Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Член од
19 март 2012
Мислења
6
Поени од реакции
1
Што е тоа се? Како ќе ја натераш девојката да роди, ако не сака?
Во тој случај нема да ја терам , она ако нема во неа чуство за мајчинство и човечност тогаш ќе Абортира али веќе мене нема да ме види до неа !!
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Шамари, клоци, пиштоли ако треба:D
Јас мислам како Фрицл треба во подрум да ја затвори, и кога ќе го роди тоа, уште 5-6 да и направи. Притоа, секако, барем 25 години да ја остави во подрум да живее, после да види како тоа ќе абортирала.
--- надополнето: 19 март 2012 во 15:42 ---
Само да си прашам, дали и таткото има право на збор во врска со абортусот?
Да, во случај да не сака да се роди плодот. Никој не смее да биде присилен да стане родител.
Би било супер двајцата да сакаат, но ако едниот (маж или жена) не сака, треба да се почитува неговиот избор.
Не признавам муабети од типот ,,јас ќе го родам, од тебе не барам ништо,,.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
6
Поени од реакции
1
Но сепак малце оваа тема е предодредена за женскиот пол .. сепак тие го имаат последниот збор , али ако јас се прашував .... одговорот е малце погоре :)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Во тој случај нема да ја терам , она ако нема во неа чуство за мајчинство и човечност тогаш ќе Абортира али веќе мене нема да ме види до неа !!
Барем ќе знае дека одбрала погрешен партнер, а и ти погрешна партнерка ;)
 
I

Iblis

Гостин
Да, во случај да не сака да се роди плодот. Никој не смее да биде присилен да стане родител.
Би било супер двајцата да сакаат, но ако едниот (маж или жена) не сака, треба да се почитува неговиот избор.
Не признавам муабети од типот ,,јас ќе го родам, од тебе не барам ништо,,.
Случај на конфликт како би се разрешил.
Има доста чувствителни прашања темава.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Случај на конфликт како би се разрешил.
Има доста чувствителни прашања темава.
Овој конфликт (според мене) го разрешив порано на темава.
За да не повредам туѓи чувства, ќе се земам себе за пример.
Останувам бремена, и јас и тој сакаме да го родам - раѓам.
Останувам бремена, јас сакам, тој не сака - не раѓам.
Останувам бремена, јас не сакам, тој сака - не раѓам.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Никој не спори кој што сака да прави...ти ако сакаш раѓај, не раѓај, мене ништо не ми значи. Муабетот ако го следеше овие неколку страни е дека само оние кои имаат доволно пари треба да имаат дете. Па ме интересира колку пари се потребни за дете, бебе...сеедно. Она што се врти муабет за средства за живот/егзистенција директно се коси со твојот став -твое тело имаш право да правиш што сакаш.
Глеј децата чинат пари и време. Зависи како сакаш да живееш и колку време сакаш да потрошиш на деца. Секој сам си донесува одлука. Има тука уште многу фактори, култура, образование, религија итн. Но, тоа е сосема друга тема. Темава е абортус...абортус е последна метода за планирање на семејство има тон подобри. Така да не би сакал ни многу да ја дискутирам како таква. Сега ако заглавиш и тоа е само решение јас сум ОК со абортус како планирање на семејството но, треба да се користи како ПОСЛЕДНА мерка.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Не знам Лурц. Секој знае од што оскудева за да ги подмири останатите работи. Не навлагам у дискусија. Премногу е субјективно прашањево.

Зависи што сакаш да им понудиш на тие деца, понатака во животот.
Што знам јас сепак сметам дека не е доволно само да ги донесеш на свет, туку треба малку да се потрудиме и да ги поттурнеме понатака во животот.
Самата тема Мики е премногу субјективна, односно се базира на хипотетика или што ако, при што во тие примери замислуваме некого од нашето окружување. Има причини за абортус и причини против.
Секој си знае како му е по дома.
Се работи за ставање знак равенство на деца со проста математика каде ако се нема доволно подобро е да се нема деца...Но животот е забегана работа, од високо често се паѓа ниско, под стечај, технолошки вишок...што во тој случај, дали ќе ги продадат децата? Токму како во текстот што беше постиран -Скромен Предлог, пресметка по дете.
А што има врска ова со абортусот? Најверојатно ради логиката дека оној кој нема многу пари, посиромашниот (порано средниот слој граѓани, сега прилично истоштени) слој, треба да се одлучат за абортус...а токму тие помалку (наводно) абортираат. Искрено немам видено податоци за бр. на абортуси према приходи па овие информации не ми се баш веродостојни.

И точно премногу е чувствителна, посебно за луѓе ки веќе минале низ тие искушенија со абортус (млади или постари).
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Точно така, јас не го оспорувам тоа.
Имам 21 година, желбите ми се далеку од такви, кои значат обврска за цел живот.
На 30, верувам дека ќе ми бидат обратно, желби за потомство ќе бидат :)
21!! уфф извини престара си за мој вкус...
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Самата тема Мики е премногу субјективна, односно се базира на хипотетика или што ако, при што во тие примери замислуваме некого од нашето окружување. Има причини за абортус и причини против.
Се работи за ставање знак равенство на деца со проста математика каде ако се нема доволно подобро е да се нема деца...Но животот е забегана работа, од високо често се паѓа ниско, под стечај, технолошки вишок...што во тој случај, дали ќе ги продадат децата? Токму како во текстот што беше постиран -Скромен Предлог, пресметка по дете.
А што има врска ова со абортусот? Најверојатно ради логиката дека оној кој нема многу пари, посиромашниот (порано средниот слој граѓани, сега прилично истоштени) слој, треба да се одлучат за абортус...а токму тие помалку (наводно) абортираат. Искрено немам видено податоци за бр. на абортуси према приходи па овие информации не ми се баш веродостојни.

И точно премногу е чувствителна, посебно за луѓе ки веќе минале низ тие искушенија со абортус (млади или постари).
Не бе Лурц, откај го извади сега овој пост.

Како заклучи дека сиромашните не треба да имаат деца.
Кај извади сега ваква логика.

Станува пред се збор за планирање на деца во еден брак согласно економските прилики на истиот.
Никој ама баш никој нема да го абортира првото дете што ќе дојде. Можеби ќе се одлуши на абортус за трето или четврто непланирано дете.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom