Колумната на Венко Андоновски

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.309
Поени од реакции
8.438
Зошто ова мора да биде вака... Јас мислам дека најмногу ќе заработува професорот по математика, затоа што ќе држи и приватни часови... Иако хирургот ќе зема и мито. Од кога тоа видот на дипломата кажува кој и колку ќе заработува? Не ти вреди крајот на постот, на почетокот правиш класификација по дипломи. Во овој свет ама на никој не му е гајле што си завршил ако не ја вршиш работата како што треба.
А треба да потенцирам дека споредбата ја правиш, со пресметка дека професорот е чесен, и хирургот е чесен, и дека сите овие знаат да си ја работат работата?
Епа ајде, хирургот нека биде најдобар и професорот најдобар (професор во средно училиште).
Кој треба да зема поголема плата?
--- надополнето: 7 април 2012 во 12:05 ---
Веројатно нема.
Како што секој може да биде психолог. Кој требало да го цениме.
Секој може да заврши психологија, но не и да биде добар психолог.
Затоа имаш кадри психолози по школите, клати врата - земај плата.
Работат, ништо. Оди прашај ги во клиника дали секој може да го работи тоа.......
--- надополнето: 7 април 2012 во 12:07 ---
Те поштувам професоре,ама таква лоша предрасуда и пополнување редови за тотално небитна работа....хмммм

Така и треба да биде.
Лево е на работа, десно во приватен живот.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.605
Поени од реакции
22.792
Jок, јок, не се разбираме некако.
Утре јас ќе имам диплома дека сум психолог, некој ќе биде хирург, а некој ќе биде професор по математика. Најмногу треба да заработува хирургот, јас зависи каде сум и со кого работам, колку е значајна и потребна мојата работа, и колку лесно сум заменлива, а на трето место ќе биде професорот по математика во средно школо. Професорот по математика на факултет ќе заработува повеќе од него, затоа што неговиот материјал ќе биде пообемен, постручен итн.
А не затоа што имам диплома, да земам поголема плата. Туку зошто мојата диплома значи и специфично работно место, нешто што не може секој да го работи.
Да бидеме искрени, секој може да биде месар.
да да очигледно е дека не се разбираме.
можи дека е касно на вечер па уморни сте.
утре е идно време. ти можеби ке имаш диплома и од космонаут,ама за жал ке немаш работа.
на тоа повеќе мислев.
јас реков ако си вработена како професор ок , би требало да бидеш подобро платена од незнам таму шијачка.
ама ако си вработена како шијачка а имаш диплома од професор, а колешката има средно, сепак треба да земате исти плати.
значи прво вработете се за тоа што сте завршиле па после очекувајте незнам што, се доттогаш сите сте исти. и тие со средно и тие со основно и тие што се магистри. мада мислам дека ако се бара пракса , немате шанси ни кафекувар да бидете.
џабе ке ви биди та дипломата, а тие 12000 мисловна именка.
се се сведува на тоа што после факултетот. дали ке најдите работа и каква, а не јас имам диплома дајтеми повеќе од тој со средно, иако работите двата зад шанкот потполно иста работа.
дипломата не ти значи ништо ако не си вработена или работиш нешто што врска нема со диопломата, што значи по некоја логика
ти можеш да си го поторшиш и пола живот од бубање, но тоа нема да ти даде да за прво дека треба да земаш повисока плата од некој со средно.посебно не ако не работиш за тоа што си учел или си невработена( што е најчест случај).
а пошто со дипломи има со лопата да ги ринеш, а работа никаде, незнам колку ви е паметна инвестиција да вложите толкав дел од животот башка пари за да земате иста плата со некој што завршил само средно. а стажот каде е ??? кога планирате во пензија да одите. ама во ред надежта последна умира, секогаш можете да се надевате дека еден ден ке ви се исплати трудот, исто како и што месарот сонува за плата од 40000. само разликата е што него ако земиме дека завршил само средно и не вложил којзнае што нема што да изгуби, додека вие се што е под таа плата ви е чист промашај. кој е во предност тука????
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Секој може да заврши психологија, но не и да биде добар психолог.
Затоа имаш кадри психолози по школите, клати врата - земај плата.
Работат, ништо. Оди прашај ги во клиника дали секој може да го работи тоа.......
Не беше расправата околку кој колку е добар во тоа што го работи. Туку, дека секој може скоро се да работи. Оттаму почнува се.

Значи, од месар до месар има разлика. Можеби „тој лигушот“ е најдобар во југоисточна Европа? Што значи дека ни Венко а ни ти не можите да му ја работите неговата работа, квалитативно.

И тој може да пишува книга и колумни.
Ама квалитетот е во прашање.
Ама ОК, продолжете со своите егоцентрични и малоумни теории дека некој треба да ве цени повеќе заради образованието кое го добивате каде...

Може да го заврши секој, само во оваа скапана земја
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.309
Поени од реакции
8.438
Не беше расправата околку кој колку е добар во тоа што го работи. Туку, дека секој може скоро се да работи. Оттаму почнува се.

Значи, од месар до месар има разлика. Можеби „тој лигушот“ е најдобар во југоисточна Европа? Што значи дека ни Венко а ни ти не можите да му ја работите неговата работа, квалитативно.

И тој може да пишува книга и колумни.
Ама квалитетот е во прашање.
Ама ОК, продолжете со своите егоцентрични и малоумни теории дека некој треба да ве цени повеќе заради образованието кое го добивате каде...
Јас не можам да бидам хирург. Имам проблем со видот.
Некој не може да биде психолог. Нема трпение, нема разбирање, ниту пак може објективно да се постави.
Некој не може да биде космонаут, генерал.....

Да, интелектуалниот труд се плаќа и ќе се плаќа повеќе, и заслужено, зошто и јас со факултет и таа без факултет можеме да чистиме вециња, ама јас со факултет можам да бидам и психолог, а таа не може.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Веројатно нема.
Како што секој може да биде психолог. Кој требало да го цениме.
Не би рекол има некој луѓе кој не ги бива за учење(да не речам природно глупи) или барем несакаат да учат. Како и да е треба да се плати тоа што некој учел факс тоа е труд. Психолог може да сече салама ама Саламар неможе да врши психотерпија по Гешталд метод или како и да се викаше тоа.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
9.000
Поени од реакции
5.635
Проблемот е што некои како Венко, кои цел живот се професори и никогаш немале прилика да работат во „реалниот сектор“ кажуваат кој, како и колку треба да земе плата. Исто е и на форумот, сигурен сум дека голем дел од членовите на форумов не работеле и само донесуваат заклучоци на она што го слушнале. Уште еднаш ќе кажам, дипломата е предност, но не е се. Сум запознал луѓе кои со средно прават по 100.000 евра годишно чисти пари во Македонија, а има луѓе со врвни факултети кои не можат да сврзат крај со крај, професори на факултети кои не се способни да плаќаат ни рата за кредит, итн... итн... И не мора секогаш да имаш завршено Економски факултет за да работиш во банка, или па нема правило дека ако немаш факултет не можеш да бидеш добар менаџер, исто како што не е правило оној кој има тетоважа да биде лигуш по автоматизам.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.309
Поени од реакции
8.438
да да очигледно е дека не се разбираме.
можи дека е касно на вечер па уморни сте.
утре е идно време. ти можеби ке имаш диплома и од космонаут,ама за жал ке немаш работа.
на тоа повеќе мислев.
јас реков ако си вработена како професор ок , би требало да бидеш подобро платена од незнам таму шијачка.
ама ако си вработена како шијачка а имаш диплома од професор, а колешката има средно, сепак треба да земате исти плати.
значи прво вработете се за тоа што сте завршиле па после очекувајте незнам што, се доттогаш сите сте исти. и тие со средно и тие со основно и тие што се магистри. мада мислам дека ако се бара пракса , немате шанси ни кафекувар да бидете.
џабе ке ви биди та дипломата, а тие 12000 мисловна именка.
се се сведува на тоа што после факултетот. дали ке најдите работа и каква, а не јас имам диплома дајтеми повеќе од тој со средно, иако работите двата зад шанкот потполно иста работа.
дипломата не ти значи ништо ако не си вработена или работиш нешто што врска нема со диопломата, што значи по некоја логика
ти можеш да си го поторшиш и пола живот од бубање, но тоа нема да ти даде да за прво дека треба да земаш повисока плата од некој со средно.посебно не ако не работиш за тоа што си учел или си невработена( што е најчест случај).
а пошто со дипломи има со лопата да ги ринеш, а работа никаде, незнам колку ви е паметна инвестиција да вложите толкав дел од животот башка пари за да земате иста плата со некој што завршил само средно. а стажот каде е ??? кога планирате во пензија да одите. ама во ред надежта последна умира, секогаш можете да се надевате дека еден ден ке ви се исплати трудот, исто како и што месарот сонува за плата од 40000. само разликата е што него ако земиме дека завршил само средно и не вложил којзнае што нема што да изгуби, додека вие се што е под таа плата ви е чист промашај. кој е во предност тука????

Па јасно дека според работното место треба плата да зимаш. Биди и хирург ако работиш како месар ќе земаш месарска плата.
Поентата е дека се цени интелектуалниот труд повеќе и се плаќа интелектуалниот труд повеќе. Ти ако работиш физичка, а не интелектуална работа, голема таква што имаш факултетско образование.
Трудот се плаќа, одговорноста на работното место, стресот на работното место, а не дипломата.
Само што - веќе кажав - за да бидеш чистачка не ти треба ама баш никаква диплома - па и со диплома и без можеш тоа да го работиш. За да бидеш хирург, ти треба диплома. Така што, добрите плати и се врзани, на некој начин, со дипломата. Реков плати, не профити. Се оградувам од полуписмените кои станале милијардери. Малку се такви. :)
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Проблемот е што некои како Венко, кои цел живот се професори и никогаш немале прилика да работат во „реалниот сектор“ кажуваат кој, како и колку треба да земе плата. Исто е и на форумот, сигурен сум дека голем дел од членовите на форумов не работеле и само донесуваат заклучоци на она што го слушнале. Уште еднаш ќе кажам, дипломата е предност, но не е се. Сум запознал луѓе кои со средно прават по 100.000 евра годишно чисти пари во Македонија, а има луѓе со врвни факултети кои не можат да сврзат крај со крај, професори на факултети кои не се способни да плаќаат ни рата за кредит, итн... итн... И не мора секогаш да имаш завршено Економски факултет за да работиш во банка, или па нема правило дека ако немаш факултет не можеш да бидеш добар менаџер, исто како што не е правило оној кој има тетоважа да биде лигуш по автоматизам.
Не е правило ама во 95% од слуаите е така :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.605
Поени од реакции
22.792
Па јасно дека според работното место треба плата да зимаш. Биди и хирург ако работиш како месар ќе земаш месарска плата.
Поентата е дека се цени интелектуалниот труд повеќе и се плаќа интелектуалниот труд повеќе. Ти ако работиш физичка, а не интелектуална работа, голема таква што имаш факултетско образование.
Трудот се плаќа, одговорноста на работното место, стресот на работното место, а не дипломата.
Само што - веќе кажав - за да бидеш чистачка не ти треба ама баш никаква диплома - па и со диплома и без можеш тоа да го работиш. За да бидеш хирург, ти треба диплома. Така што, добрите плати и се врзани, на некој начин, со дипломата. Реков плати, не профити. Се оградувам од полуписмените кои станале милијардери. Малку се такви. :)
се тоа во ред, тука и јас се сложувам, само имам впечаток дека повеќето тука на форумот барем мислат дека со самото тоа дека имаат диплома а се невработени вредат повеќе од некој невработен со средно.
и како што кажав работа ни за лек, ама нееееее. јас учев толку години вложив и нема да работам за 12000 пошто ми е испод чест. морам да земам повеќе плата од некој си таму со средно.
е добро утро. не немора да значи.
ако не се снајдат таа дипломата ке им служи само за декорација на ѕидот. а тоа дека вложиле толку многу во образование им е само погрешна проценка на реалноста.
п.с ги има повеќе одколку што мислиш. треба да имаш дарба за да успееш во животот , а не диплома. како викаат родиме мајко со ксмет и фрлиме на буниште.
јас лично многу малце знам со дипломи кои имаат свои фирми и се газди во права смислам на зборот, се нешто за друг работат за плата.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.314
Поени од реакции
15.549
Трудот се плаќа, одговорноста на работното место, стресот на работното место, а не дипломата
Е кој труд, стрес и одговорност ја има Венко во пишувањето на колумни?
Месарот има одговорност да не даде старо месо и да отруе илјадници, има стрес поради напорните купувачи кои бараат кашкавал во форма на Лејди Гага, и труд да лупаш цело време во месо и коски...


Не си компетентна да кажуваш за вреднување на трудот, бидејќи има доста теории за ова, а ти успеа да кажеш во еден пост на кајгана како треба да се вреднува трудот за што илјадници економисти тумачеле и дебатирале...

На крај, ќе ставам само еден цитат, кој задира во вреднувањето на трудот и платите:
"Why should a financial engineer be paid four to a hundred times more than a real engineer? A real engineer builds bridges. A financial engineer builds dreams and, when those dreams turn out to be nightmares, other people pay for it." - Andrew Sheng
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
се тоа во ред, тука и јас се сложувам, само имам впечаток дека повеќето тука на форумот барем мислат дека со самото тоа дека имаат диплома а се невработени вредат повеќе од некој невработен со средно.
.
На пазарот на трудот тие со диплома најчесто вредат повеќе. За карактер и како луѓе тоа е сосема друг муабет.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
9.000
Поени од реакции
5.635
На пазарот на трудот тие со диплома најчесто вредат повеќе. За карактер и како луѓе тоа е сосема друг муабет.
На пазарот на трудот тие со знаење и искуство вредат повеќе... A дипломата не е секогаш знаење, иако ги олеснува работите кога ќе се искомбинира со знаењето и искуството.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
На пазарот на трудот тие со знаење и искуство вредат повеќе... A дипломата не е секогаш знаење, иако ги олеснува работите кога ќе се искомбинира со знаењето и искуството.
Обично дипломата ти е како сертификат за знаење. А искуство се стекнува на работно место.
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Зошто ова мора да биде вака... Јас мислам дека најмногу ќе заработува професорот по математика, затоа што ќе држи и приватни часови... Иако хирургот ќе зема и мито. Од кога тоа видот на дипломата кажува кој и колку ќе заработува? Не ти вреди крајот на постот, на почетокот правиш класификација по дипломи. Во овој свет ама на никој не му е гајле што си завршил ако не ја вршиш работата како што треба.
Не би требало видот на работата само како назив да покажува кој колку заработува. Ризикот и одговорноста на работата се тие што ја одредуваат висината на платата. Еден хирург има одговорност за човечки живот, за разлика од професорот по математика што најстрашното нешто е погрешно да оцени или научи некој ученик. По некој след на работите хирургот би земал повеќе плата. Или на пример еден работник што одржува нуклеарен реактор треба да зема повеќе плата од некој професор што има 20 докторати карикирам. Мислам се разбираме:pipi:
 
T

Tetro

Гостин
Кој ти рече дека не може?
Јас сега ќе работам во тој дел од маркетот, во Америка, ќе сецкам саламчиња.... Викаш, не можам?! :)
сигурно првите неколку денови ќе ти поминат во обука. Нема да можеш ти уште првиот ден да работиш како некој кој има долгогодишно искуство, нели?

Нели, према тебе, мерило за "знаењето" или снаоѓањето во работните обврски, беше нивото на образование. Најголем дел од луѓето кои работат на нива, земјоделците, немаат факултет, а еве ти ќе бидеш психолог со диплома. Неколку твои колеги сеуште мислат дека компирот на дрво расте, мотика немаат во рака фатено, не разликуваат кое дрво каков плод дава по цветот, мислат дека во секоја почва може да се посади зелка и да израсне голема,... и низа низа бисери од секојдневните случувања.
И јас не сум експерт во оваа област, ама имам основни познавања, знам како се стартува трактор, знам кај да купам семе за моркови и што е команден пулт на комбајн.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom