Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
Многу работи тука не штимаат.....
Прво. Ако таа прцепција која Адам и Ева ја добиле од бог, била совршена, немало да ја изгубат.
Второ. Зошто да плаќа целото човештво за "грешка" на двајца луѓе?
Трето. Адам и Ева биле создадени без сознание за добро и зло, дури одкако посегнале по дрвото за спознавање на доброто и злото, очите им се отвориле и почуствувале срам и страв! Како некој ќе знае дали некоја негова постапка е погрешна или не, ако нема сознание за добро и зло?
Адам и Ева биле создаени да творат добро, а не лошо. Затоа коренот на гревот е ѓаволот кој им ја даде идејата дека самите можат да бидат "богови" и го накриви Бог дека е лош и дека не сака да бидат како Него. Тие можеле многу добро да разграничат меѓу доброто и лошото поради Божјата благодат и затоа ги имале предиспозициите да разграничат дека тој предлог од ѓаволот било лош избор, спротивен на вистината. Но егоизамот победи, што ги одведе да не побараат ниту извинување за стореното од Бога. Доколку побарале прошка од Бога, Бог би им опростил., но тие сами одлучиле да останат во состојбата на зло. Бидејќи нивната природа не беше уништена како онаа на ѓаволот, кој никогаш нема да се покае (иако ја има можноста тоа да го стори до самиот Суден Ден), Бог му го подари живото на човештвото за да може да се покае. Ние го наследивме само гревот на нашите праоци Адам и Ева, туку и нивната природа. Затоа ние сме променливи како и Адам и Ева и сме подложни на гревот. Спротивно на нас, ангелите поради нивната одлука да останат со Бога и да не се вклучат на бунтот на Луцифер со останатите ангели кои станаа ѓаволи (паднати ангели) се константно во добрината (не се променливи како нас луѓето). Човештвото ќе биде на искушенија до самиот Суден Ден и можат да ја променуваат состојбата во која живеат, дали во добро (живот во покајание) или во зло. Ако одлучат да живеат живот со Бога, Божјата благодат ќе ги води во богоугоден живот и како последица на тоа, нивната состојба би била на едно повисоко ниво од онаа во која се наоѓале Адам и Ева пред падот. Адам и Ева биле создадени добри, но нивен избор бил да изберат дали ќе останат во таа состојба (на добрина).
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Го забораваш заклучокот кој сам го донесе, со споредбата за детето и родителот. Погледај ја болдираната реченица за луѓето што го избираат злото, и овој цитат:

--- надополнето: 7 април 2012 во 01:31 ---

Зарем заканата со вечно страдање за тебе не е е присилување?! Ако тоа не е, тогаш што е за тебе присилување?
Бог ме создава за вечен живот со Него ако сакам јас, но јас одбивам и страдам затоа што Јас така одлучувам, каде е тука заканата, присилата?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Бог ме создава за вечен живот со Него ако сакам јас, но јас одбивам и страдам затоа што Јас така одлучувам, каде е тука заканата, присилата?
Liberij, 1,45 е после полноќ и многу сум пијан. Одговарај со да или не. Дали е Бог семоќен?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Адам и Ева биле создаени да творат добро, а не лошо. Затоа коренот на гревот е ѓаволот кој им ја даде идејата дека самите можат да бидат "богови" и го накриви Бог дека е лош и дека не сака да бидат како Него. Тие можеле многу добро да разграничат меѓу доброто и лошото поради Божјата благодат и затоа ги имале предиспозициите да разграничат дека тој предлог од ѓаволот било лош избор, спротивен на вистината. Но егоизамот победи, што ги одведе да не побараат ниту извинување за стореното од Бога. Доколку побарале прошка од Бога, Бог би им опростил., но тие сами одлучиле да останат во состојбата на зло. Бидејќи нивната природа не беше уништена како онаа на ѓаволот, кој никогаш нема да се покае (иако ја има можноста тоа да го стори до самиот Суден Ден), Бог му го подари живото на човештвото за да може да се покае. Ние го наследивме само гревот на нашите праоци Адам и Ева, туку и нивната природа. Затоа ние сме променливи како и Адам и Ева и сме подложни на гревот. Спротивно на нас, ангелите поради нивната одлука да останат со Бога и да не се вклучат на бунтот на Луцифер со останатите ангели кои станаа ѓаволи (паднати ангели) се константно во добрината (не се променливи како нас луѓето). Човештвото ќе биде на искушенија до самиот Суден Ден и можат да ја променуваат состојбата во која живеат, дали во добро (живот во покајание) или во зло. Ако одлучат да живеат живот со Бога, Божјата благодат ќе ги води во богоугоден живот и како последица на тоа, нивната состојба би била на едно повисоко ниво од онаа во која се наоѓале Адам и Ева пред падот. Адам и Ева биле создадени добри, но нивен избор бил да изберат дали ќе останат во таа состојба (на добрина).
Адам и Ева според библијата биле создадени без сознание за добро и зло, а тоа е основа за да можеш да распознаваш дали некоја постапка ти е погрешна или не. Во битие убаво стои, дека очите им се отвориле и почуствувале срам и страв, ОДКАКО посегнале по дрвото за распознавање на доброто и злото. Зошто некој би создал луѓе без ова сознание, би им дал забрана и можност да ја прекршат, и потоа би ги казнил?!
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Многу работи тука не штимаат.....
Прво. Ако таа перцепција која Адам и Ева ја добиле од бог, била совршена, немало да ја изгубат.
Второ. Зошто да плаќа целото човештво за "грешка" на двајца луѓе?
Трето. Адам и Ева биле создадени без сознание за добро и зло, дури одкако посегнале по дрвото за спознавање на доброто и злото, очите им се отвориле и почуствувале срам и страв! Како некој ќе знае дали некоја негова постапка е погрешна или не, ако нема сознание за добро и зло?
1. Го спомнав примерот со лекарот погоре, како некаква (иако знам дека недоволна) аналогија.
Адам и Ева ја изгубиле првобитната природа токму заради тоа што, практикувајќи ја својата слободна волја, постапиле спротивно од тоа „како им кажал Лекарот“...
2. Е зошто, де? И зошто децата ги наследуваат долговите на своите родители? (одговорот на ова прашање ја содржи и целисходноста на воплотувањето, послушанието и крсната смрт, воскресението, вознесението и ветувањето за второто доаѓање и Страшниот Суд - наречен „страшен“, оти е конечен).
3. пак ќе се навратам на аналогијата со лекарот и слободната волја на човекот. Ако некој не знае, доволно е да го послуша Оној Што (зна)Е.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Бог ме создава за вечен живот со Него ако сакам јас, но јас одбивам и страдам затоа што Јас така одлучувам, каде е тука заканата, присилата?
Изоставаш тука многу битна работа! Дека те создава со одредени особини, кој влијаат на тоа што ќе сакаш! Потоа ти вели дека тие особини ти се грешни, дека треба да се каеш поради нив, и дека ќе страдаш цела вечност ако не го сториш тоа. Нема закана овде нели?:)
 

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
За да нема некое недоразбирање кога зборев за природата на Бога, и бидејќи има голема забуна кај кабалистилкиот и католичкиот начин на објаснување во врска со материјата (суштината, природата) Божја, Божјите енергии но и суштинта на светот, ќе го дадам следниот пример:
Еден човек кој е уметник црта една слика (уметничко дело). Различна е природата (суштината) на човекот (која е душа и тело) и различна е уметничката умешност (енергијата на човекот) која го окарактеризира како човек, но не ни ја објавува суштината на истиот (која е неговата природа - душата и телото). И на крај, сосема различно е созданието (уметничкото дело.сликата) на уметникот, која има сосема различна природа од самиот човек и никогаш немоше да ја содржи во себе самата суштина (природа) но ја содржи енергијата (уметничката умешност) на уметникот. Следствено, колку поумешен е уметникот, толку и неговото дело е уметнички вредно, и обратно.
Така, ние луѓето (но и ангелите) ниту сме дел од Божјата Природа, ниту дел од Неговата Енергија, но сме созданија Божји. Затоа ние Христијаните велиме дека не сме богови по природа (по суштина) или дел од Бога, но стануваме богови по Благодат (секако по наш избор) учествувајќи во Божествената Енергија која нас не обожува.
Што се однесува до Божјата Природа, таа секогаш ќе биде недостапна, несфатлива за човекот и никогаш не можеме да постанеме дел од неа, бидејќи тогаш би биле богови сами од себе. Тоа воглавном и денес е најголемата лага на ѓаволот во многу религиски учења и сфаѓања за Бога.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Не кажа за себе кај припаѓаш, но сеедно, во Христијанството, Законот Христос го поништи, откако тој си ја заврши својата функиција во Стариот Завет, и наместо него, Љубовта која е олицетворение на самиот Бог ја објави како Вечен, Егзистенцијален начин на постоење(Новиот Завет).
Оној човек што го прифаќа ова или пак не, Бог во оваа смисла како Судија ќе го препознае.
Не се сомневај дека ќе згреши.
--- надополнето: 6 април 2012 во 20:39 ---

Што е тоа?
Ne davno,gledav edna Makedonska Narodna Prikazna,slicna na onaa so Musa a.s.
Liberij,i jas mu velam na onie koi se bunat zosto Bog ke ni stavi vo pekol i velam deka nie sami si odime tamu. Mene toa ne me buni. Duri i podobro objasnuvanje imam za toa.
Ne prifatlivo e da bides kaznet a da ne znaes zosto. Ne sum znael deka vo Hristijanstvoto ne se veruva vo denot na koj site (evrei hristijani budisti makedonci eskimi....) ke polagame racun za nasite dela pred Semokniot Bog. Stom ne veruvate vo ovoj den,togas i na prasanjeto koe go postaviv dzaba zboruvame. Mozeme da prodolzime dali e ispravno nekoj vo zatvor da bide butnat bez da mu se kaze kakov mu e grevot.
Ako ne veruvate vo Sudniot den,dzaba prasav koj ke ni Sudi na toj den od tie trojca.
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Ne davno,gledav edna Makedonska Narodna Prikazna,slicna na onaa so Musa a.s.
Liberij,i jas mu velam na onie koi se bunat zosto Bog ke ni stavi vo pekol i velam deka nie sami si odime tamu. Mene toa ne me buni. Duri i podobro objasnuvanje imam za toa.
Ne prifatlivo e da bides kaznet a da ne znaes zosto. Ne sum znael deka vo Hristijanstvoto ne se veruva vo denot na koj site (evrei hristijani budisti makedonci eskimi....) ke polagame racun za nasite dela pred Semokniot Bog. Stom ne veruvate vo ovoj den,togas i na prasanjeto koe go postaviv dzaba zboruvame. Mozeme da prodolzime dali e ispravno nekoj vo zatvor da bide butnat bez da mu se kaze kakov mu e grevot.
Ako ne veruvate vo Sudniot den,dzaba prasav koj ke ni Sudi na toj den od tie trojca.
Или не читаш што пишуваме, или навистина не знам како си го заклучил ова...
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Eve ke se povtoram.
Ako zgresiv koga rekov deka Hristijanite ne veruvaat vo denot na koj site pred Vozviseniot Bog i Edinstveniot praveden Sudija ke polagame racun,togas kazete mi,ako veruvate vo toj den,koj tamu ke ni sudi;
Bog-Otecot,Isus-Sinot ili pak Svetiot Duh ? Ako mi kazete deka tie se edno,isto... togas razmislete na desnata strana od Boga koj ke sedi i kako toa go gledate.

Ako ne postoi takov den vo Hristijanstvoto,ako,kako sto kaza Liberij,sami bez sudenje ke odime onamu kade sto sme zasluzile,prasuvam dali e pravedno da se zatrpa nekoj vo zandana bez da bide izvesten koja mu e greskata,bez da bide osuden ?
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Не читаш внимателно, побарај на претходните страници, да не се повторуваме, прашањето е одговорено, а и погрешно си го сфатил liberij....
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Se izvinuvam,no jas ne vidov da mi odgovori na toa koj ke mi Sudi,dali Bog ili Isus ili s.duh.

Vaka mi odgovori:
Не кажа за себе кај припаѓаш, но сеедно, во Христијанството, Законот Христос го поништи, откако тој си ја заврши својата функиција во Стариот Завет, и наместо него, Љубовта која е олицетворение на самиот Бог ја објави како Вечен, Егзистенцијален начин на постоење(Новиот Завет).
Оној човек што го прифаќа ова или пак не, Бог во оваа смисла како Судија ќе го препознае.
Не се сомневај дека ќе згреши.
Ne razbiram kakva vrska ima so moeto prasanje.

Eve konkretno,vi se molam i se izvinuvam za ova sto ke treba da mi se povtorite.
Ke ima li Suden Den ? Dali ke ima den na koj pred Vozviseniot Sudija (Bog),Tvorecot,Kreatorot site,bez razlika na vera i nacija ke polagame racun za nasite (ne)dela ?
Dali posle Smak na Svetot,dusite ke se soberat i ke im se sudi za nivnite dela ili odma posle smrtta dusata odi vo rajot ili pekolot,bez da mu se sudi za toa sto napravil a sto propustil ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom