Калиопи на Евровизија 2012

Член од
18 април 2010
Мислења
2.654
Поени од реакции
3.564
Немора целата на англиски, може само пијаното или некој рефрен, ама МОРА барем нешто да испее на англиски.Европа мора да го чуе одличниот текст. :)
Лани се брукавме на англиски со тој прост текст, а овој сега на македонски ќе го пееме.
 
С

сашенко

Гостин
Не бе шо збориш нека иде цела најбоље.На вакви работи не е време за патриотизам а и ебати ваквиот патриотизам кога златна шанса пропуштаме со ова
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Песната е океј...и јас викам така. Јас очекував нешто друго, ама ме изиненади Калиопи...А инаку Македонија да има и најдобра песна, сигурно дека нема да заврши на врвот...Зошто? Проста политика владее на Евровизија изминативе години и сите тоа го гледаат јасно. Сети се и со Некст Тајм и со Ѓоле не влеговме баш ради тоа жири, а песните не беа лоши...
Остави ти Ромео Грил што изјавил...Сети се кој го држи најголемиот успех на Македонија на Евросонг...Елена со Нинанајна во тој момент така не претстави со малку поактуелен звук што се слушал во Европа, имаше свое шоу на сцената (танчери/ки, провокативна облека) и дојде до најдобриот пласман досега, а да не беше таа замрсена таа политика на Евровизија ќе беше и погоре верувај...



..
Најбитно е дека ќе влеземе во финале, за другото свесен сум дека е политика и само на богати земји им дават да победат.

п.с. го има некој текстот од англиската верзија? Инаку дајте да ја убедиме на англиски песната е многу подобра.
 
С

сашенко

Гостин
Најбитно е дека ќе влеземе во финале, за другото свесен сум дека е политика и само на богати земји им дават да победат.

п.с. го има некој текстот од англиската верзија? Инаку дајте да ја убедиме на англиски песната е многу подобра.
Прај шер бато, ке пробаме ЛИНК
http://www.facebook.com/KaliopiDaJaIspeeBlackAndWhiteNaEvrovizija
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
http://www.facebook.com/pages/Kaliopi/118639384828155?ref=ts&sk=wall
Еве овде може да се трола. Прочитајте го коментарот од ДООЕЛ Антички Македонции бе, требало да пее на Македонски оти сите не негирале :facepalm:
Сам против свих се вика тоа :pos:

Мислам дека од МТВ одлучуваат на кој јазик да се пее ама сепак мислам дека ќе биде дел на англиски во најмала рака. Зошто ако ми текнува и со XXL беше вака демек цела на македонски па после попуштија. Па и Калиопи ако запне да пее на англиски сигурно нема овие да и речат или македонски или не идеш.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Ама знаете што, англискиот не и оди најдобро затоа се одлучува за мкд јазик. Сака со цела енергија да ја отпее песната а на англиски тоа не го може поради јазикот. Сега моментлано ги слушам и двете верзии и се осеќа моќноста на мкд јазик кога пее, на англсики нема енергија песната.
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.654
Поени од реакции
3.564
Ама знаете што, англискиот не и оди најдобро затоа се одлучува за мкд јазик. Сака со цела енергија да ја отпее песната а на англиски тоа не го може поради јазикот. Сега моментлано ги слушам и двете верзии и се осеќа моќноста на мкд јазик кога пее, на англсики нема енергија песната.
Баш и е пристоен англискиот во песната.Може само на пијаното да го испее англискиот.До мај има 3 месеци ќе го усоврши. ;)
 
H

HITCH

Гостин
Сеир на страна, барем нема да има фалш кога ќе пее. Иако, јас мислам дека треба да пратиме некои неафирмирани пеачи таму, па релаксирано да си гледаме. Според мене, а знам дека и другите се сложуваат, ова не е натпревар за добри песни, овде се работи за платена победа. Се` уште мислам дека СМРТ, наместо „Евровизија“, треба да го оживее скопскиот фестивал, од кој излегоа преубави песни, а дел од нив се` уште се хитови.

И за крај, ЧУДНО!!!, имаме добар текст за песна на англиски јазик!!! Кој би рекол.. Мене повеќе ми се допаѓа англиската верзија, само малку да си го среди англискиот на некои места за поубаво да звучи.

П.С. Ако не обезбеди влез во финале Каљопа ќе и се закани на цела Европа дека никогаш повеќе нема да настапува на Евровизија.

П.П.С. Цитро, дали Владата на Р. Македонија ќе им обезбеди бесплатен превоз до Азербејџан на вмровците? :vozbud: Ете, Каљопа ќе пее на македонски, ќе треба некој да и подава тоалетна кога ќе почне да плаче.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ама знаете што, англискиот не и оди најдобро затоа се одлучува за мкд јазик. Сака со цела енергија да ја отпее песната а на англиски тоа не го може поради јазикот. Сега моментлано ги слушам и двете верзии и се осеќа моќноста на мкд јазик кога пее, на англсики нема енергија песната.
Нема грешка :)
Како она од лани да пее, па нема да го одработи како што треба. Баш напротив Англиската верзија предизвикува морници, а Македонската нема „сила“.
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.654
Поени од реакции
3.564
Дали па оти македонскиот ни е здосаден од секојдневно слушање(ако ме слушнат овие патриотите, леле леле), па англиската е подобра...:D
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.372
Поени од реакции
25.123
Песната е ОК, подобро да оди Калиопи, која е извонреден вокал, него ли Ѓоко Фишермен или Русинот...
Го имаш ти слушнато Ѓоко како пее? Уствари што прашувам, да го имаше немаше да се изглупираш вака. :facepalm:
Тој е еден од најдобрите вокали во Македонија моментално.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Нема грешка :)
Како она од лани да пее, па нема да го одработи како што треба. Баш напротив Англиската верзија предизвикува морници, а Македонската нема „сила“.
Не ме разбра, мкд верзијата ја пее чисто, а кај англсикиот јас не ги разбирам зборовите иако знам англсики :D Тоа е поентата, не може со нејзиното високо пеење да ги истакне зборовите исто како во мкд јазикот, се прметува тоа. Инаку англсиката верзија е екстра не викам не.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.696
Демек од песната зависи дали ќе влеземе у финале... !? Не глеате ваљда првпат Евровизија...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не ме разбра, мкд верзијата ја пее чисто, а кај англсикиот јас не ги разбирам зборовите иако знам англсики :D Тоа е поентата, не може со нејзиното високо пеење да ги истакне зборовите исто како во мкд јазикот, се прметува тоа. Инаку англсиката верзија е екстра не викам не.
И онака пола Европа нема поим од Англиски, полесно ќе ја разберат :D
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
И онака пола Европа нема поим од Англиски, полесно ќе ја разберат :D

100 пати сум кажал пак ќе повторам, и марија шерифовиќ пееше на српски па оствари успех, лане моје на српски второ место, босанецот исто така успех, така да битна е песната, емоциите и енергијата допира до гледачите и тоа го осеќаат на било кој јазик да е пеена песната.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom