Serie A 2011/2012

Кој ќе биде шампион?


  • Вкупно гласачи
    463
Статус
Затворена за нови мислења.

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.221
Поени од реакции
8.072
абе бориело е класа играч,колку само го дрвеа дека не играл за репрезентација.........
Бориело е божја казна. Ми го расипа денот, не ќе можам да вечерам, мрш, мрш!!!:pos:
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.465
Поени од реакции
5.435
Кога ќе ми текне у Милан какви голови даваше ѕверски
....ама тоа е, у Јувентус го нема Роналдињо :icon_lol:
 

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.221
Поени од реакции
8.072
Кога ќе ми текне у Милан какви голови даваше ѕверски
....ама тоа е, у Јувентус го нема Роналдињо :icon_lol:
Ако ми е криво за некој играч што не играл во Јуве, тогаш тоа е Роналдињо. Среќни се екипите кои го имале во своите редови. Голем мајстор на фудбалската игра, што би рекол Бранче од Телма.
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.465
Поени од реакции
5.435
Ако ми е криво за некој играч што не играл во Јуве, тогаш тоа е Роналдињо. Среќни се екипите кои го имале во своите редови. Голем мајстор на фудбалската игра, што би рекол Бранче од Телма.
Леонардо дур беше убоо го користеше, малце по малце му ја врати формата ама дојде овој вампиров Алегри и се откажа одма од него, според мене пребрзо... можеше чуекот уште да игра :) Се откажа од Роналдињо за сеа туе да игра Емануелсон.. комедија :X3:
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.964
Поени од реакции
14.012
Леонардо дур беше убоо го користеше, малце по малце му ја врати формата ама дојде овој вампиров Алегри и се откажа одма од него, според мене пребрзо... можеше чуекот уште да игра :) Се откажа од Роналдињо за сеа туе да игра Емануелсон.. комедија :X3:
Да бе, се потепаа големите тимови да го донесат кај нив. :) Немој само за Роналдињо, за Пирло може да се прави муабет, но за Роналдињо никако, тој требаше да си оди. Од тоа што прикажуваше на терен, неговото непрофесионално однесување, ама немаше ни една причина да остане. А го гледав и за Бразил против Босна, катастрофа беше, после читав по нет, лом го правеа Бразилците. Роналдињо беше играч во Барса, во Милан НЕ... можеби на почетокот не беше проблемот до него, но потоа и тој стана проблем...
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Conte 'pissed off' at refereeing

Пак ли бе :pos:. Дај нека се одлучи типот веќе, или се тоа судиски грешки или ќе плаче цело време. Башка и смешна му беше изјавата пред некое време каде се жалеше дека Јуве ремизирале против Киево и заради настапите на одредени играчи за нивните репрезентации, а накај ноември кога беше запрашан дали Јуве ќе котираше вака високо доколку играше и во Европа рече дека тоа е смешно и дека воопшто немало да му смета на тимот играње во ЛШ/ЛЕ. Класичен позер :icon_lol:
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.252
Поени од реакции
8.338
Леонардо дур беше убоо го користеше, малце по малце му ја врати формата ама дојде овој вампиров Алегри и се откажа одма од него, според мене пребрзо... можеше чуекот уште да игра :) Се откажа од Роналдињо за сеа туе да игра Емануелсон.. комедија :X3:
Сам си се избрка... и делумно Берлускони кој реално нејќеше да трпи двајца играчи што зимаат над 8 милиони евра плата (поврзи го ова со доаѓањето на Ибрахимович). Тоа што беше најдобар во растур систем е трета работа :) не е дека Леонардо применуваше специјален режим за Роналдињо.

Кога е циган нека дрка сега и нека изиграва кловн на интернетов...
 

Маци-

ragazzo pazzo
Член од
17 април 2007
Мислења
6.184
Поени од реакции
3.512
Conte 'pissed off' at refereeing

Пак ли бе :pos:. Дај нека се одлучи типот веќе, или се тоа судиски грешки или ќе плаче цело време. Башка и смешна му беше изјавата пред некое време каде се жалеше дека Јуве ремизирале против Киево и заради настапите на одредени играчи за нивните репрезентации, а накај ноември кога беше запрашан дали Јуве ќе котираше вака високо доколку играше и во Европа рече дека тоа е смешно и дека воопшто немало да му смета на тимот играње во ЛШ/ЛЕ. Класичен позер :icon_lol:
Брат не сфаќаш ли дека праи мајндгејм,намерно да го оттргне притисокот од тимот,и кога го исклучија праеше притисок на судиите,немаше пенал тоа со Аштон дуел беше,сетете се колку Мурињо плачеше али намерно го праеше тоа,исто и во Реал го праи истото,демек на Барса и помагаат судиите а на Реал им имаат повеќе дадено пенали.

Сите сфаќаат кој е проблемот со Јуве,нападот,имаше фанови на Јуве кои многу се дигнаа и се чудеа како можеле Јуве да ремизираат толку и дека треба да ги тепаат малите тимови со врзани очи,ко да е то најлесна работа на светот,чим Јуве има толку нерешени значи нешто не штима а тоа е нападот,тука Милан е многу појак и нема што да се праиме наудрени само некои фанови на Јуве не го сфаќаат тоа,не е лошо да се биде објективен.

Сепак Јуве за многу краток период стана конкурентен и по 27 кола е на само -2 од Милан,кога ќе се земе се,кај беше Јуве последниве две години а кај Милан. Милан лани освои скудето и има склопен тим спремен за скудето,Јуве лани почна да го гради тимот,оваа година со нов тренер и со доста нови играчи се бори за скудето.
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.252
Поени од реакции
8.338
^
Чуда сте направиле :eek: Знаеш дека 2 години уназад купувате по 10> играчи ... јас незнам како го сваќате тоа. Давате толку пари за да се пласирате во Лига на Пампиони ? Тогаш комотно отажете се ... Удинезе значи треба да го споредуваме со Барселона, Наполи исто, Сампдорија пред 2 години...?

Значи по бош муабет неможете да извадите. Што побрзо се соочите тоа по лесно ќе сватите зошто догодина први ќе го мењате Конте...
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.675
Поени од реакции
3.612
Не го сваќам правилово со исклучување.

Алегри беше исклучен со Наполи, па слдниот натпревар беше на клупата на Милан.

Конте е суспендиран за Џенова.
 

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.221
Поени од реакции
8.072
Брат не сфаќаш ли дека праи мајндгејм,намерно да го оттргне притисокот од тимот,и кога го исклучија праеше притисок на судиите,немаше пенал тоа со Аштон дуел беше,сетете се колку Мурињо плачеше али намерно го праеше тоа,исто и во Реал го праи истото,демек на Барса и помагаат судиите а на Реал им имаат повеќе дадено пенали.

Сите сфаќаат кој е проблемот со Јуве,нападот,имаше фанови на Јуве кои многу се дигнаа и се чудеа како можеле Јуве да ремизираат толку и дека треба да ги тепаат малите тимови со врзани очи,ко да е то најлесна работа на светот,чим Јуве има толку нерешени значи нешто не штима а тоа е нападот,тука Милан е многу појак и нема што да се праиме наудрени само некои фанови на Јуве не го сфаќаат тоа,не е лошо да се биде објективен.

Сепак Јуве за многу краток период стана конкурентен и по 27 кола е на само -2 од Милан,кога ќе се земе се,кај беше Јуве последниве две години а кај Милан. Милан лани освои скудето и има склопен тим спремен за скудето,Јуве лани почна да го гради тимот,оваа година со нов тренер и со доста нови играчи се бори за скудето.
Не можам да се помирам со тоа дека целта ни е ЛШ. Зарем е можно еден Јувентус да има иста цел со Наполи, Удинезе, Лацио?. Па и на нив им е целта ЛШ. Не мислите ли дека Јувентус може и мора да има повисока цел од наведениве.

Постов не е лично кон тебе туку кон цела управа на Јувентус и нивниот проект.
Во 2006 бевме исфрлени во Серија Б. Како паралела и Милан во 1983 играа Серија Б. Ние веќе неколку години се бараме себеси и неможеме да излеземе во Европа. Сега кога имавме огромни шанси да го земеме Скудетото направивме најнепромислени киксови и полека Милан изби на табелата иако требаше да заостанува минимум 5-6 бода (од нас зависеше како ќе изгледа табелата а не од судиите и не од Милан). Кога полека Милан ја превзема предноста, не е спортски од наша страна да се повикуваме на тоа дека целта на клубот била ЛШ и да се правиме среќни и задоволни со тоа што сме се бореле за титула иако истата не сме ја освоиле.

Да се навратам на деградацијата на Милан во Серија Б. За разлика од нашиот проект за кој слушаме со години и се задоволуваме со минорни успеси како што се 2,3 место, Милан во 89' стана европски шампион а во 90' и ја одбрани истата титула. Ете за ова јас зборам сите овие години од кога почна таканаречениот проект на Јувентус. На една голема екипа не и се потребни никакви проекти и години поминати во транзиција за конечно да се врати на врвот. Името што го изградиле век наназад не може да избледи со 1 или 2 лошо одиграни сезони.
 

DelPiero10

10ka
Член од
25 февруари 2012
Мислења
583
Поени од реакции
251
^
Чуда сте направиле :eek: Знаеш дека 2 години уназад купувате по 10> играчи ... јас незнам како го сваќате тоа. Давате толку пари за да се пласирате во Лига на Пампиони ? Тогаш комотно отажете се ... Удинезе значи треба да го споредуваме со Барселона, Наполи исто, Сампдорија пред 2 години...?

Значи по бош муабет неможете да извадите. Што побрзо се соочите тоа по лесно ќе сватите зошто догодина први ќе го мењате Конте...

да бе 15 играчи од по 50 милиона евра купивме
 

Маци-

ragazzo pazzo
Член од
17 април 2007
Мислења
6.184
Поени од реакции
3.512
^
Чуда сте направиле :eek: Знаеш дека 2 години уназад купувате по 10> играчи ... јас незнам како го сваќате тоа. Давате толку пари за да се пласирате во Лига на Пампиони ? Тогаш комотно отажете се ... Удинезе значи треба да го споредуваме со Барселона, Наполи исто, Сампдорија пред 2 години...?

Значи по бош муабет неможете да извадите. Што побрзо се соочите тоа по лесно ќе сватите зошто догодина први ќе го мењате Конте...
Веруваше некој дека Јуве ќе се бори за скудето?види на почеток на првенство какви муабети правеа фановите на Интер,Јуве лани беше 7 место,сеа се бори за скудето,тоа не е ништо? ај размисли зашто Јуве купуваа 10 играчи?дојде нова управа и сфатија дека мора да се смени тимот од корен,значи цел тим е сменет,гледаш дека нема резултати и правиш промени од корен,тимот сега има основа,другата година не очекувај по 10 играчи,сеа ни треба уште некој класа играч како Ибра и тимот е комплетиран. од 2006,четири години тимот беше хаос заради лошата управа која не беше за во Јуве,сега кога дојде Ањели на чело Јуве се врати на врвот и се бори за скудето,и ти ми викаш што сме напраиле?полека малце не се летај.

@Бјанконеро, брат сфати дека тимот уште се гради,ние немаме класа играч како Ибра,пробавме да земеме но Јуве не игра ЛШ и не може да се натпреварува со Сити,кој ни ги зема Агуеро и Џеко а ние не можевме да им парираме во понудите,сфати дека Милан веќе има комплетен тим спремен за скудето,реалност е ова,никој неможе да напраи тим за скудето преку ноќ,треба време,нормално дека никој не се задоволува со ЛШ но реалноста е таа. за само три месеци работа,со нов тренер,нови играчи,Јуве успеа да биде конкурентен и да биде рамо до рамо со Милан и по 27 кола.

Ми текнува на почеток на првенство кога Јуве изигра две нерешени,одма почнаа да коментираат еве ги овие пак 7 место,со толку нови играчи не се освојува скудето,кај се сега тие да коментираат?

ме мрзи да пишувам па ако ме цитирате не ме терајте да ви враќам:D пишете си свое мислење и толку,ја си пишав мое и тоа е:) гледајте од 19:30 Јуве-Рома да видите кој има најдобри фудбалски школи у Италија:)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.798
да бе 15 играчи од по 50 милиона евра купивме
Слободно пресметај колку има Јуве потрошено за трансфери а колку Милан 2-3 години уназад,мислам дека разликата ќе е мн забележлива.

Јуве -2012
7 милиона
2011
89 милиона
2010
57 милиона
вкупно = 153

Милан-2012
3 милиона
2011
57 милиона
2012
39 милиона
вкупно = 99

Е тука може да се земат и во предвид трансфер периодите 2009 и надоле каде сум сигурен дека оваа разлика ќе биде многу многу поголема бидејќи Милан тогаш ич не трошеше.

Факт е исто така дека Милан троши на многу сигурни трансфери,позајмува играчи и зима играчи како free agent но тие досега се покажале многу подобро отколку скапо платените играчи по други тимови.

Милан иако нема големи суми за трансфери сепак паметно го троши тоа што го има,а сигурно можеш да замислиш што би било додека би можеле да искешираат толку колку што треба за посакуваните играчи на Алегри.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom