Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
Роднините протестираа, не сите албанци.....
За бродец - лично не сум видел полошо и потешко претепани од полиција, нека се затворат криминалците (ако се) но не да се малтретираат кога веќе се Арестед....
за сопот - не знам колку сте запознаени со случајот, класична монтажа.....денденес невиновни лежат на затвор без никаков доказ.....за една мина - приведени десетина луѓе.....
и разни други монтажи....
сите сте невини, србите местат, македонците местат... И 2001 прва против срби да не се бореа нашите безбедносни сили?
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Роднините протестираа, не сите албанци.....
За бродец - лично не сум видел полошо и потешко претепани од полиција, нека се затворат криминалците (ако се) но не да се малтретираат кога веќе се Арестед....
за сопот - не знам колку сте запознаени со случајот, класична монтажа.....денденес невиновни лежат на затвор без никаков доказ.....за една мина - приведени десетина луѓе.....
и разни други монтажи....
И на ред доаѓа секако фамозниот криминал против човештвото случај "Мавровски Работници" и замисли да не слушнам никој од Албанска страна да го осуди тоа опростување и тој чин .... еееее и после пак за Единство зборете ни ;)
 
Член од
16 април 2012
Мислења
12
Поени од реакции
14
Videte go sega pak ovaa. Protestite ja usporuvale istragata za ubistvata. -.-

Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, денес информираше за билансот од вчерашните протести.


Околу 1000 лица излегоа на јавни протести кои не беа најавени во МВР. Протестираа главно пред Влада, но дивееа и низ улиците.
-Предизвикана е материјална штета, искршени се неколку прозорци од зградата на Владата, билборди и полициско возило.Потешко се повредени двајца полицајци и тројца граѓани, истакна Јанкулоска.
Приведени се 14 лица, а се работи на откривање на идентитетот на лицата кои напаѓаа луѓе. Еден од нападнатите граѓани е снимател на работна должност.

Од МВР информираат дека до крајот на денов ќе се оформат прекршочни или кривични пријави за сите кои насилно се однесуваа.
-За жал, некои лица револтот го манифестираа на насилен начин. Тоа беше непотребно насилство, што доведе до непотребен дополнителен ангажман на полицијата, наместо целиот капацитет да го насочиме на решавање на петкратното убиство, рече министерката.
Протестите договорени преку социјалните мрежи, најавени како мирни, излегоа од контрола. На нив настрадаа невини граѓани кои навистина излегоа да искажат сочувство за загинатите. Без причина и повод дел од оние кои протестираа пристигнаа подготвени за насилство, со маски на лицата и камења во рацете.
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
И на ред доаѓа секако фамозниот криминал против човештвото случај "Мавровски Работници" и замисли да не слушнам никој од Албанска страна да го осуди тоа опростување и тој чин .... еееее и после пак за Единство зборете ни ;)
и за тој кренар османи (за случајот мавровски работници)имаше протести масовни низ тетово еве албанците нека кажат може и они учествувале...
--- надополнето: 17 април 2012 во 17:48 ---
А наместо што правиш список од типот колку тепале овие, колку сме тепале ние, да ДАДЕШ СОПСТВЕН ПРИДОНЕС, во целиот овој хаос.
Ти наместо тоа, цело време ја влечеш ситуацијата накај тоа да има повеке тепачки, повеке убиени, повеке омраза, повеке гнев, повеке крв.
За жалење си.
од искажано мислење на форум ако зависи колку тепачки има...сега сакате да не замолчите и мислење да кажеме?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.035
Поени од реакции
80.883
Што се однесува до тоа дека сите до еден барале ослободување, извини ама едноставно не е вистина. Јас живеам во таква средина каде мнозинство се албанци и знам, неможеш мене да ми кажуваш какви ставови имаат обичните луѓе.
Се лажеш или едноставно лажеш.
Тоа дека има по некој Албанец кој си рекол, ете стварно ѕверски постапиле психопативе кон работниците и треба да одговараат. И ја викам дека има некој таков.
Ама што ми значи мене неговото мислење, капка во морето?
Значи не зборам на памет еве пак ќе ти нацртам:
Сите 40 албански невладини организации, политичари позиција/опозиција, албански "интелектуалци"*и аналитичари, медиуми и новинари и конечно народот на протести . Пак ли ќе кажеш дека сиве овие не го претставуваат мнението на Албанците, туку твоите комшии пред тебе што зборат.
Дали ќе ме натераш да ти најдам линкови од медиуми за изјави и прес конференции, на споменативе, во врска со случајот?
Не си глуп, за да не сфатиш дека просто кажано: те мразат.

* - интелектуалци се под наводници, не затоа што нема Албанци интелектуалци, туку не може да се вика интелектуалец некој кој вели да се ослободи тој што им бута стапови во газ на невини луѓе и ги тера да ги лижат.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Роднините протестираа, не сите албанци.....
За бродец - лично не сум видел полошо и потешко претепани од полиција, нека се затворат криминалците (ако се) но не да се малтретираат кога веќе се Арестед....
за сопот - не знам колку сте запознаени со случајот, класична монтажа.....денденес невиновни лежат на затвор без никаков доказ.....за една мина - приведени десетина луѓе.....
и разни други монтажи....
Значи за Бродец боли ама за Веице и Карпалак каде што беше направен масакр за таму не важи. Еднаш во 100 години мвр ќе ја заврши работата како што треба и оп од рамковните веднаш ке се нафрлат на што личело тоа.А што личи тоа на секој неколку години и во Кондови и во бродец некој да прогласува слободни албански територии на што личи тоа
--- надополнето: 17 април 2012 во 17:49 ---
Роднините протестираа, не сите албанци.....
За бродец - лично не сум видел полошо и потешко претепани од полиција, нека се затворат криминалците (ако се) но не да се малтретираат кога веќе се Арестед....
за сопот - не знам колку сте запознаени со случајот, класична монтажа.....денденес невиновни лежат на затвор без никаков доказ.....за една мина - приведени десетина луѓе.....
и разни други монтажи....
Значи за Бродец боли ама за Веице и Карпалак каде што беше направен масакр за таму не важи. Еднаш во 100 години мвр ќе ја заврши работата како што треба и оп од рамковните веднаш ке се нафрлат на што личело тоа.А што личи тоа на секој неколку години и во Кондови и во бродец некој да прогласува слободни албански територии на што личи тоа
 
Член од
13 април 2012
Мислења
88
Поени од реакции
94
Роднините протестираа, не сите албанци.....
За бродец - лично не сум видел полошо и потешко претепани од полиција, нека се затворат криминалците (ако се) но не да се малтретираат кога веќе се Арестед....
за сопот - не знам колку сте запознаени со случајот, класична монтажа.....денденес невиновни лежат на затвор без никаков доказ.....за една мина - приведени десетина луѓе.....
и разни други монтажи....
Хахаха,сигурно давале Резист,затоа ги Арестед така крваво.. Хахаа..Е ненормални бе..Ццц... -.-
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Моето масло? Те молам кажи кој дел од мојот пост е грешен? Дали албанците не напаѓаа македонци по убиството? Дали македонците немаат проблем со албанците? Дали воопшто живееш во Гостивар?
Во Скопје беше опасно,имаше доста тепачки,но во Гостивар немаше и ако имало немало повеќе од една.Скопје има многу тепачки,бидејќи повеќето од Албанците се населени во селата(или доминантна албанска населба).Тоа значи дека тие биле израснати во албанско етничко село(населба),и од таму произлегуваат доста врели глави,кои понатаму ќе направат доста проблеми за меѓуетничкиот соживот.Секаде каде што нема измешана средина,ке има предрасуди за едните или другите тоа да ти е јасно.

Да,јас живеам во Гостивар,и најслободно си шетав после протестот,а надвор беше ШТАМА.Значи немаше жива душа.Тоа дава до знаење дека повеќето што беа 'мирно' да протестираат беа тетовчани а и доста голем број беа од селата.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.782
Поени од реакции
18.393
Каде видов повик за војна?! Па никаде, освен во постовите каде се предлагаше користење напалм (со приложена фотографија), потоа формирање на паравоена група - македонска фаланга и ред други идеи за конечно решавање.
И да, имаш право да си го кажеш револтот, но пожелно е да се размисли на кој начин го кажуваш. и каков ефект ќе има тоа.
Зборев за мене, зошто и мене ме класифицираше таму. И многу добро знаеш дека до војна може да дојде само ако другата страна припука, не од форумски постови. Тогаш ме интересира дали вака и на нив ќе одиш да им објаснуваш...

Го кажувам тоа што сметам дека мене како Македонец ме прави граѓанин од втор ред и ми ја загрозува безбедноста, ако треба да размислувам за тоа како да го кажам тогаш тоа е исто ко да немам матична држава.
 

Mjolnir

Духот на рамковниот договор
Член од
12 декември 2011
Мислења
1.967
Поени од реакции
1.867
a ti znaes so e AMNESTIA !!!! da ti crtam??
ајде те молам. Амнестијата значи ослободување на силувачи и манијаци или на учесници во воениот конфликт? Делата против човештвото не може да се амнестираат.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.616
Поени од реакции
70.208
А наместо што правиш список од типот колку тепале овие, колку сме тепале ние, да ДАДЕШ СОПСТВЕН ПРИДОНЕС, во целиот овој хаос.
Ти наместо тоа, цело време ја влечеш ситуацијата накај тоа да има повеке тепачки, повеке убиени, повеке омраза, повеке гнев, повеке крв.
За жалење си.
А што може он да придонесе жити се?
Луѓето се водат по политичарите и медиумите.
Додека Македонските медиуми ќутат како путки на секое насилство, вашите политичари, милиот и драг Тачи, милата и драга Ермира и Теута, повикуваат на Голема Албханија, повикуваат како ова не била држава, како сте биле дискриминирани.
Кој ве дискириминира кажи ми, да фатиме да го разлупаме може?
Кажи кој ве дискриминира да го решиме проблемот и да градиме соживот :LOL:
Гледаш како известуваат медиумите во моментов?
Како извести Алсат за убиството на ДОКАЖАНИТЕ КРИМИНАЛЦИ во Гостивар, кои ПРВИ ГО НАПАДНАЛЕ полицаецот кој не бил на должност?
Да те потсетам?
Млади Албанци убиени од македонската полиција :pos:
Ноторна лага!
Се попаливте, ве пуштија од школи, отидовте на протести, искршивте се, на ВЕСТИ ВИКААТ МИРЕН ПРОТЕСТ!

Направени 100 инцисденти во орбатна насока. Медиумите и политичарите повикуваат на смиреност. Еден ваш политичар ниту граѓанин не излезе да ги осуди.
Немаше ниту еден протест, туку ИМАШЕ МАРШ НА МИРОТ.

Во меѓувреме во Скопје, протести во кои се извикува УЧК УЧК УЧК, Каурски пички, Македонско девојче, а протестите со цел ПРОТИВ ПОЛИЦИСКА БРУТАЛНОСТ.
Поголем феил АМИН!
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
224
Поени од реакции
159
Жали ме колку сакаш, во мојот светима омраза и бес само кон тие што со непријателски погледи гледаат кон мене.
Студирам со Албанци, ги знаат моите ставови и ги почитуваат. Со нив си пружаме рака, збориме за фудбал, има и една Албанка и баш со мене прави највеќе муабет, па дури имаме и тазе асистент Албанец.
Ама за останатото, што се курчи по улици, што изиграва џек по автобуси, немам никакви обѕири, таа работа мора да се тера до крај, дур не им дојде памет и не се научат на ред.
Да вистина е, во реалноста луѓето не се мразат дека се Кинези или Руси, ама се мразат пошто има поделба на ЛУЃЕ и НЕЛУЃЕ, а за мене НЕЛУЃЕ се оние кои во однос 20 на 1 тепаат само ради тоа што некој не е ИСТА ВЕРА пред се, а потоа и националност за после тоа кога полицијата нема да реагира на апелите па народот во свои раце ја превзема правдината, плаче како пичка пред сите можни институции.
Не ми продавај муда за бубрези, вакви пацифистички постови на тоа миротврците да им пишуваш, а не на дечко што секој ден мора да гледа како некој му покажува кур на Бит пазар, како автобусот му е гаѓан со камења од ретардоси, како неможе на раат да си прошета низ Мавровка, како ја мисли девојка му секој ден дали повторно некој ќе ја закача во автобус и девојчето ќе се тресе дур не ги помине незгодните предели.
Искрено веке незнам кого се обидуваш да манипулираш?:eek:
Читај си го овој твој пост, и после тоа, сите твои постови на темава, и тргни...ВО ПОТРАГА ПО СЕБЕСИ. Бидејки изгледа сеуште имаш многу нерешни проблеми со самиот себе, а тука крена по освојување на Македонија.;)
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Незнам дали сте ги чуле чаршиските муабети дека уствари 43 годишниот бил убиен поради брат му кој тргувал со наркотици, а демек децата биле колатерална штета!
Изгледа интересно вака на прв поглед,а и пага голем сомнеж ако го видовте кога даваше изјави,а после и на погребот кога го носеше крстот дека ама ич не покажа чувства.Хммм
 
Член од
25 јуни 2011
Мислења
90
Поени од реакции
65
Малку е надвор но малку е и поврзано со темава. Би сакал да споделам неколку клипа на Youtube кој многу реално отсликува настани кои секојдневно се случуваат во една војна.

http://www.youtube.com/watch?v=PkC4GZ15UWg#t=10m45s

http://www.youtube.com/watch?v=eYseDKR7Uss

http://www.youtube.com/watch?v=FjTit4T5u24&feature=fvwrel

Би им препорачал на сите, особено помладите Македонци и Албанци, да го погледнат, пред следниот пат да посакаат да фрлаат камења или тепаат случајни минувачи, затоа што тоа што го прават води кон ова - за нив или за нивните фамилии.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.035
Поени од реакции
80.883
А наместо што правиш список од типот колку тепале овие, колку сме тепале ние, да ДАДЕШ СОПСТВЕН ПРИДОНЕС, во целиот овој хаос.
Ти наместо тоа, цело време ја влечеш ситуацијата накај тоа да има повеке тепачки, повеке убиени, повеке омраза, повеке гнев, повеке крв.
За жалење си.
За жалење се овие кои веднат глава после секоја запален црква, после секој претепан старец, дете, девојче, па дури тоа го препорачуваат и после ваков масакр.
Тоа е една од постојаните демагогии кои се во оптек - секој кој го дига гласот на секојдневниот терор одма се етикетира како некој кој наводно сакал војна. Каде сум рекол такво нешто?
Дали овие секојдневни случаи треба да бидат заборавени? До кога? до утре дента? До следниот напад.
Знам дека вие милувате амебите да молчат, а вие да ги газите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom