Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Член од
20 декември 2008
Мислења
593
Поени од реакции
1.192
Власите никогаш не биле асимилирани во земјава, туку биле благодарни на ова парче земја и ја чувствувале како своја татковина за разлика од сите други етноси што живеат тука. Тие се бореле за Македонија, никогаш не изразувале територијална претензија или барале некои си права. Едноставно знаат како се живее со сите други!
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Зборев за мене, зошто и мене ме класифицираше таму. И многу добро знаеш дека до војна може да дојде само ако другата страна припука, не од форумски постови. Тогаш ме интересира дали вака и на нив ќе одиш да им објаснуваш...

Го кажувам тоа што сметам дека мене како Македонец ме прави граѓанин од втор ред и ми ја загрозува безбедноста, ако треба да размислувам за тоа како да го кажам тогаш тоа е исто ко да немам матична држава.
За некој да припука му треба мотив, а социјалните мрежи и форумите итекако можат да го обезбедат тоа. Што мислиш, како се организираа за протест младиве пред влада?
И да, на секој истото би му го кажал за мене постојат само луѓе, се останато е етикета која општеството ти ја залепило.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.206
Поени од реакции
25.940
Темава се претвори во уште една македонско-албанска битка и мерење на кому му е поголем и кој бил порадикален...
 
Член од
7 април 2012
Мислења
59
Поени од реакции
75
власите ги асимилиравте, турците се мал процент и не се ограничите со нив, за ромите не се чувствувате загрозени.....
Едноставно сте такви, кажи си, не се срами :) Уште од времето знам, зошто дедо ми е иселен од околијата на Дебар? Зошто пустошеле балистите фамилии кај кои е останата само мајката, поради тоа на негови 12-13 години пешки бегал од дебарската околија се до Скопје. Уште ги слушам неговите приказни и тотално го разбирам после ова што се случува последните 10-15 години во Македонија.
 

te-ultra

ILLYRIAN
Член од
17 октомври 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
1.100
Начинот на твојот одговор ми го потврдува се тоа што јас и секој обичен македонец го мислиме за албанците како народ. hint: не е нешто убаво.
bezpotrebno mi se cini da ne navratime na zatvoren slucaj,samo kazav deka e Fakt deka slucajot e resen..
nikoj ne vi osporuva mislenje,toa e pravo na sekogo,go pocituvam,ama nekogo da obvinis za nesto bez dokazi a samo spored licni mislenja,malce izgleda apsurdno
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.157
Поени од реакции
1.127
Во Скопје беше опасно,имаше доста тепачки,но во Гостивар немаше и ако имало немало повеќе од една.Скопје има многу тепачки,бидејќи повеќето од Албанците се населени во селата(или доминантна албанска населба).Тоа значи дека тие биле израснати во албанско етничко село(населба),и од таму произлегуваат доста врели глави,кои понатаму ќе направат доста проблеми за меѓуетничкиот соживот.Секаде каде што нема измешана средина,ке има предрасуди за едните или другите тоа да ти е јасно.

Да,јас живеам во Гостивар,и најслободно си шетав после протестот,а надвор беше ШТАМА.Значи немаше жива душа.Тоа дава до знаење дека повеќето што беа 'мирно' да протестираат беа тетовчани а и доста голем број беа од селата.
А извини тоа што на мој другар му ја пукнаа главата со боскирач, од чиста мира не е опасно? Само една тепачка? Јас знам 3 деца што беа нападнати од моето маало. А во Гостивар албанците не живеат по села? Се во град живеат така? Очигледно и тепачите во Гостивар беа од селата, нив им е лесно, идат тука ќе се истепаат и после ти барај ги во тие ебани мравјалници... А да не зборуваме што се се случува по школите... Можеби во средните е мирно, ама во основните, јас се сеќавам дека кога учев во Гоце Делчев секој ден проблеми имавме. Те чекаат пред школо те удираат, плукаат.... Ама се разбира сите викаат дека Гостивар е место каде соживотот цвета.... Дали си била случајно на некој фудбалски натпревар каде што игра нашиот "Гостиварски клуб" па да видиш какви песни пеат нашите сограѓани? И за крај те молам каков соживот? Целосно сме поделени? Излегуваме на посебени места, не се мешаме, не се дружиме меѓусебно (се разбира има исклучоци ама ретко да видиш македонци и албанци заедно во диско или сл.), славиме посебни празници, кога Македонија игра во кој и да е било спорт секогаш навиаат против нас, Кога ние славиме никогаш не слават со нас, за разлика од турците кои заедно со нас се радуваа за победите на македонските репрезентации на ЕП. Ете и турците се муслимани и имаат посебен јазик, но ја почитуваат земјата во која живеат бидејќи и тие се на некој начин македонци.... Но не нашиот соживот е прекрасен нели? Дали знаеш колкав број од нив не ни знаат да зборуваат македонски јазик? Или пак некогаш и намерно одбиваат да го користат? Ама сепак ние сме единствениот град, пример за соживот помеѓу различните етнички групи....
 
H

HITCH

Гостин
Не е точно дека протестирале само роднините. Па, цел Гостивар не е во крвно сродство! Оружјето кое требаше да го предадат во 2001 терористите, а и останатите кои нелегално поседуваа оружје, не го предадоа, а во меѓувреме си докупија и ново. Последиците ги гледаме сега.

Амнестија и оградување од овој случај се неприфатливи, бидејќи ќе значи поддршка на егзекуторите. Македонците не прифаќаат ниту извинување за овој случај. МОРА да се најдат вистинските извршители!
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.781
Поени од реакции
18.393
За некој да припука му треба мотив, а социјалните мрежи и форумите итекако можат да го обезбедат тоа. Што мислиш, како се организираа за протест младиве пред влада?
И да, на секој истото би му го кажал за мене постојат само луѓе, се останато е етикета која општеството ти ја залепило.
Пак не одговори на прашањето - Ќе одиш ли да и објаснуваш на другата страна што значи војна, доколку другата страна прва припука или ќе ја оправдаш со тоа што 200 малолетници искршиле билборд, задно стакло од полициски крајслер и извикувале "За Албанци гасна комора"?

Да, за младите сигурен сум дека така ќе се организираат и за една распаљотка со зољи да направат. :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Ima megunaroden sud na pravdata vo HAG , tie valda se pokompetetni od tebe,bese predmetot tamu kako i site drugi pa go vratia nazad,nemalo osnova.Pa zatoa gi smetam za porelevatni,a toa so ti teras TVOJA PRAVDA toa e veke nesto drugo,licno ubeduvanje i nikakov faktor..
da se vratime na temava : Kazaa deka ke ima vo vtornik press so novi detali???
Потсети ме само, дали и кога во истиот "суд" бил суден Албанец? :pos:
 
Член од
16 април 2012
Мислења
61
Поени од реакции
15
Премиерот на Република Косово, Хашим Тачи ги повика граѓаните на Македонија за смиреност и меѓусебна толеранција. Тој побара од граѓаните да не наседнат на провокациите на оние кои не го сакаат доброто на оваа држава и кои сакаат дестабилизирање на Македонија и на целиот регион. Премиерот на Косово, Хашим Тачи исто така додаде дека правдата треба да го суди секој случај, а не да се остави во рацете на луѓето, кои, на овие случаи, му даваат политички и меѓуетничка конотација.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Премиерот на Република Косово, Хашим Тачи ги повика граѓаните на Македонија за смиреност и меѓусебна толеранција. Тој побара од граѓаните да не наседнат на провокациите на оние кои не го сакаат доброто на оваа држава и кои сакаат дестабилизирање на Македонија и на целиот регион. Премиерот на Косово, Хашим Тачи исто така додаде дека правдата треба да го суди секој случај, а не да се остави во рацете на луѓето, кои, на овие случаи, му даваат политички и меѓуетничка конотација.
Сега почнаа и политичари на протекторат да ни кажуваат што да правиме малку беа овие од ЕУ :facepalm:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.015
Поени од реакции
80.834
секој ден тепаат деца, девојчиња, старци...
како шлаг четири деца (+1) беа егзекутирани на најголемиот христијански празник

и сеа ми доаѓаат и ми викаат како ние сме биле националисти
тоа е невидена ароганција, која ни ја презентираат нашите соживотници
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Тоа е затоа што МВР се дволични во Гостиват нигде не можеше да видиш полиција а камоли некој албанец уапсен за тоа што демолирал Мвр се јаки таму каде што има Македонци каде што има Албанци ќутат не смеат да писнат , нека идат у пм преку глава ми дојдоа со нивните двојни стандарди.
Гостивар вриеше од специјалци,беа скоро цела единица.Не им дозволија да протестираат пред полицијата а тоа се случи бидејќи ги допреа.Пола од специјалците беа во цивилки и шетаа помеѓу протестантите,а зашто не ги допреа да кршат локали,тоа беше бидејќи кога заврши протестот се случи тоа селективно кршење.
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.308
Поени од реакции
3.064
Премиерот на Република Косово, Хашим Тачи ги повика граѓаните на Македонија за смиреност и меѓусебна толеранција. Тој побара од граѓаните да не наседнат на провокациите на оние кои не го сакаат доброто на оваа држава и кои сакаат дестабилизирање на Македонија и на целиот регион. Премиерот на Косово, Хашим Тачи исто така додаде дека правдата треба да го суди секој случај, а не да се остави во рацете на луѓето, кои, на овие случаи, му даваат политички и меѓуетничка конотација.
Овој курајбер ли најде да продава муда за бубрези бе , до вчера шиткал органи криминалец невиден сеа ќе ми продава тука приказни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom