Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.655
Поени од реакции
29.171
Ние овде што ќе пишиме нема да смени ништо треба да се собериме да излезиме масовно ! Да не види Светот дека со нас нема зафркавање!
Не треба да види светот, треба да види некој што е многу блиску, колку е тешка грутката во срцето и колку сложен може овој народ да биде кога сакаат крајот да ни го видат.
 

te-ultra

ILLYRIAN
Член од
17 октомври 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
1.100
се вратив од простест пред пола саат вистина е дека има искршено неколку албански коли, каменувана куќа запалени некои објекти и автобус искршен
i go osvetlivte slucajot so toa???? go najdovte vinovnikot?? BRAVO mnogu mudra postapka :tapp:
 
Член од
13 март 2011
Мислења
42
Поени од реакции
12
Како што кажаа на прес-конференцијата имаат “некои“ сознанија, повикале 30-тина души на разговор, а не сакале да излезат со многу детални информации бидејќи би се нарушила истрагата.. Ми мириса дека знаат дека нападачите се од друга националност..
А за протестот што зборите, се формираат групи по фејсбуков:
http://www.facebook.com/groups/205793006198720/
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Простете не можам да ви ги читам теорииве на заговор, повикување на битки, војни, не знам што.
Само знам дека ми се слоши од врисоциве на Сител од луѓево кои си ги изгубија децава. Што се 20 години? Пу бре што се шета на земјава. Болни луѓе.
 
H

HITCH

Гостин
Кажете ми се дозна кои се сторителите?
Не ги најдоа, ама знаеш има уште едне проблем: ВО МАКЕДОНИЈА НЕМА ЗАКОН ЗА ДОЖИВОТНА КАЗНА!

Дали во Македонија конечно ќе се воведе доживотна казна?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Се поставува прашањето, како ти не си научила до сега нешто?
Имаше ли војна 2001?
Технички, строго формално, ригорозно: одговорот е НЕ. Не беше прогласена ни воена состојба, а парламентот непопречено заседаваше.
,
Формално немаше војна, ама беше исто толку страшно и вознемирувачки. Оди кажи им на семејствата на загинатите, утеши ги со зборовите: Ама тоа не беше војна. Толку млади животи згаснаа и тогаш.

Не велам дека вака е добро, ама не сметам и дека треба да се убиваме едни со други.

Едноставно не сакам насилство, не сакам луѓе да умираат, не сакам да се колат едни со други. Не сакам, доволно ми е тешко ова што го гледам денес и покрај тоа што не знам никој од настраданите. БОЛНО е, тешко ми е, разбираш? НЕ сакам да гледам уште расплакани мајки и татковци кои го изгубиле она што им е најсвето.

Македонија ми е најголема љубов и сакам да го гледам нејзиниот просперитет, не сакам да биде проголтана од црната дупка која се создава на Балканот.

Прости ми што не сакам да има војна.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Не ги најдоа, ама знаеш има уште едне проблем: ВО МАКЕДОНИЈА НЕМА ЗАКОН ЗА ДОЖИВОТНА КАЗНА!

Дали во Македонија конечно ќе се воведе доживотна казна?
Има доживотен затвор во МК предвиден со закон. Тешки нека ги фатат сторителите, казната си постои за да се примени.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
i go osvetlivte slucajot so toa???? go najdovte vinovnikot?? BRAVO mnogu mudra postapka :tapp:
А во Гостивар демолирањето мудро беше? Се бунеше ли и тогаш? Или само кога ти одговара?
Не ги најдоа, ама знаеш има уште едне проблем: ВО МАКЕДОНИЈА НЕМА ЗАКОН ЗА ДОЖИВОТНА КАЗНА!

Дали во Македонија конечно ќе се воведе доживотна казна?
По 5-ти пат, во Македонија ИМА доживотна казна, за специјални случаи, и овој е еден од нив.
 
Член од
1 мај 2009
Мислења
204
Поени од реакции
52
Се поставува прашањето, како ти не си научила до сега нешто?
Имаше ли војна 2001?
Технички, строго формално, ригорозно: одговорот е НЕ. Не беше прогласена ни воена состојба, а парламентот непопречено заседаваше.
Па и сега се случува исто: контрола немаш над западна Македонија, да не зборуваме премини накај протекторатот Косово и Алб., кога беше протестот за Јаким, кој се бранеше од ш. кој нападна џандар и ќерќата негова, цел Гостивар беше со транспаренти г. алб. Кршеа Македонски дуќани.
Во Струга, кога беа протестите, се зборуваше за г. алб., нетрпение по етничка основа, итн.
На сите нивни собири, има само алб. знамиња.
Тоа е тивка војна, тивко етничко чистење.
Ти тепаат Македонци во автобуси, никој не ги апси.
Ова се случува *САМО* оваа година, 2012, 4 месеци.

Немојте со такви плитки ставови, како вие сте серазумски, сезнаечки битија, па знаеле што е лошо, што е добро,

Еве, ова е ужас, ужас во Македонија што се случува, никој не превзема ништо, точно се знае дека позади тоа се алб.
И? Единствена комуникација со тој тип на луѓе (дали се луѓе, е битно прашање тука) е насилството. Како што забележал и Hobbes,
Se slucuva, bas e taka. Si razmislil zosto? Dosta gledame povrshno. Prvata tepacka (ovaa tepacka sezona) kade se sluci i na kogo?
Kjotek jadea albanci, nedolzni. Oko za oko....

Ne plakjale danoci .... koj e kriv? Vlasta i lokalnite samoupravi znachi DUI. AKo ne sobiraat danoci infrastrukturata ke im stoi. Sami so svoj kamen po glava...svesni se, oni se odgovorni za danoci.

Kriminal....treba da bide zaednicki motivirana cel. Kriminalot e fakt na zivotot i nema ziva sila sto ke go iskoreni (kokain od Meksiko i Kolumbija vo USA na pr...war on drugs!!?) . Kriminalot treba da se drzi vo kontrola i sekako, da nema zrtvi na kriminalot.

Protestite vo Gostivar, krshenje stakla i koli na makedonci! A sto ocekuvas? Kolku sto se prosti i nazadeni oni tolku sme i nie. Nekoj se pofali deka vo Radishani bile iskrsheni koli, prozori i avtobus. Ete ti go prostotilakot.

Albanski znaminja na protesti i plostadi? A sto ocekuvase, makedonski znaminja?

Ne se pravam nekoj pacifist nego sakam da ziveam vo MIR.

Treba da pocneme da gledame kakvi gestovi pravime kako narod. Sto pravime nie albancite da se osekjaat deka ne se pod nivo? Takvi poraki prenesuvame. Ova e covecka psihologija, ne go gledaj vo etnicka ramka. Ako ti ignorirash eden covek totalno i ne mu se obrakjas i mu davas do znaenje deka e nepozelen, deka e tugj pa brat be toj covek bash taka ke se odnesuva. Ke se grupchi so tie sto se kako nego i ke go mrazi ostatokot od opstestvoto.

Da ne se pravime na tosho.... kakvo mislenje imas za albancite? Kolku albanci poznavas? Si rekol "dobar den" na albanec? Si kupil nesto od albanec od tezga na pazarce?
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.047
Поени од реакции
15.014
се вратив од простест пред пола саат вистина е дека има искршено неколку албански коли, каменувана куќа запалени некои објекти и автобус искршен
докажавте дека сте дивјаци, дека не ни знаете кои се виновниците, но сепак уништувате. Најбитно е бесот го испразнавте
 

Kajgana Shop

На врв Bottom