденото...
Комплетно исто се осеќав, комплетно! Само не можев да сватам, дал ако ја немав прочитано книгата, можеби ќе можев да ги приметам емоциите на Кетнис (што нели е главен водич и примарна цел на книгата), но ете не сум била само јас... значи -филмот е бул шит!
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.987
Поени од реакции
12.550
Филмов го чекам цела година. Не го имам гледано, искрено би сакала да го гледам во некоја кино сала пошо нели, чувството е различно и стварно ја доловува магијата. Ама како тргнала работава, некако тешко дека кај нас ќе го прикажуваат. Најдов торент ама сликата не е добра, па не би сакала да си го расипам задоволството со катастрофална слика. Ако некој начека квалитетен торент, нека ме контактира ве молам.
Иначе преводов на македонски ми е многу глуп, Игри на Гладните....пошемски е на англиски. :)
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.543
Поени од реакции
767
Филмов го чекам цела година. Не го имам гледано, искрено би сакала да го гледам во некоја кино сала пошо нели, чувството е различно и стварно ја доловува магијата. Ама како тргнала работава, некако тешко дека кај нас ќе го прикажуваат. Најдов торент ама сликата не е добра, па не би сакала да си го расипам задоволството со катастрофална слика. Ако некој начека квалитетен торент, нека ме контактира ве молам.
Иначе преводов на македонски ми е многу глуп, Игри на Гладните....пошемски е на англиски. :)
И јас не издржав па го гледав со слаба снимка. Филмот и книгите немаат врска, па така ако не си ја прочитал книгата воопшто не можеш да го доживееш и да го разбереш филмот. Едноставно очекував повеќе од филмот!
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
Комплетно исто се осеќав, комплетно! Само не можев да сватам, дал ако ја немав прочитано книгата, можеби ќе можев да ги приметам емоциите на Кетнис (што нели е главен водич и примарна цел на книгата), но ете не сум била само јас... значи -филмот е бул шит!
Па јас мислам дека и без прочитана книга горе долу би било истото, бидејќи некако многу работи се одвиваа колку да се прикажани, некако на брзина... А и некако беа не доискажани и не целосни...
Верувам дека повеќето ќе се чувствуваат така после гледањето на овој филм
 
Член од
22 август 2011
Мислења
326
Поени од реакции
346
И јас ги имам прочитано книгите, за филмот чекам подобра снимка.
Замислата за книгиве ми е некако веќе видена, башка цело време додека ја читав осеќав дека ми фали нешто, не можев некако целосно да се поврзам со настаните и ликовите. Не е лоша книгата, ама не можам да кажам дека ми влезе во листата на омилените или ме остави со отворена уста.:)
 

Body Electric

Del Rey
Член од
15 јуни 2011
Мислења
222
Поени од реакции
334
И јас ги имам прочитано книгите, за филмот чекам подобра снимка.
Замислата за книгиве ми е некако веќе видена, башка цело време додека ја читав осеќав дека ми фали нешто, не можев некако целосно да се поврзам со настаните и ликовите. Не е лоша книгата, ама не можам да кажам дека ми влезе во листата на омилените или ме остави со отворена уста.:)
Дојди да те бакнам за ова шо го кажа! Самиот да сакав така да го кажам, немаше да можам. Целосно, потполно и апсолутно се согласувам со секое зборче што го кажа :D
 
Член од
15 април 2012
Мислења
1
Поени од реакции
1
Секоја пофалба за преводот, немам зборови...;) Игрите на гладните?! ццццц Инаку книгата е супер! Ја имам читано на Англиски (затоа што македонските преводи не можам да ги трпам... Како им дозволуваат само да преведуваат?! Сите во буквална смисла преводи на македонски јазик се катастрофални!)...
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Добро, како би превеле вие?
--- надополнето: 16 април 2012 во 19:07 ---
Секоја пофалба за преводот, немам зборови...;) Игрите на гладните?! ццццц Инаку книгата е супер! Ја имам читано на Англиски (затоа што македонските преводи не можам да ги трпам... Како им дозволуваат само да преведуваат?! Сите во буквална смисла преводи на македонски јазик се катастрофални!)...
Дечко?
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.543
Поени од реакции
14.678
прочитав денеска 3 глави(50 страници) и импесиониран сум од книгава, воведот и како се развиваат карактериве ми се допаѓа многу, иако малку развојот е веќе виден :)
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
2.263
Поени од реакции
5.081
Моментот кога на задната страна од книгата има цитат од Стефани Мајер... Well fuck you Stephenie Meyer :mad: ми се одмили книгава :mad:
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.543
Поени од реакции
14.678
Моментот кога на задната страна од книгата има цитат од Стефани Мајер... Well fuck you Stephenie Meyer :mad: ми се одмили книгава :mad:
ама затоа стивен кинг пишал неможам да и се изначитам :)
 

Body Electric

Del Rey
Член од
15 јуни 2011
Мислења
222
Поени од реакции
334
Не ми значеа многу мислењата на Стефани Мајер и Стивен Кинг затоа што мислам дека и двајцата се преценети писатели.
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
2.263
Поени од реакции
5.081
Не ми значеа многу мислењата на Стефани Мајер и Стивен Кинг затоа што мислам дека и двајцата се преценети писатели.
Стефани е да ја фанеш за врат и од ѕид да ја маваш, ама не е темата за неа само морав револтот да го искажам :)
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.543
Поени од реакции
14.678
Книгите кои се во издаваштво на Сакам книги, можеш да ги купиш во Топер, може ги има и по другите книжари, али за Топер сум сигурна.
За цената не знам точно, мислам дека со мека корица се 400 ден, а со тврда 450. Ова е цена за една книга. Преведени се сите три дела :)
а каде е топер иначе ???
кај рекордс таму ?
освен таму во СК ја има некаде на друго место ??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom