Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

te-ultra

ILLYRIAN
Член од
17 октомври 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
1.100
А во Гостивар демолирањето мудро беше? Се бунеше ли и тогаш? Или само кога ти одговара?
По 5-ти пат, во Македонија ИМА доживотна казна, за специјални случаи, и овој е еден од нив.
Nikakvo nasiltsvo ne opravduvam,vo gostivar se znaese koj na kogo pukal,vo ovoj slucaj se znae nesto!?
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
уште едно големо фала до вас и вашите денешни следбеници.​
да даде Господ да си ги копате децата како жалниве луѓе денес што ќе прават
Не се они криви крива е Америка она ни рече ЗАПРЕТЕ СО ОГНОТ .
Србија со случајот на Косово не го запре огнот и беше бомбардирана од НАТО т.е Америка .
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.874
Ок дали мора од секоја трагедија да се прави меѓуетничка тензија... Не знаеме дали убиецот е Албанец, некој љуби да претпоставува и да вжештува амтосфера. Ако се испостави дека е така јас ќе бидам прва што ќе им испцујам све до трето колено, ама дај барем до тогаш смирете живци и помолете се дека Јанкуловска ќе биде успешна во пронаоѓање на сторитетлите како што беше во наогање на покер апарати. И ако после ова прочитам уште една детонатор breaking news ќе вриштам. Ако ова се заташка не оставка него треба цело мвр да се протера од државава.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Nikakvo nasiltsvo ne opravduvam,vo gostivar se znaese koj na kogo pukal,vo ovoj slucaj se znae nesto!?
Да се знаеше кој пукал, па што?
Демолирање на коли и дуќани на луѓе кои никаква врска немаат со убиецот освен иста националност е во ред? По твојата логика и денешново демолирање е во ред.

По мојата, и двете не се во ред.
 
Член од
13 септември 2011
Мислења
143
Поени од реакции
469
Формално немаше војна, ама беше исто толку страшно и вознемирувачки. Оди кажи им на семејствата на загинатите, утеши ги со зборовите: Ама тоа не беше војна. Толку млади животи згаснаа и тогаш.

Не велам дека вака е добро, ама не сметам и дека треба да се убиваме едни со други.

Едноставно не сакам насилство, не сакам луѓе да умираат, не сакам да се колат едни со други. Не сакам, доволно ми е тешко ова што го гледам денес и покрај тоа што не знам никој од настраданите. БОЛНО е, тешко ми е, разбираш? НЕ сакам да гледам уште расплакани мајки и татковци кои го изгубиле она што им е најсвето.

Македонија ми е најголема љубов и сакам да го гледам нејзиниот просперитет, не сакам да биде проголтана од црната дупка која се создава на Балканот.

Прости ми што не сакам да има војна.
Успеа *целосно* да не ме разбереш.
Да стануваше збор за парцијално неразбирање, немаше да ти одговорам, но еве:
Никој здрав Македонец не сака војна.
Македонија до сега немала војна. Нас нѐ нападнаа, ние се браневме. Кога ќе те нападнат (насилство), ти мораш да се браниш (насилство).
Не може кога ќе те нападнат и ти убиваат во државата, ти да речеш: не напаѓам јас, затоа што ќе има мајки во црно.
Па веќе има мајки во црно. Статистичка среќа е што не е твојата, мојата или на блиските итн.
Ова е ужас.
Единствен начин да се сопре ужасот е со насилство (со сила).
Ако познаваш друг начин, да го чујам.
ПРОВЕРЕН начин.
До сега, од кога постоиме како раса човечка, важи тоа што го напоменав.

А најсмешното е дека сме Македонци во Македонија и не можеме да ја контролираме државава.
Сега, ако има МВР читатели, треба да се постапи чистење село по село додека не се најдени сторителите.
А кога ќе се најдат, да се застрелаат бидејќи претчувствувам дека ќе се бунат при апсење.
Тогаш можеш да речеш дека сме ДРЖАВА.
Во спротивно сме тест-држава, експеримент на повисоки структури.
 
Член од
3 декември 2011
Мислења
112
Поени од реакции
145
Не ги најдоа, ама знаеш има уште едне проблем: ВО МАКЕДОНИЈА НЕМА ЗАКОН ЗА ДОЖИВОТНА КАЗНА!

Дали во Македонија конечно ќе се воведе доживотна казна?
Нема потреба од доживотна казна , потребна е СМРТНА КАЗНА јас од мои пари ни денар не планирам да дадам за да труат , да јадат и пијат по затвори . Абе криво ми е воздухот што го дишат .
Ваквите само на клада !!!
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
уште едно големо фала до вас и вашите денешни следбеници.​
да даде Господ да си ги копате децата како жалниве луѓе денес што ќе прават

Не е до нив бе.. постојат поголеми сили,поголеми политики.. никој македонец неќе да му даде права на албанец ама баш никој.. ама Сад ако рече нешто така и ќе биде.. се виде на Белград што му беше кога одбија нивна наредба.. трауми имаат некои луѓе до ден денес...
 
Член од
8 март 2012
Мислења
24
Поени од реакции
5
Формално немаше војна, ама беше исто толку страшно и вознемирувачки. Оди кажи им на семејствата на загинатите, утеши ги со зборовите: Ама тоа не беше војна. Толку млади животи згаснаа и тогаш.

Не велам дека вака е добро, ама не сметам и дека треба да се убиваме едни со други.

Едноставно не сакам насилство, не сакам луѓе да умираат, не сакам да се колат едни со други. Не сакам, доволно ми е тешко ова што го гледам денес и покрај тоа што не знам никој од настраданите. БОЛНО е, тешко ми е, разбираш? НЕ сакам да гледам уште расплакани мајки и татковци кои го изгубиле она што им е најсвето.

Македонија ми е најголема љубов и сакам да го гледам нејзиниот просперитет, не сакам да биде проголтана од црната дупка која се создава на Балканот.

Прости ми што не сакам да има војна.
Никој од нас несака насилство и убиства но треба да запомниме едно нешто...Или ние или они ;) Ако ние несакаме они сакаат они ке дигнат бунт ,војна и ке не уништат ;)
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
уште едно големо фала до вас и вашите денешни следбеници.​
да даде Господ да си ги копате децата како жалниве луѓе денес што ќе прават
Точно, како 1 на 1...и на сегашнава власт и го посакувам тоа....и се најлошо....
Тешко на семејствата...Бог да ги прости луѓево....многу тажно...
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.047
Поени од реакции
15.014
Ми се повраќа од Албанци и од нивните малоумни коменатри на форумов.
Муабетов не ти држи место затоа што и самата (како и сите нас) не знаеш дали албанци го направиле тоа...и да го направиле, нема потреба да ги навредуваш сите албанци заради некои болни луѓе извршители на злосторство
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.508
Поени од реакции
47.690
Добро бе Терези,а кога ќе се испостави дека се албанци убијците тогаш што правиме ?
нов Марш на мирот, се знае !!

ни ја на почеток не мислев дека е таква работава ама сеа сум многу сигурен.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не ги најдоа, ама знаеш има уште едне проблем: ВО МАКЕДОНИЈА НЕМА ЗАКОН ЗА ДОЖИВОТНА КАЗНА!

Дали во Македонија конечно ќе се воведе доживотна казна?
Има доживотна.
Ни треба враќање на смртната казна под итно! Оние кој го сторија овој масакар или на било каков начин се поврзани треба јавно да се обесат на плоштад. Нема да ги вратиме децата од гроб, но барем нема да ги раниме копилињата во затвор. За некоја нова коалиција да ги помилува за некоја година. Смрт на копилињата бездушни!
И веднаш да се прогласи ден на жалост! Бог да ги прости, немам збор за сочувство.
 
P

Princ

Гостин
Не знаеме дали убиецот е Албанец, некој љуби да претпоставува и да вжештува амтосфера.
Точно, не знаеме дали е, а и ако е не знам зошто би ми пцуела мене се до трето колено кога јас немам никаква директна или индиректна врска со случајов, освен што сум Албанец. Колективот не може да сноси одговорност за поединецот. Живееме во слободна демократска земја и институциите на системот треба да ја превземат одговорноста за решавање на ваквите случаеви со брзо и ефикасно апсење, и брзо и ефикасно судење. Истот важи за случајот во средното училиште од пред 1 година и случајот во Гостивар (каде убиецот/убијците беа Македонци) и истото важи за овој случај (каде под претпоставка убиецот/убијците би бил/е Албанец/Албанци).
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
нов Марш на мирот, се знае !!

ни ја на почеток не мислев дека е таква работава ама сеа сум многу сигурен.
Да марш на мирот а пред влада се вееше само Албанско знаем и извикуваа УЧК УЧК.....јас минев тогаш и се запрепастив .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom