Калиопи на Евровизија 2012

Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Не викам дека се подобри од нашата. Баш мене песната ми е океј, ама знаејќи дека наведениве горе како актуелен тренд кој се следи последниов период во Европа плус ако на тоа се додаде и сценски настап би изгледале далеку покомплектно од нас, за разлика од нас каде единствен адут во моментов ни е песната горе долу и вокалот на Калиопи. Јасно е дека на Евросонг се бара „шоу“...




Тоа е другари...Мелодијата на песната си е добра, не треба чудење...е сега не би ме зачудило блгаркава да се разголи за да собере гласови.
Да ама забораваш дека има и стручно жири кое иа поголема важност од телефонското гласање ;)
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.579
Поени од реакции
2.564
Од песните што ги постави само норвешка се издвојува. Другите две калипои е подобра. Ќе видиме како ќе им се допадне на другите земји.
Стартот, ептен ме потсетува на Русинка од Влатко. Само мене така или?
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.665
Поени од реакции
9.250
Да ама забораваш дека има и стручно жири кое иа поголема важност од телефонското гласање ;)
И заборави да напоменеш колку е “реално“ гласањето на тоа жири...:)
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Песнава мајко мила! Калиопи нема више глас. Многу лошо... но, на светлата страна не ме шокираше дека уште една лоша песна (ваљда на копров пак) ќе изберат
Stefi
музичарка



seems legit.

И не сме ја слушнале уште студио верзијата, од сцената на Евровизија до на (С)МРТ има разлика :)
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
И заборави да напоменеш колку е “реално“ гласањето на тоа жири...:)

Ако имаш добра песна не можат да замижат, и азербеџан или германија не обедија затоа што имаа голема дијаспора, туку затоа што им се допадна таква песна, таков стил на европа. Многу убаво кажува кмпозиторот ромео грил -

Ако сакаме да бидиме симпатични, не можеме да одиме со „Second hand“ музика, бидејќи Европа видела се.

Така да песната е ок, останува моментот да се поклопи со мислата на европските гласачи.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.522
Поени од реакции
43.016
Песнава е одлична ... до 40та секунда :facepalm:, бар за стандардот наш кога праќаме песна на Евровизија, според мене вториот дел од песната е тотален хаос, тотално непотребно, она, клавир, виолина, доволно е на сцена ( евентуално уште еден дечко и девојка што ќе тераат лебедовоезеро стајл ), доволно е за песнава, првиот дел од истата (y), кога се убацуе бендов и кога убрзуваат ритам (n).

Споро, уз клавир, виолина, таман, идеално, и за уво ... и за очи, фока е, као и да ја вртиме сеа, нека седи позади клавир, не мора да стануе. Плус, 80% излагаат со бендови у позадина, не очекував од Калиопи вакво нешто.

Нејсе, мој став е дека ја поебала песнава а имаше потенцијал за висок пласман, победа не, али еве до 5то место да догура, вака, максимум финале, останатото веќе видено, а и забораив, (n) за пискањето, нека го батали.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Убава е песнава, очекував некои глупости од нејзе ама со оваа максимум финале. За подобро, нашинците во странство нека работат на телефоните.

Ама ова...
Калиопи: Успех е што Македонија праќа пејач со убава биографија
http://www.primetime.mk/калиопи-успех-е-што-македонија-праќа-п/
Умре циганката што ја фалеше. Кој ја знаеше Лена од Германија, со 17 години каква јадна биографија да има.....
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
Ammount of fucks that was given for this: 0.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Тоа е другари...Мелодијата на песната си е добра, не треба чудење...е сега не би ме зачудило блгаркава да се разголи за да собере гласови.
Немој жити се обичам те да ја ставаш пред Калиопи, таа копија на романски песни, таа бугарска кореографија и бугарскиот јазик во комбинација предизвикува гадење.
Бугаркава ќе се бори за последно место. Боље Азис да го пуштеле, да ги претстави во вистинско светло.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
И се направи ќеифот на пуфлава, нека појде веќе не умре на секое интервју дека тоа и е неостварена желба.
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.665
Поени од реакции
9.250
Ако имаш добра песна не можат да замижат, и азербеџан или германија не обедија затоа што имаа голема дијаспора, туку затоа што им се допадна таква песна, таков стил на европа. Многу убаво кажува кмпозиторот ромео грил -

Ако сакаме да бидиме симпатични, не можеме да одиме со „Second hand“ музика, бидејќи Европа видела се.

Така да песната е ок, останува моментот да се поклопи со мислата на европските гласачи.
Песната е океј...и јас викам така. Јас очекував нешто друго, ама ме изиненади Калиопи...А инаку Македонија да има и најдобра песна, сигурно дека нема да заврши на врвот...Зошто? Проста политика владее на Евровизија изминативе години и сите тоа го гледаат јасно. Сети се и со Некст Тајм и со Ѓоле не влеговме баш ради тоа жири, а песните не беа лоши...
Остави ти Ромео Грил што изјавил...Сети се кој го држи најголемиот успех на Македонија на Евросонг...Елена со Нинанајна во тој момент така не претстави со малку поактуелен звук што се слушал во Европа, имаше свое шоу на сцената (танчери/ки, провокативна облека) и дојде до најдобриот пласман досега, а да не беше таа замрсена таа политика на Евровизија ќе беше и погоре верувај...

Немој жити се обичам те да ја ставаш пред Калиопи, таа копија на романски песни, таа бугарска кореографија и бугарскиот јазик во комбинација предизвикува гадење.
Бугаркава ќе се бори за последно место. Боље Азис да го пуштеле, да ги претстави во вистинско светло.
Никаде не ја ставив пред Калиопи.Реков дека конкуренцијата е добра...мелодијата е актуелна во моментов насекаде во Европа и немој да речиш дека не е така...Доволно е да ја смени на англиски за Евросонгот, да има танчери позади неа, да изгледа попровокативно и со рецептот на наша Елена да се пласира пред нас...затоа што на Евросонг за подобар пласман се бара т.н “шоу“, нешто ново...нешто што им успеа и на Руслана, Папаризу, Лорди, Рибјак, та турчикнаката што победи пред 9-10 години и тако даље...
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Песнава е фантазија бе дечки, тек сега ја слушам и незнам што очекувате повеќе, кажете една песна подобра од оваа, или еден женски вокал подобар од калиопи што сме го пратиле, сите ви стана интересно да глумите хејтери, а немате ниту еден контра аргумент(n)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Некако ми звучи како некоја рок-ен-рол песна од седумдесетите, мешавина на некои песни од Queen, Status Que и AC/DC, ама не ми текнува на кои.
 
С

сашенко

Гостин
Мене ми се свиѓа англиската верзија повеќе, иначе супер е песната.И се слагам со syn, ке било подобро на клавир да оди цела песна и да не убрзуваат уопште
 

Kajgana Shop

На врв Bottom