Психологија: Околу потсвеста

PhantomerX

Несопирлив
Член од
30 октомври 2008
Мислења
623
Поени од реакции
46
Навика се ствара од нешто што свесно го правиш и свесно го повторуваш. Така да, никаков удел нема.
Не мешај неразмислување и потсвест.
Wrong...
Свесно го повторуваш но несвесно го кликаш? Избриши стара навика? Дали се менува стара навика? Во кој дел од свеста/подсвеста припагаат навиките? Што се всушност навиките? Навиките и особините - сличности/разлики...? Свесно и потсвесно - разлика? На што се должи неразмислувањето? Размислување и, да ги наречам, моторни реакции? Одговори ми? :)

--- надополнето ---

Прочитајте ја книгата од Џозеф Марфи-Моќта на потсвеста,а ако сте ја прочитале веќе знаете колку моќ има потсвеста.

Александра Д.кратко и јасно појасни некои работи.
п.с,внимавајте што ќе мислите,кај потсвеста нема упс јас погрешив,всушност се онаа што помислите се регистрира во вашата потсвест-таа едноставно ќе ви ги оствари вашите мисли,верувања...мислете само за добри работи,добро здравје и среќа :helou:
Има нешто и во книгата... Зарем не е комерцијално срање? Зарем некој би ви го објаснил универзумот и неговата ширина? Подсвеста е бетер... Човековата психа е бетер... :)
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Дали подсвеста припливува во реалнот свет како позитива?

Aј да почнеме со полесно прашање што всушност претставува подсвеста?
И како можеме да ја контролираме на Пример
кога знаеме дека сме сигурни а сепак имаме страв во нас?
Дали тука има удел подсвеста?
Дефинитивно позитива, нашето сеобемно јас за кое не сме свесни колку е големо.
Да ја контролираш, можеш само да и се препуштиш да те води, и да не ти биде страв од тоа. Јас скоро паднав на тој тест. Прво бев крив, па бев убиен во поим, а потоа наизглед сосема случајно вратив удар неверојатно совршено, може со камата. Тоа беше баш риал кул хенд. Но тоа мојата свест не го регистрираше, само се исплашив бидејќи сфатив што ѓубре испаднав намерно претходно па затоа добив по нос. Да бев свесен за кул хендот се ќе беше поинаку. Ама минатото ми се врати. Само свеста заебава. А во тој случај кармата или судбината не знае за шега.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Дефинитивно позитива, нашето сеобемно јас за кое не сме свесни колку е големо.
Да ја контролираш, можеш само да и се препуштиш да те води, и да не ти биде страв од тоа. Јас скоро паднав на тој тест. Прво бев крив, па бев убиен во поим, а потоа наизглед сосема случајно вратив удар неверојатно совршено, може со камата. Тоа беше баш риал кул хенд. Но тоа мојата свест не го регистрираше, само се исплашив бидејќи сфатив што ѓубре испаднав намерно претходно па затоа добив по нос. Да бев свесен за кул хендот се ќе беше поинаку. Ама минатото ми се врати. Само свеста заебава. А во тој случај кармата или судбината не знае за шега.
Wrong.

Подсвеста можеш да ја контролираш, ама има многу работа. Подсвеста сфаќа буквално. Подсвеста е таа што те одржува во живот. Свеста не заебава, свеста е рационална и резонира, подсвеста делува, инстинктивно. Подсвеста сфаќа буквално, и е поврзана со свеста, аналогно на тоа свеста може да ја контролира подсвеста, ако го одбере правото време и правиот начин.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Може имаш право, може уште под емоции го пишувам ова. :)
Да речеме дека многу работи што ги правиме намерно мислиме дека ги правиме свесно, но кога еден ден ќе станеме свесни, тука е срамот.
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Wrong.

Подсвеста можеш да ја контролираш, ама има многу работа. Подсвеста сфаќа буквално. Подсвеста е таа што те одржува во живот. Свеста не заебава, свеста е рационална и резонира, подсвеста делува, инстинктивно. Подсвеста сфаќа буквално, и е поврзана со свеста, аналогно на тоа свеста може да ја контролира подсвеста, ако го одбере правото време и правиот начин.
Хахах е како може подсвеста да сваќа(разбира).
Подсвеста не знае ни за јазици ни за писма , освен некои архиетипски знаци (и тоа под одредени услови) друго ништо не влијае на неа.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Хахах е како може подсвеста да сваќа(разбира).
Подсвеста не знае ни за јазици ни за писма , освен некои архиетипски знаци (и тоа под одредени услови) друго ништо не влијае на неа.
Да, ќе и напишеш писмо со таксена марка од пеефче.

Земи прочитај малку, за почеток нешто лесно, книгата на Марфи, ќе ти стане јасно.
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Да, ќе и напишеш писмо со таксена марка од пеефче.

Земи прочитај малку, за почеток нешто лесно, книгата на Марфи, ќе ти стане јасно.
А зошто да читам ?
Мислиш дека неможеш да знаеш без да читаш книги од одредени луѓе ?
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Your opinion, your choice.

Thats why im telling ya, i respect your opinion, but its wrong.
Сакаш за подсвест да дискутираш ?
Ај кажи ми која беше причината да ми кажеш дека моето мислење е неточно.
Што вика Марфи за ова ?
Јас ке ти кажам зошто е така , ама не затоа што сум го чул од Марфи.
И една препорака до тебе , земи дознај кои методи ги искористил Марфи и ти дојди си до вистината лично.
Не користи позајмено знаење , нема до нигде да стигнеш
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Сакаш за подсвест да дискутираш ?
Ај кажи ми која беше причината да ми кажеш дека моето мислење е неточно.
Што вика Марфи за ова ?
Јас ке ти кажам зошто е така , ама не затоа што сум го чул од Марфи.
И една препорака до тебе , земи дознај кои методи ги искористил Марфи и ти дојди си до вистината лично.
Не користи позајмено знаење , нема до нигде да стигнеш
Позајмено знаење? Кажи ми дали за нешто од тоа што го збориш можеш да подкрепиш со докази од твое лично искуство?
Јас не зборам врз основа на книгата на Марфи, или т.н позајмено знаење. Мое искуство, методи што ги имам применето на луѓе, и кои чисто случајно сите успеале.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.028
Wrong.

Подсвеста можеш да ја контролираш, ама има многу работа. Подсвеста сфаќа буквално. Подсвеста е таа што те одржува во живот. Свеста не заебава, свеста е рационална и резонира, подсвеста делува, инстинктивно. Подсвеста сфаќа буквално, и е поврзана со свеста, аналогно на тоа свеста може да ја контролира подсвеста, ако го одбере правото време и правиот начин.
Не знам по кој пат ти го кажувам ова, подсвеста НЕ МОЖЕШ да ја контролираш..
Можеш да влијаеш врз неа, можеш да ја истражуваш и да копаш по неа, ама не и да ја контролираш.
Ако ја контролираш - не е подсвест туку е свест.
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Позајмено знаење? Кажи ми дали за нешто од тоа што го збориш можеш да подкрепиш со докази од твое лично искуство?
Јас не зборам врз основа на книгата на Марфи, или т.н позајмено знаење. Мое искуство, методи што ги имам применето на луѓе, и кои чисто случајно сите успеале.
Aбе ти може да експериментираш со работи у стилот на авто сугестија ама прашањето е со која цел ?
Можеш да ги решаваш проблемите еден по еден и ке ти требаат едно 100 + животи додека не ги решиш сите .
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Чудна работа е потсвеста. Велам чудна затоа што необјасниво е тоа колку е секогаш во право. Само треба да научиме да го препознаваме и да го слушаме тој внатрешен глас, бидејќи тој секогаш ни го покажува вистинскиот пат. Честопати од невнимателност го занемаруваме, и дури подоцна го сфаќаме неговото значење, и што всушност сакал да каже и зошто. Значи овој поим го поистоветувам со интуиција бидејќи ни помага да донесеме одлуки за кои можеби нема реална основа, односно нема образложение зошто да се случи нешто или не, едноставно тоа што ни го зборува внатрешниот глас ни доаѓа како претчувство, а дали ќе го послушаме или не зависи од нас самите, што значи дека можеме само да го почувствуваме но сепак ние свесно си ги донесуваме одлуките дали ќе го послушаме или не.Но треба да го слушаме затоа што секогаш е во право. И тогаш кога мислиме дека не бил во право , всушност не сме успеале правилно да го интерпретираме.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Не знам по кој пат ти го кажувам ова, подсвеста НЕ МОЖЕШ да ја контролираш..
Можеш да влијаеш врз неа, можеш да ја истражуваш и да копаш по неа, ама не и да ја контролираш.
Ако ја контролираш - не е подсвест туку е свест.
Кога можеш да влијаеш врз нешто значи имаш некаква контрола врз тоа.
 
Г

Господ

Гостин
Влијание и контрола се различити ствари но контрола произлегува од добро машинизирано влијание.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom