Serie A 2011/2012

Кој ќе биде шампион?


  • Вкупно гласачи
    463
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.876
Поени од реакции
23.241
Значи помило ми е што Болоња ги изгази сељациве него ли победата на Милан и Х-от на Јуве заедно !!

По циганска (да не ме свата погрешно браќата Роми :icon_lol: ) eкипа не постои на планетава земја, не ми е јасно како оваа екипа е уште у борба за ЛШ и како би можела една ваква екипа со ваков тренер и ваков стил на игра да преставува некого у Европа, а камоли фудбалска велесила ко Италија !

Сељачана !
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.892
Поени од реакции
8.754
Значи помило ми е што Болоња ги изгази сељациве него ли победата на Милан и Х-от на Јуве заедно !!

По циганска (да не ме свата погрешно браќата Роми :icon_lol: ) eкипа не постои на планетава земја, не ми е јасно како оваа екипа е уште у борба за ЛШ и како би можела една ваква екипа со ваков тренер и ваков стил на игра да преставува некого у Европа, а камоли фудбалска велесила ко Италија !

Сељачана !

не збори така за третата екипа од Милано бе :D

--- надополнето: 12 март 2012 во 15:50 ---
пред мечот со Болоња ..
Reja: "I mi smo u igri za titulu"
"Milan i Juventus su trenutno superiorni i maju prednost. Međutim, ukoliko uspijemo da na teren vratimo povrijeđene igrače i mi ćemo se pitati o tituli", istakao je Reja

:pos::pos:
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Дури и Тоти со порака до Јувентус :icon_lol:


Шала на страна сеуште е неизвесно, иако со оглед на формата на Јуве ништо чудно наредните кола Милан повеќе да се одлепи што ќе значи и скоро освоено скудето. Не исклчувам и можност за кикс на Милан, ама па и Јуве не ветува многу дека би можеле да искористат евентуални 2-3 кикса на Милан до крај на сезоната.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.019
Поени од реакции
22.926


Се поблиску до ЛШ. Сега следува страшен распоред, гостувања кај Удинезе, Лацио и Јувентус, во меѓувреме реванш со Челзи во ЛШ, со Сиена во куп и дома против Катанија во лига.
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.892
Поени од реакции
8.754
еве една убава вест .. од наредната година се укинува "Tessera del tifoso" .. со тоа очекувам повеќе народ на стадионите посебно оние вистинските навивачи:) .. и фановите на Рома повторно ќе се гледаат во голем број на гостувањата :vozbud:
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Пупоне дај објаснини на нас понеупатените што е тоа Тереса дел тифозо???
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.256
Поени од реакции
8.347
Ова не беше она што ги обврзуваше навивачите да се идентификуваат при влез на стадион... зошто мислам дека ова само во рим функционираше
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.892
Поени од реакции
8.754
Пупоне дај објаснини на нас понеупатените што е тоа Тереса дел тифозо???
Тоа е еден вид на закон донесен од страна на министерството за внатрешни работи на Италија, се работи за воведување на картички за секој навивач со кои би влегол на стадион да гледа утакмица, значи без тие картички неможеш да си го гледаш својот тим .. целта е да се намали насилството и хулиганството на терените и надвор од нив и најважно од се со помош на картичките да се идентификуваат причинителите на потенцијални инциденти и логично е ова највеќе да ги погоди они кои патуваат на гостувањата, во таков случај тие што и да направат ќе бидат веднаш најдени, да се група од 3-4 илјади и одат на гостување и направат беља, сторителите веднаш ќе бидат откриени, значи не смеат ни да се степаат, ни да вратат на некои провокации или напади од страна на противничките ултраси, а за кражба да не ни помислат(и тоа често се случува) сепак знаеме дека гостувањата треба да бидат жустри:D ... затоа овој закон наиде на многу негодувања од страна на фановите на сите клубови, а се осети и на посетеноста .. Рома мислам дека е првиот клуб кој тој закон почна да го заобиколува :)

тоа е се јас што знам за "тесера дел тифозо" :)
--- надополнето: 13 март 2012 во 01:47 ---
Ова не беше она што ги обврзуваше навивачите да се идентификуваат при влез на стадион... зошто мислам дека ова само во рим функционираше
тука си се смешал, ова секаде требаше да функционира, но ете фановите на римските екипи некако најболно го прифатиа тоа и правеа напори да се укине односно да не се воведе .. кажав дури кај Рома како клуб овој закон и не важи веќе
 

te-ultra

ILLYRIAN
Член од
17 октомври 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
1.100
Da ne bese MILAN(posledni 2 dekadi),koeficientot na italia vo evropa ke bese ist so onoj na Island..samo da se znae,uste e Mart a samo eden prestavnik na kalco vo evropa ..Katastrofa
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.478
Поени од реакции
5.450
За Удинезе и Интер сигурен бев дека ќе пројдат уште коа ги извлекоа претивниците, а за Наполи после првиот дуел... и глава ќе остаев, ама ете... ептен разочараа, лошо е што остана уште Милан барем уште некоа италијанска да имаше, ама тоа е секоа година скоро иста песна.
 

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.224
Поени од реакции
8.093
Da ne bese MILAN(posledni 2 dekadi),koeficientot na italia vo evropa ke bese ist so onoj na Island..samo da se znae,uste e Mart a samo eden prestavnik na kalco vo evropa ..Katastrofa
Секоја чест за Милан како најтрофејна екипа од Италија во Европа ама види во 90тите години која екипа од Италија имала најголем коефициенти кај Уефа. Периодот од 1993-2000 Јувентус е константно со највисок коеф. во Европа од Италијанските екипи. Ни после овој период не се лоши во наредните 5-6 години ама приматот го губат од Милан (втори се на таа листа) а подоцна и од Интер (периодот кога Интер конечно загриза во Европа). Значи со коефициентите се држат добро се до последниве две катастрофални сезони.

Да се броеја титулите Италија никогаш немаше да загуби место од Германија затоа што Италија во последните две децении има 15 тина европски титули за разлика од 2-3 на Германија (сметајќи ги ЛШ и Европа лига).
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom