Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

N

Nessa Alcarin

Гостин
koja e*ana drzava imas masakar srede glaven grad
ni se fateni ubicite
niti se prezemaat nekoi merki
a da e postrasno se apsat nasi gragani vo Burundi go nema ova sto se slucuva vo makedonija
Е што сакам да ти кажам јас цело време.
Ништо нема да се направи ако сега излеземе и убиеме некој Албанец (ова по претпоставка дека Албанците се виновни за убиството)
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Ако планираш да бидеш саркастичен на моите постови, уште сега ти велам дека ќе те игнорирам и „не те сакам повеќе“ :P
Проблемот треба да се побара во тие кои дозволиле ова да се случи. Кај тие што не си ја гледаат работата и кои дозволиле вооружени убици да шетат слободно. Ние колку и да се пукаме, нема да ги убиеме тие што го сториле убиството.
Полицијата е задолжена да фаќа криминалци,но не и да предвидува кој што ќе стори/Ти бараш систем кој ќе предвидува убиства и други кривични дела.

За повеќе земи гледај го Minority report.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Ако мислиш дека државата е неспособна, тогаш грешиш кога сакаш да го разрешиш проблемот со војна. Ај кажи ми кој ќе излезе победник од сето тоа? Ќе има загуби и од двете страни. Јас гласав за држава во која можам слободно да живеам и да имам соживот со сите етнички заедници. Ако некој тоа не успеал да ми го овозможи тогаш нема што од мене да чека да се борам јас за тој пак да си седи во фотеља.
toa sto si glasala ti e ok
ama realnosta sto ja gledas na teren e taa
koj sozivot nema sozivot masakar ima srede glaven grad mladi deca podredeni i ubieni !!!
Bez nikogo da provociraat bez nikogo da cepkaat otisle da lovat riba i za toa se ubieni utre ova moze da ti se sluci i tebe i toa ako odis vo prodavnica da kupis mastika vo Cair na primer !!!
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Ако е така, тогаш нема потреба да веќе да се докажува за Албанците, треба само да се почне со егзекуција.
Добро дете.. Ако ти можеш свирепо да убиеш некој кој е само од друга етничка заедница, а нема допирни точки со убиството на 5 темина убиени, јас не можам. Во тој случај, ти не си ништо повеќе од самите убици. (извини ако те навредив)
Лесно е да се чукаме во гради овде на форум и да велиме дека сите ќе ги испотепаме. Ама ај нека каже некој дали досега има ракувано со огнено оружје, или дали би убил некој свирепо.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.805
Поени од реакции
3.058
Бре!!! Можеше ова да го преформулираш и во "СО ГЛАВА ВО ЅИД!"

а ти што предлагаш ? еднаш засекогаш да го решиме проблемов или да страдаме како до сега и со тек на време да не истребат?

неможам свесно да оставам да не тепаат а јас да седам со скрстени раце, и знам дека нема друг начин.. се покажало тоа во минатото.

пак те прашувам Што предлагаш ти?
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
не можеш да предвидиш кој кога ќе изврши криминал .. тоа е невозможно , не се расправајте за тоа .. може само да се нагаѓа кој би извршил ..
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Полицијата е задолжена да фаќа криминалци,но не и да предвидува кој што ќе стори/Ти бараш систем кој ќе предвидува убиства и други кривични дела.

За повеќе земи гледај го Minority report.
Па сигурно убиците не биле некои цвеќиња за мирисање... Зошто досега не биле уапсени... Зошто поседувале оружје? Некој не си ја завршил работата како што треба!
Еве и тебе ќе те прашам, дали си ракувал до сега со огнено оружје? И дали свирепо би убил некој, ако дојде меѓуетничка војна?
 
P

Princ

Гостин
Дали се огласи ДПА во врска со убиствата?
Да, ова е извадок од нивната изјава (преведено со гугл транслејт)
ДПА, исто така, го осуди чинот на барање за решавање на случајот брзо.
"Албанската Демократска партија го осудува чинот на убивање петкратно во близина на Скопје, а во исто време привлечен за сите граѓани да си ги избричат ​​неговиот темперамент, а не падне жртва на разни шпекулации и провокации.Бараме правда што е можно поскоро да се открие конкретниот случај и кај авторите биде повикан на одговорност ", така да реагираат во ДПА.
Извор (на Албански, жалам... не најдов некој Македонски медиум да ја има пренесено реакцијата на ДПА)
Дали се огласија мал милион невладини орг.?
Не сеуште, но 100% ќе се огласат. Премногу е рано. Не знам ни дали се погребани егзекутираните.
Дали излезе некој албанец да протестира дека се неправедни овие обвинувања дека се они убијци?
Значи никој не вели дека убиецот/убијците не се Албанци. Појма немам што се, жими мајка.
Зошто тресеш зелени и пред да обвиниш не размислиш подобро и не фатиш да читаш?
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Го начекав на ФБ,држи малку вода подолу ова што ќе го пастирам...

Zoran Burevesnik Bozinovski
OVA GO DOBIV PRED MALKU VO INBOX. GO SPODELUVAM SO VAS:

Хронологија на вчерашниот ден и мала анализа

5 кратно убиство може да направи

1.Лице со психичка пореметеност
2.Професионалци
3.Судар помеѓу вооружени групи

Од тоа што се гледа на видео записите ,достапни на интернет ,одама се искључува точката под број 1 ,заради тоа што нема познат случај да неколку лица со иста дијагноза на психичка пореметеност се здружиле да напраат вакво злодело.
Убиените лица небиле врзани туку биле од близина убиени и спрема информациите на МВР им се пукало од зад грб ,што значи дека доколку лицата кој пукале биле со психичка пореметеност нема случај да го сторат тоа на таков начин пак ниту жртвите би се однесувале така туку би почнале да бегаат доколу такви лица биле блиску до нив и вооружени.
Отпаѓа и точка 3 ,заради што убиените немале криминален профил

По се што е достапно од вчера во медиумите и извештаите на полицијата како и изјавата на Јанкуловска ,видео материјалот од медиумските кујќи како и кључната изјава на Јанкуловска дека жртвите небиле виновни може да се залучи

Жртвите биле опколени со најмалку 3 лица до 4 .Им било наредено да ги стават рацете на грб ,што го сториле тоа,на најмалку двајца од нив им било наредено да клекнат на земја со рацете на грб.Сведокот кој се наоѓал на 40-60 метри од нив е убиен во трчање (бегање).
Оваа постапка е однос на униформирани лица при фајќање на ловокрадци или криминалци ,а по односот на жртвите кои ги препознале веројатно се работи за припадници на МВР .Не порбале да бегаат ,а на земјата се гледало една лична карта спрема тврдење на очевидец,што значи дека биле легитимирани.

Посебно запрепастува што СИТЕЛ ТВ и Вечер дошле 25 минути пред телата да бидат откриени од МВР .Односно најмалку дошло лицето Александар Спасовски кој со Ивона Талевска биле во договор да ја извести што се случило.
Спрема видео материјалот од изјавата на мештаните после заминувањето на ТВ Сител и Вечер се појавила полицијата која вршела истрага.
Се поставува и прашање зошто МВР не ги повикала на разговор овие лица од СИТЕЛ и ВЕЧЕР како и уредниците на сите портали кој тврдеја дека убиците се Албанци.Дали СИТЕЛ и ВЕЧЕР претпоставуваат или знаат кој се убијците.
Молчењето на МВР како и на сите про-Владини медиуми како и МВР ,па изјавите на владините медиуми дека се во прашање албанци до изјавата на Гордана Јанкуловска да се смалат меѓуетничките тензии не е само манипулација за долвање во оган кога тие незнаат кој се убијците ,или знаат.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
а ти што предлагаш ? еднаш засекогаш да го решиме проблемов или да страдаме како до сега и со тек на време да не истребат?

неможам свесно да оставам да не тепаат а јас да седам со скрстени раце, и знам дека нема друг начин.. се покажало тоа во минатото.

пак те прашувам Што предлагаш ти?
Предлагам да се препознае очигледното - Дека овие провокации имаат за цел да предизвикаат војна, и дека таа војна е посакувана токму од оние кој толку ги мразиш. Ако се врати на ист начин, и се убие недолжен човек како реакција на овие настани, оние кој стојат позади овие мрачни планови, ќе си го добијат изговорот да започнат со тоа што го планираат.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Член од
17 февруари 2006
Мислења
20
Поени од реакции
5
а ти што предлагаш ? еднаш засекогаш да го решиме проблемов или да страдаме како до сега и со тек на време да не истребат?

неможам свесно да оставам да не тепаат а јас да седам со скрстени раце, и знам дека нема друг начин.. се покажало тоа во минатото.

пак те прашувам Што предлагаш ти?
Има избрани и платени луѓе што треба да го решаваат проблемот. Ако не сакаат, треба да се изврши притисок врз нив. Со протести, петиции или на некој друг начин.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
toa sto si glasala ti e ok
ama realnosta sto ja gledas na teren e taa
koj sozivot nema sozivot masakar ima srede glaven grad mladi deca podredeni i ubieni !!!
Bez nikogo da provociraat bez nikogo da cepkaat otisle da lovat riba i za toa se ubieni utre ova moze da ti se sluci i tebe i toa ako odis vo prodavnica da kupis mastika vo Cair na primer !!!
И кој е овде крив? Сигурно никој на своја рака (без политичка позадина) нема мене да ме нападне во Чаир. Доколку ме нападне без причина тогаш е психопат и треба да се затвори.

Лошо е што самите си се правиме пиони. Некој ќе ни каже оп и ние скокаме сите. Треба да размислиме со нашите глави.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom