Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Channar

гастроентерохепатолог
Член од
3 јуни 2011
Мислења
199
Поени од реакции
255
Чекај сеа расипан телефон ли играме? Ај нека објасни некој да не продолжи расипаниот телефон. Нели се симнале во Радишани и се заканувале во сред населба, не може да не биле забележани од постарите таму.
Па добро, не ли се гледа од авион дека во изминатиов период само на деца се удира?
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.779
Кој сака да дознае, ќе си прочита.

Текстов ми изгледа како многу одамна напишан, само се чекал вистинскиот момент да се објави... и коментарите под текстот ќе бидат интересни. Долг е премногу (а ограничувањето на пост тука 1800 карактери), и ме мрзи да преведувам сега, Српскиот ни е близок многу.





Звонимир Трајковић: На реду је Македонија


Македонија данас
Данашња Тадићева квислиншка политичка гарнитура спремна је да призна Косово као државу, ради добијања кандидатуре за чланство у ЕУ – а у суштини из личних интереса мале групе на власти. Тај процес признавања Косова као државе је у току и тече по директивама ЕУ, односно по условљавањима Немачке. И када се тај по Србију катастрофалан „преговарачки процес“ заврши Косово ће дефакто бити признато – Манифестум нон егет пробатионе (Очигледну ствар не треба доказивати), иако ће Тадић и остала владајућа гарнитура то реторички оспоравати. Тиме се циклус отимања Косова и Метохије завршава, и Немачака може кренути даље у остваривању своје балканске политике.
Негде средином 1996 Лорд Овен и Стотенберг разговарају са Милошевиће о већ познатим проблемима и ситуацији у региону. Лорд Овен изненада ван теме упита Милошевића: „а шта мислите о Македонији, колико ће опстати као држава“? Милошевић га погледа, испи гутљај вискија и рече: „па мислим још једно десетак а можда и петнаестак година“. „Сматрам да су вам процене лоше, много сте им времена дали, највише још пет до шест година“ – рече самоуверено Овен и врати се теми односа Србије, Хрватске и Босне као да је Македонија неважна и споредна ствар на коју и не треба трошити много времена. То је био период после Дејтона када је Милошевић промовисан за кључног миротворца на Балкану, па је Лорд Овен једним блиц питањем хтео да чује како Милошевић уопште гледа на позицију Македоније и колико уопште зна о западним плановима о подели Македоније између Албаније и Бугарске..........

Целиот текст, ТУКА
.
Празник е ај да не употребувам зборови со што би ја искажал лутината од текстов на неписмениов геџа
 

Man-ce-ster

fanatic
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
707
Нема предлози , таков народ сме. Ќе си седиш дома и ќе си ќутиш , поради тоа што си така научен. И така ќе биде се додека не те допрат тебе или некој твој близок, а се до тогаш ќе ме цитираш мене или некој друг што има ваков став.Добро е да се споделуваат информации во врска со ова , но да се тропаат глупости и да се објаснува некој како божем он да присуствувал на убиството па го знае цело сценарио , мешањето на политики и триста други глупости , е тоа е срањето.

Остајте ги децата , нека одморат барем на тој свет кога веќе овде биле третирани како кучиња...
Па не се глупости ако памтиш малку како се дешаваат работите......
Се сеќаваш ли на убиството пред ПМФ?????? Се сеќаваш ли на убиството на Сашо Боксер од Куманово????
 
T

Tetro

Гостин
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Изедоја гомна некој Германски и Српски медиуми... Немаше ништо освен каменување на 57мица и случајот со репортерите на 24 вести. Но за жал некој сака да ги спореди Македонците со дивјаците кои убиваат невини луѓе...
За Швабиве незнам, ама за Србиве не ме чуди секогаш кога има некоја негативна случка во Македонија секогаш коментираат, дури и во ударни термини се пренесуваат, а никогаш не сум видел нешто позитивно да кажат за Македонија, за разлика од нас. Едино Хрватите барем нешто позитивно ќе пренесат за Македонија а за другите не сум слушнал
 
S

stefi

Гостин
Чекај сеа расипан телефон ли играме? Ај нека објасни некој да не продолжи расипаниот телефон. Нели се симнале во Радишани и се заканувале во сред населба, не може да не биле забележани од постарите таму.
никој не спомна дека се заканувале на сред населба. Си бил во радишани навечер да видиш како е? си бил да видиш кај се седи? Да имало некоја голема тепачка би ја приметиле, ама се зборува само за закани...
 

Channar

гастроентерохепатолог
Член од
3 јуни 2011
Мислења
199
Поени од реакции
255
И ќе ве замолам, АКО МОЖЕ, муабетиве да не движат кон препукавање за да нема ситење од страна. Ви кажав само информација од близок човек во кого верувам и не мора да се сфати како точна, коректна итн. Само, без препукавања, пак АКО МОЖЕ
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Да имапе кршење на куќи на Албанци во Радишани... досега Алсат ќе повампиреа...
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
никој не спомна дека се заканувале на сред населба. Си бил во радишани навечер да видиш како е? си бил да видиш кај се седи? Да имало некоја голема тепачка би ја приметиле, ама се зборува само за закани...
Значи качачки бандити не се симнале во Радишани, па кај се одвивала заканата?
 

Cassaro

Паразит
Член од
15 февруари 2012
Мислења
3.310
Поени од реакции
10.326
Па не се глупости бе серко ако памтиш малку како се дешаваат работите......
Се сеќаваш ли на убиството пред ПМФ?????? Се сеќаваш ли на убиството на Сашо Боксер од Куманово????
И што стори ти во врска со овие 3 убиства ,заедно со твоите други жути пријатели од овој жут форум ? Доби лајкови на твоето мислење, трофеи , репутација , зголемен број на мислења ? Каков е твојот придонес ? Јас ќе ти одговорам за да ме заштедиш од повторно цитирање и одговарање на твоите глупави и ограничени прашања... НИКАКОВ

Не реков јас дека сум нешто подобар од тебе, т.е сум не ЗАМАРАМ СО ГЛУПОСТИ.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Праша членот ИИ некоја страна поназад,ама го игнорирате,ај јас пак ќе прашам-дали знаете дали се пратени нуркачки екипи да го претресат езерото ?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.848
Поени од реакции
26.444
Што ќе вратиш бре мрсулче едно валкано? Што ќе вратиш инвалиду низаеден. Не знам кој те толерира тука на ова место и како те толерираат, но знам дека токму поради оваков калап на „луѓе“ страда цело општество. Поради некој како тебе (било албанец, макецонец, француз), сакаш да кажеш глупаку конвенционален дека треба и јас и мојата фамилија да страдаме. Треба мојата фамилија да умре за ти глупаку да испратиш порака дека така ќе се пресметуваш со сите оние коишто непосредно го тероризираат твојот „чопор“? Не ми се верува колку глупав народ живее во оваа вукојебина.
Треба да страдате, дека ќутите пред злосторствата на вашите ѕверови, и кога треба да се казнат излегувате да ги браните. Цел еден народ страда од вас и такви како вас племенски идиоти кои
живеат од бедата на другите луѓе... Ебави крвниците скапани.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
мoжеби и нетреба да збориме се додека не се открие дали се Албанци или наши, ама доколку станува збор за етничка расправија мислам дека редно време ќе биде да ги сопреме овие збиднувања со тоа што ќе застанеме да си ја браниме татковината како што ни доликува. не треба да дозволиме да не тероризира неписмено племе што нема никаква историја и сака да ни го повреди и загрози физичкиот интегритет и достоинство.
данте. во околината на железарсково езеро имаш само ниви кои ги поседуваат албанци на кои садат бостан. околните села се претежно албански... на тоа место кај езерцето одат претежно албанци. што мислисш кој ги убил? сите зборат дека се албанци - ваљда има нешто - што викаш на ова?
јас (како и многу други) мислам дека се работи за убиство од меѓуетничка основа поткрепено со претходна вербална расправија... ако дојде време да се војува сите што пишуваат на фејс форум и слично верувај ке се укењаат у гаѓи и при прва прилика ке фатат магла. кој грција кој србија кој бугарија - веќе виден филм. ке останат само оние кои немаат каде да одат и немаат ни средства за да отидат било каде па сакале несакале ке бидат принудени да се борат за себе и зас војата слобода - не за државата. тие кои се бореа за државата во 2001 видовме што ги снајде - некои завршија во затвор ( невините ) некои ги убија ( чесните ) и некои седнаа на фотељи ( терористите ) - после ваква ситуација НИКОЈ нема да искочи и да се бори за државата затоа што државата во ниеден момент не се грижи за обичниот граѓанин, напротив гледа да го исцеди финансиски до крај додека не умре за глад!

да не забегуваме ептен надвор од темата... накај бутел коли послабо се движат попразно никогаш не било! на фејс прочитав прееска се организирало наводно некој протест пред влада у понеделник у 3 - не ми е јасно зашто се организира у понеделник кога ништо не живо не ра боти. нема да има ефект од тоа ама ај. - у секој случај каков протест и да има кај и да има сакам да присуствувам... и мислам дека е рено време еден асален протест да се направи.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
125 strani...
Ne vi e sram be?
126 е оваа страна на која ти е постот, тука прекинувам зашто ми се спие, продолжувам утре. Лека ноќ на сите членови на кајгана и убаво да си поминат сите за овој празинк каде и да се ако не се слушнеме:)(y)
 
S

stefi

Гостин
Значи качачки бандити не се симнале во Радишани, па кај се одвивала заканата?
По што дозна дека не се симнале во радишани?? Вака: Во радишани може да се симнат, навечер се седипо градинки итн. може да им пријдат, да се закачнат и да им се закануваат, ако се повеќе или постари децава нормално ќе избегаат, овие ќе си отидат и никому ништо... дали сега е појасно?/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom