(Стара) Фан Клуб: Манчестер Јунајтед

Статус
Затворена за нови мислења.

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Мамурен ден во Манчестер по титулата на Јунајтед

12.05.2008

Јунајтед не ја пропушти шансата. Решаваше сам и ја зграби десеттата Премиер лигашка титула. Челзи психолошки се подготвува за реванш во Москва, а во Манчестер минатата ноќ шампањ, виски и пиво.
Не дека досега не беше, но Манчестер Јунајтед не само што го зацврстува местото во англиската фудбалска историја туку и сериозно ја напаѓа водечката позиција.
17-от шампионски трофеј го доближи клубот од Олд Трафорд до, пред некоја година, недофатливиот Ливерпул.
Сер Алекс Фергусон ќе рече „Овој тим е млад. Пред него е иднината“. Менаџерот полека го газат годините, но шкотскиот стратег не најавува крај.
Се насели на театарот на соништата пред 22 години и оттогаш трае ерата на Ферги. Сите десет Премиер лигашки пехари со под негово водство и оттаму разбирливо е зошто Манчестер успеа да ги издржи парите на Абрамович, но и стратегијата на Венгер и на Бенитез.
Иако сезонава на рамниште на богови се издигнуваат уште неколку клучни фигури. Кристијано Роналдо со 41 гол, Руни и Тевез кои ја надополнија напаѓачката филозофија на Фергусон.
Но, не е се во нападот. Јунајтед создаде гранитен бедем со Фердинанд и Видиќ како главни алки. Евра и Браун му дадоа можности на Фергусон да маневрира со повредите во тој дел од тимот, а во средината на дело се виде менаџерското влијание во играта на еден тим.
Младите Нани и Андерсон, стандардните Керик и Харгривс и на крајот искусните Сколс и Гигс.
Нема дилеми дека Алекс Фергусон е најголемиот менаџер во модерно време во Англија, но во најстарото и најславното фудбалско минато каде што билет добиваат само најдобрите влезе и скромниот Рајан Гигс.
Го придружуваше Ферги од почетокот на премиерлигашките битки и го израмни рекордот на Сер Боби Чарлтон по бројот на натпревари за Манчестер.
Со такви индивидуи проткаени во тим чија сила произлегува од значењето на името Јунајтед или обединети, не е чудо уште наредната година да падне осумнаестеката на Ливерпул.
Признава и Аврам Грант дека Манчестер имаше одлична сезона.
Балак апелира што побргу да се заборави загубената битка затоа што претстои вториот дел од војната, финалето на лигата на шампионите. Алекс Фергусон ги предизвикува неговите фудбалери со триумф во Москва да докажат дека се најдобрата генерација во историјата на Манчестер.
Фудбалскиот свет одвај чека да дојде 21 мај.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.106
Поени од реакции
5.847
Од А1 е ова така?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.630
Поени од реакции
11.231
100% е од А1!
А инаку добро е напишано!
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Eve koj ne gledase kako go krena gigs peharot da vidi :)

I malku za uzivanje nesto od mene:)
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.106
Поени од реакции
5.847
Хмм...дури сега видов. 607 страни!!! Ова е најголема тема на форумов или грешам? Ако не е најголема на форумот, тогаш сигурно е најголема од фан-клуб темите.

Иначе се наежив кога го гледав клипчето како го крева трофејот. Скоро да ми потекоа солзи од среќа.
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.749
Поени од реакции
5.467
Иначе се наежив кога го гледав клипчето како го крева трофејот. Скоро да ми потекоа солзи од среќа.
мене ова ми се случи коа го даде Гигс голот и коа почна да трча позади голот како дете мало беше пресреќен секоја чест алал да му е
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
И мене исто.Скоро плачев од среќа.А текстот од кој сака нека е, фантастичен е.Уште еднаш браво за Јунајтед!
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Овој пат задржав ладна глава, ама лани славев и урлав за наредниве 10 години mn:
 

gavolce

--gavolllllll--
Член од
23 јануари 2008
Мислења
64
Поени од реакции
0
Овој пат задржав ладна глава, ама лани славев и урлав за наредниве 10 години mn:
znam zaso zadrza ladna glava??????????..................
se cuvas za na 21 pa pak da urlas kako za narednive 20 godini togas:pos:
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452

I've paid my dues -
Time after time -
I've done my sentence
But committed no crime -
And bad mistakes
I've made a few
I've had my share of sand kicked in my face -
But I've come through

We are the champions - my friends
And we'll keep on fighting - till the end -
We are the champions -
We are the champions
No time for losers
'Cause we are the champions - of the world -

I've taken my bows
And my curtain calls -
You brought me fame and fortuen and everything that goes with it
-
I thank you all -

But it's been no bed of roses
No pleasure cruise -
I consider it a challenge before the whole human race -
And I ain't gonna lose -

We are the champions - my friends
And we'll keep on fighting - till the end -
We are the champions -
We are the champions
No time for losers
'Cause we are the champions - of the world -

 

INVINCIBLE

MUFC
Член од
9 декември 2007
Мислења
3.458
Поени од реакции
423
MANCHESTER UNITED will bid Ј30million for Seville stars Luis Fabiano and Dani Alves this week.
Boss Alex Ferguson is wasting no time in strengthening his squad for next season and expects to strike a deal for the Brazilians.
SunSport can reveal United chief scout Martin Ferguson has watched the pair 10 TIMES in the last three months.
Alves, 25, is seen as the long-term replacement at right-back for Gary Neville while Fabiano, 27, will add presence and goals to the attack.
The hitman, who has netted 33 times in 38 games this season, is only part-owned by the club — 65 per cent of his registration is owned by a private investment group similar to the Carlos Tevez situation last season.
Both players are regular starters for Brazil and Alves is regarded as the best attacking right-back in the world.
Fergie’s first choice was Porto’s Jose Bosingwa but he got beaten to the Portugal player’s signature by Chelsea on Monday.
Alves was a Blues target last summer but they refused to pay his Ј24m tag.



извор: THE SUN
 

Nikolic

Џентлмен
Член од
8 април 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
68
Роналдо си оди од Манчестер?

Најпознатиот шпански спортски весник Марка пишува дека КристијаноРоналдо ќе го напушти Манчестер Јунајтед по завршување на сезоната. Причината поради која португалскиот репрезентативец ќе замине од Олд Трафорд е незадоволството од неговиот статус во Јунајтед, откако од клубот изостана понудата за најавениот нов договор со кој Роналдо би станал најдобро платен играч во Премиер.
Ова вест ќе направи пресврт кај претседателот на Реал (М), Рамон Калдерн, кој се откажа од ангажирањето на Кристијано Роналдо. Калдерон сега е подготвен да извади 80 милиони евра за да ја купи ѕвездата на "црвените ѓаволи". Ако тоа се случи ќе биде урнат рекордот за најскап трансфер, што го држи шпанскиот гигант за купувањето на Зинедин Зидан во 2001 г. од 76 милиони евра за 4-годишен договро. Реал се интересираше уште за Кака и Сеск Фабрегас, но се реши да се насочи на Португалецот. Роналдо има договор со Манчестер Ј, до 2014 година, каде добива плата од 13 милиони евра годишно.
- Не сакам да ветувам нешто што не е наполно сигурно, но ние сме најбогатиот клуб на светот и можеме да си дозволиме купување на таков фудбалер, изјави Калдерон, кој вети дека ќе донесе некоја од најголемите ѕвазди, како Роналдо или Кака, но досега не се случи тоа.






Извор:Тип.цом.мк
 

INVINCIBLE

MUFC
Член од
9 декември 2007
Мислења
3.458
Поени од реакции
423
Роналдо си оди од Манчестер?

Најпознатиот шпански спортски весник Марка пишува дека КристијаноРоналдо ќе го напушти Манчестер Јунајтед по завршување на сезоната. Причината поради која португалскиот репрезентативец ќе замине од Олд Трафорд е незадоволството од неговиот статус во Јунајтед, откако од клубот изостана понудата за најавениот нов договор со кој Роналдо би станал најдобро платен играч во Премиер.
Ова вест ќе направи пресврт кај претседателот на Реал (М), Рамон Калдерн, кој се откажа од ангажирањето на Кристијано Роналдо. Калдерон сега е подготвен да извади 80 милиони евра за да ја купи ѕвездата на "црвените ѓаволи". Ако тоа се случи ќе биде урнат рекордот за најскап трансфер, што го држи шпанскиот гигант за купувањето на Зинедин Зидан во 2001 г. од 76 милиони евра за 4-годишен договро. Реал се интересираше уште за Кака и Сеск Фабрегас, но се реши да се насочи на Португалецот. Роналдо има договор со Манчестер Ј, до 2014 година, каде добива плата од 13 милиони евра годишно.
- Не сакам да ветувам нешто што не е наполно сигурно, но ние сме најбогатиот клуб на светот и можеме да си дозволиме купување на таков фудбалер, изјави Калдерон, кој вети дека ќе донесе некоја од најголемите ѕвазди, како Роналдо или Кака, но досега не се случи тоа.






Извор:Тип.цом.мк
Роналдо: Во вистинскиот клуб сум

Плус:
Man United sign Welsh wizard Aaron Ramsey for 5 million
 

INVINCIBLE

MUFC
Член од
9 декември 2007
Мислења
3.458
Поени од реакции
423
Еве и малку статистика за оваа сезона:

First goal:
Paul Scholes v Portsmouth (15/08/07)
Last goal: Ryan Giggs v Wigan Athletic (11/05/08)
Most goals: Cristiano Ronaldo (31)
Number of goal scorers: 13 (plus two own goals)
First half goals: 32
Second half goals: 42
Goals scored by substitutes: 6

First yellow card: Nemanja Vidic v Portsmouth (15/08/07)
Last yellow card: Wayne Rooney v Wigan Athletic (11/05/08)
First red card: Cristiano Ronaldo v Portsmouth (15/08/07)
Last red card: Nani v West Ham United (03/05/08)
Most bookings: Wes Brown, Wayne Rooney (8)
Penalties won: 8
Penalties conceded: 1

Most appearances: Wes Brown (47 starts, 4 substitute apps)
Most minutes on the pitch: Rio Ferdinand (3050 minutes)
Most sub appearances: John O’Shea (18)
First substitution: Nani for Wayne Rooney v Reading (12/08/07)
Last substitution: Ryan Giggs for Ji-sung Park v Wigan Athletic (11/05/08)
Number of players used: 25

Biggest win: 6-0 v Newcastle (12/01/08)
Biggest home crowd: 76,013 v West Ham United (03/05/07)
Biggest away crowd: 60,161 v Arsenal (03/11/07)
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Роналдо си оди од Манчестер?

Најпознатиот шпански спортски весник Марка пишува дека КристијаноРоналдо ќе го напушти Манчестер Јунајтед по завршување на сезоната. Причината поради која португалскиот репрезентативец ќе замине од Олд Трафорд е незадоволството од неговиот статус во Јунајтед, откако од клубот изостана понудата за најавениот нов договор со кој Роналдо би станал најдобро платен играч во Премиер.
Ова вест ќе направи пресврт кај претседателот на Реал (М), Рамон Калдерн, кој се откажа од ангажирањето на Кристијано Роналдо. Калдерон сега е подготвен да извади 80 милиони евра за да ја купи ѕвездата на "црвените ѓаволи". Ако тоа се случи ќе биде урнат рекордот за најскап трансфер, што го држи шпанскиот гигант за купувањето на Зинедин Зидан во 2001 г. од 76 милиони евра за 4-годишен договро. Реал се интересираше уште за Кака и Сеск Фабрегас, но се реши да се насочи на Португалецот. Роналдо има договор со Манчестер Ј, до 2014 година, каде добива плата од 13 милиони евра годишно.
- Не сакам да ветувам нешто што не е наполно сигурно, но ние сме најбогатиот клуб на светот и можеме да си дозволиме купување на таков фудбалер, изјави Калдерон, кој вети дека ќе донесе некоја од најголемите ѕвазди, како Роналдо или Кака, но досега не се случи тоа.






Извор:Тип.цом.мк
Кој вели дека е незадоволен од статусот?И сеуште во Реал веруваат дека се најбогат клуб?Во облаци се сеуште.Манчестер во последните 2 децении е најбогат а Реал не е воопшто блиску до достигнување на Јунајтед.Со освојување на Примера а слаб успех во ЛШ не можат да ги достигнат Јунајтед ни во освоени титули па ни во богатство.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom