Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.204
Поени од реакции
34.441
od vlaknoto preku vestacenje vo ke uspeat da otkrijat civo e sto e i da se najde storitelot ako voopsto e vo drzavava. ili e od drzavava.
Какви ЦСИ епизоди човече?? Те молам информирај се повеќе за ДНК и анализа од се каде може да се извлече!
Немаме ние ДНК база каква што ја гледате вие на филмовите, па со извлечениот материјал и 3 команди во компјутерот одма да им се појави сликата на убиецот. Не функционира тоа баш така. Може да се искористи како доказ дека осомничениот (ако некогаш го фатат) бил во возилото. И толку. Иако имам впечаток дека ова сеуште не сме го виделе во Македонија.
 
M

Moon Child

Гостин
prijatelke vojnata ne ja sakame i ne ja barame nie makedoncite nie sme najmirotvoren narod sto od sekogas do den denes e napagan nie samo se branime ova sto se sluci e preterano gi pomina site granici vojnata ja baraat drugi i ke ja ima nazalost ako imas uceno istorija seti se na bukureski miroven dogovor vo 2013 god na 10 avgust istekuva aneksot na dogovorot so koj e podelena i rasparcena zalna nasa makedonija od srbija grcija bugarija i albanija i koga spored toj dogovor znaci na 100 godisninata treba da i se vratat tie teritorii e za da ne dojde do toa e planirano da ima vojna a baska sto najgolemiot del od albancive si sakaat golema albanija i 6 zvezdi na kosovskoto zname gi obelezuvaat teritoriite na golema albanija i zatoa celo vreme ne provociraat ne maltretiraat i sega se navredeni za denesniot protest a neka se setat tie kako izvikuvaa vo struga kako ne navreduvaa nas na 28 noemvri 2011 god odn pred 4 meseci a da ne zboram za protestite povod vevcanskiot karneval za zapalenite crkvi i za mnogu drugi raboti realnosta e ovaa nie ne skokame dzabe ova e revolt nie samo se branime zasto toa mozese da se sluci na sekoj od nas decava nemaat nikakva vina
За што ќе војуваш бре? За децата што ги убија и ти да убиеш исто толку деца?! Се читаш ли ти што пишуваш? Имаме за цел ова да престане и да не се повтори, а не да има нови жртви. Господе каде живеам :facepalm: Знаеш ли ти дека војна ќе не уназади минимум 20 години, кај сме утепани уште тоа ни фали. Дали ти имаш поима колкав е надворешниот долг на Македонија и како би влијаело доколку се случи војна? Што ви е на вас бе?! Така ли ви е лесно бе војна да кажете?! Нормални ли сте и имате ли 2 грама мозок во тоа главите. Сакате ли жртви, сакате некој недолжен да си отиде? Ако на вас не ви се битни човечки животи мене ми се, макар и еден да е!
Башка што ништо нема да се постигне со војна туку бетер ќе стане, затоа што Албанците немаат намера да се селат одовде.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.485
Со влакното сигурно нема да го најдат убиецот, ама може да послужи како доказ кога (и ако воопшто некогаш има) уапсени осомничени.
Инаку дека деновиве Кајгана се претвори во крими форум, и тоа е точно :)
Е такаааа... Ако не да го најде барем ќе се исфрлат одреден број на осомничени и со нив и одредени теории... Значи многу може да помогне!
 
Член од
29 март 2012
Мислења
1.370
Поени од реакции
1.235
За што ќе војуваш бре? За децата што ги убија и ти да убиеш исто толку деца?! Се читаш ли ти што пишуваш? Имаме за цел ова да престане и да не се повтори, а не да има нови жртви. Господе каде живеам :facepalm: Знаеш ли ти дека војна ќе не уназади минимум 20 години, кај сме утепани уште тоа ни фали. Дали ти имаш поима колкав е надворешниот долг на Македонија и како би влијаело доколку се случи војна? Што ви е на вас бе?! Така ли ви е лесно бе војна да кажете?! Нормални ли сте и имате ли 2 грама мозок во тоа главите. Сакате ли жртви, сакате некој недолжен да си отиде? Ако на вас не ви се битни човечки животи мене ми се, макар и еден да е!
Башка што ништо нема да се постигне со војна туку бетер ќе стане, затоа што Албанците немаат намера да се селат одовде.

Што ако не биде последно?
 
Член од
27 јануари 2009
Мислења
96
Поени од реакции
61
Јас сум само член на форумов, ама и јас сум револтирана. Само револтот кај мене предизвикан од друга страна.
Зошто кога Мендух Тачи повикува на поделба на Македонија сите Албанци си ќутат?
- Убаво им е, си се чувствуаат безбедни.
Зошто кога Ермира Мехмети и јатрва и` Теута Арифи јавно си го кажуваат сонот за Голема Албанија Албанците ќутат и не го осудуваат тоа?
- Убаво им е, си се чувствуваат безбедни.
Пази, за ова нема никаква реакција од никоја амбасада. Тоа се смета како нешто не важно, ама кажано е и тоа од ваши високи претставници. Тие не се деца, па да не знаат што кажуваат и каде кажуваат...
Зошто кога Македонците спомнаа дека од ЕУ рекоа дека Рамковниот договор е исполнет сите одма се разбудивте за да сте докажеле дека вие се` уште сте угнетувани?
- Жалење по сите амбасади, закани за напуштање на Владата, за вас има вработување и плата без да се појавувате на работа, има протести, промена на имиња на улици, училишта, патишта, со еден збор ниско провоциравте.
Зошто заборавивте во која држава живеете? Да, генерализирам! Кога беа Вејце и Карпалак Македонците ќутеа и плачеа, се јадосуваа во себе - овој пат е поинаку.
Да те потсетам: Убиени се 4 деца на возраст од 18 до 20 години и еден човек од 45 години, само затоа што се нашле на погрешно место во погрешно време. Што правевте вие за оној Македонецот што ги уби двајцата Гостиварци??? - УРЛАВТЕ!!! Зошто после убиството на Гостиварчаните сите албански партии излегоа со остри реакции и го повикаа албанското малцинство на протест? Руфи, Али, Мендух ве повикаа на протест!
Знаеш како се знае дека се од Косово? По начинот на егзекуција. Постои специфика во пукањето, која лесно се открива. МВР знаат отприлика за која група се работи им требаат докази. Народот е решен да помогне и да се најдат. А, кога ќе ги најдат... Е, тогаш ќе ја видиме вистинската реакција од народот. Протестиве сега не означуваат вистински револт. Како што викате вие - тоа се деца, они само си играат.
Смачено ми е да се повлекувам цело време на секоја ваша желба. Не може повеќе вака. Не може!
respekt za napisanoto! BRAVO
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Nadjen avtomobilot, na nekolku kilometri od mestoto na zlostorot, avtomobilot so lazni registarski tablicki, a od storitelite ni trag ni glas. Ova ne ve potseka na nekoj poranesni akcii?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.894
Поени од реакции
29.689
Супер сме со протестиве. петка.
Само, кога ќе не врзат со коноп и едните и другите и кога ќе не тераат да играме на циркуска музика, место наши и ваши, да има ние.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Немаме ние ДНК база каква што ја гледате вие на филмовите, па со извлечениот материјал да го најдат убиецот.
Може да се искористи како доказ дека осомничениот (ако некогаш го фатат) бил во возилото. И толку.
Единственото, корисно, од автомобилот би било некоја трага што би покажала, од каде е дојдена, кој ја земал во Македонија и каде се движела деновите или на денот на убиствата. Во право си, ДНК нема ништо да користи а отпечатоците, неупотребливи.
 
Член од
17 февруари 2006
Мислења
20
Поени од реакции
5
не е исто да убиеш 5 луѓе во кајче и 60 луѓе на плоштад со што го кажа ти е направено од терористички организации , такви сто посто нема во македонија
Ако не се лажам, се верува дека Албанската национална армија (АНА) се уште делува на територијата на Македонија.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.794
Поени од реакции
6.208
Ај гледам, сите сте со некакви ваши сценарија па јас малце да поставам прашања, кои тотално не ми изгледаат логични.

Интересни прашања ми поминаа пред малце. Едно од нив е - ако се професионалци, како што е до сега докажано, зашто би ја оставиле колата, која била на местото на злосторството, на толку видно место?
Во автомобилот, сигурно би имало некој доказ, отпечаток, влакно или што и да е, што би го покажал идентитетот на некој од убијците.
И сега други прашања, поврзани со ова.
И со што избегале од таму и дали преку граничен премин? Дали некој ги пречекал или имале кола таму паркирана, каде што застанале? Дали преминале всушност преку граница? Дали е можно да е оставена колата, баш на тој пат, да биде лесно видена, за да се остави впечаток дека се тргнати преку Блаце? Или пак не се до толку професионалци, како што мислевме?

Што е со медиумите од Србија и дали знаат нешто повеќе околу настанот? Дали се обидуваат да постигнат нешто, со тоа што пишуваат спектакуларни статии и со тоа да пробаат да предизвикаат нешто, со тоа што би ги подзапалиле читачите од Македонија? Дали е само начин да бидат популарни кај нас, со тоа што ќе прават спектакуларни статии, како таа со мистериозниот сведок?

Пак околу автомобилот. Според тоа, дека е внесен во Македонија од странство, на него се поставени таблички кои припаѓаат на друг автомобил, се работи за долготраен процес. Зашто некој би го направил тоа, само за да убие 4 деца и 1 сведок на убиствата и потоа да избега и да ја остави колата, која и така никој ја нема видено на местото на злосторот? Дали автомобилот е дел од некој план или само нешто што го користеле убијците секојдневно и не поврзано со убиствата? Дали е планот да се убијат 4 деца, тотално без причина? Зашто?

Зашто некој би внесол автомобил во странство, би нашол таблички од друг, веќе расклопен, автомобил, би ги поставил на автомобилот, би убил 4 деца и 1 сведок, во бегање би го напуштил автомобилот и би преминал граница со некое друго превозно средство?

Тотално ми нема логика.

Битно, ќе чекам вистинските експерти, кои учеле за ова и се ангажирани на случајот, да излезат со своја анализа и така ќе ми се одговорат овие прашања...
Случајов е карактеристичен по неколку нелогичности
1. Нема логичен мотив
2. Жртвите немаат криминално или бизнис минато
3.Уако профилот на убијците е - професионалци, сепак нема чистење на трагите
4.Локацијата на убиството - доволно далеку за непречено дса биде извршено, но доволно блиско за брзо да биде откриено

Според мое мислење убисвото има одредена цел....лесно да биде откриено, да предизвика тензија (доколку убиените беа криминалци немаше да има толкав интерес и толку реакции), временски е темпирано пред масовно собирање и групирање (верници пред храмовите)....сепак мислам дека покажавме зрелост како граѓани на оваа држава и не изреагиравме според очекувањата на креаторите на ова убиство
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Da , otidov mirno , i isto taka se vrativ .. Protestirav zasto mojot narod taka vikase .. vprocem se ZAPOCNA tamu.. Sosema ne potrebno.. Protestot se odvivase super , i imas nad 5 iljadi ,,, a ne kako sto vie si blamirate tuka celo vreme 400 stranici a ve ima 200 dusi i tie site mali "huligancinja" .. NOT BAD..

NE OSUDUVAJTE NIKOGO--- NEMATE PRAVO...
Значи 15 % од население во Скопје буквално се усра од 200 души последните 6 дена.,Рамковен неможеше да се види последните денови низ Центар.
Се собравте 5 илјади , затоа што партиски ве организираа, школите ги распуштија и ред други работи.Немој да продаваш на некој тука муда за бубрези .Да ви кажеше чичко Аљи немаше ни 5 души да се соберете.
 
Член од
15 април 2012
Мислења
7
Поени од реакции
5
За што ќе војуваш бре? За децата што ги убија и ти да убиеш исто толку деца?! Се читаш ли ти што пишуваш? Имаме за цел ова да престане и да не се повтори, а не да има нови жртви. Господе каде живеам :facepalm: Знаеш ли ти дека војна ќе не уназади минимум 20 години, кај сме утепани уште тоа ни фали. Дали ти имаш поима колкав е надворешниот долг на Македонија и како би влијаело доколку се случи војна? Што ви е на вас бе?! Така ли ви е лесно бе војна да кажете?! Нормални ли сте и имате ли 2 грама мозок во тоа главите. Сакате ли жртви, сакате некој недолжен да си отиде? Ако на вас не ви се битни човечки животи мене ми се, макар и еден да е!
Башка што ништо нема да се постигне со војна туку бетер ќе стане, затоа што Албанците немаат намера да се селат одовде.
ti izgleda ne me razbiras sto pisuvam koj pocna prv dali nie makedoncite pocnavme?i dali nekogas imame pocnato nekoja vojna ?abe doma ke ti dojdat bre zeno i sto sakat ke ti napravat i sto ke prajs bre ti ke sedis so skrsteni race za odbrana ti zboruvam a vojnata drugi ja pocnaa a ne nie eeejjj
 
M

Moon Child

Гостин
Што ако не биде последно?
И? Да земеме пушките и да одиме в планина да се пукаме сега? Тоа нема ништо да подобри, напротив полошо ќе биде, затоа што како што кажав, Албанците немаат намера да се селат одовде. Овде живеат и тоа е тоа.
И седете мирни бе, 70 посто од овие што скокаат тука а се под 22 години немаат ни војска служено, ќе одат во војна :facepalm:
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Немаме ние ДНК база каква што ја гледате вие на филмовите, па со извлечениот материјал и 3 команди во компјутерот одма да им се појави сликата на убиецот. Не функционира тоа баш така. Може да се искористи како доказ дека осомничениот (ако некогаш го фатат) бил во возилото. И толку. Иако имам впечаток дека ова сеуште не сме го виделе во Македонија.
егзектли мај поинт :)
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Najen avtomobilot, na nekolku kilometri od mestoto na zlostorot, avtomobilot so lazni registarski tablicki, a od storitelite ni trag ni glas. Ova ne ve potseka na nekoj poranesni akcii?
Па тој е принципот и со комбето што го запленија на 5 км од Косово, пред да преминат граница го оставаат возилото. А тоа возило е стандард додатно и мамец.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom